Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu zic sa se bage chineza si rusa in scoli, sunt limbi de viitor. Engleza invata oricum de pe net/TV deci cu indienii se vor intelege.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • hai ca nu era nici pe vremea lui ceasca cum zic unii: "doua trei masini pe strazi".

      Un scurtmetraj dedicat celor care vor locui în Capitala României în anul 2080 se află în arhiva studioului de film documentar „Alexandru Sahia”. Filmul a fost realizat în 1980, conform b365.ro. Scurtmetrajul este intitulat „Pentru strănepoţi, încă ceva despre Bucureşti…” Regia aparţine Paulei şi lui Doru Segall, având aproape 14 minute şi a fost selectat, […]


      mie imi place tableta din min 1:16.

      Comment


      • Asadar, in ciuda previziunilor sceptice ale unora, legea care interzice fumatul in spatiile publice, a fost aprobata.


        In legatura cu faptul ca patronii vor sta de paza, in timp ce in local se va fuma, vise; umede.
        Last edited by IancuMIC; 15 December 2015, 17:32.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Mie mi-a scapat unde scrie de localuri.
          "Proiectul de lege care prevede interzicerea fumatului in spatiile publice inchise, in spatiile inchise de la locul de munca, la locurile de joaca pentru copii, in unitatile sanitare, de invatamant, precum si cele destinate protectiei si asistentei copilului a fost adoptat marti de plenul Camerei Deputatilor, scrie Agerpres. Actul normativ a fost aprobat cu 164 de voturi pentru, 20 impotriva si 26 abtineri.
          Proiectul prevede interzicerea completa a fumatului in toate spatiile publice inchise, in spatiile inchise de la locul de munca si in locurile de joaca pentru copii, inscriptionarea pachetelor cu produse din tutun, desfasurarea de campanii de informare si educare a populatiei, informarea consumatorilor cu privire la produsele din tutun pe care urmeaza sa le achizitioneze, indicarea in produsele finale a continutului de gudron, nicotina si monoxid de carbon."

          Comment


          • Regulament de aplicare amenzi... trebuei sa scrie undeva daca localul e spatiu public inchis...
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Aaaa, asa este; localurile nu sunt spatii publice inchise, pentru ca au usa deschisa in permanenta Cum de nu mi-am dat seama

              Ia de aici si documenteaza-te; clar ca buna ziua.

              Legea care interzice complet fumatul în spaţiile publice închise a fost publicată astăzi în Monitorul Oficial, la doar câteva zile după confirmarea constituţionalităţii acesteia şi promulgarea prin decret prezidenţial. Potrivit documentului, începând din 17 martie, fumatul va fi interzis complet în toate spaţiile publice închise, inclusiv în baruri, discoteci şi restaurante, precum şi în spaţiile închise de la locul de muncă şi în locurile de joacă pentru copii.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • localurile nu sunt publice, de multe ori sunt proprietatea patronului
                sau plateste chirie. daca eu platesc chirie si am multi musafiri, nu inseamna ca e loc public, ca o scoala.

                Comment


                • 2 pereti si un acoperis, nici de usa nu-i nevoie.

                  "[Prin] spaţiu public închis se înţelege orice spaţiu accesibil publicului sau destinat utilizării colective, indiferent de forma de proprietate ori de dreptul de acces, care are un acoperiş, plafon sau tavan şi care este delimitat de cel puţin doi pereţi, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent."
                  Last edited by mr.K; 15 December 2015, 18:21.

                  Comment


                  • E vorba despre ce inseamna spatiu public in acceptiunea legii, nu ce spune dex-ul.

                    Nedelica, ti-am pus degeaba link; nici macar nu te-ai obosit sa citesti. Citeste intreg articolul si nu mai spune cum ai dori tu sa insemne aceasta lege.
                    Last edited by IancuMIC; 15 December 2015, 18:27.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • oricum, nu cred ca se va putea aplica. carciumile vor da faliment.
                      va iesi romanul doar la terase vara.
                      daca ar intra in vigoare, relizati cate anulari vor fi pentru revelion ? cine dracu se duca la revelion sa nu fumeze ?!

                      Comment


                      • Legea va intra in vigoare abia la anul pe la inceputul lunii februarie; pana atunci ai timp sa te acomodezi cu ideea. Nu te mai amagi ca nu va intra in vigoare. Ai sperat acu ceva timp ca nu se va adopta, acum te agati si tu de orice; oricum tu fiind un fumator inrait, se intelege atitudinea ta.
                        Ai fi surprins sa aflii ca multi dintre fumatori saluta aceasta lege.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • E vorba de spatiu public inchis. Daca e deschis non-stop nu e inchis niciodata. Deci se poate fuma. ). Fumatul este interzis doar dupa ora inchiderii, cand spatiul public respectiv e inchis.

                          Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

                          Comment


                          • chiar as fi curios sa aflu cine ar fi fumatorii care saluta asa ceva.
                            fac pariu ca o sa fie multe carciumi de cartier unde se va fuma in continuare.

                            Comment


                            • Stiu eu doi fumatori care au zis ca e bine asa, in felul asta reusesc si ei sa se lase de fumat.

                              Comment


                              • Aia responsabili care reconosc ca fumatul e un viciu si in felul acesta poate vor reusi sa le mai rareasca. Astazi in parlament cativa au declarat ca fumeaza cate 3 pachete pe zi si totusi vor vota legea, tocmai ca vad si partea buna a legii. Tu vad ca nu vrei sa intelegi ca legea te poate ajuta si pe tine.
                                In fine esti dominat de tutun, mai rau decat ma asteptam. Fa cate pariuri vrei; de la anul nu mai ai voie sa ma afumi cand sunt intr-un restaurant. Si eu am dreptul sa nu fumez; mergi afara daca nu te poti abtine.
                                Asa ca o paranteza, recent Cehia a adoptat un proiect de lege asemanator.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google