Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai am o speranta la ala de vine la anul, Vandoorne. Cica are stofa de campion. Dar fara masina, va fi tot o promisiune. Asa, si Perez merge tare. Si atat.
    Daca Renault reuseste sa faca u motor cu puterea egala sau pe aproape cu Mercedes, Verstapen are un cuvant de spus in lupta pentru titlu, ma uitam dimineata cu iese RBR din curbe inaintea Mercedesului lui Hamilton. II dadea 2-3 zecimi in cateva curbe.
    Last edited by mr.K; 9 October 2016, 11:03.

    Comment


    • la Renault nu numai motorul lor e problema, nici ala electric nu trage cum trebuie nu stiu ce-or fusarit la electronica aia, ca pana la jumatatea sezonului trebuiau sa mearga cu grija cu motorul electric, sa nu le ia foc cotetul. eu as fi curios cum s-ar descurca vechile v8 sau v10, cu actualul system kers si drs. tare mi-e ca ar avea timpi mai buni, iar consumul ar fi la fel. ma indoiesc ca acum vorbim de progress, poate doar ca tehnologii de viitor, dar nu la performante si fiabilitate.
      apropos de progress, problem de medu, am vazut aseara la nemti un reportaj din 1978, cum se gandeau aia sa opreasca motoarele daca stai mai mult de 2-3 minute, cand stai la semafoare lungi, cum faceau teste cu gumele de iarna si schimbau legi, cum veneau cu cifre cand a fost vorba sa bage obligativitatea centurii. ce se intampla acum cu poluarea, downsize-ing si alte de-astea, nu-s chestii noi.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Cum arata o masina dupa un impact gen small overlap fronteste real.
        NCAP e vrajeala curata, bun la scos stele din joben.

        Comment


        • mie testul ala mi se pare irrelevant, poate doar la americani, unde majoritatea accidentelor se intampla asa. la noi in marea majoritate a cazurilor iti dai in oras, lateral sau partil frontal. cand esti afara si alergi cu 100 si iei pomul, nici 8 stele la partial overlap nu te mai scapa, decat 2m de capote cu structura cu deformare controlata (recte test euroncap).
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Pe de alta parte, majoritatea accidentelor frontale nu-s chiar bot in bot pe mediana masinii, ci mai pe o parte, deci asimilabile small overleap.

            Comment


            • da, ceva de genul 30-50% overlap, dar cu structuri deformabile de ambele parti. atata timp ca majoritatea accidentelor nu-s intre o masina care intra in curul unei sei de tir, sau intr-un cap de pod (in ambele cazuri structura nedeformabila), small overlap ala al ntsb/iihs e si nu e relevant. cam la fel de (i)relevant ca si euroncap daca s-ar testa combinat, poate ca ar avea relevanta. fiecare testeaza dupa cum au majoritatea accidentelor. in europa, probabil ca cei mai multi se "pupa" in oras sau la depasiri, la americani cei mai multi iau sei de tir sau capeti de pod. iihs e oricum institut de reglementare/testare pentru autostrada. daca oricare dintre teste (euroncap sau iihs) s-ar face la viteze de autostrada si rezultatele ar fi facute publice, nimeni n-ar mai cumpara masini
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Vad ca lumea pupa moaste de fac bataturi in buze. Oare moaste pentru prostie...ca sa ajute la vindecarea prostiei?

                Comment


                • Eu nu-s asa bisericos, dar nici nu-i judec pe pelerini.
                  Atat doar ca o saptamana de zile traficul si asa sufocat devine de cosmar. Nici pe la supermarketul obisnuit nu mai pot trece, fiind plin de pelerini, parcarea e plina ochi, fiind aproape de locul pelerinajului.
                  Singurii care castiga sunt biserica si hotelierii, plus niste comercianti.
                  Spiritual, castiga mai multi, poate sunt mai toleranti pe o perioada scurta.

                  Comment


                  • @mr.K nu ma deranjeaza pelerinii (bine...pe aici nici nu prea sunt prea multi)...n-am treaba cu credinta (eu sunt ateu...sotia este credicioasa practicanta)...dar cand in RO avem un numar egal de biserici cu suma dintre scoli si spitale...cred ca spune multe despre popor. Cand in loc sa punem umarul...mergem la biserica sa punem acatiste...deja nu mai discutam de credinte...si ce inteligenta poporului. Ma doare foarte tare sa spun asta (imi doresc din tot sufletul sa fiu mandur de tara mea...dar cand vad atata prostie...incep sa regret ca n-am plecat)

                    Comment


                    • La evrei exista o regula in orice comunitate: daca nu exista bani si pentru scoala si pentru biserica, atunci se va construi scoala, pentru ca te poti ruga si la scoala sau oriunde.
                      Si asa au ajuns sa aiba influenta in toata lumea, in pofida sortilor potrivnici.
                      La noi in sate se inchid scolile si se construiesc biserici noi.

                      Comment


                      • pai noi suntem mai credinciosi decat evreii si mai catolici decat papa, desi avem populatie majoritar ortodoxa. paradoxa
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Credinta inseamna sa fim uniti, la noi e fiecare pentru el.
                          Ne dam in cap pentru un loc de parcare, care nu apartine nimanui cu acte.
                          Putine popoare sunt mai dezbinate ca romanii. Numai gura e de noi. Nimeni nu ajuta dezinteresat pe altul.

                          Comment


                          • peste tot e la fel. e natura umana. alte popoare sunt foarte unite pentru ca nu se baga in seama unul pe altul, nu se viziteaza, decat daca sunt rude, si nu-si imprumuta nici o cana de zahar.
                            aia sunt cu "fiecare la casa lui" si "ne mai zambim de complezenta la munca".
                            o sa-ti faca vreodata un german sau un englez cinste cu o bere ?!
                            noua nu ne place sa bem singuri, si daca prietenul tau nu are, il cinstesti.
                            ce-i drept, nu i-as da bani pentru prostii ( mancare, haine pentru copii si alte nimicuri ) dar pentru bautura se gaseste oricand.

                            Comment


                            • ce-i drept, nu i-as da bani pentru prostii ( mancare, haine pentru copii si alte nimicuri ) dar pentru bautura se gaseste oricand.
                              Corect.

                              Eu nu ma refeream ca trebuie sa impart zaharul si faina de acasa cu vecinii de p[e strada.
                              Pentru mine uniti inseamna ca atunci cand niste oameni au interese comune, sa si le apere, nu fiecare sa lase pe ailalati sa-i apere interesul, ca pana la urma ramane interesul neaparat de nimeni.

                              Cam cata galagie au facut francezii pe lucruri care la noi se accepta tacit, gen marire varsta pensionare (las' ca si asa cine mai apuca pensia). Pai n-om muri toti, unii vom mai ajunge si la pensie, as vrea ca asta sa se intample cat mai pot fi numit om in vartsa, nu fosila.
                              Unii ies la 47 de ani cu pensie speciala, unii la 65.
                              Unii au un miliard pensie, unii 4 bulioane vechi.
                              Dam 11 milioane de euroi pe un cataroi, ca sa aratam ca suntem uniti. Fleosc, cand s-au taiat salarii si pensii fix aiurea, n-am fost asa uniti.

                              Presa e o panarama de panglica de magneziu, arde in 3 secunde si apoi sufla vantul cenusa.
                              Deja a facut uitate afacerile HexiPharma, cazul colectiv.
                              Au alte chestii importante, vin alegerile. Sunt aceleasi personaje de acum 4 ani, minus cativa cercetati penal, si 2-3 prin parnaie, gen Fenechiu si mai nou Pinalti.
                              Last edited by mr.K; 11 October 2016, 08:33.

                              Comment


                              • mr.K Suntem o natie de capre. Si nici macar lubrifiantul nu ne place. Pe sec.

                                B997NDL nu chiar. Da...peste tot in tariile civilizate lumea isi vede de treaba ei...nu-ti invadeaza intimitatea. Si nu, probabil ca nu o sa-ti faca un german cinste...imi pare o ipocrizie sa ai pretentia sa-ti faca cinste....sa-ti plateasca altul nota. Este responsabiltiatea ta...vrei sa bei...bei pe barba ta. Si ca sai ntelegi unde-i ipocrizia: noi ne milogim sa ne plateasca altcineva nota de plata. Dar cand este sa punem umarul...ne dam pe cur inapoi. Unde trebuie sa vem pretentii...este sa ne sustinem reciproc drepturile.
                                Sau si mai simplu...fiecare drept vine la pachet cu o responsabilitate. Noi vrem doar dreptul...nu si responsabiltiate...
                                Ca sa vadu un exemplu: acum vo 5 ani merg niste cunostinte jandarmi intr-un sat inundat. Deh...sa-i ajute pe oameni sa areconstruiasca digul...sa scoata apa etc. Eh...jandarmii munceau...si ei stateau la bar si drojdeau la greu.
                                La sarbi, cand au fost inundatii (urate...practic o vale s-a transformat in lac)...toata lumea era la munca. De la copii de 10 ani pana la batrani de 80 ani. Si nu sa-si care doar lucruriile lor...ci din TOT satul. De asta o tara devastata de razboi acum 10 ani...deja ne cam depaseste la toate capitolele.
                                Alt exemplu? Japonia, o centrala nucleara a facut puf...Batranii s-au dus sa ajute...iar tinerii au trebuit sa stea departe...explicatia simpla: ei si-au trait deja viata, daca ei mor...nu este o uriasa pierdere...dar daca tinerii mor...ei reprezinta urmatoarele generatii...si asta in timp ce noi ne batem pentru un loc de parcare in fata buticului de unde ne cumparam ciunga...ca noi avem dreptul sa blocam toata strada.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google