Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu e rau nici asa. Macar sa se apuce de ele ca de terminat... 5 ani dureaza numai licitatiile pentru lucrari, apoi inca 5 ani contestatiile

    Comment


    • Prima mobilizare NATO la portile Rusiei: Trupele americane intra in Polonia.

      Numa' sa nu le retraga Trump.
      Chiar si asa, Trump o sa probeze forta Congresului, o sa afle ca nu decide de unul singur ca in firmele lui. Presedintele USA o fi cel mai puternic om din lume, dar numai daca ii da voie Congresul. Iar Congresul reprezinta oameni care detin jumatate din planeta.

      Poate-l suspenda astia pe Trump inaintea lui Iohannis.
      Last edited by mr.K; 13 January 2017, 12:37.

      Comment


      • Ne trebuie noua avioane de lupta? Noua ne trebuie vuitoane si alte sali de sport ca de aia am taiat salarii si pensii. Ne apara NATO, ne permitem sa platim km de deszapezire de 4 ori mai mult decat in finlanda si metrul de autostrada in campie la pret de km in munti

        Comment


        • Premiera istorica pentru inflatie: Romania a incheiat 2016 cu o rata negativa de -0,5%
          Daca mai gaseste si pesedeu' gaura aia de 10 miliarde, reiese ca a fost un an bun pentru Romania.
          Probabil ca s-a furat mai cu frana. De-acu' sa vedem daca s-a schimbat soferu', presimt ca s-au dus placutele de frana.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Cand ai Rusia aproape, e bine sa ai pe ce pune mana. Noi punem pe furci, topoare...
            Să înțeleg că ești pregătit, poza din profil este edificatoare

            Comment


            • Ne-am lamurit despre
              ...cel mai prost buget din istoria ultimilor cinci ani. Şi ca estimare, dar mai ales ca execuţie.
              Cu un număr limitat de inspectori fiscali, Guvernul Cioloş s-a năpustit pe buticari, pe proprietarii care-şi închiriază locuinţele sau pe firmele mici şi a închis ochii la marea evaziune, cea care ar fi adus cu adevărat bani la buget. Statistica arată că peste 50% din dosarele de criminalitate fiscală sunt deschise pentru sume foarte mici, care reprezintă în total doar 1% din paguba totală pe care o încasează statul român.
              sursa
              Anul Venituri estimate (mld. lei) Venituri realizate (mld. lei) Procent realizat-estimat Procent PIB
              2016 234,8 221,4 94,29 29,2
              2015 236,4 233,8 98,9 32,8
              2014 218,45 214,3 98,1 33,9
              2013 205,13 200,3 97,5 31,9
              2012 198,87 193,1 97,1 32,9
              Sursa: Ministerul de Finanţe
              “E prima dată când se întâmplă ca veniturile bugetare să cadă atât de mult. O cifră preliminară ne duce la 29,2 % din PIB, cădere de la 32%, am avut şi 33%. Surpriza mare vine din faptul că un altfel de rezultat a putut să fie lăsat moştenire de un guvern tehnocrat", a declarat ministrul Finanţelor, Viorel Ştefan
              sursa
              De la 32% pana la 29% este exact o gaura de 10 mild.
              Last edited by Fanez; 13 January 2017, 14:29.

              Comment


              • stai sa vezi "gaura" de dupa relaxarea fiscala si maririle electorale facute fara cap. daca faceau maririle cum trebuia, cred ca nimeni nu avea ce sa comenteze despre masurile psd. sa ne intelegem, masurile sunt bune ca idee, implementarea insa e praf, total pe langa orice principiu al echitatii, economic, pana si impotriva ideii de baza a doctrinei social-democratiei (sa-i ajutam pe saraci sa reduca diferenta fata de bogati, care la noi se traduce prin sa-i facem la fel saraci pe toti).

                a, inca o chestie, abia in februarie vom sti exact cat s-a reusit din colectarea estimata. poate mai urca 1-2 procente realizarea fata de tinta si hopa, nu mai e gaura decat in neuronul mustacios al unora. nu vrem sa dam nume, ca la cat ii multumesc unii in public, cred ca ceausescu si putin deja devin invidiosi paradoxal, prea-priceputul in toate conduce cel mai sarac judet al tarii, cu cei mai multi asistati social, cele mai mici venituri si cel mai mic pib. faptele contrazic al dracu' de tare teoria in cazul de fata, dar noi ne incapatanam sa-l vedem salvatorul economiei romanesti. poate s-o salveze doar de la crestere, daca ne uitam pe lista de reusite a judetului pe care l-a condus.
                Last edited by Seba; 13 January 2017, 15:05.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • @Fanez, de guvernarea lui Ponta din 2013, nu amintesti când venituri bugetare realizate au fost mai mici cu 4,96% fata de veniturile bugetare prognozate. Atunci a fost ascuns sub pres si toata lumea fericita.

                  Managerul Circului Globus, demis de Gabriela Firea

                  atat stie sa faca, )
                  ca in lupta cu zapada a razbit de nu s-a mai putut.
                  Acu nu stiu daca e vina ei sau a lui Oprescu, ca au montat gresie lucioasa pe trotuar intre Piata Unirii si Universitate, zapada pe jos, neridicata, un adevarat patinoar natural.

                  Parchetul din Paris a lansat o anchetă judiciară pentru posibilă înșelăciune în legătură cu emisiile poluante ale motoarelor diesel folosite de Renault, anunț care a dus la căderea acțiunilor Renault pe bursă cu 4%, cel mai slab nivel din ultima lună.

                  Parchetul din Paris a lansat o ancheta judiciara pentru posibila înselaciune în legatura cu emisiile poluante ale motoarelor diesel folosite de Renault, anunt care a dus la caderea actiunilor Renault pe bursa cu 4%, cel mai slab nivel din ultima luna.


                  Primarul general Gabriela Firea a anuntat vineri ca toate scolile, gradinitele si cresele din Capitala isi vor relua luni activitatea.

                  "Scolile, gradinitele si cresele vor incepe toate luni", a declarat Gabriela Firea, intrebata daca intentioneaza sa prelungeasca inchiderea scolilor avand in vedere ca s-a anuntat un nou val de ninsori saptamana viitoare.

                  "Am primit avertizare ca incepand de luni seara, marti si miercuri va ninge din nou in Capitala. Va fi un strat de 20 cm, deci mai mic decat valul anterior. Il vom gestiona", a afirmat primarul general.

                  Primarul general Gabriela Firea a anuntat vineri ca toate scolile, gradinitele si cresele din Capitala isi vor relua luni activitatea.


                  Sunt curios cum o sa gestioneze noul strat de zapada.
                  Last edited by aris86; 13 January 2017, 15:21. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by aris86 View Post
                    @Fanez, de guvernarea lui Ponta din 2013, nu amintesti când venituri bugetare realizate au fost mai mici cu 4,96% ...
                    Am dat cifrele mai sus.

                    Comment


                    • Originally posted by dacia1981 View Post
                      Să înțeleg că ești pregătit, poza din profil este edificatoare
                      Pai, daca n-am gasit furca, am pus mana pe ce am gasit prin batatura.

                      Fane, daca mai citezi din jurnalul cu j mic, macar scrie, ca sa nu dau click pe el sa le fac trafic degeaba, ca vomit dreaqului pe tastatura si-i pacat de ea, ca e marfa buna.

                      Cifrele pesedistilor ma lasa rece, ca-s facute pe genunchi. Si le mai si dau pe goarna fara sa verifice.

                      Alt habarnist, pus ministru.
                      Un raport al Complexului Energetic Oltenia arata ca societatea avea in stocuri 816.300 tone carbune, la data de 12 ianuarie, ora 7:00, mult peste nivelul indicat joi de ministrul Energiei, Toma Petcu, in cadrul sedintei de guvern, de doar 357.000 de tone.
                      Minciunile si dezinformarile sunt armele de baza ale pesede-ului.

                      Dar nah, nu mai poate omul sa puna in circa vechiului regim mai nimic. Cum se găseste o lipsa, ceva, cum apare dezmintirea.
                      Last edited by mr.K; 13 January 2017, 16:38. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • ...
                        Cifrele pesedistilor ma lasa rece, ca-s facute pe genunchi...
                        Alt habarnist, pus ministru.
                        Minciunile si dezinformarile sunt armele de baza ale pesede-ului.
                        Pai nu lucreaza cu cifrele lasate de inaintemergatori?

                        Comment


                        • Fanezule, vezi ca a zis Dragnea ca Pamantul e plat.
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • Cifrele sunt date de ministerul de finante. Cine le-a scris acolo, eu? Eu am citat.

                            Originally posted by Niki View Post
                            Fanezule, vezi ca a zis Dragnea ca Pamantul e plat.
                            Ai dovezi?
                            Last edited by Fanez; 13 January 2017, 19:45. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Pai daca a zis EL, inseamna ca asa e. Altfel, cica picau australienii in cap.
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • Nu cred ca a zis EL doar pentru ca asa zici tu.[emoji1] Pune sursa, citatul etc.
                                Dovedeste ca a zis el asa ceva si te cred.
                                Am cerut dovada ca a zis, nu dovada ca e adevarat ce zici tu ca a zis.
                                Last edited by Fanez; 13 January 2017, 20:00.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google