Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asta cu achitarea despagubirilor intr-un an, mi se pare frectie la picior de lemn. Meme Stoica a iesit din puscarie si nu a mai achitat nici un prejudiciu.

    Comment


    • E bine ca ati realizat, dupa ce v-am spus mai inainte, ca pe Dragnea nu-l va ajuta
      Ba il va ajuta sa nu intre la parnaie.
      Nu cred ca ar fi o idee buna sa schimbe cineva aceasta lege; s-ar discreditata total, in fata opiniei publice.
      Mda, numai ca nu le pasa de opinia publica.
      Iar milioanele lor de votanti n-au nicio opinie, decat sa le creasca putin ajutoarele sociale, lucru de care pesede are grija.
      Last edited by mr.K; 19 January 2017, 10:29.

      Comment


      • Fane, cand eram student stateam 5 intr-o camera de 3, aveam o buda si un dus la 10 persoane. si mai erau si caminele cu dus si buda la capatul culoarului, unde la 5 buzi si 5 dusuri erau 100 de persoane. Bine ca ne doare sufletul de hoti, violatori si criminali, dar de studenti ne doare-n cot. Astia ultimii stau pe banii statului, manaca gratis, primesc bani daca muncesc, au drepturi, al dracu'. Ca student iti platesti caminul (bursa era 800000 lei vechi si caminul era 550000), masa la cantina (120000 lunar), etc. adica eu cu medie >8.50 platesc ca sa invat, dar daca ii dau unuia in cap, am drepturi. metru patrat de spatiu per cap de detinut, ore de munca, ore de relaxare si alte baliverne. ne roade de drepturile omului pentru puscariasi. penibil...iar acceptarea ideii de rezolvare (sa-i scoatem ca nu sunt locuri) e si mai penibila. unde e cinstea, corectitudinea, respectul si bunul simt? la vorbe, toti suntem corecti, bine intentionati, dar la fapte, tre' sa iasa cum vrem noi, chit ca nu-i ok. mie sa-mi mearga treaba, pe restul da-i dracu'...

        Iancu, cred ca "european" nu trebuia pus acolo, dar daca tot l-ai pus, acel "mai ales" trebuia cu doua cuvinte mai inainte. Bunul simt si cinstea n-ar trebui legat de europa, ar trebui sa le avem fiecare in noi indiferent ca am fi rusi, congolezi, romani sau nemti.
        Ca o paralela acum la fraza respectiva, incep sa inteleg de ce unele guri din psd guita ca de ce ne trebuie noua occident, ue? Pt ca ei n-au treaba cu alea doua cuvinte de dinainte de "european". Mai rau e ca nu vor avea nici o data...

        Mai departe: cu ce obraz vine un ministru al justitiei si stabileste o paguba de 200000 lei pentru abuz in serviciu? Adica daca ma pagubeste de 50000 de lei de 3-4 ori ala e curat ca lacrima iar eu legal n-am decat sa raman cu paguba. Din nou e corect, etic, de bun simt sau cum vreti sa-i spuneti? Eu daca fentez statul mi-o iau in bena, dar daca statul ma faulteaza, daca nu-mi da paguba de 50000de euro, prin reprezentantul sau, pana la urma, nu raspunde nimeni. Oameni de mare si rar caracter, cum nu o sa mai gasim nici o data.
        Last edited by Seba; 19 January 2017, 10:32.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Mai departe: cu ce obraz vine un ministru al justitiei si stabileste o paguba de 200000 lei pentru abuz in serviciu?
          Ca se incadreze mustaciosul sef pesede cu prejudiciul lui de 108.000 lei, sa nu fie nici prea aproape, nici prea departe.

          Comment


          • Intai a dat la popor bani sa le inchida gura si in etapa a II-a au trecut la rezolvarea problemelor personala penale. De asta se tot grabeau sa lucreze la buget, gratiere, amnistie, nicidecum la binele societatii. Romanii au votat penali, o tara de penali vom avea.

            Comment


            • Majoritatea celor care au votat pesede, sunt si ei niste mici infractori din mediul rural, nu platesc impozite la stat, nu contribuie cu nimic la bunul mers al tarii, traind din mici gainarii.
              De aia admira asa mult partidul asta si conducatorii sai.

              Comment


              • Originally posted by aris86 View Post
                Asta cu achitarea despagubirilor intr-un an, mi se pare frectie la picior de lemn. Meme Stoica a iesit din puscarie si nu a mai achitat nici un prejudiciu.
                Recuperarea datoriilor din marile dosare, sta in sarcina fiscului; sa-si faca treaba.
                A platit si mm stoica; ~30% din prejudiciul de 2.3mil.

                Iancu, cred ca "european" nu trebuia pus acolo,
                Mda, era vorba de niste valori, care inca n-au disparut in totalitate, sau n-ar trebui sa dispara niciodata; daca au disparut o parte din ele, asta nu se datoreaza popoarelor, in nici intr-un caz.
                Last edited by IancuMIC; 19 January 2017, 10:47.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  ...
                  Grav e ca guvernul nu poate emite ordonante de urgenta care sa modifice legi organice, pesede face un abuz.

                  Fane, daca te uiti pe proiect, avea data de 18.01.2017.
                  Mai uita-te in calendar ce data era ieri si ai sa vezi singur daca se pregateau sau nu sa le adopte pe ascuns.
                  Poate imi arati in programul de guvernare pesede unde era prevazuta amnistia/gratierea.
                  La guvernul ciolos nu se considera abuz. (am scris mai sus).
                  Pe 18.01.2017 s-a facut proiectul, s-a stabilit ce forma va avea si ce contine "gratierea". Ca erau unii care ziceau ca nu e buna cu o luna inainte sa afle despre ce e vorba, e altceva.
                  Daca imi cumpar ulei de motor azi, nu inseamna ca il si schimb azi, poate il schimb peste doua luni.
                  Programul de guvernare contine programul economic. Poporul era si este interesat ce masuri economice sunt/vor fi luate de noul guvern.
                  Negratierea ne obliga la plata amenzii de 80 mil euro/an.


                  Originally posted by aris86 View Post
                  ... Rusine jurnalistilor de la Antena 3 si RTV. Ar trebui inchise ...
                  La fel si Realitateatv, digi24, b1, etc.
                  Vine un "priceput" si zice pe un post: "au fost construite blocuri cu 11 etaje in 4-5 luni, asa se poate construi si o puscarie". Multi vor zice:"da baaa... are dreptate asta, asa e."
                  Serios? Compari un bloc cu pereti din rigips cu o puscarie? Stiu pe cineva care a luat un apartament intr-un astfel de bloc si nu poate sa-si puna hota la bucatarie ca-i cade peretele. Hai sa vedem cat dureaza licitatia pentru lucrari, contestatiile etc.
                  Hai sa inchidem televiziunile cu care nu suntem de acord, care nu zic ce ne place noua.
                  Pe principiul asta nici cartoon network n-ar mai exista.

                  Comment


                  • Tu compari CN cu RTV? Sa fim seriosi, unde scrie ca platim 80 mil. Eur/an?
                    Este doar o estimare, nicidecum nu scrie negru pe alb ca plateste Romania o suma atat de mare.
                    Last edited by aris86; 19 January 2017, 10:55.

                    Comment


                    • La guvernul ciolos nu se considera abuz. (am scris mai sus).
                      Pai n-a fost nimeni gratiat.

                      Pe 18.01.2017 s-a facut proiectul, s-a stabilit ce forma va avea si ce contine "gratierea". Ca erau unii care ziceau ca nu e buna cu o luna inainte sa afle despre ce e vorba, e altceva.
                      Din ce scrie aici,cred ca pe 18.01.2016 voiau sa o si publice.

                      Art. 6
                      Dispoziţiile prezentei ordonaţe de urgenţă se aplică numai faptelor comise până la data de 18.01.2017.
                      Din fisierele word cu proiectul, rezulta ca proiectul a fost scris la biroul directorului cabinetului de la presedentia camerei deputatilor.
                      Iar Dragnea spunea ca nici nu stie de proiect, e opera celor de la justitie.

                      Fane, nu mai umbla cu cioara vopsita si o vinzi drept papagal.
                      Last edited by mr.K; 19 January 2017, 10:55.

                      Comment


                      • Dragnea a plecat in USA, lasand Guvernul ”indepedent” singur sa isi faca treaba, fara ca el sa aiba vreo implicare. Prea bate la ochi, s-au gandit ca dau OUG odata cu liberul de pe 23 ianuarie si lumea o sa uite repede.

                        Comment


                        • Pai liber la fraier, mai o hora, mai un vin fiert pomana de la primarii si s-a rezolvat cu gratierea.

                          Fane, de ce-i gratiaza si pe cei care au pedepse cu suspendare?
                          Aia ce puscarii aglomereaza, propria vila?

                          Comment


                          • cu 80 de milioane anual construiesti 16 hale de 6000mp. pune 4mp/cap de vita detinuta si vezi ca-ti ies 24000 de locuri. nu crezi ca ar fi o alternativa mai buna decat sa eliberezi hoti, criminali, violatori? Daca toata tara ar avea rata infractionalitatii din Hunedoara (judetul cu cea mai mare infractionalitate) rezulta 70000 de infractori. Dintre astia nu toti vor sta in puscarii, ca nu orice infractiune se pedepseste cu inchisoare. Deci variante sunt. Mai mult, prefer sa platesc 100de milioane de euro anual si sa innaspresti pedepsele si gradul de condamnare, o sa vezi ca in cativa ani va scadea infractionalitatea si poti transforma puscariile in camine sociale, pentru aia care chiar au nevoie de o locuinta dar nu si-o permit. Nu e mai ok decat sa eliberezi infractori? Nu, ca nu-i varianta propusa de psd, ci de un bou care crede inca in cinste si munca facuta profesionist. Cam ca la un patron serios, nu ca la statul roman, pe care-l f...te grija doar cum sa-l arda pe boul care munceste corect si-si face jobul "ca la carte".

                            K: daca nu vrei sa vezi anumite lucruri, nu le vezi. Asta n-ar trebui insa sa te impiedice sa te gandesti "mah da' daca totusi prostul are dreptate ?" Daca te gandesti totusi si in continuare tii cu ursul, pai ori esti urs, ori esti neam cu ursul, ori te multumesti ca-ti pica ceva de la urs si pe restul de iepuri da-i in pana mea
                            Last edited by Seba; 19 January 2017, 11:09.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Pai n-a fost nimeni gratiat.

                              Fane, nu mai umbla cu cioara vopsita si o vinzi drept papagal.
                              N-a fost nimeni gratiat... eu ziceam despre oug date de guvern facute "pe sub masa" cu privire la codul penal.
                              O sa vopsesc papagalul si il vand drept cioara (cum face propaganda).

                              Originally posted by aris86 View Post
                              ...Sa fim seriosi, unde scrie ca platim 80 mil. Eur/an?
                              Este doar o estimare, nicidecum nu scrie negru pe alb ca plateste Romania o suma atat de mare.
                              Mai informeaza-te si din alte surse, nu numai de pe feisbuc si digi24.

                              Originally posted by Seba View Post
                              cu 80 de milioane anual construiesti 16 hale de 6000mp. pune 4mp/cap de vita detinuta si vezi ca-ti ies 24000 de locuri. nu crezi ca ar fi o alternativa mai buna ...?
                              Pai tocmai. De ce sa-i dam sub forma de amenda cand putem sa facem altceva mai bun cu banii astia?
                              Last edited by Fanez; 19 January 2017, 11:04. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Ai raspuns la toate, dar omiti sa raspunzi la intrebarile astea.
                                Fane, de ce-i gratiaza si pe cei care au pedepse cu suspendare? Aia ce puscarii aglomereaza, propria vila?
                                Augustin Lazar: Franta are un grad de ocupare in penitenciare de 200%, dar nu s-a repezit sa puna in libertate infractorii
                                „În Franța, din câte am înțeles la ultima vizită pe care am avut-o săptămâna trecută, ei au o depășire de 200% și pentru statul francez reprezintă o problemă, dar nu s-au repezit să pună în libertate infractorii. Din cât s-a dovedit, din studiile făcute până în prezent, majoritatea celor condamnați care au fost puși în libertate în timp foarte scurt revin și dau de lucru organelor judiciare", a mai arătat Lazăr..
                                Last edited by mr.K; 19 January 2017, 11:11.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google