Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am auzit pe cate unii vorbind despre maretele fonduri europene aduse de ciolos.
    Programul de guvernare punctează îmbunătățirea absorbitei de fonduri europene și a calității proiectelor derulate pe fonduri europene. “Guvernul se va concentra pe identificarea și eliminarea vulnerabilităților în absorbția fondurilor europene. Guvernul va angaja contacte imediate cu toate serviciile Comisiei Europene responsabile de gestionarea diverselor instrumente financiare și va identifica soluții rapide de implementare soi eliminare a blocajelor” se spune în Plan.

    Aici situația este dezastruoasa. Un memorandum discutat în ședința de Guvern din 27 iulie 2016 arată că absorbția fondurilor structurale din ciclul financiar 2014-2020 este 0%! Din păcate, acesta este unul dintre cele mai mari eșecuri ale acestui guvern. Pentru a îmbunătăți absorbția, premierul a înlocuit un ministru care nu a făcut nimic și nu spunea nimic, cu unul care face tot nimic, dar în schimb, are gura mare.
    economica.net


    bineinteles intreaga nu trunchiata si interpretata.
    Nenea Iancu, aveam pretentii, tocmai dumneata sa te iei dupa gadea? ...pricinos. Ce zice unu' care are informatii din interior
    ''1 AN (2016) de JAF NATIONAL! Ati auzit dvs sa se deschida vreo ancheta?!?! Daca era Guvernul PSD pana acum se mutau procurorii cu totul in Piata Victoriei !!!

    1. In Bugetul pe 2016 nu s-au incasat 12 miliarde RON fata de ce se prevazuse in legea prezentata de Guvern catre Parlament - dupa care s-au falsificat datele pentru rectificarile bugetare ca sa apara "pozitive" inainte de Alegeri!
    Vinovati directi :
    - Ministrul Fondurilor Europene Cristian Ghinea ( 8 miliarde ) - deputat USR!
    - seful ANAF Dragos Doros ( 4 miliarde) - de azi demisionar ; il veti gasi curand angajat la una din multinationalele care nu au mai platit taxe in 2016
    - Ministrul Finantelor Anca Dragu (revine la BERD la Londra pe pozitia care i-a fost rezervata / salariu anual cu 6 cifre !)

    2. Sistemul Energetic National este oficial in criza (adresa Transelectrica / date CE Oltenia etc) din cauza nerespectarii legislatiei privind stocurile de iarna
    Vinovat direct - Ministrul Energiei Victor Vlad Grigorescu; dupa pierderea functiei probabil angajat la acea firma offshore din Caraibe de unde a primit 200.000 Euro pentru inchirierea unui site!!! Sigur - si aici s-a facut o ancheta!

    Si intre timp aflam cum se munceste "cu aprindere" la dosarul unei secretare de primarie care a primit 6 pesti spaga, la dosarul din 2003 la care a depus denunt un biet condamnat in alta cauza sau la campania electorala din 2009?!?! Prosteala pe fata!
    sursa
    Last edited by Fanez; 10 February 2017, 10:44.

    Comment


    • Ia sa citesc si eu stirea; bineinteles intreaga nu trunchiata si interpretata.
      Eu am auzit-o de la radio.
      Si eu am ramas fara cuvinte, dar nu stiu daca in acelasi sens ca dumneata.
      Sa-nteleg ca e ceva normal ce s-a intamplat, si caut eu nod in papura?
      Eu nu stau in sectorul 5, din punctul meu de vedere aia de acolo merita sa stea in zapada de 2 metri pana in martie, la carte mandate a castigat Vanghelie.
      valabil si pentru bucuresteni, ca au votat numai nulitati ca primari generali, pe unii chiar de 2 ori.

      Bine ca firma nu avea oameni la Cluj, si veneau cu avionul cand era nevoie de ei in capitala. Se mai inzapazesc si pistele de decolare.
      Last edited by mr.K; 10 February 2017, 10:59.

      Comment


      • Sunt circa 35 de muncitori care nu au reusit sa ajunga, ii aducem dintr-o comuna din zona Teleorman
        Cum asa? Pai aia din Teleorman nu sunt asistati social? Au "sirvici"?

        Comment


        • Erau decat 35 in tot judetul care au scarbici. De inalta calificare, bineinteles.

          Comment


          • Fanez scuze, eu am ramas cuplat cu alegeriile...si a spune matale...cand intra dragnea la puscarie...cum crezi matale ca se ajunge la anticipate? Stii...exista o legislatie...eu inteleg obisnuita ca porunca stapanului sa fie lege...dar totusi...nu mai suntem in secolul XVIII.

            Comment


            • Eu sper sa nu se adevereasca alt scenariu, ala in care parlamentul spune ca OUG 14 nu isi are rostul, iar OUG 13 devine aplicabila.
              Presedintele nu poate sa respinga de 2 ori legea de aprobare a unui OUG, asa ca, daknea si al lui vor fi liberi ca pasarea cerului.
              Si cum au majoritate in parlament, pot sa fac asta, vina va fi impartita la mai multi fata de guvern, parlamentarilor nu le poti cere demisia in strada, jaf national pe fata.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Sa-nteleg ca e ceva normal ce s-a intamplat, si caut eu nod in papura?
                Cand ninge, sau cand e polei, multe lucruri se pot intampla; de pilda sa mai intarzii la servici, asa cum s-a tot intamplat ieri ;si cu mine, recunosc.

                Nu vad aici vina primarului Fiirea; alta decat aia ca vine din psd.
                De altfel am vazut ca tocmai reprosa directorasului ala ca nu si-a luat suficiente masuri.
                Da, uneori cauti nod in papura; nu e un repros. E doar un raspuns sincer.
                ...
                Scuzati-ma; sunt la servici, am treaba si ma retineti
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by bolovan View Post
                  ...eu inteleg obisnuita ca porunca stapanului sa fie lege...dar totusi...nu mai suntem in secolul XVIII.
                  lohans stie? O data ce a poruncit, asteapta sa se indeplineasca porunca.

                  Comment


                  • Nu vad aici vina primarului Fiirea; alta decat aia ca vine din psd.
                    Celor vinovat sau mai putin vinovati care nu erau din psd, Firea le reprosa mai dur, nu ti se pare?
                    Ba chiar i-a demis pe unii.
                    CU teleormanenii de ce nu face la fel?
                    Nu reprosuri (astea sunt propagandistice), in orice contract exista penalitati. 10-20% din contract, pe loc.

                    Intr-un caiet de sarcini se poate prevedea ca cei de la deszapaezire sa nu locuiasca la mama naibii fata de locul de dezapezit.

                    Stii bine ca am dreptate, Firea a zis si ea ce trebuia, dar nu se atinge de Teleorman.

                    Se stia de 2 zile ca va ninge.
                    Daca unul din sectorul 5 a fost data afara ca nu a ajuns la timp la munca, ii da Firea alt loc de munca? Nu toti sefii sunt asa intelegatori.


                    draknea si ai lui isi fac mii de cruci ca a nins, plus ca vine si gerul.
                    Doar ca astia tineri rezista si la ger.
                    Totusi, nu stiu ce fac aia de la Cotrocen. Cand esti mos/baba, ai tot felul de probleme, cu inima de la frig, cu vezica nerabdatoare.
                    Oare ii lasa Iohanis sa isi face nevoile, in grup organizat, la palat?
                    Last edited by mr.K; 10 February 2017, 11:31.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      ...
                      Ba chiar i-a demis pe unii.
                      CU teleormanenii de ce nu face la fel?


                      Stii bine ca am dreptate, Firea a zis si ea ce trebuia, dar nu se atinge de Teleorman.

                      Se stia de 2 zile ca va ninge.
                      Daca unul din sectorul 5 a fost data afara ca nu a ajuns la timp la munca, ii da Firea alt loc de munca? Nu toti sefii sunt asa intelegatori.
                      Chiar tu zici. Sa-i dea afara ca n-au ajuns la serviciu la timp din cauza vremii?
                      Nu cred ca e cineva dat afara ca a intarziat din cauza vremii. Poate doar daca are seful boala pe el. Sau daca angajatul e psdist, iar seful usrist sau pnlist sau lohanist

                      Comment


                      • Chiar tu zici. Sa-i dea afara ca n-au ajuns la serviciu la timp din cauza vremii?
                        Vorbeam de firma. Cum dracu sa demita o firma? A demis subordonati.


                        Aia de la deszapezire trebuie sa fie la servici cand ninge, nu sa ajunga dupa ninsoare.

                        Fane, ma lasi fara cuvinte.
                        Last edited by mr.K; 10 February 2017, 11:52.

                        Comment


                        • Fanez...deci raspunzi la intrebare? Nu de alta...dar am impresia...chiar daca lumea-ti explica...tot nu vrei sa pricepi...si repeti ce-ti spune boierul.
                          A) Demiterea guvernului nu inseamna alegeri anticipate
                          B) Guverul este propus de partidul majoritar in parlament.
                          C) Presedintele numeste cel propus (nu are de ales...si nu-l poate respinge la nesvarsit...trebuie sa-l accepte)
                          D) Alegeriile anticipate se fac doar la dizolvarea parlamentului. Care-i imposibila...din moment ce PSD-ul are majoritate...si pote forma guvern (se dizolva parlamentul doar daca nu overa votul de incredere guvernului in 60 zile de la investire)


                          Tu chiar habar n-ai ce vorbesti...

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post

                            Aia de la deszapezire trebuie sa fie la servici cand ninge, nu sa ajunga dupa ninsoare.

                            Fane, ma lasi fara cuvinte.[emoji38]
                            Asa e. Trebuia sa fie aici de acum doua zile, sa astepte ninsoarea pe trotuar.

                            Originally posted by bolovan View Post
                            Fanez...deci raspunzi la intrebare? ...
                            Ti-am raspuns. Stapanul catuselor a poruncit, urmeaza executarea. Apoi se va proceda la indeplinirea conditiilor pentru alegeri anticipate. Am auzit ca e prea devreme, abia dupa ce i se ia pastorul se imprastie turma.

                            Eu zic ca primul lucru care trebuie facut azi (chiar si la noapte) ar trebui eliminarea imunitatii pentru toti, de la presedintele statului (cum a promis lohannis in campanie) in jos, pana la ultimul userist si pmpist.
                            Last edited by Fanez; 10 February 2017, 12:18. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Apoi se va proceda la indeplinirea conditiilor pentru alegeri anticipate
                              In ce mod se va realiza asta?

                              Comment


                              • in nici un mod, ca n-ai conditii nici pentru anticipate si nici penstru suspendarea presului. am,bele ar trebui sa iasa din discutie, pt ca sunt doar idei manipulatoare si total nefondate, atat legal cat si ca situatie.
                                in alta ordine de idei, s-a impartit bugetul la transporturi, una din prioritatile nationale. bucurestiul a primit 60% din bugetul tari (extrem de mult, pt ca vorbim de buget national, nu local), vestul 10%, sud-est si centru 7%, nord-est 4%. adica iasiul "mumu", ca s-a contrat cu dragnea primeste ca judet 1% . constanta "mumu", timis si hunedoara impreuna 7%(la noi mai o bucata de autostrada trebuie finalizata, o pparte din tronsoane sunt functionale), cluj, bihor, brasov la egalitate cu teleorman(care ca judet ia 3% din bugetul national, dar ca suma, 3 drumuri nationale din teleorman, bat autostrada timisoara-deva). bataie de joc. si-atunci cum ajuti regiunile defavorizate sa se ridice? daca banii pentru oltenia si muntenia n-ar trece printr-o firma care incepe cu "tel" si se termina cu "drum", mai ales ca acum e perfect legal sa te joci cum vrei cu bugetele fara sa fii tras la raspundere, ar fi chiar ok. dar cum legi moldova de centru-vest? oricum pe sud n-ai proiecte de autostrada, iar dpdv economic sudul e peste moldova. moldova ar trebui sa fie prioritara in fata sudului, dar nu te rabda inima sa-i dai bani, cand moldova te contreaza, asa-i? pai asa, stimabililor, n-o sa ne dezvoltam ca tara si nici transporturile nu seamana a prioritate nationala.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google