Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din taxele pe combustili se platesc de toate, inclusiv pensii, ca bugetul de pensii e demult in deficit. Pensiile speciale tind sa devina mai multe decat alea normale.

    Comment


    • mr.K care pensii? Ca tata are 700 lei...dupa ce a contribuit 45 ani cu de aprox 5 ori suma (deh...nu-i recunosc astia ceva sporuri si ore suplimentare). Pe langa asta platesc un posor de bani taxe si impozite. Toate taxele direct acopera cateva pensii...nu spun ce se incaseaza indirect (TVA)..si cand m-am operat...eu mi-am platit tot...(RMN etc)...pentru ca trebuia sa astept intre 3 si 6 luni dupa un RMN.

      Comment


      • Alea care sunt. Pentru a iesi bugetul de pensii pe zero, un salariat trebuie sa dea lunar 700 de lei contributie la bugetul de stat, ca angajatorii au o jena in a plati contributiile firmei.

        Din ce contribuie salariatul, o parte se duce la o firma de asigurari privata conform pilonului II.

        Cam ce contributie trebuie sa aiba salariatul? Zic eu, mare.

        Si cum pensionarii sunt mai multi decat salariatii, iar salariatii sunt in genereal majoritari cei cu salarii mici, se acopera bugetul necesar din parti.
        Asa, se ia din taxele fara destinatie speciala, gen acciza.

        Acum, cate cti salariati trebuie sa contribuie ca sa acopere pensiile alea de 1 miliard din justitie?
        Sau macar una de 200 de milioane, ce e frecvent intalnita la pensionarii din justitie?

        Comment


        • mr.K nu uita un aspect: contributia angajatorului este de vo 30-40%...care nu se regaeste pe fluturasul de salar. Daca tu platesti pensie 300 lei...asiguratorul io sa plateasca pentru tine 500 lei...

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Cu exceptia statiilor Rompetrol (excluzand ROmpetrol-partener) si Lukoil, toate statiile sunt in franciza.
            de lukoil nu stiu , dar toate statiile rompetrol au fost date in franciza.

            le: nea bolovane ia-o mai incet ca iar iti da cu virgula !
            Last edited by Costi-bc; 13 October 2016, 11:48.
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Pai am zis.
              ca angajatorii au o jena in a plati contributiile firmei.
              Nu stii o initiativa recenta sa treaca oparte din contributia angajatorului la angajat?
              Cu o majorare a salariului, pentru a ramane acelasi net.
              Tocmai pentru ca nevirarea sumei stopate angajatului constituie infractiune, pe cand nevirarea contributiei angajatorului e fix pix, zici ca ai probleme financiare, intri in insolventa cand se face suma mare catre buget si gata.


              de lukoil nu stiu , dar toate statiile rompetrol au fost date in franciza.
              Clar, toti vand marfa altuia.
              Last edited by mr.K; 13 October 2016, 11:52.

              Comment


              • Costu-bc da...stiu ca imi da iar cu virgula...deh...impresiile unor forumisti or sa bata tot timpul cifrele oficiale. Ma intreb...de ce oare tot sistrmul administrativ nu este facut din forumisti.
                Mr.K contributia angajatului de regula este virata de angajator. Nu te duci tu sa platesti. Legea doar iti muta pe fluturasul de salar toata contributia. Macar in teorir, nu trebuia sa se schimbe nimoc din partra angajatului...doat eliberau firmele de ceva munca suplimentara. Si poatr asa constientiza si angajatul cat plateste la stat...si nu mai statra asa "capra" pe banii platiti de el

                Comment


                • Bre nea bolovane, ce-mi faci tu mie abc-ul contributiei la pensii.
                  Tu imi explici aritmetica pensiilor, iar discutia a inceput la nivel de integrale.
                  Te asigur eu ca poti trece peste introducere in discutia cu mine, direct la integrale. Asta, daca stapanesti domeniul la nivel profesionist, nu la nivel de fluturas de salar.
                  Last edited by mr.K; 13 October 2016, 14:00.

                  Comment


                  • Una peste alta...s-au stricat ceva semafoare in TM...ce usor se circula fara ele Am vazut dupa ceva luni viteza medie de 19Km/ora \:d/

                    Comment


                    • A intrat apa la ele?

                      Comment


                      • Nu's...trebuie studiat...ca sa repetam procesul

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          ...
                          Din ce contribuie salariatul, o parte se duce la o firma de asigurari privata conform pilonului II.
                          ...
                          Acum, cate cti salariati trebuie sa contribuie ca sa acopere pensiile alea de 1 miliard din justitie?
                          Sau macar una de 200 de milioane, ce e frecvent intalnita la pensionarii din justitie?
                          Pilonu' II e principala cauza. Daca banii aia se duceau in fondul de pensii si nu in buzunarele bancilor, altfel ar fi stat treburile si socotelile. Multe tari au renuntat la sistemul asta defectuos, Romania-Batman!
                          Am vazut si eu la tembelizor ca cele mai mari pensii ar fi doar 40.000 de Ron (o laie, asta poate o fi o medie). Pe de alta parte, cand a fost vorba de niste salarii ale unor angajati care-si cereau drepturile in strada, se zicea ca au salariile de xxk de lei, luandu-se in calcul doar salariile directorilor (multi la numar) acelei institutii si nu salariile celor din strada.

                          Originally posted by bolovan View Post
                          ...impresiile unor forumisti or sa bata tot timpul cifrele oficiale...
                          Si poatr asa constientiza si angajatul cat plateste la stat...si nu mai statra asa "capra" pe banii platiti de el
                          Cifrele oficiale sunt cum "vrea muschii" "oficialilor". Realitate e complet alta fata de "cifre oficiale".
                          Unora le place sa stea "capra" si sa plateasca pentru asta, apoi sa se laude cat de victime sunt ei si nu face nimeni nimic sa-i scape de necaz.
                          P.S. salar-ul se numeste salariu, scuza-ma ca-ti spun.
                          Last edited by Fanez; 13 October 2016, 14:26.

                          Comment


                          • Fondul de pensii ar trebui sa fi un fond de acumulare pentru plati viitoare.
                            Cand colo, contributiile alor tineri de acum, platesc pensiile celor ce sunt la pensie in prezent.

                            Comment


                            • Asta stim. Total gresit si ineficient. Era o perioada cand fondul de pensii avea excedent. Cum s-a ajuns in situatia asta?

                              Comment


                              • Au iesit toti la pensie odata si n-a mai ramas nimeni sa munceasca.
                                Un sfert din pensionari sunt pensionati pe caz de boala. Un sfert sunt inainte de limita de varsta, anticipat. Un sfert au pensii speciale.
                                Si ultimul sfert, au pensii de rahat turcesc.
                                Ca exemplu de firme ce nu-si platesc contributiile la buget gasim CFR-ul. Astia au beneficiat tot timpul de stergerea datoriilor, decenii la rand. Dar cei ce ies la pensie de la ei, beneficiaza de pensie destula, ca au grupa de munca speciala.
                                Nu mai vorbim de firmele private, aia intra in insolventa in 2 timpi si 3 miscari si lasa bugetul batand din buze.
                                Last edited by mr.K; 13 October 2016, 15:19.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google