Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    ... cei ca mine, care le asigura de fapt fondul de pensii.
    Ma indoiesc.

    Originally posted by mr.K View Post
    ... pierzi vremea cautand date despre un om care pe tine nu trebuie sa te intereseze...:
    Sa ma uit in gura lui si in gura cui il lauda, fara sa stiu nimic despre el? Pe tine trebuie sa te intereseze Dragnea sau Firea?
    (As vrea eu s-o am pe Fiirea)

    Originally posted by mr.K View Post
    Daca imi fac si eu un site in care scriu numai prostii despre tine, inseamna ca-s adevarate?
    Oricine scrie orice despre oricare.
    Si mai pui botu' la ce se zice despre Dragnea, Firea, Olguta etc?
    [emoji1]
    Last edited by Fanez; 15 February 2017, 22:54. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Pe tine trebuie sa te intereseze Dragnea sau Firea?
      Pai spun eu ca ar cam trebui sa ne intereseze pe toti din tara de Livake. In special, pe judecatori.
      Firea nu, dar tangential stiu cate ceva despre ea. E o fatuca din BC care a razbit ca orice romanca, traditional.


      Citat:
      Original a fost postat de mr.K Vezi Post
      ... cei ca mine, care le asigura de fapt fondul de pensii.
      Ma indoiesc.
      Nu mah, pensia le vine de la sediul pesede.
      Daca maine ar pleca din tara toti care muncesc, m-as bucura sa urmaresc cum le asigura Livake pensiile.
      Atunci sa vezi proteste la purtatorii de proteze, dar la sediul psd.
      Last edited by mr.K; 15 February 2017, 23:08.

      Comment


      • Pensia o sa le-o dea "Lukoil", din "gazele" vandute nemtilor via Turcia si Marea Neagra...ce mai ...ne ducem in "viata vesnica". Avem un os de ros aici pe cafenea si ne rupem dintii ca fraierii, ne mai si muscam de "buci" - asta este o "prezentare imagistica" a realitatii......
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Statul este oblugat sa le asigure pensie. Ca s-au facut mitocanii si se sustine acum fondul de pensii de cei care muncesc in prezent, nu e vina lor. La randul lor au contribuit la bugetul de pensii. Statul are obligatia sa le asigure pensie chiar si daca vine usr la stapanire (desi cred ca va da o lege in care daca nu esti apt de munca, vesnica pomenire, iar daca esti, bagi ca la canalul dunare-marea neagra cu salariu de doi lei).
          Last edited by Fanez; 15 February 2017, 23:25.

          Comment


          • Eu cred ca ar trebui sa te preocupe viitorul copiilor, pe ei ne vom baza cei din generatia noastra, care vor fi impovarati sa ne sustina, ca statul cheltuie banii nostri pe mosnegii comunisto pesedisti.
            Pensionarii nu-s poblema mea, sunt problema statului, cum ai zis.
            Contributia mea se cheltuie aiurea, eu contribui la fondul de pensii de stat fortat si platesc indirect niste pensii ale unor oameni cu care n-am niciun contract.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Eu cred ca ar trebui sa te preocupe viitorul copiilor, pe ei ne vom baza cei din generatia noastra....
              "Unii investesc in copii."

              Originally posted by mr.K View Post
              ... eu contribui la fondul de pensii de stat fortat si platesc indirect niste pensii ale unor oameni cu care n-am niciun contract.
              Ai contract cu statul.
              Last edited by Fanez; 15 February 2017, 23:53. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Obligat de catre stat, ca nu are el bani pentru altii cu care eu n-am nicio legatura.

                Comment


                • Fanezu, astia care platim acum contributii la fondul d epensii, platim pentru parinti si bunici. pentru noi, vor contribui copii si nepotii. a sa a fost si-acu 40 de ani, nimeni nu isi ia banii lui la pensie, decat daca iti faci pensie privata. pensia de stat, in toate tarile lumii, se bazeaza pe generatiile urmatoare si pe cresterea demografica. cand cresterea demografica si gradul de ocupare al fortei de munca sunt sub inflatei si sub cheltuielile sociale, bugetul are o mare problema. asta unii nu vor sa intelega. lucrul elementar ca tu nu iti platesti pensia, ci copii ti-o vr plati, asa cum tu acum platesti pensia parintilor. la noi problema insa e dubla, suntem in scadere ca numar, iar pe fondul majorarii pensilor nu avem nici o sansa matematica macar sa ne revenim in urmatorii 30 de ani. cu cat ies mai multi la pensie, cu cat se maresc mai mult pensiile, mai ales alea babane si cu cat mai multi apti de munca pleaca din tara sau raman someri, cu atat gaura din bugetul asigurarilor sociale creste. iar copii nostri vor avea varianta fie sa plece, fie sa accepte impozite/cotizatii marite, sau tara sa se imprumute extern pentru problemele actuale, fara a tine cont deloc de problemele viitoare.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Initial a fost creat un fond de pensii special si aparte, doar pentru pensii, care mai si producea alti bani. La un moment dat, cineva s-a gandit ca fondul ala se poate folosi in alte parti, ca tot "stau niste bani degeaba undeva". S-a bagat fondul respectiv in trezorerie, iar banii cheltuiti "dupa necesitati" si s-a ajuns la situatia de azi. Atat timp cat ai contribuit la acel fond (platind pensia parintilor si/sau bunicilor) statul este obligat sa-ti asigure pensie. Proiectul cu pilonul vietii II urmarea initial refacerea unui astfel de fond dedicat pensiilor. Ramane de vazut cine si cum gestioneaza acest "pitonul ll".

                    Comment


                    • eu vad problema asa: ce-a fost, a fost. hai sa tragem linie si s avedem cum facem de-acu inainte. dar trebuie sa taiem coada cainelui, altfel n-ajungem nicaieri. acum avem inflatie destul de mica si stabila, asadar tragem linie si vedem cati bani avem pentru pensii. nu ajung? nasol. inseamna ca trebuie sa taiem din alte parti, ca sa completam la pensii si sanatate, de exemplu. bun, in cazul asta orice mariri se vor face in primul rand la pensiile mici, procentele de marire progresiva (in progresie aritmetica descrescatoare - mai mult la aia cu pensie mica, mai putin la aia cu pensie medie, pe aia cu pensie mare ii sarim din start din schema). blocam pensiile speciale sau pensiile care depasesc salariul (gen pensii ofiteri mai, mapn), impunem un plafon de bun simt gen pensia maxima sa nu fie mai mare de 85% din salariul pe ultimii 5 ani, iar pensia minima sa fie cel putin 65%. maririle la pensiile care depasesc de 2 ori salariul mediu pe economie sa fie ZERO. pensiile speciale: vere, pensie speciala are voie oricine, atata timp cat stabilim cirterii de competenta. de exemplu la parlamentari, daca ai avut cel putin 6 initiative legislative intr-un mandat, initiative care clar duc la cresterea nivelului de trai al populatiei, cresterea sigurantei statului, etc, da, atunci ai pensie speciala ca un fel de bonificatie ca ai facut un lucru bun, jos palaria. altfel "ue". ai pensie normala, dupa cat ai cotizat. in plus, salariul demnitarilor sa nu fie mai mare de 3-4 ori decat salariul mediu pe economie. asa ai impulsiona oamenii care chiar vor sa faca ceva. pt ca daca nu fac treaba, nu-i mai voteza nimeni, nu mai pupa salariul ala mare si nici pensia speciala. metode si solutii sunt, dar nimeni nu vrea sa le aplice. in principal pt ca majoritatea alora din parlament sunt obisnuiti sa aibe statul grija de ei, daca-i pui managri la o firma privata, baga firma in faliment in maxim un an. adica sunt incompetenti sa conduca un butic, dar au dreptul sa conduca o tara? mai mult, lumea ii alege. aseara chiar aveam o discutie cu o vecina, ca toti tre' sa fie corecti, dar noi sa putem face cate-o magarie, daca e marunta. pai frate, cu mentalitatea asta, fiecare sa invarta cate ceva pe langa lege, nu poti avea pretentii de la conducatori sa nu faca magarii mari. asadar, concluzia mea e ca romanul, oricat de rupt in c.u.r. e, vrea coruptie, vrea ca statul sa-i dea, dar el sa nu dea chiar tot dupa lege, ca asa ii place. ori, cu mentalitatea asta, tocmai ce n-avem nici o sansa sa progresam vreodata. ma rog, astia care gandesc asa. astialalti, care n-au dat mita/spaga si nu vrem mita/spaga, avem varianta sa plecam. atunci sa vad, pe astia care vor invarteli si ajutoare de la stat, de unde o sa le primeasca
                      Last edited by Seba; 16 February 2017, 15:28.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • I-as ruga respectuos pe cei care se cred zmei referitor la pensie, sa se gandeasca de 2 ori cand zic faptul ca ei nu sunt de acord sa le plateasca pensiile actualilor pensionari. In primul rand contributia fiecaruia la CAS (pensie) este de 10.5% din salariu, tare l-as vrea sa-l vad pe Mr.Kappa cum s-ar descurca el la pensie cu 10.5% din salariul actual atunci cand va iesi el la pensie. In al doilea rand, cum de altfel s-a mai scris un pic mai sus, asa este sistemul actual de pensii si asa este de cand s-a inventat.

                        ps : bine punctat SEBA

                        Comment


                        • 10.5% plateste salariatul, procent la care mai contribuie si angajatorul. sa presupunem inflatie 0 si salriu fix 40 de ani. sa luam un exemplu, salriul net de 2000 de lei, asta vine brut cam 3000. contributie lunara de 315 lei. in 40 de ani, se duc in fondul de pensii 151200 lei. speranta de vata e de 75 de ani, adica din banii aia ar trebui sa traiesti inca 10 ani, ceea ce inseamna ca ai avea pensie, doar din contributia proprie, 1260 lei. deci s-ar putea si ca fiecare sa-si plateasca propria pensie. nu zic ca asta e solutia, dar nici manrirea bugetului si ipotecarea copiilor si a nepotilor nu e o solutie viabila pe termen lung, mai ales pe fodnul inflatiei pozitive si a scaderii demografice. sistemul trebuie gandit si in nici un caz majorarile electorale n-au ce cauta in ecuatia pensiilor.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Seba...este putin nerealista socoteala ta. Speranta de viata pentru barbati este de 71 ani (femeia traiestie 78 in medie...de...a supt viata din barbat...are rezerve). Iar varsta de pensionare 65 ani. Adica dupa iesirea la pensie mai ai de trait aprox 6 ani...statul iese pe plus.
                            Mai mult, de exemplu, in cazul meu, am carte de munca de la 18 ani, si cu exceptia a 3 ani (primii trei ani de studentie)....am contribuit la fondul de pensii. Deci eu la pensionare o sa am contribuiti 44 ani.
                            P.S. Am facut o socoteaal aprox, presupunand ca nu-mi mai creste salarul...si pe un site sa vad ce pensie as avea...pai cu contributia mea...pot sa stau pe pensie pana la 110 ani...ca tot nu cheltui tot ce am contribuit. Mai mult, eu lucrez 12-14 ore pe zi. Si sambata 6-8 ore...depinde cat am chef75 ani speranta de viata imi pare extrem de optimista...chiar utopica.

                            Comment


                            • Statul iese pe plus la tine si da la altii care au pensii speciale (armata, parlamentari, aviatori si altii). Nu prea se respecta principiul contributivitatii.

                              Comment


                              • Originally posted by Seba View Post
                                ...aseara chiar aveam o discutie cu o vecina, ca toti tre' sa fie corecti, dar noi sa putem face cate-o magarie, daca e marunta. pai frate, cu mentalitatea asta, fiecare sa invarta cate ceva pe langa lege, nu poti avea pretentii de la conducatori sa nu faca magarii mari. asadar, concluzia mea e ca romanul, oricat de rupt in c.u.r. e, vrea coruptie, vrea ca statul sa-i dea, dar el sa nu dea chiar tot dupa lege, ca asa ii place. ori, cu mentalitatea asta, tocmai ce n-avem nici o sansa sa progresam vreodata. ma rog, astia care gandesc asa. astialalti, care n-au dat mita/spaga si nu vrem mita/spaga, avem varianta sa plecam. atunci sa vad, pe astia care vor invarteli si ajutoare de la stat, de unde o sa le primeasca
                                Eu m-am saturat sa tot scriu pe feisbuc ca liderii unui popor sunt oglinda fidela a respectivului popor, ei nu pot fi mai buni decat poporul din care provin. Prin ceea ce ai scris mi-ai dat dreptate.
                                Sschimbarea se va produce in momentul in care vom inceta sa ne mai amagim singuri cu elucubratiile invatate la istoria falsificata din scoala, cum ca "ce mareata si eroica este natia romana" si-o sa avem curajul sa ne privim asa cum suntem. Nu cred ca in timpul vietii mele voi asista la asa ceva, mai ales ca acum, de cand cu site-urile astea "dacologice" de pe internet, se pare ca noi suntem chiar "buricul vietii si al civilizatiei" de pe planeta asta.
                                Last edited by Seba; 16 February 2017, 15:28.
                                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google