Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cauta pe gugal.
    Era vorba de perioada mandatului. Nu a zis nimeni "peste doua zile vom avea 1 milion de locuri de munca."

    Comment


    • vorbim de acelasi ponta care cand a picat boc, a promis ca va reface salariile taiate de boc, iar cand a ajuns premier, hopa, ca nu-s bani ? intrebat daca trebuie sa faca imprumut ca sa reintregeasca salasriile, a dat-o cotita ca un arbore de motor v8, ca o sa caute finantari, ca lula amrioara. a picat si monta si salarile taiate de boc tot n-au fost reintregite. bine ca s-o trezit dragnea ca sa faca ei, pesedeii, viata mai usoara oamenilor si a venit cu proiect de lege de anulate a unor taxe introduse de monta. bah, adica esti prost sau cum? acu 2 ani votai taxe, acu votezi anularea lor? pai cine te mai crede, vere? in afara de 16% din polpulatie si mai vreo 5-10% care au votat impotriva secretarei aleia de firma de garsoniera, pusa presedinte de partid istoric
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Seba tu esti bugetar?
        Chiar vorbesti serios, cand spui ca nu s-a returnat ceea ce a taiat ...Basescu? Basescu a taiat salariile nu Boc.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • nu-s bugetar, nevasta-mea e. iar banii s-au dat in transe marunte, mai putini decat s-a taiat initial si decat fusese promis cu surle si trambite de psd. ca sa fim corecti pana la capat, da, basescu a decis, boc a executat. apropos, pe numele lui boc exista vreun dosar? base are, ponta are, drgnea are, blaga are, blonda suprema mai are...da' de boc n-am mai auzit nimic de cand l-au dat jos de la palatul Victoria. au facut o magarie, d egenul boc a taiat 20% din 100, deci ai ramas cu 80 de lei. dupa 2-3 ani s-a dat 10% din 80, adica ai ajusn la 88, dupa care ti-a dat inca 10% din 88, adica ai ajuns la 97. dupa ei, 10 cu 10 fac 20, deci e bine, desi chiar cu "dobanda la dobanda" nu ajungi decat din 3 incercari la suma initiala. asta au facut pdl, psd, pnl si "tehnocratii". restul de mariri de 5% au fost rahat, penru ca din start te-au fentat aplicand 10% la suma ramasa (aia mica) si asa bugetarii au cam ramas cu paguba. drept e ca unii o merita, cum ar fi aia de la rpimarii, de la impozite, sau constructii. pacat ca militienii de la rutiera n-au ramas cu salariile taiate, ca multi o merita din plin.
          Last edited by Seba; 15 December 2016, 01:27.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Asa este, confirm ce spune Seba, in 2010 aveam un salariu de baza de 1000 ron si 25% spor. In 2010, Base le-a taiat cu 25% si a introdus si sporul in salariul de baza. Dupa ce a spus Ponta ca le aduce inapoi nu am mai primit acelasi salariu inapoi. In plus, desi lucrez in Educatie si Cercetare nu am primit ca marire decat 10% anul trecut din decembrie, in rest s-au mai marit salarii la profesori si sanatate, e si normal, acu au votat in numar mare asteptand 15% de la 1 ianuarie. Chiar liderul lor Anton Hadar a recunoscut ca profesorii au votat in mare parte cu PSD.

            Comment


            • fara suparare, dar de la profesori si medici ar trebui sa avem pretentii, nu sa creada ce mint politicienii, indiferent de culoarea politica. noi de 20 de ani nu facem altceva la vot decat sa platim polite. ba psd-ului, ba celorlalti. si aia ne platesc nou ciuciu, din nou, indiferent de culoarea politica.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Originally posted by Seba View Post
                nu-s bugetar, nevasta-mea e. iar banii s-au dat in transe marunte, mai putini decat s-a taiat initial si decat fusese promis cu surle si trambite de psd.
                Ma rog; eu stiu ca s-au dat de aia zic. Ai vehiculat ideea ca nu s-au mai dat inapoi, ceea ce nu era tocmai corect.
                Ca sa fim iarasi foarte corecti, intre timp s-au mai marit salariile in invatamant si sistemul sanitar.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by Seba View Post
                  ... salariile taiate de boc...
                  Adica de PDL ca nu taia bocanci de capu' lui si acum te oftici ca n-au castigat alegerile tot "pedeleii" (actualul PNL).

                  Comment


                  • Salariile taiate de Basescu s-au reintregit in totalitate de catre guvernul Ponta, n-o mai fredonati la rece citind propaganda altora.
                    De fapt, reintregirea era deja stabilita de catre guvernul Ungureanu (ca urmau alegerile), dar s-a infaptuit de cate guvernul Ponta.

                    Lumea uita ca de fapt Base a taiat de 2 ori salariile. Odata pe 3 luni, la un final de an.
                    A 2-a oara pe o perioda mai lnga, din vara lui 2010 cu 25%, cica pe 6 luni, dar apoi s-a permanetizat si pe 2011 si o bucata de 2012.
                    Nu retin exact, ca n-am fost in cauza. Doar ma pasioneaza gogosile electorale.
                    Last edited by mr.K; 15 December 2016, 14:34.

                    Comment


                    • Sa ne amintim ca guvernul boc-basescu, mai bagase si obligativitatea de a-ti lua lunar o saptamana de "concediu fara salariu" în care erai obligat sa te duci la serviciu si sa muncesti.

                      Comment


                      • Originally posted by Seba View Post
                        vorbim de acelasi ponta care cand a picat boc, a promis ca va reface salariile taiate de boc, iar cand a ajuns premier, hopa, ca nu-s bani ? intrebat daca trebuie sa faca imprumut ca sa reintregeasca salasriile, a dat-o cotita ca un arbore de motor v8, ca o sa caute finantari, ca lula amrioara. a picat si monta si salarile taiate de boc tot n-au fost reintregite.
                        FALS!
                        Eu bugetar, soția bugetar (chiar dacă lucrăm în instituții publice care se autofinanțează 100%, neprimind niciun leu de la bugetul central sau local), amândoi am avut salariile tăiate cu 25% și amândurora ne-au fost reîntregite salariile exact cu cât s-au tăiat. Este adevărat că reîntregirea s-a făcut în vreo trei etape și nu s-au restituit sumele reținute în perioada tăierii.
                        Ce este adevărat e doar faptul că sporurile nu se mai evidențiază separat, au fost introduse în brut.
                        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                        Comment


                        • Sa ne amintim ca guvernul boc-basescu, mai bagase si obligativitatea de a-ti lua lunar o saptamana de "concediu fara salariu" în care erai obligat sa te duci la serviciu si sa muncesti.
                          Voluntariat suna mai bine, concediu deja implica zile libere, nu neplatite.
                          Si asta, in timp ce PDL retroceda sute de milioane de euro pe tot felul de terenuri si proprietati supraevaluate de 10 ori.
                          In timp ce construiau tot felul de trasnai inutile prin locuri uitate de lume.
                          In timp ce Nuti cumpara posete de zei de mii de euro, ca doar Cocos lua comisioane de zeci de milioane de euro.
                          In timpul asta, desi nu aveam nevoie, ne imprumutam FMI cu miliarde, ca sa aiba de unde face cheltuieli inutile.
                          Gasca PDL a insemnat cei mai mari hoti pe termen scurt. Intr-un mandat au reusit sa fure cat PSD in perioada 1990-2008.
                          Atata hotie pe fata cat am vazut in perioada aia, de m-am lamurit cu portocaliii. Si am vazut ceva hoti la viata mea.
                          Last edited by mr.K; 15 December 2016, 18:15.

                          Comment


                          • Presedintele Johannis; citez din memorie.
                            Premierul va fi desemnat de la formatiunea sau alianta care ma convinge ca are majoritatea in Parlament.
                            Intrebare din partea unui necunoscator. Prin ce mijloace ar trebui convins Presedintele; pe cuvant de onoare, prin juramant sau depunerea unei cautiuni?
                            Personal mi se pare un pas, indarat, in acest mic razboi iscat cu PSD-ul.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Poate fi convins printr-o procedura de suspendare. Daca trece, inseamna ca a votat majoritatea.

                              Comment


                              • Sa se trezeasca oare suspendat?! Momentan doarme...
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google