Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trage ca magarul la deal.

    Comment


    • Adica cu frana de mana trasa. .
      Problema in functionare era un trepidat bizar desi motorul mergea rotund, fara balbaieli sau intreruperi, iar puterea nu era semnificativ diminuata. Ma gandeam ca vreun meserias care a hingherit masina, ca sa nu se vada consumul facut a mai bagat cativa litri, dar din graba sau neatentie a bagat motorina. Sau pentru ca era mai ieftina. Apa nu cred ca a bagat pentru ca ar fi mers mult mai urat motorul. Poate a bagat altceva, nu stiu... Dupa ce s-a facut plinul iar si-a mai revenit.

      ...Numai la câţi bani se alocă în agricultură pentru subvenţii, ne putem da seama de impact. Dacă ne uităm la bugetul european, circa 40 de miliarde de euro, anual, se cheltuiesc în agricultură. Sunt foarte multe soluţii. Pe de altă parte, există riscul ca o mare parte dintre alimente să fie lăsate la un preţ mare până la momentul expirării lor. Este extrem de important să dezvoltăm şi soluţii....
      ... Tema risipei alimentare este una dintre problemele cu vechime în cadrul Ministerul Agriculturii. Încă din 2013, reprezentanţii Ministerului lucrează la o strategie pentru evitarea risipei alimentare. ...
      Sunt foarte multe solutii dar nu le dezvoltam. Una dinttre solutii n-ar fi diminnuarea importurilor de alimente din... UE?
      În ceea ce priveşte situaţia Uniunii Europene, 89,2 milioane de tone de alimente sunt aruncate anual. România ocupă locul al nouălea în topul celor mai risipitoare ţări din UE, cu un procent de 2,55%, adică 2,2 milioane de tone de alimente pierdute în fiecare an, adică peste 6.000 de tone pe zi.
      Am vazut acum la stiri ca "merarii" din Romania nu au unde sa-si vanda marfa. Prin Cora, Auchan, Kaufland etc n-am prea vazut mere romanesti decat rar si mai scumpe decat cele poloneze, africane, americane, taiwaneze si extraterestre. Cum de e mai scump sa te duci la un om in curte, sa incarci camionul si sa-l aduci 70 km pana la Bucuresti, decat sa cari marfa cu vaporul peste ocean, sau cu camionul 2500km? Omului ii dai 2 bani/tona. Cu cat le iei din Egipt, Polonia, Kyky-Moko sau de unde mai aduci marfa cu vaporul, sau de la mii de km cu TIR-ul?

      P.S. Pana si alimentele sunt aruncate la noi din UE.
      Despre alimentele importate si nevandute care sunt aruncate nu se zice nimic. Doar ca romanii cumpara mai mult decat le trebuie. Cat de arogant si nesimtit sa fii ca sa aberezi asa ceva?
      O data ce au fost cumparate nu aduc decat profit.
      Last edited by Fanez; 2 October 2016, 14:30. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Am auzit la stiri ca ar fi un proiect de lege care confisca masinile care n-au itp, rca, impozit platit si nu circula doua luni. Daca eu am o masina de concediu si una de mers la job (sau una de serviciu utilizata zilnic si una personala utilizata in concedii), iar pt cea de concediu nu-mi fac rca si nu circul cu ea decat 6 luni/an, astia pot sa zica "ad-o-ncoa!" Si hat! imi ciordesc masina... Sau n-are itp valabil si urmeaza sa-l fac peste 3-4 luni, inainte de plecarea in concediu.
        Sau esti obligat sa-ti faci rca indiferent daca circuli sau nu. Iar am ajuns la "cum sa bagam bani in buzunarele companiilor de asigurari".

        Comment


        • conform constitutiei nu-ti poate confisca nimeni nimic atata timp cat n-a fost folosit la savarsirea unei infractiuni. circulatul fara rca, itp inca sunt considerate contraventii in codul rutier dar in tara asta incepe incet-incet (din pacate) sa nu ne mai mire (aproape) nimic...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Eu am inteles ca partea asta cu 2 luni se refera la masinile parcate pe domeniul public. Pana acum trebuia sa treaca un an ca sa le poata ridica, si oricum nu o ridica direct iti va pune o hartie in geam sa o muti tu singur, iar apoi in 48 de ore vin ei si hat ti-o ridica. Legea asta este foarte buna, sunt o gramada masini abandonate prin fata blocurilor de ani de zile si altii nu au loc de parcare din aceasta cauza.

            Comment


            • Originally posted by alinn28 View Post
              Legea asta este foarte buna, sunt o gramada masini abandonate prin fata blocurilor...
              E buna daca e facuta cu cap si nu o poate interpreta fiecare cum ii place. (Cum s-au facut legile pe la noi in ultimul timp).
              Te anunta ca trebuie s-o muti in 5 zile. Adica trebuie sa-i faci rca si sa ai itp valabil in termenul ala. Altfel o poti muta din fata blocului in spatele blocului. Nu se specifica daca o ridica pentru ca a mancat-o asfaltul sau pur si simplu, n-ai rca, itp etc chiar daca masina e tipla.
              Daca ramane cum s-a zis in prima auditie se vor face abuzuri... oho!
              Last edited by Fanez; 3 October 2016, 15:55.

              Comment


              • Seba dap...incet incet se apropie de normalitate. Dar din nefericire mult prea incet...si cu mult prea multe scapari (de exemplu, inca nu se anuleaza permisul dupa X numar de contraventii)

                Comment


                • E de luat in calcul si reinfiintarea serviciului "hingheri auto" care a cam avut de suferit de cand nu se mai ridicau masini. Aceleasi firme, aceiasi oameni (banuiesc).

                  Comment


                  • Nu are ce abuz sa se faca daca tu esti cu toate documentele la zi, nu mi se pare normal ceea ce ai zis mai sus ca ii faci ITP-ul cand pleci in concediu, si consider ca daca ai cumparat o masina inseamna ca iti permiti sa o intretii asa cum trebuie si cand trebuie. Problema din punctul meu de vedere este ca inca nu au gasit o metoda sa scapam de masinile astea inmatriculate in alte tari care sunt vai de mama lor marea majoritatea.

                    Comment


                    • Eu daca ma duc la cule macese in groenlanda 6 luni, ma pot trezi cu masina "confiscata" cand ma intorc.
                      D-aia am zis ca legea trebuie facuta cu cap si neinterpretabila dupa cum vrea cine e pus s-o aplice.

                      Comment


                      • Tovarasi, linistiti-va!

                        Nu este decat un proiect inapt. Unul printre multe altele.
                        Nu ati invatat lectia cu celelalte care nu se puteau aplica? Ex. Nu ai voie sa trasporti pasageri in masina personala daca nu sunt rude de gradul 1, nu ai voie sa conduci o masina decat daca este inmatriculata pe numele tau, etc.
                        Last edited by vitriol; 3 October 2016, 16:31.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Suntem linistiti, cel putin din partea mea nu este nicio problema. Nu stiam ca exista o asemenea lege conform careia nu ai voie sa transporti decat rudele. Dar cu toate astea am auzit de oameni care au primit amenzi ca fac transport de persoane, si ma intreb cum demonstreaza ei asta?(aici nu ii includem pe cei cu Uber). In trecut mai luam si pe cate cineva mai ales daca era fata dar de cand s-a dat legea aia cu 5000 de lei amenda nu m-am mai riscat, nu are rost.

                          Comment


                          • Originally posted by vitriol View Post
                            Tovarasi, linistiti-va!
                            Nu ai voie sa trasporti pasageri in masina personala daca nu sunt rude de gradul 1,
                            rude de gradul 1 ?! stii ca fratele sau sora ta nu iti sunt rude de gradul 1 ?
                            rude de gradul 1 sunt doar parintii si copiii tai.
                            asa ai motiv sa-ti lasi nevasta acasa (care nu e ruda de gradul 1)

                            Gradele de rudenie exprima apropierea, mai mare sau mai mica, a legaturii de sange dintre rude.

                            Comment


                            • Din 9 iunie CE a zis ca statul sa dea inapoi pe loc (adica nu in 5 ani) toti banii luati ca taxa de poluare, mediu sau sub diverse alte denumiri. Adica tuturor celor carora li s-au luat, fara sa se mai ajunga la dat in judecata pt asta. Nu exista reglementare interna pentru aplicare
                              Last edited by Fanez; 3 October 2016, 17:11.

                              Comment


                              • Si-a luat cineva banii inapoi pe taxa de mediu? Care ar fi procedura? Ma intereseaza pentru o masina inmatriculata in Mai 2016.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google