Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • de acolo trebuie inceput, nu sa-l aduca pe rege, care n-ar avea ce sa faca.
    ba dimpotriva, va vrea sa faca avere. sa nu uitam ca astia au venit carpe'n c*r si acum au mosii, palate si cati bani si aur o fi scos de aici.
    s-a suparat lumea ca l-a facut base tradator, dar asa e.
    el a ales varianta cea mai u;oara si mai banoasa pentru el.
    lasa-i pe prosti aici, ca eu plec cu banetul in tarile calde.

    Originally posted by B997NDL View Post
    @johnie
    si austria are salariul mediu mai mare decat uk. si mai e vorba de puterea de cumparare. vezi cat costa ceva, orice, in austria si cat costa in uk.
    nu mai vorbesc de sua, unde la salariile lor preturile sunt nesimtit de mici.
    România rămâne în continuare una dintre ţările cu cele mai ieftine costuri cu forţa de muncă din Europa, salariul mediu al unui angajat român fiind de 1.553 de RON pe lună net (474 de dolari net), potrivit unei analize realizate de Wikipedia.
    Last edited by B997NDL; 8 November 2015, 18:24. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Caz similar cu incediul de la Colectiv in USA.


      N-am auzit sa cada guvernul si la ei.

      Interesant ca le americani nimic nu a fost moca, pana si operatiile au fost platite de victime.
      ...in realitate unele dintre victime au ajuns in final sa fie bune de plata, din cauza ca, in asteptarea despagubirilor, au apelat la fonduri care dau avansuri celor intr-o astfel de situatie pentru a achita costurile operatiilor sau cheltuielile de judecata. Vaduva uneia dintre victime a ajuns astfel sa datoreze peste 137.000 de dolari unui fond, cu DAE de 64,7%, pentru sumele primite in avans.
      La noi, majoritatea rudelor victimelor tipa sa-i duca in strainatate cu avionul, desi majoritatea victimelor cred ca n-au cotizat 1 leu la asigurarile de sanatate, fiind.
      Sa-i duca unde vor, dar pe cheltuala rudelor, daca nu vor tratament in tara.

      Cu zecile de milioane de euro ce se vor cheltui pe decontarea tratamentelor in strainatate, s-ar putea salva mii de bolnavi din tara.
      Poate suna cam dur, dar intr-un sistem de sanatate care te pune sa-ti cumperi medicamentele in spital, nu poti sa oferi mai mult decat e nevoie unora, doar la presiunea strazii.

      In USA ...
      Vaduva uneia dintre victime a ajuns astfel sa datoreze peste 137.000 de dolari unui fond, cu DAE de 64,7%, pentru sumele primite in avans.
      Last edited by mr.K; 8 November 2015, 21:08. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Ai cam facut-o de oaie , de data asta. Ce preferi, sa fure astia din sistem toti banii, sau sa faca un bine (pe banii nostrii)? Bani sunt multi, ajung pt orice iti vine in imaginatie, ar trebui sa fie gratuit totul , fara asigurari, un singur impozit ajunge.
        PS
        Un stat vinovat este responsabil. Cum este cu genocidul, care este nr. minim de victime? Daca se dovedeste intentie? Este posibil sa se ajunga la despagubiri din partea statului?
        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
        Last edited by Oti; 8 November 2015, 21:19.
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Daca se asigura tratament gratuit in Romania (nu ca in USA unde totul s-a platit de cate rudele victimelor), nu vad de ce statul roman trebuie sa cheltuie 50 de milioane de euro inutil, doar pentru ca spui tu, sunt bani. De acesti bani e nevoie IN TARA, mai sunt si alti bolnavi, nu doar aia de la Colectiv. oameni care merita poate mai mult sa fie ingrijiti, oameni care s-au ranit la munca, care poate sufera de o boala cronica, oameni care poate au platit asigurari de sanatate toata viata.

          Victimele nu sunt soldati care au cazut aparand tara de inamici, s-au dus undeva pe propria raspundere. Dar strada ii numeste eroi.
          Eroii sunt altceva.
          Cei de la Colectiv sunt niste victime ale inconstientei unora dintr-o trupa care au dat foc clubului din prostie. A fost pur si simplu ghinion.

          Dar lumea se fereste sa spuna adevarul.
          E parerea mea, nu am nevoie sa mi-o impartaseasca nimeni.

          Bani sunt, ajung pt orice iti vine in imaginatie, ar trebui sa fie gratuit totul , fara asigurari, un singur impozit ajunge.
          Asta nu se intampla in nicio tara, propui o utopie. E adevarat ca majoritatea romanilor vor totul gratis, iar impozitele sa le plateasca nemtii/englezii/americanii/scandinavii.
          Un stat vinovat este responsabil. Cum este cu genocidul, care este nr. minim de victime? Daca se dovedeste intentie? Este posibil sa se ajunga la despagubiri din partea statului?
          La americani nu functioneaza manipularea maselor cum e la noi, unde se trag foloase politice dintr-un accident, oribil, ce-i drept. Nu stiu ce genocid vezi, niste pustani s-au ingramadit la un concert moca, iar unii au profitat de neglijenta unor institutii.
          Last edited by mr.K; 8 November 2015, 21:28.

          Comment


          • Daca numele meu este Mehmed, venit in Romania cu afaceri in agricultura, cumparat la voi ferma de "boi", am nevoie pt fertilizare teren agricol de un tir cu azotat , am aprobare de la "idiotii cu raspundere" sa trec prin centru, noaptea, (AM DAT SPAGA!), ce urmeaza, stiti voi. GHINION!

            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • pentru a organiza concert extrem de periculos.

              Vezi ca le incurci, la Colectiv nu a fost intentie.

              Poate vrei sa studiezi cum a adus Brejvik ingrasaminte in Norvegia din Polonia. Oricare import de genul asta, potential periculos, era cercetat de o institutie caruia cei de la vama ii trimiteau o lista. Angajatul de la agentia de securitate era in concediu, asa ca pe Brejvik nu l-a mai intrebat nimeni de ingrasaminte.
              Cu ele a facut bomba pe care a detonat-o la guvern, dand de lucru echipelor interventie, iar el s-a dus linistit pe insula aia si s-a jucat paintball cu gloante reale.
              Vezi, se intampla si la altii.
              Last edited by mr.K; 8 November 2015, 21:35.

              Comment


              • Originally posted by mr.K
                .................
                Asta nu se intampla in nicio tara, propui o utopie. E adevarat ca majoritatea romanilor vor totul gratis, iar impozitele sa le plateasca nemtii/englezii/americanii/scandinavii.
                ..................
                A fost la tvr, prin 2007, la ora 11 noaptea, un documentar facut de un american despre sistemul de sanatate al lor si comparat cu cel din tari europene ( eroii pompieri americani obligati sa plateasca din buzunar trat costisitoare....bla...bla). Sistemul englezesc si cel din franta cele mai bune, indreptate spre nevoile oamenilor nu spre profitul firmelor de asigurari, pacat ca ASTRA nu a vandut polite de asigurare obligatorie in sanatate, cum este in SUA.

                Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • Anglia nu-si revine nici acum dupa ce zeci de milioane de oameni au platit inutil polite PPI.
                  Bun sistem.
                  Eu il prefer pe cel american, platesc-beneficiez.
                  Cum era pe vremea tovarasilor: nici munca fara paine, nici paine fara munca.
                  Bine, la noi era a 2-a varianta si atunci, o vrem si acum sa fie.
                  Last edited by mr.K; 8 November 2015, 21:46.

                  Comment


                  • Majorit americ nu platesc asigurari complete , nu-si permit, prefera un fel de RCA la ASTRA, rezolva cu asta un guturai, gripa. La o boala serioasa trebuie sa scoti milioanele, asa ajung sa moara nevinovati si plimbati cu salvarea intre spitale ( va suna cunoscut? inform luata de la ziarist american). Astfel americanii ajung in europa, cu contracte de munca, sa nu moara cu zile la ei in tara. Sa vezi ce patesc cand o asigurare completa, dupa zeci de ani de cotizare, nu acopera costurile. Ceva in genu cum este cu tarifele de construct autostrazi , pretul medicament, decontarile la spitale la noi, se umfla ca sa bage banii in buzunar.

                    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                    Last edited by Oti; 8 November 2015, 22:01.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Nu esti lasat sa mori daca nu ai asigurare, esti tratat, iar la plecare ti se da factura.
                      Dupa cum descrii tu sistemul american, trage cineva concluzia ca aia mor cu milioanele, cu zile.
                      Nu mai bine la noi, ca cei care n-au platit vreodata, vor sa le plimbe rudele cu Spartan?
                      E ca si cum cineva n-are bani de taxi, ii vine un taxi Logan prin grija cuiva, dar el vreau taxi un Mercedes.
                      Last edited by mr.K; 8 November 2015, 22:07.

                      Comment


                      • In SUA, dezbaterea electorala este despre sistemul de sanatate, castiga alegerile promitand ca schimba sistemul de rahat. DA , te lasa sa mori, te trateaza cat te tin banii, prefera sa plece in Franta cu acte, si se duc in primul spital gasit, de ce oare?
                        Sunt asa de multe filme americane, in care apare problema lipsei banilor pt tratamente, costul lor.....si personajele nu sunt amarasteni, boschetari, doamne fereste sa te prinda necazul cand esti somer.
                        Exluse cazurile unde experimenteza, cobaii.

                        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                        Last edited by Oti; 8 November 2015, 22:25.
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Nici ca la noi, muncesc si platesc asigurari 3 oameni si beneficiaza 10 indivizi.
                          Iar aia 7 care nu platesc beneficiaza cel mai mult, ca au timp sa se plimbe la doctori, in timp ce aia 3 stau si muncesc si bolnavi, nu lipsesc de la munca sa-si faca analize, ca sa nu fie dati afara.
                          Deci, cu ce e mai bine decat in USA la noi, pentru oamenii muncii?
                          E bine pentru trantori.

                          Comment


                          • Ma dor mucii de ce imi citesc ochii aici. In America, chiar daca nu ai asigurare, te trateaza pana nu mai esti in pericol, dupa care va trebui sa achiti suma, personal. Asigurarile sunt de mai multe feluri, daca iti permiti sau ai un job care iti da asigurare full, nu platesti decat sume modice. Ca exemplu, o cunostinta s-a operat la deget, pentru ca se infectase in urma muscaturii de catre un caine. Suma totala a interventiei a fost de 28.000$, dar pacientul a platit 200$, restul fiind acoperit de asigurare.
                            Politistii, pompierii si toti care au munca periculoasa, beneficiaza de asigurari full, nu le mai plangeti de mila americanilor ca din multe puncte de vedere sunt la ani lumina distanta comparativ cu coruptia din Romania.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Mi-ai stricat dezimformarea.....esti fresh.

                              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • La noi, cu 200$ spaga, abia se uita medicul la tine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google