Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Astăzi am primit de la emag.
    Attached Files

    Comment


    • Te-ai scos.
      Iei benzina si mai ieftina.

      Comment


      • Daaaa, dar nu prea am alimentat de la Mol, o sa mai încerc și de la unguri.

        Comment


        • Am auzit ca e buna benzina de la mol. Vezi ca au si ei un card de fidelitate.

          Comment


          • De la ei alimentez mai mereu.Cand nu am Mol,de la Petrom sau OMV.Nu am observat diferente intre ele dar nici nu am ramas in drum din cauza "Mol.ului".
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Originally posted by vitriol View Post
              Eu am luat amenda de la Politia Locala pentru ca am intrat pe interzis si m-au oprit din mers. Daca au voie sa-ti dea amenda pentru ca intri pe interzis, cum ar putea sa o faca daca esti deja parcat?
              eu sunt de sigur ca n-au voie sa te opreasca din mers. mi-e lene sa citesc acum tot articolul ala, dar o sa-l intreb pe prietenul meu de la circulatie.
              fac abuzuri astia de la locala, dar daca stii legea, n-au ce sa-ti faca.

              Comment


              • Originally posted by B997NDL View Post
                [...]mi-e lene sa citesc acum tot articolul ala[...]
                Da-mi link ca il citesc eu.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • uite aici....

                  Legea 155/2010 - Art. 7
                  In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:
                  a) asigura fluenta circulatiei pe drumurile publice din raza teritoriala de competenta, avand dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducatorilor de autovehicul exclusiv pentru indeplinirea atributiilor conferite de prezenta lege in domeniul circulatiei pe drumurile publice;
                  b) verifica integritatea mijloacelor de semnalizare rutiera si sesizeaza nereguli constatate privind functionarea semafoarelor, starea indicatoarelor si a marcajelor rutiere si acorda asistenta in zonele unde se aplica marcaje rutiere;
                  c) participa la actiuni comune cu administratorul drumului pentru inlaturarea efectelor fenomenelor naturale, cum sunt: ninsoare abundenta, viscol, vant puternic, ploaie torentiala, grindina, polei si alte asemenea fenomene, pe drumurile publice;
                  d) participa, impreuna cu unitatile/structurile teritoriale ale Politiei Romane, la asigurarea masurilor de circulatie ocazionate de adunari publice, mitinguri, marsuri, demonstratii, procesiuni, actiuni de pichetare, actiuni comerciale promotionale, manifestari cultural-artistice, sportive, religioase sau comemorative, dupa caz, precum si de alte activitati care se desfasoara pe drumul public si implica aglomerari de persoane;
                  e) sprijina unitatile/structurile teritoriale ale Politiei Romane in asigurarea masurilor de circulatie in cazul transporturilor speciale si al celor agabaritice pe raza teritoriala de competenta;
                  f) acorda sprijin unitatilor/structurilor teritoriale ale Politiei Romane in luarea masurilor pentru asigurarea fluentei si sigurantei traficului;
                  g) asigura, in cazul accidentelor soldate cu victime, paza locului acestor accidente si ia primele masuri ce se impun pentru conservarea urmelor, identificarea martorilor si a faptuitorilor si, daca se impune, transportul victimelor la cea mai apropiata unitate sanitara;
                  h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;
                  i) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind masa maxima admisa si accesul pe anumite sectoare de drum, avand dreptul de a efectua semnale de oprire a conducatorilor acestor vehicule;
                  j) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor rutiere de catre pietoni, biciclisti, conducatori de mopede si vehicule cu tractiune animala;
                  k) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru nerespectarea prevederilor legale referitoare la circulatia in zona pietonala, in zona rezidentiala, in parcuri si zone de agrement, precum si pe locurile de parcare adaptate, rezervate si semnalizate prin semnul international pentru persoanele cu handicap;
                  l) aplica prevederile legale privind regimul juridic al vehiculelor fara stapan sau abandonate pe terenuri apartinand domeniului public sau privat al statului ori al unitatilor/ subdiviziunilor administrativ-teritoriale;
                  m) coopereaza cu unitatile/structurile teritoriale ale Politiei Romane pentru identificarea detinatorului/utilizatorului autovehiculului ridicat ca urmare a stationarii neregulamentare sau al autovehiculelor abandonate pe domeniul public.

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    Am auzit ca e buna benzina de la mol. Vezi ca au si ei un card de fidelitate.
                    Am card de fidelitate de la ei, o sa încerc și benzina lor, mai ieftina cu 15 bani/litru.

                    Comment


                    • Pai la un citit rapid pe diagonala, literele a) si i) spun ca cica are dreptul sa te opreasca.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Originally posted by Fanez View Post
                        Am auzit ca e buna benzina de la mol. Vezi ca au si ei un card de fidelitate.
                        Au. Card.
                        Nu stiu in ce fel se recompenseaza fidelitatea, dar ca sa aduni puncte de 2 cafele, trebuie sa alimentezi cam o cisterna d'aia mare si lunga.
                        Adica bagi benzina de 500 de milioane de lei vechi si ai gratis 2 cafele.

                        Panarama mare cu cardurile astea, nu ai niciun castig real.
                        Scopul cardurilor e crearea bazelor de date cu persoane, avand la indemana informatii ca nr. telefon, adresa etc.
                        Si romanasii sar in sus de bucurie ca sa-si dea datele personale gratis tuturor.
                        Mai un card la MOL, Metro/Selgros, mai o tombola pe la Carrefour, mai nu stiu ce sondaj fara finalitate etc..
                        Apoi, in campanie, datele alea valoreaza mult.

                        Comment


                        • Originally posted by vitriol View Post
                          Pai la un citit rapid pe diagonala, literele a) si i) spun ca cica are dreptul sa te opreasca.
                          litera a spune ca au voie sa te opreasca cand sunt pusi sa dirijeze circulatia, dar nu sa te traga pe dreapta ca sa te legitimeze.
                          si vad ca pot da amenzi numai pentru stationare nepermisa, parcare ilegala...chestii din astea.

                          Comment


                          • Ma uitam ieri ce fosti prim ministri erau la parlament invitati sa-l vada pe Iuncher ala.
                            Pai Ciorbica si Nastase, ca Motocicleanu e de-al locului, oricum Iuncher l-a tratat cu dezinteres si n-a dat mana cu el.
                            Problema e ca Livake a avut grija sa nu-l invite pe Ciolos, ca nu cumva Iuncher sa vorbeasca numai cu ala, de vreme ce se cunosc bine de la Bruxelles.

                            Comment


                            • Era vorba despre integrarea României in ue. Ce legatura are mociorlos cu asta? Cine era pe vremea integrarii la putere?

                              Comment


                              • Ce treaba are Ciorbea atunci?
                                Te-arunci ca fata la maritat, ia si pune in balanta toate aspectele mai intai.

                                Oricum vad ca tot Base le-a luat prim planul pezedistilor, care-s praf in materie de politica externa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google