Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In Romania...


    Managerul dat afara de la Tarom: Nu am avut nicio putere.
    "Tarom nu este o companie aeriana normala, comerciala, este mult mai mult de atat. Exista un mediu politic. Nu e ca la Ryanair sau EasyJet, unde poti sa iti desfasori usor activitatea de management. Sunt prea multe controale, prea multe interese din afara", a afirmat Heinzmann.
    Asa sunt toate companiile din Romania, numai si numai interese...
    Si in companiile private mari tot la interese ajungi, daca vrei sa supravetuiesti pe piata, ba un contract de furnizare cu incheiat cu reprezentatul cuiva important, ba un spatiu luat cu chirie ( bagat pe gat) de la altcineva ....

    Belgianul Christian Heinzmann, director general al Tarom revocat luni seara din functie, spune ca in mandatul sau a avut puteri limitate, ca deciziile strategice, precum cea de reinnoire a flotei, au fost blocate la nivelul Consiliului de Administratie si considera ca performanta sa cea mai importanta a constat in reducerea puternica a pierderilor companiei.
    Last edited by mr.K; 22 March 2016, 12:50.

    Comment


    • Originally posted by Cezar View Post
      Daca pui egal intre alcoolism si fumat, atunci e grav.
      Tabagismul, ca orice exces, e o boala.
      E ca si cum mi-ai spune ca daca beau un pahar de vin, sunt alcoolic.
      Asa si cu fumatul. Incep sa apara probleme atunci cand se fac excese (ex: 3 pachete pe zi). (...)

      Dependenta de nicotina este similara de dependenta de masina: vrei sa mergi cu ea, dar nu mori fara. Spre deosebire de alcool ce odata prins in spatiul lui de joaca, nu te lasa sa-l lasi asa usor. Iti da delir, halucinatii, tremor, tot tacamul.
      La fel ca alte opioide ori barbiturice: nu iei, mori. (...)
      Alcoolul nu da dependenta de la un pahar. Nicotina da dependenta de la o tigara.
      Stiu pe cineva (il cunosc destul de bine pe individ) care o cam luase razna cu alcoolul pana s-a decis ca e cazul sa renunte la boala asta. S-a vindecat acum vreo doi ani fara sa aiba "tot tacamul" mentionat mai sus (nici macar partial) si n-a avut si nici nu are absolut nicio problema insa cu fumatul se lupta si acum.



      Trimis via Tapatalk

      Comment


      • Pai atunci daca dumneata declari ca tutunul da dependenta de la prima tigara si xulescu a avut probleme cu alcoolul dar nimic din stigmatele spuse de mine (de parca eu le-as fi inventat. Ele exista de cand e lumea si le-au descoperit niste destepti. Eu doar le-am invatat), atunci discutia este sterila, pt ca ne pricepem la multe si avem surse de "incredere".

        Comment


        • Originally posted by balooo View Post
          Doar o intrebare: daca era axat pe drept (domeniu complet diferit), crezi ca va putea face fata la informatica sau cibernetica?

          Iar ca sfat sa se duca oriunde nu se termina cu "economica".
          era axat. face fata, fiindca termina colegiul tudor vianu la clasa de informatica. oricum, in clasa a "doispea" are note la care nici nu visam pe vremea mea. mie de mic mi-a placut viata.

          Originally posted by Cezar View Post
          Politehnica este una dintre cele mai bune scoli din Romania.
          ai mare dreptate. e cea mai buna si e singura din romania in top 500 facultati din lume.
          Last edited by B997NDL; 22 March 2016, 20:34. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Bine ca nu e in top 5000
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • razi tu, razi, dar top 500 e superonorabil, daca numeri facultatile din lume.
              cate or fi doar in china si in india... iar indienii sunt printre primii ca invatamant.

              Comment


              • Aici nu apare in top 500.
                Åžtiri de ultimă oră, disponibile online. Gândul iti ofera ÅŸtiri externe si interne în timp real, ÅŸtiri politice, ÅŸtiri economice, mondene, sociale si din sport.

                Universităţile româneşti au reuşit să se menţină la nivelul de anul trecut, cu 10 locuri în Top 500 QS University Rankings, pentru şase programe de studiu, se arată într-un comunicat de presă remis MEDIAFAX. Este vorba de Universitatea din Bucureşti, Universitatea de Vest din Timişoara, Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca şi Universitatea „Al. I. Cuza” din Iaşi.
                Sau sunt fo' 500 de topuri 500?

                Lasa-i pe chinezi si indieni, cele mai tari universitati tehnice din lume sunt MIT si Institutul fizico-tehnic din Moscova.
                Last edited by mr.K; 22 March 2016, 21:31.

                Comment


                • Indienii au indivizi care se fac remarcati, este o chestie ce tine de gena. Invatamantul in sine, e altceva, e un sistem.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Aici nu apare in top 500.
                    Din punctul de vedere al clasarii universitatilor autohtone in topurile mondiale, invatamantul superior romanesc nu se ridica la nivelul celui din tarile din Vest, nici macar la nivelul celui din Ungaria, Polonia sau Cehia, insa din cand in cand mai apar si "accidente" care trebuie remarcate, scrie Cristian Orgonas pe blogul sau.


                    România a fost trecută pe harta celor 500 de instituÅ£ii de învăţământ de prestigiu din lume. Lucrările de ÅŸtiinţă publicate de Universitatea Politehnică din BucureÅŸti au fost evaluate pozitiv de americanii care deÅ£in baza de date ISI Thomson, singura din [...]


                    stiu de MIT. oricine stie... cat despre rusi, nu contest, dar populatia romaniei e 7-8% din populatia sua sau urss. noi avem rezultate remarcabile la cati suntem.
                    ca sa vina bill gates si sa-i ia pe toti care au lucrat la bitdefender e ceva...

                    Comment


                    • Da bre, dar la o mana de olimpici, ai o mare de semianalfabeti cu diploma de studii superioare sau cu 4-12 clase si alea trase de par. Invatamantul romanesc, ca sistem, e praf din doua mari motive - fabrica de diplome si ca promoveaza toceala ( pe cei cu memorie buna, nu musai destepti )
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • vrei sa-ti pun pe youtube cum raspund americanii cand sunt intrebati de o tara ?
                        nu un oras, o tara....

                        Comment


                        • Lasa ca si reporterii aleg anumite persoane pentru asa ceva !!sa fim seriosi!
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            vrei sa-ti pun pe youtube cum raspund americanii cand sunt intrebati de o tara ?
                            nu un oras, o tara....
                            Ai un complex cu americanii, altfel nu-mi explic.
                            In USA stii cat costa un an de facultate? Comparativ, in Romania e gratis. D-aia nu poti sa compari 7-8% cu nr de locuitori de acolo, pentru ca pur si simplu doar cine isi permite, face invatamant superior.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Originally posted by Cezar View Post
                              Pai atunci daca dumneata declari ca tutunul da dependenta de la prima tigara si xulescu a avut probleme cu alcoolul dar nimic din stigmatele spuse de mine (de parca eu le-as fi inventat. Ele exista de cand e lumea si le-au descoperit niste destepti. Eu doar le-am invatat), atunci discutia este sterila, pt ca ne pricepem la multe si avem surse de "incredere".
                              Aveti perfecta dreptate, domn' doctor. Ma retrag.
                              Voiam doar sa adaug un aspect: In cazul unui pahar de vin (sau orice altceva) ai si satisfactia gustului, aromei. In cazul fumatului ai un gust oribil si un miros ingrozitor, prin urmare dependenta de nicotina nu poate fi doar psihica, in schimb sevrajul este ca si inexistent (foarte usor de suportat).
                              Last edited by Fanez; 22 March 2016, 22:31.

                              Comment


                              • "tuitionul" e in medie cam 40 000 pe an. n-am niciun complex, dar media americanilor sunt idioti. asta e recunoscut. faptul ca stai acolo nu te face american. nu le mai lua apararea, ca pentru ei esti un imigrant.
                                poate chiar sub mexicani. macar stiu unde e mexicul si baga taco bell la greu.
                                nu spun asta ca sa te jignesc, dar e crudul adevar. tot ce stiau despre noi, cand eram in zona, era ceausescu si dracula.
                                macar polonezii au un renume acolo, ca fiind a treia comunitate, dupa irlandezi si italieni.
                                Last edited by B997NDL; 22 March 2016, 22:28.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google