Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O fi de bine, o fi de rau? https://www.taxadetimbru.com/blog/im...mbru-de-mediu/

    Comment


    • ion vapor ??? e vre-o vedeta ?

      Originally posted by Fanez View Post
      e ... de porc. nu se poate aplica.
      Last edited by Costi-bc; 1 June 2016, 11:11. Reason: Automerged Doublepost
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • Cred ca l-a confundat cu Vaporeanu. Jean Vaporeanu.

        Pai atunci sa nu se aplice. Am calculat taxa la masina mea. 850 euro. O s-o mai tin 20 de ani, sa polueze in continuare din ce in ce mai mult.
        Last edited by Fanez; 1 June 2016, 13:05. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by Costi-bc View Post
          ion vapor ??? e vre-o vedeta ?
          intre magraonii din bucuresti este. culmea e ca e numele lui real.
          si ion talent e vedeta, pentru cine a auzit de el.
          e "tac'su lu' Pepe" si patron la restaurantul Moara Mariei.
          "e multi tigani" vedete, care au bani de nu mai stiu ce sa faca cu ei.
          dar asta e romania, si ne meritam soarta.

          Originally posted by Fanez View Post
          Cred ca l-a confundat cu Vaporeanu. Jean Vaporeanu.
          nu stiu cine e ala si sigur nu l-am confundat.
          Last edited by B997NDL; 1 June 2016, 19:50. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Mai mult ca sigur daca zici ca asa il cheama.

            Comment


            • Postez aici ca sa nu mai deschid aiurea.......
              ÃŽmi miroase a benzina in masina când stau in trafic la ore de vârf si pe călduri...(cum au fost ieri aprox 30c). Stiu problema....(canistra carbon) si vin cu întrebarea: Se poatesa supureE vreun furtun...ceva? Pe lângă ea? Sau ce intra in ea? Daca ma chinui sa o dau jos pot rezolva ceva? Sau treb schimbata?
              Daca merg asa cu ea, sar in aer? Sau rămân pe pământ? ))

              Comment


              • Nu sari in aer...stai linistit...eventual te poti trezi cu 2 mc de pamant peste tine.
                Ai avut cumva un accident cu masina? AI lovit cu fata? Eu am patit sa-mi fie fisurata canistra de carbon...(roata dreapta fata).

                Comment


                • Despre beuturi. Contrafacute.

                  Mit urban
                  A, nici vin „de pastile” nu există, oricâte basme dintr-astea veți fi auzit. E încă un mit urban, pentru că încă nu s-a descoperit metoda de a solidifica alcoolul într-o pastilă. Mă rog, dacă excludem spirtul solid folosit în excursii, dar ăla e altceva. Nici zeama de electrozi nu există, de fapt. Mă rog, poți amesteca praf de pușcă și suc de roșii și să bei rezultatul, dar asta nu înseamnă că te îmbeți. Doar ajungi la spital, cel mult.

                  Din pastile
                  Bun, și atunci, ce e vinul de pastile, în fond? ÃŽn primul rând, nu e vin. Conține alcool, deci se accizează și are gust de vin, dar asemănările se opresc aici. Oficial, astfel de licori se numesc „băuturi fermentate liniștit”, adică fără să fiarbă, precum vinul. Nici n-ar avea ce fierbe, de fapt. Sunt făcute din apă, alcool etilic într-o concentrație apropiată de cea a vinului, de 8,5-9°. Un vin decent are vreo 11-12°. Diferența este esențială, pentru că, alături de costurile de producție, se reflectă în preț, care este mult mai mic. Se mai adaugă puțină glicerină, ca aia pe care o folosiți pentru răcituri, ca băutura să alunece ușor pe gât. Puțină sare de lămâie, ca să-i dea aciditate și caramel, ca să-i dea nuanța gălbuie. Sau carmin, dacă e „vin” roșu. Sau permanganat de potasiu, pentru un roșu spre negru. A, și nițică zaharină, cu dublu rol: de îndulcire și de potențiator de gust. Care gust se obține cu aroma corespunzătoare. Cel mai des se folosește aromă de Ottonel, Tămâioasă, Fetească sau Frăguță. Vorba aia: „apă cu furtunu’, zahăr cu pumnu’, vin «1001»”.
                  Omoară organele
                  Pentru cei care nu știu, 1001 este un soi de strugure roșu, cu bobițe mici, rotunde. E cel mai comun hibrid cu putință. ÃŽl găsești și sub formă de boltă la intrarea în bloc, pentru că este foarte puțin pretențios. Mai „penal”, se poate face din drojdie, apă, zahăr, arome și colorant. Fără exagerare, cu 200 de lei cumperi ingredientele necesare pentru 2.500 de litri de… ceva. Ceva ce te îmbată și care-ți omoară pe rând pancreasul, ficatul, creierul și rinichii.

                  Improvizație
                  Cu mici variațiuni, așa se fac și băuturile gen V33 sau alte poșirci. „V” ar veni poate de la „vodcă”. „33” e tăria. Rețeta e simplă: apă și alcool. La un bairam din studenție, am făcut și noi așa ceva, că eram în pană de băutură. Ne-a ieșit o vodcă mai bună decât V33. Mai tare, că nu ne-am zgârcit la alcool și mai ușor de băut, că i-am pus și glicerină. O linguriță la un litru de produs final, dizolvată în apă călduță. N-aveam sare de lămâie, dar nimeni nu i-a simțit lipsa. E drept, nici nu ne-am întrebat colegii a doua zi dacă nu cumva îi doare capul.
                  Last edited by mr.K; 2 June 2016, 12:24.

                  Comment


                  • „Acum câţiva ani am ieşit în stradă, am făcut scandal şi s-a introdus o acciză de 100 de euro/hectolitru pe BFL. De aproape un an, această acciză a fost diminuată la 10 euro, fapt care ne creează mari probleme, pentru că vinul nostru nu se mai vinde, oamenii cumpărând poşirca aceaa de doi lei. Nu ştiu ce se doreşte în ţara asta, probabil un popor bolnav şi prost. Noi promovăm vinul de surcele, în loc să promovăm vinul natural autentic românesc, un produs bun, care nu face rău sănătăţii“

                    Citeste mai mult: adev.ro/n8fj72

                    si asa e.
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Despre beuturi. Contrafacute.
                      eu n-am intalnit vinuri la 8-9 grade si facute cum spui tu.
                      vinuri la pet precum babanu, carciumareasa, muscatel... etc sunt din struguri, sau si din struguri si au toater 11%. cel putin muscatel e facut de murfatlar.
                      sunt facute din struguri slabi calitativ, fiindca astia predomina la noi in tara.
                      vinul facut la tara iese la fel de posirca, dar nu fiindca n-ar fi din struguri, ci fiindca nu sunt de soi si la tara foarte putini stiu sa faca vin.

                      Comment


                      • uite analize :


                        Pe lista apare si "Babanul", un vin de masa rosu si alb, produs de Murfatlar. Autoritatile anunta ca ar avea in compozitie 60% adaos de zahar, 40% adaos de apa. Producatorii nu au dorit sa comenteze.

                        deci e vin ... pe jumate. otrava pe jumate ...
                        pofta mare !

                        "vinul facut la tara iese la fel de posirca, dar nu fiindca n-ar fi din struguri, ci fiindca nu sunt de soi si la tara foarte putini stiu sa faca vin."
                        aici sunt de acord. posirca , dar macar nu-i otrava.
                        Last edited by Costi-bc; 2 June 2016, 17:25. Reason: Automerged Doublepost
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • care e otrava ? apa, zaharul, alcoolul din trestie de zahar ?! ala e un rom neimbatranit.
                          nu te obliga nimeni sa iei vin cu zahar. la tara se pune la greu zahar in vin "ca sa-i dea tarie".
                          vinul asta contrafacut are tot mai multi clienti fiindca e ieftin. daca n-ar exista vin "contrafacut" si mezeluri cu soia, romanul ar fi in pom, fiindca altceva nu-si permite. cine poate cumpara vin 3 hectare de murfatlar, sau budureasca, sau beciul domnesc ? sa fim seriosi. ca sa bei in doi si sa simti ceva, dai minim 50-60 de lei pe trei eprubete.

                          Comment


                          • crezi ca neamtul sau suedezul isi permit zilnic sa bea o sticla de vin sau 3-4 ?

                            romanii ar fi in pom ? sau poate ar fi mai sanatosi si mai ancorati in realitate , mai greu de prostit?

                            mai bine nu-mi raspunde NDLule , fugi repede si fumeaza o tigara ( ca alea-s ieftine deasemenea sa-si permita oricine) in birt si-i afuma si pe altii.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • aici nu e vorba de "mai usor de prostit". n-ai inteles ca nu conteaza daca esti prostit sau nu, ca ei fac tot ce vor ? suntem in america de sud sau in rusia, unde oricum nu poti schimba tu nimic.
                              o sa fii surprins, dar si in sua oamenii saraci n-au niciun cuvant de spus. si ei voteaza tot numai minciuni si nu pot schimba nimic cu adevarat.
                              cea mai proasta politica de sanatate e in state. la fel, si cea mai firava (practic inexistenta) protectie sociala.
                              lumea capitalului e simpla, daca ai multi bani, ai tot ce vrei, daca nu, crapi de foame pe strazi. nu ma lua cu "prostitul". intreaga lume e condusa de vreo 4-5 familii, restul sunt sclavii lor.
                              familii care decid daca e criza sau nu si daca incep sau nu razboaie.

                              Originally posted by Costi-bc View Post
                              romanii ar fi in pom ? sau poate ar fi mai sanatosi si mai ancorati in realitate , mai greu de prostit?
                              .
                              ar fi morti de foame cu 1300-1500 de lei pe luna
                              Last edited by B997NDL; 2 June 2016, 19:58. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Daca-s bune BFL-urile, beti. Eu unul, ma abtin de la asa ceva. Am ce bea.
                                Un vin de struguri nu poate fi 2-3 lei/litru nici daca ai avea sclavi la munca in vie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google