Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Firea vrea ca RATB sa dea 1,34 milioane de euro pe Internet gratuit pentru calatori si o aplicatie
    Pai daca tot lesini de cald pe timp de vara, macar sa stai pă net.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Da, te uiti la poze poze cu Alaska.

      Cum a zis cineva: "Ne-am intors in vremurile de instaurare a comunismului cu tancurile

      rusești cand conducătorii erau scoși din cel mai spurcat gunoi social și puși să călărească țara."


      Un mare oras al Romaniei a ramas definitiv fara apa calda.

      Mai mult de 120.000 de oameni, adica jumatate din populatia Galatiului, au ramas fara apa calda, dupa ce livrarea agentului termic a fost oprita din cauza pierderilor si pagubelor foarte mari.
      Autoritatile locale au identificat o solutie, dar doar pentru cetatenii care sunt cu plata intretinerii la zi, au venituri mici si nu au datorii la Fisc. Acestia vor primi ajutoare de cate 3.000 de lei, pentru centralele termice.
      Doar ca o centrala in condensare costa mai mult, plus proiect, plus autorizatii, plus instalare, suma cred ca se duce spre 7000-9000 de lei.
      Cei cu venituri mici vor fi afectati, ca de fiecare data.
      Mai e nevoie si de un anume timp fizic sa instalezi atatea zeci de mii de centrale.
      Mai mult de 120.000 de oameni, adica jumatate din populatia Galatiului, au ramas fara apa calda, dupa ce livrarea agentului termic a fost oprita din cauza pierderilor si pagubelor foarte mari.
      Last edited by mr.K; 3 May 2017, 12:20. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Apa cadra? In romania? Unde cheltuim aproape 10% din cat se cheltuie intr-o tara civilizata pt sapun? pentru ce trebuie apa caldra? pentru dusul saptamanal?

        Comment


        • Originally posted by bolovan View Post
          Apa cadra? ... pentru ce trebuie apa caldra...
          Nene bolovan, hotaraste-te: ori e cadra, ori e caldra, ca nu-i acelasi lucru si nu-i nici macar calda !
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • Oh boy...apa verde
            Sau peste 42 grade

            Comment


            • numa eu am auzit ca nevasta lu nicolicea, ziarista de profesie, a ajuns mare sefa la firma care face gazoductul ca va traversa romania? o fi meseriasa gagica la manipulat tevi groase si la scos gazele din burta, dar totusi...directoare la transgaz? tara de hoti, incompetenti, pilosi, corupti...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Regia Autonoma de Transport Bucuresti (RATB) va lansa, in perioada urmatoare, o licitatie pentru instalarea de Internet wi-fi gratuit in circa 1.580 de autobuze, trolee si tramvaie.
                Anuntul a fost facut de primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, care a spus ca valoarea investitiei, suportata din surse proprii ale Regiei, va fi de 1,34 milioane de euro, fara TVA, arata profit.ro.
                Firea vrea ca RATB sa dea 1,34 milioane de euro pe Internet gratuit pentru calatori si o aplicatie...
                ... (a se citi furt pe fata)
                A se citi intoxicare pe fata.

                Sau n-ai inteles bine.
                „Regia Autonomă de Transport Bucureşti va iniţia o procedură prin care, atât în troleibuze, autobuze şi tramvaie se va instala internet wireless gratuit, pentru toţi călătorii care vor beneficia de transportul public”, a declarat Firea.

                Primarul Capitalei a adăugat că va fi creată o aplicaţie prin care călătorii vor putea şti care este timpul de aşteptare, traseul pe care îl parcurge vehicului.

                „De asemenea, tot printr-o aplicaţie, pe care o va organiza Regia, călătorii vor putea afla care este timpul de aşteptare, precum şi informaţii despre traseul vehicului pe care doresc să îl ia. Cred că ajungem şi noi cu paşi, chiar dacă nu prea rapizi, dar cu paşii pe care ni-i permitem acum, în rândul ţărilor civilizate şi al marilor capitale”, a mai spus Firea.
                digi 24.

                RATB vrea internet wireless în autobuze, tramvaie şi troleibuze
                Regia Autonomă de Transport Bucureşti (RATB) vrea să dea 1,34 milioane de euro pentru a achiziţiona serviciul de internet wireless care să fie instalat pentru călători în autobuze, tramvaie şi troleibuze
                digi24.

                Si mai lasa intoxicarile. Dupa cum vezi, gigi24 scrie, nu ti-am dat vreo sursa de-a psd-ului sau a primariei, am dat chiar din sursa propagandei.

                Comment


                • ratb sa schimbe autobuzele(ca mercedes ne lipsea), sa le doteze cu aer conditionat si sa le faca reviziile la timp... ca sunt bombe cu ceas in trafic.

                  Comment


                  • Fane, o sa intre in randul capitalelor care au wi fi in autobuze si alte carute, e un pas inainte, zic unii.
                    Problema e ca la noi costa probabil triplu netul in autobuz fata de Paris.

                    Pana una alta, Romania e in top la viteza netului, dar la coada la nivel de trai.
                    Cand ti-e foame, mai bagi o bucata de net.

                    Comment


                    • Gabriela Firea: 500 de autobuze noi pentru RATB, 30% electrice
                      Regia Autonomă de Transporturi București va cumpăra 500 de autobuze noi, din care 30% vor fi electrice, a anunțat primarul general al Capitalei.
                      digi24.

                      Consiliul General al Municipiului Bucureşti a aprobat, miercuri, două proiecte de achiziţie a 600 de autovehicule noi pentru transportul în comun din Capitală, dintre care 400 de autobuze, 100 de troleibuze şi 100 de tramvaie.
                      Mediafax.
                      Net la RATP(aris)
                      Last edited by Fanez; 3 May 2017, 17:38.

                      Comment


                      • Rumanu' vesnic makane!
                        Va baga ciuocanituoarea blonda net pa itb si tot nu-i bine...

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post

                          Un mare oras al Romaniei a ramas definitiv fara apa calda.

                          Doar ca o centrala in condensare costa mai mult, plus proiect, plus autorizatii, plus instalare, suma cred ca se duce spre 7000-9000 de lei.
                          Cei cu venituri mici vor fi afectati, ca de fiecare data.
                          Mai e nevoie si de un anume timp fizic sa instalezi atatea zeci de mii de centrale.
                          http://www.ziare.com/social/administ...-calda-1464062
                          Eu ma asteptam sa se imputa treaba acu vreo 3 ani. Efectiv, nu se mai poate.
                          Din ce se stie mai bine de jumatate din populatia ce locuieste la bloc, a renuntat la sistemul centralizat; nu de chiaburi, ci de nevoie sau pentru ca n-au mai suportat sa fie umiliti cu ceea ce se chema incalzire si apa calda.
                          Capacitate de productie mare a celor de la Electrocentrale si necesar mult sub ce produc baietii aia; cazanele alea nu pot functiona la jumate din cauze pur tehnice. Pierderi de peste 5 milioane, pe ACM numai anul trecut. Cine a platit? Municipalitatea. Din ce bani?
                          Ei, nu se mai poate; mai trebuie bagati banii aia si in altceva. Galatiul are nevoie de multe alte lucruri decat sa suporte pagubele legate de incalzire.
                          E buni si banii aia, ca e moca. Poate si mie mi-ar fi prins bine.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by Kojak View Post
                            Rumanu' vesnic makane!
                            Va baga ciuocanituoarea blonda net pa itb si tot nu-i bine...
                            Pai de ce baga? Ca sa fure.

                            Comment


                            • Grațierea corupților, votată în Comisia Juridică

                              Prin votul majorității PSD-ALDE, Comisia Juridică a Senatului a aprobat propunerea, formulată de Șerban Nicolae, ca de grațiere să beneficieze și corupții. Împotriva acestei măsuri s-au pronunțat, în cadrul ședinței de miercuri, și reprezentanții magistraților. Raportul Comisiei Juridice va fi supus votului plenului, după care proiectul va merge, spre dezbatere, la Camera Deputaților.

                              Comisia juridică a Senatului a adoptat miercuri, cu 5 voturi „pentru” (PSD şi ALDE) şi 3 voturi „împotrivă” (PNL, USR şi UDMR) amendamentele propuse de senatorii Traian Băsescu, Şerban Nicolae şi Liviu-Tit Brăiloiu la proiectul de Lege privind graţierea. Ca urmare, cei condamnaţi la închisoare cu executare pentru dare sau luare de mită, trafic de influenţă sau cumpărare de influenţă urmează să fie graţiaţi sub rezerva achitării prejudiciului.

                              „Luarea de mită - am propus-o pentru graţiere, având în vedere că se face eventuala graţiere cu plata prejudiciului şi având recidivişti. E uşor de înţeles ce mă mobilizează. Până la ultima lege a finanţării campaniilor electorale, toate partidele pot fi acuzate aşa cum s-a şi întâmplat cu foarte mulţi oameni şi de luare de mită şi de abuz în serviciu, lucruri pe care se cam merge. Eu sunt de acord să fie pedepsiţi cei care au dus banii acasă. Şi trebuie pedepsiţi. Banii ăştia s-au dus în geci , în umbrele, pentru că aşa au funcţionat lucrurile în realitate. Dacă ne facem acum că au venit Fecioarele Maria, neprihănite şi Parchetele noastre pleacă pe această linie, asta a creat o atmosferă de supunere a clasei politice, dacă observaţi. Aţi văzut foarte bine şi pe amărâtul ăla care a dat pui şi a fost condamnat. Nu a dus un pui acasă, dar a distribuit în câteva comune... a fost condamnat. S-au dat mii de geci din China (...) Discutăm de realităţi. Dacă vrem să legăm toate partidele putem să o ţinem aşa”, a declarat Traian Băsescu în faţa senatorilor jurişti. Fostul preşedinte al României a mai spus că este nevoie de „un moment zero” în ceea ce priveşte „această poveste”.
                              Prin votul majorității PSD-ALDE, Comisia Juridică a Senatului a aprobat propunerea, formulată de Șerban Nicolae, ca de grațiere să beneficieze și corupții.

                              Comment


                              • Eu ma asteptam sa se imputa treaba acu vreo 3 ani. Efectiv, nu se mai poate.
                                In Bucuresti se poate, se subventioneaza gigacaloria fara numar, doar are bujetu' bani.

                                Astazi am vazut un anunt:

                                Vand
                                iPhone 5S Glod
                                Trebuie manusi de cauciuc si sosoni ca sa-l folosesti?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google