Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @nenea Iancu, referitor la ultimul exemplu, din cate stiu/cunosc exista o lege în care funcționarii publici pot refuza eliberarea de acte necesare la întocmirea diverselor dosare, dacă nu îți achiți taxele și impozitele către comunitatea de care aparții. Mi se pare ca a fost introdusa de Boc/Ungureanu sau Ponta, nu mai știu care dintre ei. Ca te amenință cu tv, și apoi a dat acel act arata o slăbiciune în aplicarea legilor în România. Toți știm ca exista legi, dar aplicarea lor lasă de dorit în multe cazuri.

    Comment


    • daca face usr-ul modificarea asta...eu il votez

      Comment


      • Originally posted by bolovan View Post
        Da...este dreptul tau...dar daca n-ai nici un act...ce sa faca? Sa te creada pe cuvant? Nu poate sa-ti elibereze asa. NU ARE VOIE!!! II INTERZICE LEGEA!
        Ce te faci daca lu' X din clanul Y ii elibereaza un certificat/buletin/pasaport pe numele tau? Si face credite in numele tau...de 199.999 lei...Conform legii...nu are voie...conform OUG-ului...nu mai este pedepsit....
        Iar n-ai inteles. E dreptul lui dar functionara nu vrea sa-i elibereze pe motiv ca asteapta "sa te simti cu ceva". Deci face abuz.
        Aia cu creditul pe numele tau intra sub incidenta altei legi, fara nicio legatura cu oug. Dar ai citit pana ai inteles tot ce-ai vrut.

        Comment


        • @fanez, dacă și cu parcă se jucau în barca, pana una alta psd a fost mandatat de romani sa guverneze ca oamenii sa prospere peste 4 ani, nu sa acopere penalii și sa-i scoată din puscarie.

          Dacă așteaptă ceva nu intra la abuz în serviciu, intra la dare și luare de mita, unde sunt alte pedepse. În cazul OUG13, se referea sa furi din banii publici pana la 200000 ron, fără sa te mai bage la puscarie.
          Last edited by aris86; 11 February 2017, 11:41. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by aris86 View Post
            @fanez,...
            Dac ateapt ceva nu intra la abuz în serviciu, intra la dare i luare de mita, unde sunt alte pedepse. În cazul OUG13, se referea sa furi din banii publici pana la 200000 ron, fr sa te mai bage la puscarie.
            Nici tu n-ai inteles.
            Nu i-a cerut ceva in schimbul eliberarii actului sau ca sa-si faca meseria. Pur si simplu l-a dus cu vorba. Nu inseamna ca nu astepta "ceva", dar a abuzat de functie ca sa nu-i elibereze dreptul omului. (Daca "deschidea usa cu capul", se rezolva in doua minute).
            Ai citit oug 13? Unde scrie ca furi din bani publici fara sa patesti nimic? Furtul n-are nicio legatura cu oug13.
            Last edited by Fanez; 11 February 2017, 11:58.

            Comment


            • Nu nu...in primul rand...conform OUG-ului nu mai este abuz ca nu vrea sa-ti elibereze.
              Nu nu...iar n-ai citit ce am scris...si iar vorbesti ca sa te afli in treaba.
              AM spus ca eliberarea unui act de identitate pe cuvant!!! Nu ca functionarul face marlania. El nu face nimic. El elibereaza un act de identitate...unui tip de pe strada...si il crede pe cuvant. Legal, nu a facut nici un fals, nu a facut nimic ilegal (conform OUG-ului). Ca cel care vine, vine cu acte false...si accidental este nepotul lui..el nu a beneficiat de nimic. Si-a crezut pe cuvant nepotul.

              Comment


              • Am stat de vorba cu doi pesedisti dar d-aia cu carnet de membru. Si ei au zis ca nu e normal sa nu pedepsesti furatul pana in 200.000 Când i-am intrebat daca au citit oug au zis "pai nu, dar au dat astia la tv".
                Sa revenim. Aia care n-a vrut sa elibereze un act (ca s-a considerat zeita documentelor) risca 7 ani de puscarie, ca n-are prag, n-are suma care sa specifice baguba facuta, n-are lege care specifice ce inseamna "indeplinire defectuoasa a sarcinilor".
                In alta ordine de idei, lohanis e la schi. Il doare in bombeu de ce se intampla in tara.
                Asta e lucrul bine facut cu care se lauda? A avut "jde" vacante de cand e angajat ca presedinte. Asa "munceste" nemtii? Un roman care munceste in germania isi petrece juma' de timp cu plimbari si vacante? Vreau si eu la nemti daca asta inseamna munca la ei.

                Originally posted by bolovan View Post
                Nu nu...in primul rand...conform OUG-ului nu mai este abuz ca nu vrea sa-ti elibereze.
                Nu nu....
                Nu este pedepsit cu 7 ani de puscarie, nu ca nu e abuz si nu se pedepseste. Ii ia din salariu, o retrogradeaza, ii da o mustrare etc, nu o baga la puscarie. Asta nu vrei sa intelegi. Dupa tine ar trebui bagata la puscarie 7 ani.

                Originally posted by bolovan View Post
                . El elibereaza un act de identitate...unui tip de pe strada...si il crede pe cuvant. Legal, nu a facut nici un fals...
                Era caz concret. Omul avea dreptul dar muinfunctionara n-a vrut sa-u dea actul la care omul avea dreptul.
                Aia cu falsul intra la alta lege fara legatura cu oug!
                Last edited by Fanez; 11 February 2017, 12:22. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • @bolovan &cei care sustineti ca ati citit ordonanta.
                  Nea Fane te-a intrebat ceva; nu ai raspuns, dar pretinzi ca ai citit ordonanta.
                  Originally posted by Fanez View Post
                  Ok. Arata-mi si mie unde scrie in ordonanta ca se dezincrimineaza furtul si abuzul in serviciu. De asemenea unde cere CCR "definirea furtului".
                  Stiti ce cred eu; multa lume a preluat ideea; se dezincrimineaza furtul si abuzul in serviciu, dar fara sa se documenteze suficient. Vorba aia e mai usor sa asculti decat sa citesti

                  Ordonanta aia e proasta pentru ca a ridicat un prag, repet prea mare si lasa scapati de actiunea penala un numar de pungasi; vor raspunde administrativ, deci nu e liber la furat. La noi puscarie, puscarie, da nimeni nu spune ca ar trebui o legislatie mai severa in privinta confiscarii bunurilor persoanelor care cad sub incidenta legii, eventual recuperarea de la rude, ca sa le mai taie sifonul prin care isi trec averea pe numele acestora. Nu stiu cum stau lucrurile in domeniul asta din punct de vedere al legislatiei, dar faptul ca unii vor sa-i vada la puscarie pe adversarii politici, fara sa-i intereseze de recuperarea prejudiciului adus statului, denota clar care e scopul acestei lupte.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    @bolovan &cei care sustineti ca ati citit ordonanta.
                    Nea Fane te-a intrebat ceva; nu ai raspuns, dar pretinzi ca ai citit ordonanta...
                    A citit pana a inteles ce-i convine lui.
                    ...faptul ca unii vor sa-i vada la puscarie pe adversarii politici, fara sa-i intereseze de recuperarea prejudiciului adus statului, denota clar care e scopul acestei lupte.
                    Numai ca unii nu vor sa vada asta. Nici pe ei nu-i intereseaza prejudiciul statului sau al tarii in general, pe ei ii intereseaza sa vada la puscarie pe unul si pe altul. Ce au de castigat din asta nici ei nu stiu, dar le spun eu: absolut nimic .

                    Era cineva pe aici ca, daca usr da legea pentru 20 de ani in loc de 7 in cazul abuzului in serviciu, ii voteaza (deci nu i-a votat). adica e de acord. Ma intreb ce ar mai zice daca va fi el acuzat de abuz in serviciu. Oricum, lui nu i se poate intampla
                    Last edited by Fanez; 11 February 2017, 13:09. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by aris86 View Post
                      @nenea Iancu, referitor la ultimul exemplu, din cate stiu/cunosc exista o lege în care funcționarii publici pot refuza eliberarea de acte necesare la întocmirea diverselor dosare, dacă nu îți achiți taxele și impozitele către comunitatea de care aparții. Mi se pare ca a fost introdusa de Boc/Ungureanu sau Ponta, nu mai știu care dintre ei. Ca te amenință cu tv, și apoi a dat acel act arata o slăbiciune în aplicarea legilor în România. Toți știm ca exista legi, dar aplicarea lor lasă de dorit în multe cazuri.
                      Nu stiu de ce am senzatia ca primariile care conditioneaza eliberarea unor adeverinte, de platata taxelor locale incalca legea.
                      Daca e vorba despre vanzarea unor bunuri, DA trebuie sa fi achitat impozitul aferent, dar nu despre anumite hartii, pe care esti indreptatit sa le primesti. Vorbim despre drepturi legitime, nu?
                      Nu m-am documentat; e doar o parere, avand in vedere niste reguli elementare.
                      Oare cati negustori din pietele bucurestene, au Certificat de producator obtinut in mod corect? Pentru ca legea spune sa detii o suprafata agricola.
                      Omul ala care era trimis la plimbare de o secretara parvenita, invoca faptul ca daca nu-mi dati certificat de producator sa-mi vand rosiile, ardeii si vinetele , n-am bani de impozit. Ajutor social nu primeste, ca e chiabur, are 1,4 ha de pamant.
                      Drept sa va spun la vremea aia nu stiam despre abuzul in serviciu, ca i-as fi spus sa-i aminteasca tipei cam unde se incadreaza. I-am spus ce mi-a venit si mie prin minte; s-o sperie cu antena 3

                      In fine, ideea era alta; cu toata antipatia pentru astfel de functionari, merita 2 ani de parnaie pentru asta? Sa fim seriosi, eu spun ca nu.

                      La puscarie, la puscarie...
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • ...merita 2 ani de parnaie pentru asta? Sa fim seriosi, eu spun ca nu.

                        La puscarie, la puscarie...
                        Dupa unii de "pacilea" merita 7, iar daca vine usr la putere chiar 20, dar el nu e secretara la primarie asa ca nu risca nimic.
                        Eu am zis:

                        Originally posted by Fanez View Post
                        ...
                        Daca nu scrie nicaieri ca se elibereaza conditionat de plata impozitului la zi.
                        Dar asta, valabil pentru toate primariile, nu doar pentru una si alta.
                        Last edited by Fanez; 11 February 2017, 14:46.

                        Comment


                        • domne io va zic, care ai furat la puscarie.
                          ce atitea disctutii - ai furat la puscarie cu tine ! NA!

                          Comment


                          • ce atitea disctutii - ai furat la puscarie cu tine ! NA!
                            Poate ai treaba...
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Originally posted by anton.dan View Post
                              ...
                              ce atitea disctutii - ai furat la puscarie cu tine ! NA!
                              Si tu crezi ca oug 13 dezincrimineaza furtul?
                              Stai linistit, nu esti singurul.
                              Ia-ti pastilele si culca-te la loc.

                              Comment


                              • asa sa facut america ce este azi ! glontu si la revedere ! nici macar la puscarie ! duel frate

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google