Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pacat de cei care castigau o paine in GB. Si asa nu ne inghiteau pana recent, nu aveam drept de munca acolo noi si bulgarii. De acum, deja sunt tensiuni fata de est europeni.

    Comment


    • e absolul normal, fiindca multi nu faceau muncile pe care le fac mexicanii in sua. multi veneau calificati si, cerand mai putini bani, le luau slujbele localnicilor.
      eu cunosc o doctorita cvare ia multi bani in GB, dar nu atat de multi pe cat ar fi luat unul de al lor si e supercalificata.

      Comment


      • Pai de acum doctorita va lua si mai putin, deoarece nu lucreaza acolo ca cetatean european cu drepturi depline (vorba vine).

        Comment


        • de acum, cred ca se vor face presiuni s-o trimita acasa.
          nici noi n-am privi cu ochi buni un aflux de pakistanezi, sa nu mai fim ipocriti.
          ei sunt satui de indienii si pakistanezii lor. acum s-au umplut de polonezi, romani si bulgari, iar cu industria (locuri de munca) stau "cam foarte" prost.

          Comment


          • Daca angajatii romani sunt rentabili pentru angajatorii "engleji", credeti ca vor fi trimisi acasa doar pentru ca sunt romani si "europeni"?

            via Tapatalk

            Comment


            • 100%. de asta s-a si facut desprinderea. nu vor mai avea drept de munca, punct. asa cum in america nimeni n-are drept de munca, daca n-are cetatenie sau macar greencard.
              si nu mai risca niciun angajator, fiindca acolo se aplica legea si poti ajunge la faliment.

              Comment


              • Nu e rentabil pentru economia angliei sa aplice masuri d-astea.

                via Tapatalk

                Comment


                • ba e foarte rentabil, si o sa vezi cat de curand.
                  in primul rand, fac pariu ca romanii nu prea platesc impozit pe acolo.

                  Comment


                  • Daca muncesc legal platesc si acolo.

                    via Tapatalk

                    Comment


                    • englezii tocmai si-au castigat dreptul de a se sterge singuri la coor. o sa-i coste, pentru ca-s niste putrori ce nu se coboara sa lucreze pt 800lire/luna, cum face romanul, polonezul, etc. iar de pakistanezi si indieni n-or sa scape, ca aia is de-ai lor, vezi doamen, din imperiu. poate la face scotia un imperiu mai mic, apoi irlanda si-o sa ramana praful de ei. primul lucru cu care se vor allege va fi impunerea de taxe si de norme ue pt orice vor dori sa exporte in ue. sa vad cum vand ei lapte in ue cu 30% mai scump (taxa pt marfa etracomunitara) la fel ca acum. cine-o sa le mai cumpere ceva? poate tot englezii patrioti care acum cer cetatenie prin tarile ue pe unde lucreaza. mai ieri ziceau ca daca stiau ce voteaza, n-ar mai vota si daca s-ar tine un alt referendum, ar vota impotriva iesirii. o lume intreaga rade de ei mai ceva decat de nationala romaniei...adevarul e ca nu s-ar fi asteptat nimeni sa li se spuna ca despartirea nu va fi amiabila si ca trebuie sa se intample repede. soc pentru baba din capul statului, careia acum nu-I vor mai trebui 3 motive pentru care sa ramana in ue, ii va fi de-ajuns unul ca sa vrea sa se intoarca in ue...si-ala se numeste lene/complacere/comoditate englezeasca.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • În alta dezordine de idei, merita un polish de faruri? S au matuit în ultimul hal de la pietre, costa cca. 50lei/far din câte am văzut.

                        Comment


                        • Și proiectoarele? Cat costa polishul la proiectoare? ��
                          sigpic

                          Comment


                          • @Seba
                            nu cred ca exportau ei lapte in ue, cu asta se ocupa polonia, ungaria...etc
                            care produc lapte ieftin, mai ieftin decat noi. de aia laptele romanesc uht ambalat incepe de la 3,5 lei, iar la lidl se vinde lapte polonez la 2,19 lei.
                            englezii importa. mare parte din lactatele lor si din carnea de pe piata vine din danemarca.
                            ei chiar militeaza sa stopeze importurile, fiindca s-a ajund ca 70-80% din carnea de porc din magazine sa fie daneza.

                            Comment


                            • La proiectoare nu cred ca merge, e sticla.

                              Comment


                              • Merge polish la faruri dar dupa aia o folie de protectie ca se fac repede la loc, sau schimbate cu unele bune de la dezmembrari. Eu am gasit ca noi la 100 lei bucata.

                                via Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google