Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Autostrada lui Tonta lovește din nou

    Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și Poliția Rutieră au închis traficul pe prima bandă a sensului de mers Sebeș-Sibiu din A1, după ce, din senin, la km 286 a apărut o cocoașă pe calea de rulare.
    Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și Poliția Rutieră au închis traficul pe prima bandă a sensului de mers Sebeș-Sibiu din A1, după ce, din senin, la km 286 a apărut o cocoașă pe calea de rulare.

    Comment


    • Si uite asa Ghita, il demite pe Codlea; urmeaza Kovesi?
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Vor fi reverificate dosarele despre care zice ghita ca au fost fabricate la comanda lu' coldea?
        Sa vedem razbunarea lui coldea
        Last edited by Fanez; 17 January 2017, 18:42.

        Comment


        • Corectitudine nemțească. Rușine EON Romania


          • Operatorul de energie E.ON Romania a majorat fictiv si in randuri repetate preturile practicate, atat la consumatorii casnici, cat si la cei economici • Desi procedurile de majorare au fost ilegale, ANRE a aprobat majorarile tarifare fara sa tina cont de abuzurile companiei • Taxele si facturarile ascunse in facturile la energie au facut ca clientii E.ON sa dea o mare parte din venituri numai pentru energia consumata • Controalele efectuate de Curtea de Conturi in activitatea operatorului de energie au aratat cum facturile au fost practic dublate in doar cativa ani
          *
          BZI.ro - Cotidian local de investigații și anchete politice. Accesează site-ul nostru pentru a fi la curent cu informația zilei.

          Comment


          • Din discursul presedintelui, referitor la "cazul coldea" am inteles urmatoarele:
            1. Coldea a iesit la pensie.
            2. Majoritatea parlamentara n-a facut nimic, doar a luat cateva masuri populiste din campanie.
            3. Isi doreste o majoritate parlamentara "a lui".

            Originally posted by aris86 View Post
            Corectitudine nemeasc. Ruine EON Romania



            http://www.bzi.ro/dezvaluiri-explozi...in-plus-589212
            Daca ANRE le-a aprobat...
            Last edited by Fanez; 17 January 2017, 19:33. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • A mai spu ceva; serviciile s-au implicat in politica.
              Pe KWI, il doare la basca, daca niste oameni au primit niste banuti; niste masuri populiste le-a numit. Doamne, cat de lipsit de tact poti sa fii si sa-ti atragi atatea antipatii, spunand asta.
              De asemeni a mai spus, ca e nevoie de modificare a 12 legi, care privesc securitatea nationala. Serios?
              Oare cand o fi constatat asta?
              ...
              Telul lui e altul, dupa cum ati auzit; majoritatea alaturi de el si fara amnistie si gratiere.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Aha. Adica stia ca "serviciile" s-au amestecat in politica. Nu "aflaram" abia acum (de la tv desigur).
                Eu am impresia ca intentionat se face antipatic, sa nu mai fie inca o data ales presedinte impotriva vointei lui ca prima data.
                Asa cum am inteles si eu, vrea sa aiba "majoritatea lui".
                Apropos, nu l-am auzit zicand nimic despre situatia din tara in urma zapezilor, nu s-a mai uitat la tv, n-a mai vorbit cu "colegii lui" sa rezolve probleme?

                Am vazut ca si pe la Galati sunt ciumeci care parcheaza bienvieul asa incat sa opreasca tramvaiele.
                Last edited by Fanez; 18 January 2017, 06:10. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Am vazut ca si pe la Galati sunt ciumeci care parcheaza bienvieul asa incat sa opreasca tramvaiele
                  Oriunde sunt si tramvaie, sunt si ciumeti care le blocheaza.
                  Sa semneze o petitie care sa interzica tramvaiele.

                  Bemveurile oricum se vand cu permis de parcare oriunde, fara maneta de semnalizare, doar cu buton pentru avarii.


                  Pe viitor, s-ar putea sa va salut din URSS.
                  Dodon a primit în dar de la Putin harta Moldovei Mari. Liderul de la Chişinău: Rusia s-a grăbit în 1812 să pună frontiera pe Prut. Putea să pună graniţa Moldovei istorice
                  Asta e mai prost si rau intentionat decat Voronin.




                  O viitoare regionalizare administrativa a Romaniei ar putea sa trimita Ardealul spre Ungaria si Moldova spre Rusia.
                  Vad ca nu poate dormi Putin de grija mea, pentru ca stau separat de "fratii" mei de peste Prut. Sa stea linistit, ma doare in partea dorsala de fratii mei de dincolo, asa cum si pe aia ii doare de mine.
                  Last edited by mr.K; 18 January 2017, 09:35.

                  Comment


                  • Pe americani ii doare de situatia cu China si aliatul lor Japonia....cred ca Europa o sa fie pe planul secund, acum fac joc de glezne, daca Trump face si ce gandeste o sa avem un viitor sub influenta Rusa, cred ca ne indreptam din nou spre "Zidul Berlinului". Rusii se vor implica mai mult in "situatia araba", cred ca special ii lasa americanii, poate isi rup dintii. Asta inseamna ca se modifica din nou sferele de influenta. Sa vedem ce miscare vor face Franta si Germania in UE, daca se desfinteaza (cu tipete si urlete - divort a' la Moldova) sau ramanem uniti impotriva Rusilor.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Originally posted by Fanez View Post
                      S-a luat masura cu inchiderea scolilor si gradinitelor din cauza zapezii si nu din cauza temperaturilor scazute. Daca trebuia sa-ti duci copiii la scoala/gradinita prin nameti ai fi zis "de ce n-au inchis astia scolile si gradinitele, cum imi duc eu copiii prin troiene?"
                      Noi in Timisoara n-am avut gram de zapada si nici gerul din Harghita si Covasna, unde copii mergeau prin zapada la scoala la -29 de grade. Inchiderea scolilor s-a facut in mod evident fara cap. Daca eu am putut sa merg in copilarie 1km la scoala pe jos, prin frig si ger si n-am murit, puteam s-o duc si pe fiica-mea, la fel ca-n anii trecuti.

                      Originally posted by IancuMIC View Post
                      ...daca niste oameni au primit niste banuti; niste masuri populiste le-a numit...
                      nu-i prima oara cand se dau bani aiurea, fara a-i ajuta pe cei care au cu adevarat nevoie. aia cu pensie 400 lei priemsc 5 lei, aia cu pensie 1900, primesc 100 de lei. nu-i deloc echitabil si nu reduce diferenta dintre cei saraci si cei mai putin saraci. maririle de salarii la bugetari fara o lege clara, cu criterii clare, la fel, gargara electorala. facuta si de ia de dinaintea astora si de aiai de dinaintea lor si tot asa.

                      Originally posted by IancuMIC View Post
                      ...fara amnistie si gratiere.
                      la asta, personal, il sustin. ministru al justitiei mai putin corupt si mai putin prost n-au gasit? cum sa spui ca trebie gratiati aia care n-au facut fapte grave, ca sunt puscariile pline? adica hotii tre' sa fie liberi, doar criminalii si violatorii la racoare? fa alte "facultati", dom' ministru, sa ai unde caza "studentii", nu da drumu la gainari ca n-ai unde sa-i cazezi. n-ai oameni? perfect, ia de la fisc, acolo unde ca sa-mi platesc o taxa, ma duc la o tanti care-mi da suma de plata, la alt ghiseu alta tanti imi incaseaza si la ghiseul 3 alta tanti imi da chitanta.

                      Originally posted by mr.K View Post
                      ...O viitoare regionalizare administrativa a Romaniei ar putea sa trimita Ardealul spre Ungaria si Moldova spre Rusia...
                      prima varianta poate n-ar fi chiar rau sa se intample aia sunt 8 milioane, in Transilvania cam tot 8 milioane. nu se va sti cine pe cine a anexat de fapt
                      eu zic ca n-o sa se intample, asta-i bau-bau al alora anti-regionalizare, care pierd o mare vaca de muls daca nu mai dispun direct de banii centralizati.
                      Last edited by Seba; 18 January 2017, 11:01. Reason: Automerged Doublepost
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Originally posted by Seba View Post
                        Noi in Timisoara n-am avut gram de zapada
                        ...aia cu pensie 400 lei priemsc 5 lei, aia cu pensie 1900, primesc 100 de lei. nu-i deloc echitabil...
                        La TM nu Firea a inchis scolile. In Bucuresti a fost foarte bine ca s-au inchis.
                        Pensionarii cu pensii sub 2000 de lei primesc 16%+5% in plus. Adica nu se dau bani aiurea, se dau in functie de pensie. Inechitabil e daca unul ia pensie 5 lei, iar colegul lui cu aceeasi vechime, functie si aceleasi conditii de munca are 10 lei.

                        Comment


                        • prima varianta poate n-ar fi chiar rau sa se intample aia sunt 8 milioane, in Transilvania cam tot 8 milioane. nu se va sti cine pe cine a anexat de fapt
                          Cum sa nu? Cei anexati vor invata limba oficiala a noii tari. Si cred ca nu va fi limba romana.

                          Mai rau ar fi de cei din Moldova, ca vor trebui sa invete 2 limbi oficiale: limba moldoveneasca si limba rusa.
                          Cu rusa ne-om descurca, dar nici nu stii ce grea e limba moldoveneasca. O aud prin magazinele de la mall-uri, nu pricep mai nimic.

                          Comment


                          • Originally posted by Seba View Post
                            nu-i prima oara cand se dau bani aiurea, fara a-i ajuta pe cei care au cu adevarat nevoie. aia cu pensie 400 lei priemsc 5 lei, aia cu pensie 1900, primesc 100 de lei. nu-i deloc echitabil si nu reduce diferenta dintre cei saraci si cei mai putin saraci. maririle de salarii la bugetari fara o lege clara, cu criterii clare, la fel, gargara electorala. facuta si de ia de dinaintea astora si de aiai de dinaintea lor si tot asa.
                            In 2015 cand generalu' Oprea i-a pricopsit pe 48 de alesi, de ce presedintele a promulgat legea? Nu s-a gandit ca e imoral sa primesti acei bani cand alte categorii de personal tipau ca au lefuri de mizerie.
                            De ce n-a anulat-o Ponta, Ciolos?



                            la asta, personal, il sustin. ministru al justitiei mai putin corupt si mai putin prost n-au gasit? cum sa spui ca trebie gratiati aia care n-au facut fapte grave, ca sunt puscariile pline? adica hotii tre' sa fie liberi, doar criminalii si violatorii la racoare? fa alte "facultati", dom' ministru, sa ai unde caza "studentii", nu da drumu la gainari ca n-ai unde sa-i cazezi. n-ai oameni? perfect, ia de la fisc, acolo unde ca sa-mi platesc o taxa, ma duc la o tanti care-mi da suma de plata, la alt ghiseu alta tanti imi incaseaza si la ghiseul 3 alta tanti imi da chitanta.

                            "Din punctul meu de vedere, nu trebuie avuta in vedere amnistia, dar gratierea este un fenomen. Si asociatiile profesionale au sustinut gratierea, pentru ca este un atribut al fiecarui stat in materie penala pentru un astfel de act de clementa. (...) Dar bineinteles cu eliminarea faptelor de coruptie, cu eliminarea faptelor grave impotriva persoanei", a mai spus Iordache.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Fane, ala cu pensie 450 va lua 520, ala cu 1900 va lua 2200. tot nu-i echitabil
                              Iancu, de acord, toti 3 aia mentionati de tine au fost nesimtiti. Nu am luat partea vreunuia dintre ei.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Ala cu pensie de 450 n-a muncit ca ala cu pensie de 1900. Aia 450 de lei dupa unii "de dreapta", si anti psd n-ar trebui data deloc. Aia e pensia "minim garantata".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google