Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu-i poti obliga. Drepturile omului.
    Dupa mine, om inseamna altceva.
    Dam o lege si-i decadem din drepturi cat au de executat.

    Prin Teleorman cum e vremea? Soare, frumos?

    Comment


    • Stratul de zapada la ora 14:00



      In Caracal stationeaza trenuri, ca este un blocaj pe M900 in judetul Olt.

      Comment


      • Prin Teleorman cum e vremea?
        Nu stiu, intreaba-l pe Dragnea
        Sau pe ministra de interne, ca tot o simpatizezi.

        Klaus Iohannis a declarat vineri, la şedinţa noului Consiliu Superior al Magistraturii, că se va opune “cu toată greutatea funcţiei”
        Adica?
        In 2002 a fost ultima lege a gratierii.
        Nu stiu cum de poti sa te opui la ceva ce nu stii cum arata. Nu stii ce prevede dar nu e buna ca prevede nu stiu ce cai verzi mi se pare mie ca visez. Hai intai sa vedem ce zice legea asta, cum e formulata si apoi ne opunem parlamentului cu greutatea functiei prezidentiale. O poate retrimite in parlament o data si atat. Altceva ce poate face? Mai ameninta pe careva cu vreun dosar ca sa se renunte la ea?
        Din start a pus problema gresit. Si uite asa... pas cu pas...
        Last edited by Fanez; 6 January 2017, 15:39. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Niste infractori condamnati+niste potentiali infractori decid sa fie eliberati tot niste infractori.
          Bun asa!

          Comment


          • Hai ca, uitandu-ma la cum ninge si la ce zapada am de dat, mi-am adus aminte ce a zis ciolos cand statea la coada. "stam la coada ca toti cetatenii" - de ce ar trebui "toti cetatenii" sa stea la coada? Apoi zice ca are telefon si tableta, poate rezolva treburile guvernamentale prin telefon. Hai sa-mi trag parul. Eu sunt mecanic auto. In timp ce stau la coada sa platesc taxe si impozite schimb si uleiul clientului prin telefon. Putem sa dam zapada din fata casei prin SMS?

            Comment


            • Sau pe ministra de interne, ca tot o simpatizezi.
              E "trecuta", prefer ceva mai "proaspat".

              Comment


              • http://www.agerpres.ro/politica/2017...gitat-11-24-01
                "Gestul Avocatului Poporului mi se pare un gest normal pentru că, din câte știu eu, dacă Avocatul Poporului, în legea care îl vizează, constată că există încălcări este obligat să sesizare Curtea Constituțională. În același timp, am văzut și eu purtătorul de cuvânt al Administrației Prezidențiale foarte agitat...
                200 de milioane de euro cheltuiți în 2012 pentru penitenciare

                În prezent România are peste 33.000 de deținuți cazați pe 27.000 de locuri.
                Numărul lor a crescut constant în ultimii doi ani, una dintre cauze fiind și returnarea în țară a infractorilor români condamnați în străinătate. Dacă ar fi să respectăm standardele internaționale în materie (adică patru metri pătrați pentru fiecare deținut, conform recomandărilor Curții Europene a Drepturilor Omului – CEDO) am avea de fapt numai 19.000 de locuri în închisori.
                sursa
                Se pare ca ANP nu sta prea bine la executia bugetara nici la investitii si nici la cheltuieli salariale. Drept urmare vor returna bani la bugetul de stat. O nota proasta, in conditiile in care ne plangem de lipsa de resurse. Iata ca nu putem cheltui ce avem.
                sursa
                Last edited by Fanez; 6 January 2017, 15:50.

                Comment


                • Avocatul poporului s-a trezit abia acum ca legea aia e neconstitutionala?
                  Sau acum i-a zis Dragnea ca zboara din functia aia in care nu face nimic si ia bani?

                  Ce intoxicare baga pesedeu' pe toate canalele, ba ca se pregatea inchiderea a 100 de spitale (cand de fapt documentul le mai dadea termen sa-si rezolve ce nu rezolvasera din 2009 incoace), ba ca vine Soros sa le ia ciorba din strachini si mamaliga de pe masa. Trist e ca lucrurile astea prind si la oameni cu pregatire, nu la toti absolventii de 4 clase din mediul rural.
                  Last edited by mr.K; 6 January 2017, 15:57.

                  Comment


                  • Pana acum n-a fost situatia de asa natura incat sa fie nevoie sa se sesizeze.
                    Victor Ciorbea sustine ca acest articol trebuie declarat neconstitutional si eliminat din lege. Avocatul Poporului sustine ca textul este ambiguu pentru ca nu face diferenta intre cei condamnati definitiv carora le-au fost suspendate drepturile civile si cei care au suferit doar condamnarea, fara alte restrangeri de drepturi constitutionale.
                    În sesizarea depusă la CCR, Avocatul Poporului a argumentat că art. 2 din Legea nr. 90/2001 contravine mai multor articole din Constituție, Convenției pentru apărarea drepturilor și a libertăților fundamentale, Declarației Universale a Drepturilor Omului și Pactului internațional cu privire la drepturile civile și politice.
                    sursa
                    Daca ar fi facut-o doar pentru Dragnea, s-ar fi sesizat de anul trecut, imediat dupa alegeri. (parerea mea).
                    P.S. Apropos de legea asta, nu cumva Klaus era in plin proces penal cand a candidat la prezidentiale? Nu cumva "avea probleme cu legea"? Intreb si eu, ca am memorie scurta si nu mai stiu.
                    Last edited by Fanez; 6 January 2017, 16:02.

                    Comment


                    • Ajuta omu' cu o lopata, sa-ti salveze lideru'.
                      Criză constituţională? Victor Ciorbea e înzăpezit şi nu poate merge să-l pupe în cur pe Dragnea;

                      Comment


                      • Asa cum spuneam: pas cu pas...
                        Domnule preşedinte Dragnea, aflarăm de la televizor că sunteţi singurul care cunoaşte programul de guvernare din scoarţă în scoarţă. Vă rog eu frumos, învăţaţi-i şi pe ei!
                        De aici știri peste știri, începând cu Digi 24 care nu pregetă să ne anunțe că Iohannis a fost "aspru și ironic", continuând campania de creionare a imaginii conducătorului înțelept, și continuând cu comentariile vedetelor pe FB care vedeau în această frază o luminiță la capătul tunelului străjuit de Dragnea și Tăriceanu. Până și Grigore Cartianu, care se consideră oltean, se dovedește semi-analfabet: "Dacă și neamțul folosește perfectul simplu, înseamnă că... Oltenia über alles!
                        P. S. - Se vede treaba că, înainte de a ajunge în Oltenia, Oltul trece și prin județul Sibiu". Nu e singurul, dar este cel mai tont, pentru că ar fi trebuit să știe măcar istoria Olteniei.
                        Prin folosirea verbului "aflarăm", Klaus Iohannis a vrut să fie ironic, să se refere la originea oltenească a lui Liviu Dragnea, asociat cu județul Teleorman.
                        În rest, Teleormanul nu a făcut niciodată parte din Banatul Craiovei, nu a fost sub administrare habsburgică, așa cum a intrat Oltenia după Tratatul de la Passarowitz din 1718, nu este populat de olteni și locuitorii nu folosesc perfectul simplu, așa cum o fac cei din Olt, Dolj sau Mehedinți. Așa cum a încercat Klaus Iohannis să ne convingă în discursul de aseară. Teleormanul a făcut parte din Muntenia, sau Țara Românească, cum puteau găsi în cărțile de istorie consilierii prezidențiali.
                        În privința perfectului simplu, aici puteau consulta un profesor de limba română. Ar fi aflat multe lucruri interesante, nu numai că este folosit de olteni. Ci și de alții. De la Mihai Eminescu – “Trecu o lună, trecură trei, trecură nouă şi împărăteasa făcu...” (“Făt-Frumos din Lacrimă”). “Din sfera mea venii, Cu greu ca să-ţi ascult chemarea, Şi cerul e tatăl meu, Iar muma mea e marea” (“Luceafărul”), la Nicolae Iorga, George Călinescu sau Marin Preda. Iar Mihai Eminescu nu era sigur oltean, nici teleormănean...
                        sursa

                        Comment


                        • In loc sa faca demersuri pentru inasprirea pedepselor in cazul unor infractiuni serioase, avocatul poporului joaca dupa muzica pesede.

                          Daca unul iti da o bataie sora cu moartea pe strada, sunt sanse sa scape cu o pedeapsa de 6 luni cu suspendare.
                          Faina tara e Romania asta, de aia dau navala turistii straini.

                          Comment


                          • Daca unul iti da o bataie sora cu moartea pe strada, sunt sanse sa scape cu o pedeapsa de 6 luni cu suspendare.
                            Sunt sanse sa nici nu fie cautat. Asta nu tine de inasprirea pedepselor ci de modul in care isi fac treaba "oamenii legii". Stiu caz concret. Dupa 6 luni de cercetari "omul legii" care se ocupa de caz, n-a reusit sa gaseasca un alt "om al legii" de la alta "circa" sa-i solicite detalii in legatura cu cazul. Asta in situatia in care cel de-al doilea stia destul de multe dar nu era "sectorul lui", nu era cazul lui. (e vorba de o talharie). Victima a fost intrebata daca nu cumva s-a talharit si batut singura, ca oricum n-avea ce cauta pe strada.

                            Comment


                            • Originally posted by vitriol View Post
                              Chiar si acum ma uitam la stiri si vorbeau la telefon cu o duduie care este blocata pe A2, iar aceasta se plangea ca la ora 4 dimineata nu a fost nimeni pe drum care sa-i spuna ca nu se poate inainta. Pai, duduie, astia zic de doua zile ca vine urgia cu cod colorat, iar matale te gandesti sa pleci "la mare" in conditii de viscol. Dar, cum ne-am obisnuit, autoritatile sunt de vina pentru ca nu isi fac treaba...
                              Diana, se numeste doamna sau domnisoara care a sunat la toate posturile tv; va face istorie aceasta intamplare.
                              Cand ma intorceam de la servici era in legatura directa la Europa FM; mai inainte a fost pe Digi24, iar acu cateva clipe, a intrat in legatura la TVR.
                              Nu avem apa, nu avem mancare, iar motorina e pe sfarsite. E vorba de un microbuz care mergea la Otopeni; la km. 93 s-au blocat.
                              La ora 6 cand au plecat din Constanta, politistii nu le-au spus nimic si nu si-a inchipuit ca pe o autostrada poti ramane inzapezit.
                              Ce mai e de comentat?
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Diana din microbuz e alta poveste.

                                Pe langa duduia aia de care ziceam, am mai auzit-o pe una care a plecat din Constanta spre Bucuresti, era in masina cu sotul si cei doi copii, iar motivatia dumneaiei ar fi ca stia ca e cod portocaliu, dar se gandea ca o sa mearga in spatele masinilor de deszapezire si totul va fi bine. Dar, ce sa vezi, masina de deszapezire n-a mai aparut si a lasat-o balta, ăsta... in zapada. Asta confirma ce a zis @aris86, si anume ca au avut incredere in autoritati...
                                Dar acesta este un caz fericit pentru ca la Cernavoda a aparut politia si a zis "pana aici". Asa ca au facut dreapta spre Cernavoda si au gasit cazare acolo.
                                Last edited by vitriol; 6 January 2017, 17:13.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google