Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa e. Sa iasa cuc la zapada. In germania, polonia si pe unde a mai trecut ciclonul asta, drumurile sunt deschise si soselele ca vara.
    Au demis si directorii de la drumuri din Polonia, Gemania etc. sau au zis ca e normal sa se circule asa pe o vreme ca asta?

    Comment


    • Spre deosebire de ce s-a intamplat la noi, la ei nu s-a putut. Cu toate intentiile. La noi nu s-a vrut mai mult. Un exemplu: "Cazul RATB".

      Comment


      • E o placere sa meri pe jos iarna, nu ma sperie viscolul, când eram mic, venea o lama pe străduță după 3 zile și inotam la propriu în zapada și nu mai murea nimeni. Acu pentru o zi de viscol lumea este scandalizata. Nu susțin sa mergi la drum pe viscol cu mașina, sa ramai înțepenit și alții apoi sa riște pentru tine sa te salveze.

        Comment


        • Originally posted by aris86 View Post
          E o placere sa meri pe jos iarna, nu ma sperie viscolul...
          Ia mergi tu pe jos prin viscol si/sau nameti vreo ora, apoi munceste vreo 8 ore, dupa care intoarce-te acasa pe jos inca vreo ora de mers prin viscol si/sau prin nameti.
          Macar 3 zile la rand. (Ca dupa aia te inveti )
          Last edited by Fanez; 8 January 2017, 13:06.

          Comment


          • Stau, ma uit...si ma crucesc (chiar daca nu sunt credincios).
            A) Viscol...sunt curios cu ce se poate dezapezi cand tu mergi cu lama si in spatele tau vantul aduce inapoi zapada
            B) Dam...nici din casa nu ies pe viscol...dar sa ma si duc la drum cu masina
            C) Daca totusi te duci, si vezi ca-i viscol...iti pui si niste lanturi (cauciucuriile de iarna sunt bune dar insuficiente)
            D) Daca tot este musai sa pleci (fata pisica, sotia la SPM etc)...faci un plin, iti iei niste provizii (deh...daca nu te duce capul...macar din ce s-a intamplat in ultimii ani).
            E) TOtusi...ai pretentii rezonabile (nu poate statul/guvernul/ISU sa opreasca vantul si sa ridice temperatura de afara ca tu sa poti circula).

            @Fanez tatal meu mergea cate o ora pe zi...si muncea cate 12..dupa care se intorcea acasa. Si nu tot timpul avea munca de birou. Mai mult...avea perioade cand doar munca de teren avea Hai sa fim seriosi...cand este vreme extrema...nu putem avea pretentii. Te adaptezi, iei o haina mai groasa, un fular etc. Acum doua zile a fost un vant in TM...si -11 grade (se simtea ca zero absolut)...si am fost la sat unde am avut ceva treaba in curte. Vo o ora...aratam ca un butoi imens de haine...
            Last edited by bolovan; 8 January 2017, 13:06.

            Comment


            • Tatal tau nu era aris86 caruia ii place sa mearga prin viscol si sa inoate in zapada. Dupa 3 zile, aris86 ar fi zis: "imi iau concediu pana la anu'. Pai ce sunt eu sa muncesc in halul asta? Jos guvernu' "

              Comment


              • @Fanez asta era in perioada comunista (de prin 90 parca iarna o fo mai blanda)...in perioada aia nimeni nu era curios. De fapt, in perioada aia...dezapezirea era doar pe hartie si in reviste (si de multe ori nici alea nationale)

                Comment


                • Dupa 90 am prins eu niste ierni in care am mers pe jos la serviciu ca era circulatia oprita in Bucuresti. Au fost destule ierni cu troiene dupa 90.
                  Si inainte de 90 a fost o iarna in care "salvarea" a zis:"nu putem trimite nicio masina ca nu se poate circula". (Nu mai stiu in ce an). Doar metroul era "la post".
                  Last edited by Fanez; 8 January 2017, 13:25.

                  Comment


                  • Fanez in bucuresti da...eu discut aici de TM

                    Comment


                    • Si in TM n-a fost oprita circulatia iarna dupa 90? A fost mai blanda iarna in zona aia? Se poate.

                      Comment


                      • In perioada in care a lucrat tata...cam da...
                        Cea mai grea perioada a fost in 2011 parca...am vazut si -27 grade...si zapada de jumatate de metru. Iar cand a viscolit (tot in anul ala)...aproape o saptamana eu n-am iesit din oras.

                        Comment


                        • @fanez, daca lucrezi in subteran normal ca iti e mai usor. In ianuarie 2008, am avut de facut cateva studii geothnice langa Bucuresti si efectiv inotam prin zapada la genunchi, ca sa foram. Am ramas si cu papcul inzapeziti, de a trebuit sa dam la lopata sa-l scoatem. Din fata calculatorului este usor sa tastam si sa etichetam. Vad ca iti place replica ”Jos guvernul” o folosesti zilnic? )

                          La tara, mergeam si cate 3 km pe jos, pana la punctul de lucru ca nu exista mijloace de transpport in comun. In Bucuresti lumea s-a invatat sa coboare din bloc si sa ia o masina personala/taxi/transport in comun.
                          Last edited by aris86; 8 January 2017, 13:55. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • De ce nu vii sa lucrezi o luna in subteran sa vezi ce usor si frumos este? Ai impresia ca n-avem puncte de lucru unde trebuie sa mergem la deszapezit? Te inseli. Si nu e numai asta.
                            Crezi ca in subteran e vara?

                            Comment


                            • Nu e vara, acolo sunt alte riscuri, umezeala mare, caldura, stiu de la tata când lucra la mina. Verile trecute am lucrat in aer liber la 50 grade la sol si nu a fost confortabil, totusi parca prefer frigul in detrimentul caldurii.

                              Comment


                              • Originally posted by Fanez View Post
                                Cel putin nu ingheti in statie, asteptand si nici nu mergi pe jos...
                                daca e sa ma uit la ce zic alti colegi, singura diferenta e ca ingheti in autobuz/tramvai, nu in statie. avantajul e ca te aproprii totusi de casa si daca ai bafta sa ajungi in timp util, nu-ti pica nasul, urechile si degetele

                                mai glumim, dar cand mijlocul de transport nu-I incalzit, nu-I ok deloc. singurul avantaj, lasand gluma la o parte acum, e ca te aproprii de casa inghetand in loc sa ingheti in celalalt capat de oras.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google