Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mr.K ia vezi cat sunt taxele acolo. Si mai mult...vezi ce fel de cumparatori sunt suedezii. ia vezi cat raman dupa ce-si achita toate cele lunare.
    Ai incredere ca stiu mai bine decat tine cum e in Scandinavia.
    La noi apare problema asta din cauza productivitatii scazute.
    Nu e productivitatea scazuta, ci productia, ca muncesc doar 20% din cetatenii Romaniei, restul sunt someri voluntari, someri, pensionari si copii.
    Iti garantez eu ca un roman are o productivitate mai buna decat un scandinav pus sa faca aceeasi munca, pe acelasi salar.
    Ai vazut cum arata parlamentul Suediei? Sau de ce beneficiaza parlamentarii lor? Pai ai nostri sunt tratati ca niste zei.
    Apropo de taxe, ia uita-te cat versi tu in pusculita statului lunar. Aproape ca in Scandinavia, fara sa beneficiezi nici de 10% din ce au aia acolo.
    Last edited by mr.K; 16 December 2016, 09:26.

    Comment


    • mr.K nu's cum este, n-am fost...dar o sa merg (ma rog...intetionez sa-mi fac o excursie pana acolo).
      Dar in mare, din cate spui tu, ti-am cam raspuns de ce. No iproducem un capac, consumam 1000 capace...si evident...ca pretulrile cresc in momentul in care cresc si ventitrile.
      Mai mult, nu uita, romania inca este o tara ieftina (benzina este cea mai ieftina din EU, mancarea etc).
      Apropos de mancare...eu traiesc in banat, aici in perioada de dupa al doilea razbel mondial, produceam grau cat producea toata romania...si mai si exportam. Acum...nu's sigur daca acopera 10% din consumul intern al romaniei (ma rog...nu's cifre exacte....deci exista abateri de 50%...dar esenta este aceasi).
      Nu compara un occidental cu un roman. Romanul este mai productiv decat occidentaul. Dar din nefericire asta-u 1 la 100....iar scandianvul, nu este asa de productiv...dar din aia 100...50 produc. Si de la roman ai 2 capace (deh...romanul harnic)/luna...de la scandinav ai 45 capace. Dar tu tot platesti 100 negri mititei...ia vezi pe care-i mai rentabil sa-i platesti bine.


      P.S. Vezi bancul spus de tine pe bancuri...

      Comment


      • Oricum guvernele intind coarda in toate tarile, iar cei mai afectati vor fi cei din asa zisa clasa de mijloc care sustin bugetul, ca aia saraci nu contribuie la buget ca sa aiba ce le lua, iar de aia bogati nu se atinge nimeni.
        Probabil ca riscul unor revolte este mare. De aia se consolideaza guverne adepte ale liniei dure in tari precum Polonia, Ungaria.

        Comment


        • mr.K da...dar asta pentru ca clasa de mijloc...in mare parte permite, iar cine nu permite...nu sunt in numar suficient. Clasa de jos...ii cam doare la banana...iar aia bogatii...lor le convine. Si la sfarsit...cine o ia cel mai mult si fara pic de lubrifiant? Tot noi astia din calsa de misjloc care ne luptam...dezbatem...incercam sa intelegem si sa ajutam societate.
          Sper sa mor inainte sa ajungem departe cu socitetate in actuala structura...nu de alta...dar vad ca directia in care mergem ca societate (nu doar RO)...este fix de unde am plecat (aka evul mediu)

          Comment


          • In epoca moderna se numeste dictatura.

            este fix de unde am plecat (aka evul mediu)
            Pai nu toata lumea vrea sa revina la origini? Sa stea in case fara curent electric, sa manance ce mancau si inaintasii nostri, sa faca focul cu lemne, sa mulga vaca, sa-si faca nevoile la buda , sa imbrace toale traditionale, etc.?
            Problema e ca vor doar 2-3 zile cat sunt in vacanta, apoi sa vina acasa unde au confort, mall si internet.
            Ei bine, guvernul le va oferi o vacanta permanenta.
            Last edited by mr.K; 16 December 2016, 09:57.

            Comment


            • mr.K asta-i exact ca si astia cu brexit-ul si trump...vor asa cum o fost odata...partea nasoala-i cand ajung acolo...si vad ca nu era chiar asa de roz...si ce-si aduceu ei aminte ca-i roz...era adanc infundat in maro...

              Comment


              • Originally posted by alinn28 View Post
                Asta e o discuție complexă referitor la salarii.Daca face cineva salariul minim 1000 de euro inflația urcă la cer si or să crească și prețurile în concordanță că sa echilibreze surplusul de bani al populației.
                Eu ziceam de salariu decent, nu minim.
                Era o vreme in care, o data cu diverse cresteri salariale se scumpea tot. Unii "comercianti" aveau tupeul sa spuna: "pai s-a scumpi, dar ai bani ca ti-a crescut salariul", in asta consta la ei cerere-oferta. Problema era ca toata lumea cumpara fara sa zica "pai cu pretul asta nu mai cumpar."
                Originally posted by bolovan View Post
                Mai mult, nu uita, romania inca este o tara ieftina (benzina este cea mai ieftina din EU, mancarea etc)...
                Benzina e cea mai scumpa din EU, iar mancarea e mult mai scumpa decat in majoritatea tarilor lumii. Bautura e mai ieftina in Romania decat in EU. Bine, daca pentru unii bautura = mancare, atunci pentru ei e cea mai ieftina "mancare" din EU.
                P.S. Un exemplu: Noi suntem cel mai mare exportator de banane din EU, in Canada bananele sunt mai ieftine decat in Ro. Cat te costa sa le iei din "poarta" si cat te costa sa le duci peste ocean?

                Comment


                • Fanez imi pare rau ca te dezamagesc...la noi benzina este 1.13 euro (dar gasesti si mai ieftin). Eu n-am mai intalnit o tara in care sa fie mai ieftina. Cam peste tot pe unde am fost era pe la 1.3-1.6 (pe autostrada gasesti si mai scump).
                  Mancarea...sorry...dar compar cu Italia/Austria (tari in care merg frecvent). Acolo daca ma duc sa manac la un restaurant...fara 20 euro nici nu discuta cu mine (ma refer la un local minim decent)...aici...20 euro nici daca ma duc cu sotia nu dau (eventual daca luam felul 1 si 2).
                  Apropos de banane...aici aseara am luat banane cu 1 euro kg. In austria am am luat cu 1.4 euro kg de banane)

                  Comment


                  • Comparatiile cu preturile din alte tari nu sunt concludente. Trebuie comparata puterea de cumparare, adicatelea cat la suta din venitul familiei reprezinta un plin de benzina sau o masa la restaurant in Romania versus UE. Daca se compara asa, in Romania totul este mai scump decat in UE.
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment


                    • Te raportezi si la diferenta de salarii când faci diferentele astea de pret? Ma refer la puterea de cumparare .
                      Una e sa dai 20 de euro la restaurant sau 1.4 euro /l de benzina când ai salariul 2500-3000 de euro i alta e când ai 400 de euro.
                      Last edited by Fanez; 16 December 2016, 11:19.

                      Comment


                      • Fanez diferenta de salarii este alta mancare de peste.
                        Nu de alta...dar noi importam foarte mult. Si indiferent de salar...pretul cu care importam este acelasi.
                        Exact ca la masini. Chiar daca noi castigam 1 euro/luna sau 1 mil euro/luna...masina respectiva tot 20.000 euro costa etc.

                        Comment


                        • La începutul lui Decembrie am fost la Budapesta, benzina era mai ieftina la ei atat la OMV, MOL (~ 5 ron/l) si Auchan (~4,9 ron/l). Mâncarea la ei mi s-a parut un pic mai scumpa ca la noi, nu foarte mult dar raportat la salariul minim al lor, serviciile, mâncarea si altele sunt mai ieftine.
                          In Austria am fost 4 ani la rand, de fiecare data mâncarea era mai ieftina/comparabila in supermarketuri la ei, in schimb la buticuri sau restaurant mult mai scump raportat la salariile din Romania, dar raportat la salariile lor, 20 euro la 1000 euro este nesemnificativ.

                          Problema este ca in Romania, dupa integrarea in UE, au crescut doar preturile si taxele, in schimb salariile au cam ramas la nivelul 2007. Daca ai produce mai mult intern si ai consuma pe plan local, indiferent de cati bani ai avea, nu ti se va mai parea scump, produci ieftin, vinzi ieftin si toata lumea fericita.

                          Chinezii, chiar daca au salarii mici, au marele avantaj ca produc in tara si consuma local.

                          Comment


                          • bolovan
                            Exact. Tocmai de aceea cand spunem ca ceva e mai scump sau mai ieftin, trebuie neaparat sa ne raportam la o baza de referinta, care este nivelul veniturilor. Tocmai de aceea, la preturi identice cu cele din afara calculate in euro, la noi de fapt marfurile si serviciile sunt mai scumpe.
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • In ungaria n-am alimentat...dar in AU am alimentat...1.55 euro.
                              Si da, asta este problema la noi. Producita medie este extrem de scazuta. Consumul este mai mare decat productia. Chiar mai mare decat se importa. Prin urmare, normal ca vor creste preturiile.
                              Preturile nu cresc din cauza salariilor...preturile sunt dictate de ceree si oferta. Cum la noi oferta est erelativ scazuta (productie interna mica).
                              Iar la capitolul mancare...situatia este si mai dramatica, noi producem extrem de scump (subventii mici si in mare parte se duc in buzunarele baietiilor destepti)...prin urmare, este mai ieftin sa importam. Importand....tu nu produci, doar consumi. Deci ciuciu de udne sa maresti salarii.

                              Cherubino Nu, nu sunt mai scumpe...ne raportam gresit, La noi puterea de cumparare este mica...dar preturile sunt mai mici sau egale cu UE. Veniuriile sunt mici. Si asta pentru ca producem putin...si culmea...prioducem destul de scump (ma rog...sunt multe rebuturi...prin urmare, degeaba produci 1000 capace...cand 500 arunci...). Mai mult, la noi furturiile din firme sunt teribil de mari fata de alte tari. Ceea ce pui la pierderi. Iti creste pretul de productie.
                              Am mai spus, si ma repet, la noi problema este simpla: vrem conditii ca in occident...dar fara pic de obligatii si responsabilitati.

                              Comment


                              • Asta cu "noi producem scump" nu e chiar asa.
                                Exportam in Italia cirese la un sfert de pret fata de cat e la ei.
                                Grau, la fel, mult mai ieftin. De fapt, si-l produc firmele italiene pe pamantul nostru.
                                Firmele straine care si-au deschis fabrici in Romania, au facut-o pentru ca producem mai scump? Da' de unde, cand ai scalvi, totul iese mai ieftin.

                                Programatorii romani-printre cei mai ieftini. Doar indienii accepta sa munceasca pe mai putin.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google