Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu știu, pe mine ma întrebi, dumitale nu îți faci bugetul de cheltuieli, sau la Galați curge lapte și miere? Eu am observat ca alimentele s-au scumpit în medie cu 10 % și mai mult, iaurtul s-a scumpit de la 1,2 la 2 lei, bananele de la 4,5 lei la 7 lei, pâinea de la 1,6 lei la 2,5 lei, brânză/cascaval/unt/conserve, ardeiul/rosii/castraveti și altele care au tva-ul de 9%. Eu cred ca fiecare vede ce ne convine, numai realitatea este roz pentru unii.

    Comment


    • Originally posted by Fanez View Post
      Au decis ce? Sa respinga sesizarea. Adica n-au "judecat" cauza, au decis ca sesizarea "nu e buna". Adica s-au spalat pe maini.


      ...
      Aici are dreptate Fane.
      CCR n-a facut decat sa respinga o sesizare, dar n-a decis nimic pe tema constitutionalitatii sau neconstitutionalitatii ocuparii unui loc in guvern de catre un condamnat penal.
      Nu era momentul ca CCR sa toarne gaz pe foc, asa ca au amanat decizia, pentru ca erau ceva nori pe cer, nici nu conteaza motivul pana la urma.

      Comment


      • Originally posted by aris86 View Post
        ... Eu cred ca fiecare vede ce ne convine, numai realitatea este roz pentru unii.
        Ce useristic ai zis...
        Originally posted by aris86 View Post
        @fanez, personal nu mi-a crescut salariul, prin urmare observ ca psd-ul e ocupat sa scape condamnații care fura,
        @cherubino, observ ca ții isonul lui fane, înțeleg ca le ții parte penalilor? Greșesc cumva?
        1. In loc sa fie preocupati sa-ti creasca tie salariul, se preocupa de condamnatii care fura (problema era ca se voia gratierea coruptilor, nu despre hoti era vorba dar la unii mai de dreapta, corupt egal hot, mita egal furt etc)
        2. Astept explicatia despre "ii tii isonul lui fane, adica tii partea penalilor". Explica-mi de ce zici ca sunt penal?

        Comment


        • esti penal ca esti pesedist fane ! :P
          gluma sau nu ati merita condamnati toti astia care le tineti hangu si tira sa fure si sa se gratieze ...
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • Originally posted by aris86 View Post
            Nu știu, pe mine ma întrebi, dumitale nu îți faci bugetul de cheltuieli, sau la Galați curge lapte și miere? Eu am observat ca alimentele s-au scumpit în medie cu 10 % și mai mult, iaurtul s-a scumpit de la 1,2 la 2 lei, bananele de la 4,5 lei la 7 lei, pâinea de la 1,6 lei la 2,5 lei, brânză/cascaval/unt/conserve, ardeiul/rosii/castraveti și altele care au tva-ul de 9%. Eu cred ca fiecare vede ce ne convine, numai realitatea este roz pentru unii.
            Eu doar am intrebat, ce te ofusuci asa? Eram si eu curios.
            Te-ai obosit sa scrii ceva, dar tu stii foarte bine ca nu e asa.
            Asa ca chestie bananele sunt cand 4,5, can, 5,5, cand 5,8 lei. Niciodata 7 lei. Stii de ce?
            Treaba cu legumele e cel mai prost exemplu; la vara vor fi mai ieftine te asigur si nu din ....contributia guvernului. Si casu' la fel.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • La carrefour bananele au ajuns 7 lei, de la 4,5 o creștere de 70%, în fine, dacă aduni balanta la fiecare scumpire, rezulta o paguba frumușică la sfârșitul lunii.

              Comment


              • Originally posted by aris86 View Post
                ..., iaurtul s-a scumpit de la 1,2 la 2 lei, bananele de la 4,5 lei la 7 lei, pâinea de la 1,6 lei la 2,5 lei, brânză/cascaval/unt/conserve, ardeiul/rosii/castraveti și altele care au tva-ul de 9%...
                Eu cred ca ai schimbat magazinul.
                Hai cu explicatia, te rog.

                Comment


                • Fane, citește singur tot ce ai scris și poate o sa reflecti, restul nu mai comentez.
                  E vorba de Carrefour Berceni/Vulcan/Orhideea, deci nu e vorba doar de un singur magazin.

                  Comment


                  • Originally posted by aris86 View Post
                    Fane, citete singur tot ce ai scris i poate o sa reflecti....
                    Daca ma transform intr-o oglinda poate ca o sa reflect. Oglinda reflecta. Nu am inteles de ce zici ca sunt "penal". Asta te-am rugat sa-mi explici.

                    Comment


                    • Nu am spus ca ești penal, cred ca trebuie sa citești cu atenție și sa reflecti. Nu mai pune cuvinte în gura, te rog frumos.

                      Comment


                      • Originally posted by aris86 View Post
                        La carrefour bananele au ajuns 7 lei, de la 4,5 o creștere de 70%, în fine, dacă aduni balanta la fiecare scumpire, rezulta o paguba frumușică la sfârșitul lunii.
                        Preturile astea, la fructe in general, variaza de cateva ori pe zi. Depinde foarte mult de unde le cumpari. E chiar aiurea sa spui; s-au scumpit bananele, de parca ar fi un pret standard, ca la Enel.
                        Ce spui daca eu iti fac niste poze sambata, cand sper sa ajung in Bucuresti, cu alte preturi?
                        Hai ca deja am dat-o in balarii, ce mai.
                        Last edited by IancuMIC; 4 May 2017, 23:10.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Chiar te rog, preturile au crescut, nu numai la fructe, la alimente în general, dar nu asta e scopul acestui topic, dar sa negi realitatea existenta. Dar ce spuneți, ca ROBOR a crescut cu 0,3 % și rata la credit în lei ar putea creste cu 10%, sau aia nu este scumpire.

                          Comment


                          • S-au scumpit benzina si motorina.
                            Dupa scaderea TVA si a eliminarii suprataxei de 7 centi.
                            Barilul e ceva mai jos decat in decembrie 2016.
                            Pare ca e prea multa masa monetara pe piata, cand salariile cresc din pix si nu ca urmare a unei cresteri economice reale, inevitabil cresc si preturile.
                            Last edited by mr.K; 4 May 2017, 23:16.

                            Comment


                            • Ma, asta e altceva.
                              Eu sincer ma asteptam sa spui ca au crescut serviciile, curentu, gazu. Si nu te contaziceam.
                              Da' asta cu alimentele... stii ca pretul depinde si de cerere, de locatie, de sezon. etc.
                              Care e scopul topicului? Vorbim despre orice aici; orice e permis de regulament, evident.
                              LE.
                              Benzina a crescut, zilele astea a mai scazut. Poate maine va creste iar...
                              Last edited by IancuMIC; 4 May 2017, 23:19.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Pana în Paște, barilul era 50,5 $ și cursul valutar 4,27 lei /$ și prețul la benzina 4,78lei/litru. După Paște, barilul este tot pe acolo (50,7$) și 4,18 lei/$, benzina este 4,92 lei/l la aceeași stație. Rezulta o scumpire de 22 bani/litru.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google