Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prețul fără taxe al carburanților comercializați în România continuă să fie mai mare decât media europeană, în timp ce taxele aplicate de stat sunt printre cele mai mici din spațiul comunitar, potrivit datelor publicate săptămânal de Comisia Europeană.
    Astfel, ultimele date ale Comisiei, respectiv cele din 15 mai, arată că prețul motorinei fără taxe în România este de 499 de euro pentru 1.000 de litri, în timp ce media europeană este 486 de euro.

    În ceea ce privește benzina, decalajul este și mai mare. În România, benzina costă pe 512 de euro pe mia de litri, în timp ce media UE este de 497 de euro pe mia de litri.

    În același timp, taxele aplicate de stat, respectiv TVA și acciză, sunt cele mai mici din UE în ceea ce privește benzina: 528 euro pe 1.000 de litri, sub media UE de 857 euro pe mia de litri.

    La motorină, taxele din România sunt cele mai mici, după Luxemburg: 494 euro pe mia de litri, față de media UE de 702 euro pe mia de litri.

    Joi, președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, declara că instituția pe care o reprezintă continuă investigația sectorială pe piața carburanților, pentru a analiza de ce prețurile în România sunt mai mari decât media din Uniunea Europeană.

    "Vedem că, de peste un an, față de prețurile din vestul Uniunii Europene, au crescut la noi, de unde noi de obicei eram sub media pe UE, acum suntem peste media UE și vrem să înțelegem ce s-a întâmplat, dacă este o problemă de legislație și dacă putem să o corectăm. Am discutat cu companiile. Raportul nu este încă finalizat, iar când o să îl avem gata în forma lui preliminară o să vi-l prezentăm", a arătat Chirițoiu.
    Bucureşti, 22 mai /Agerpres/ - Preţul fără taxe al carburanţilor comercializaţi în România continuă să fie mai mare decât media europeană, în timp ce taxele aplicate de stat sunt printre cele mai mici din spaţiul comunitar, potrivit datelor publicate săptămânal de Comisia Europeană

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Unde deturnez eu discutia, habar nu am. Eu vad ca-s la subiect.
      Aici, nu vad legatura cu plata impozitului pe profit a multinationalelor.
      Las' ca ne da pezedeu' la toti bani sa traim, de ce sa muncim ca fraierii?
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Te legi ca scaiu de oaie, nu poti scapa de meteahna asta sa incerci ai intotdeauna dreptate la final, sa ramana cum zici dumneata.
        Ca sa ai ultimul cuvant, te apuci de sters posturi.
        Uite de asta nu esti bun de moderator!
        Ce sa zic, explicatii sunt, ai crescut intr-o perioada cand cenzura era omniprezenta.

        Cand am vorbit de scutirea de impozit pe 10 ani sau mai mult a Renault, ai zis ca deturnez discutia.
        Last edited by mr.K; 25 May 2017, 14:26.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Te legi ca scaiu de oaie, nu poti scapa de meteahna asta sa incerci ai intotdeauna dreptate la final, sa ramana cum zici dumneata.
          In zona asta, nu te intrece nimeni; serios, fara sa fiu ironic. Tu ai ultimul cuvant, evident.
          Tie si cand ti-a fost atrasa atentia de catre un moderator ai continuat sa comentezi.
          Eu postez in calitate de ...membru al acestui forum. Asta nu pricepeti voi. Nu am si eu acest drept? Moderator sunt cand se constata incalcari ale Regulamentului.
          Ca sa ai ultimul cuvant, te apuci de sters posturi.
          Uite de asta nu esti bun de moderator!
          Mai concret; un exemplu. In afara de alea care sunt off, flame. Astept Report, sa discutam la subiect.
          Ce sa zic, explicatii sunt, ai crescut intr-o perioada cand cenzura era omniprezenta.
          Cine si cand te cenzureaza? Sau nu mai admitem ca pot exista si alte pareri?
          Si uite asa de la o discutie cu subiect bine definit, ajungem sa ne legam de persoane...
          Te recunosti, desigur nu?
          Cand am vorbit de scutirea de impozit pe 10 ani sau mai mult a Renault, ai zis ca deturnez discutia.
          Parca ti-am aratat unde ai intors-o; ai bagat pesedeu' la inaintare adica subiectul cel mai drag.
          ...
          Si totusi, n-am nicio problema in a discuta la subiect,argumentat si civilizat cu d.ta.
          Last edited by IancuMIC; 25 May 2017, 15:00.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            ...
            Pai dupa Fane si pezede, nici nu trebuie bagata la parnaie...
            Eu cred ca ai inteles foarte bine cum stau lucrurile dar bati campiile pentru ca asa stipuleaza OZU si te conformezi ordinelor de la PIMP. Refuz sa cred ca tu chiar crezi intoxicarile pe care le emiti.

            Originally posted by IancuMIC View Post
            Cine nu injura reno, inseamna ca-i lauda.
            Specific PIMP (partidul intoxicare-manipulare-propaganda). Si in cazul psd la fel, cine nu-i injura inseamna ca-i lauda.
            Last edited by Fanez; 25 May 2017, 15:23. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Si totusi, n-am nicio problema in a discuta la subiect,argumentat si civilizat cu d.ta.
              Nici eu, atat timp cat nu devii malitios si nu ai idei fixe.


              Eu cred ca ai inteles foarte bine cum stau lucrurile dar bati campiile pentru ca asa stipuleaza OZU si te conformezi ordinelor de la PIMP. Refuz sa cred ca tu chiar crezi intoxicarile pe care le emiti.
              Tocmai, ca am inteles ce voia pezedeul (si vrea in continuare), si sunt ingrijorat ca ar putea sa le si iasa.
              Ca cetatean corect, nu tolerez furtul si vreau sa fie pedepsit cel care fura, sub orice forma.
              Cand colo, furtul sub o anumita suma va fi dezimcriminat. Halal guvern, halal partid!... Hala Madrid y nada mas.
              Last edited by mr.K; 25 May 2017, 15:42.

              Comment


              • Fane....este ca vrei sa fii moderator aici? )))

                Vad ca esti pe drumul cel bun....

                Te votez )))

                Comment


                • Ca cetatean corect, nu tolerez furtul si vreau sa fie pedepsit.
                  Cine tolereaza furtul si nu vrtea sa fie pedepsit?
                  ...furtul sub o anumita suma va fi dezimcriminat.
                  Cat mai are de gand PIMP sa sustina aberatia asta?
                  Nu pot sa cred ca nu stii ce e la furt dar poate ca nu stiu eu. Explica-mi si mie , te rog ce e ala furt?

                  Comment


                  • Cine tolereaza furtul si nu vrtea sa fie pedepsit?
                    Tu, cu ai tai din partid, sustinad ca ce se subtilizeaza sub un anumit prag, sa nu fie scos din codul penal de la infractiuni.
                    Abuzul in serviciu intentionat ce produce pagube sub 200.000 lei mai exact.

                    Comment


                    • O țară din Uniunea Europeană a dezincriminat furtul de mâncare!
                      sursa

                      Comment


                      • abuzul in serviciu nu e furt. abuzul e cand prejudiciezi pe cineva, fara insa a--i lua acei bani, de exemplu, direct, din buzunar. abuz in serviciu e cand te incapatanezi sa dai un aviz pe motive neintemeiate, de pe urma carui refuz acea firma/persoana pierde niste bani,pietre, lemne, prestigiu, orice. pe langa asta, o parte a abuzului e si cand obtii in mod ilegal foloase materiale, gen alta infractiune din codul penal, favorizare sau obtinere de foloase necuvenite. abuzul in serviciu e parghia prin care obtii acele foloase necuvenite si ar trebui pedepsit ca si tentativa de furt. adica ai incercat, nu ti-a iesit, nu inseamna ca nu esti vinovat. asa vad eu lucrurile si cred ca de asta avem nevoie, intr-o societate corupta, d elegi mai aspre, nicidecum de stabilire de praguri, relaxare a codului penal, gratieri, etc.
                        ideea de baza cred c-o stim toti, numai ca unii, se ascund dupa deget si o tot dau ca nu furtul are prag, ci abuzul.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Abuzul in serviciu intentionat
                          Pedepse pentru furt:
                          1. Închisoare de la unu la 5 ani, pentru furtul săvârşit:

                          într-un mijloc de transport în comun;
                          în timpul nopţii;
                          de o persoană mascată, deghizată sau travestită;
                          prin efracţie, escaladare sau prin folosirea fără drept a unei chei adevărate ori a unei chei mincinoase;
                          prin scoaterea din funcţiune a sistemului de alarmă ori de supraveghere.
                          2. Închisoare de la 2 la 7 ani, pentru furtul săvârşit:

                          asupra unui bun care face parte din patrimoniul cultural;
                          prin violare de domiciliu sau sediu profesional;
                          de o persoană având asupra sa o armă.
                          3. Închisoara de la 2 la 7 ani, pentru furtul următoarelor bunuri:

                          ţiţei, gazolină, condensat, etan lichid, benzină, motorină, alte produse petroliere sau gaze naturale din conducte, depozite, cisterne ori vagoane-cisternă;
                          componente ale sistemelor de irigaţii;
                          componente ale reţelelor electrice;
                          un dispozitiv ori un sistem de semnalizare, alarmare ori alertare în caz de incendiu sau alte situaţii de urgenţă publică;
                          un mijloc de transport sau orice alt mijloc de intervenţie la incendiu, la accidente de cale ferată, rutiere, navale sau aeriene ori în caz de dezastru;
                          instalaţii de siguranţă şi dirijare a traficului feroviar, rutier, naval, aerian şi componente ale acestora, precum şi componente ale mijloacelor de transport aferente;
                          bunuri prin însuşirea cărora se pune în pericol siguranţa traficului şi a persoanelor pe drumurile publice;
                          cabluri, linii, echipamente şi instalaţii de telecomunicaţii, radiocomunicaţii, precum şi componente de comunicaţii, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani.
                          sursa
                          Eu nu vad aici sa se zica ceva despre abuz in serviciu. O fi cumva abuzul in serviciu altceva decat furt?

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            ...Ideea e ca daca tot platesc, sa plateasca in tara unde a fost obtinul si nu in paradisul fiscal unde a fost inregistrata sau isi are sediul central....
                            perfect de acord. si eu vreau ca flextronics, continental, kathrein, procter and gamble, johnson control, nokia, etc sa plateasca toti impozitele in timisoara, unde se produc, nu la bucuresti, unde au sediul fiscal. ne roade de astia ca nu platesc impozit deloc. ba platesc, aia cu vechime, platesc. dar nu acolo unde au fabrica, ci unde au sediul. hai sa vedem unde ar ajunge pib-ul bucurestiului daca ii scoatem de pe lista pe astia mari si-atunci mai stam de vorba. sa emiti pretentii, cand tu ai dat lege ca in tara asta orice firma cu capital mai mare de x lei trebuie sa fie inregistrata fiscal obligatoriu in bucuresti, tocmai ce te pisi, s ama scuzati, de principiile pe care le emiti in camapaniile electorale sau cand constati ca n-ai bani de promisiuni fantasmagorice. eu sunt de acord cu impozitarea multinationalelor, dar acolo unde au fabricile, ca nu polueaza continentalul in bucuresti, ci in timisoara. si-atunci, de ce sa incaseze bucurestiul banii de la continental, dar eu sa raman cu mirosul de guma? totul e inca o data, doar o dovada in plus de dubla masura si gargara romaneasca
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • si eu vreau ca... etc sa plateasca toti impozitele in timisoara, unde se produc, nu la bucuresti
                              Seba, esti neatent! Unde platesc ei in prezent impozit pe profit? In niciun caz in Romania. Nenea Iancu a zis, asa cum l-ai citat:
                              Ideea e ca daca tot platesc, sa plateasca in tara unde a fost obtinul si nu in paradisul fiscal unde a fost inregistrata
                              abuz in serviciu e cand te incapatanezi sa dai un aviz pe motive neintemeiate
                              Adica furi.

                              Comment


                              • Seba, eu zic, pentru inceput sa plateasca in tara; cu asta ar trebui inceput.

                                Domne, cu riscu' de a ma cataloga unii incapatanat notoriu, nu pot sa concep atitudinea asta prin care trebuie sa luam pozitia ghiocelului sau sa ne punem tarate in cap, doar pentru ca venim dintr-o zona "defavorizata" a Europei. De asemeni, frica asta de moarte ca ne pleaca multinationalele, e o practica care ne ucide incet incet nu inainte de a accepta tacit ca suntem sclavii cuiva, doar pentru ca ne platesc; da nu ne da nimeni pomana. Leafa e plata muncii; nimic altceva.
                                Ne facem ca nu stim metoda, una dintre ele, prin care multinationalele scot profitul din tara; in loc sa declare profit, prefera sa plateasca servicii de consultanta de ordinul miliardelor de euro, catre firme din tarile mama, multe avand actionar comun . Practic este o metoda prin care banii sunt scosi din Romania, profitul este diminuat, iar bugetul statului este pagubit cu miliarde de euro.
                                Asta nu e furt? Au nu doriti sa vorbim si despre acest gen de furt?

                                Respect investitia cuiva, nu fur, imi fac treaba care mi se cere si vreau sa fiu tratat corect pentru asta, iar legile economice ale acestei tari sa fie respectate; de toata lumea, nu conteaza de unde provine firma.
                                Asa ma gandesc...
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google