Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu retin o chestie, foarte uzitata, la acea vreme; se facea vaccinul la fiecare cu acelasi ac, parca nu? Sa ma inseala memoria?
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • La noi nu, se făcea cu ace diferite. Existau două cutii dintr-alea metalice, din inox, în care se păstra instrumentarul medical. Dintr-una se lua acul presupus a fi steril și, după injectarea vaccinului, se detașa de pe seringă și se punea într-o altă cutie „septică”, identică cu prima. Seringa nu se schimba (nu erau de unică folosință, ca acum, ci dintr-alea din sticlă cu piston metalic, care erau reutilizate până se spărgeau, sau până se ștergeau gradațiile de pe cilindrul de sticlă din cauza uzurii avansate).
      Acuma, ce să zic, n-am de unde să știu cât de „sterile” erau acele din prima cutie. Teoretic, la unitatea medicală, cutia respectivă ar fi trebuit să fie în prealabil sterilizată în autoclavă iar după scoaterea de acolo să rămână cu capacul închis până la utilizarea primului ac.
      Îmi aduc aminte că în primii 10-12 ani de viață mă îmbolnăveam foarte des în timpul verii de amigdalită, fiindcă mâncam câte 4-5 înghețate pe zi, pe care le înghițeam pe nemestecate. Ca urmare, mereu eram în tratament cu penicilină + streptomicină (injectabile, bineînțeles). Mi le făcea, de trei ori pe zi, o vecină de bloc care era asistentă la un dispensar de întreprindere. Avea femeia asta o mână extraordinar de fină, dar degeaba, că penicilinele alea tot dureroase ca naiba erau. Fiindcă un tratament dura de regula cel puțin 4-4 zile, doamna respectivă nu-și mai ducea acasă „instrumentele de tortură” (seringile și acele), ci i le dădea mamei mele învelite într-un tifon iar mama le fierbea timp de 30 de minute într-o mică crăticioară cu capac plină cu o soluție formată din apă și alcool sanitar în părți egale. După răcire, crăticioara respectivă era introdusă în frigider și păstrată acolo până la următoarea injecție.
      Last edited by Cherubino; 30 May 2017, 21:26.
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        ...
        Toapa se teme.
        ...
        Dar, dupa 1 an de zile de domnie, schimbari nu se vad...
        se teme... Dardaie de frica.

        Ce ai vrea sa se vada de la Iasi?

        Originally posted by IancuMIC View Post
        Eu retin o chestie, foarte uzitata, la acea vreme; se facea vaccinul la fiecare cu acelasi ac, parca nu? Sa ma inseala memoria?
        Cu aceeasi seringa. Acul era schimbat.

        Comment


        • Legea salarizarii: Noi sporuri de "complexitate" de 10-15% pentru functionarii din ministere si Parlament
          E din ce in ce mai complicat sa furi fara sa te prinda DNA. E logic sa existe "sporul de complexitate".


          Ce ai vrea sa se vada de la Iasi?
          Nu ca o spun eu, o spun bucurestenii.
          Mai trec si eu prin Bucuresti. nu m-ai vazut ca erai prin Teleorman.
          Apropo de OAIE.
          Oaia e deja imaginea unui singur judet - Teleormanul.
          Attached Files
          Last edited by mr.K; 31 May 2017, 10:00.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            E din ce in ce mai complicat sa furi fara sa te prinda DNA.
            ...
            Nu ca o spun eu, o spun bucurestenii.
            Dna se ocupa cu prinderea hotilor.
            Care bucuresteni, aia din PIMP si din usr? Minoritate neglijabila.

            Comment


            • Cetatenii bucuresteni care sug de la pezede sunt multumiti.
              Aia oricum nu trebuie sa ajunga la servici dimineata. Doar lunar, sa-si ridice ajutorul de somaj, alocatia de hrana etc.

              Comment


              • daca se face referendum in bucuresti, sigur pica taranca aia, dar Fane cred ca locuieste in chiajna, ca nu prea are notiuni despre bucuresti

                Comment


                • TNR
                  Oaia refuză să devină brand turistic al României: ”Îmi pare rău, nu mă pot asocia cu o țară de tâmpiți!”
                  ”O țară care-i votează pe pesediști în Parlament și pe Firea primar al capitalei e o țară plină de oameni bătuți în cap. Pas!”, le-a transmis oaia oamenilor din minister.

                  Are si oaia mandria ei.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Cetatenii bucuresteni care sug de la pezede sunt multumiti.
                    Aia oricum nu trebuie sa ajunga la servici dimineata. Doar lunar, sa-si ridice ajutorul de somaj, alocatia de hrana etc.
                    nemultumiti sunt aia cu firme capusa care nu mai sug degeaba morman de la primarie.
                    Ajutorul social vine prin posta.

                    Comment


                    • Acum exista firme capusa care sug direct pentru Firea@Pandele.
                      Sa fim seriosi, bugetul Bucurestiului a fost, este si va fi mina de aur pentru multi apropiati primarului.
                      La Cluj, Timisoara, Iasi, Constanta, mina e de argint, ca bujetu' e mai mic.

                      Comment


                      • uneori nu-i nici macar mina, mai degraba cariera de piatra, sau balastiera, daca ma uit cum s-a impartit ultima data bujetu' tarii...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Acum exista firme capusa care sug direct pentru Firea@Pandele...
                          Decat sute de milioane la 5 firme mai bine 2-3 milioane la 2 insi (n-o sa fure cat sa bata la ochi deci extrem de putin fata de firmele care nici nu fac nimic)
                          Sa fim seriosi, bugetul... a fost, este si va fi mina de aur pentru multi apropiati primarului.
                          La Cluj, Timisoara, Iasi, Constanta....
                          Asa este.

                          Comment


                          • Bai Fane, deci la Bucuresti nu se fura, numa' la Iasi, Cluj, Timisoara...
                            De aia e plin Bucurestiu' de oameni de afaceri cautati de DNA.
                            Iar Firea s-a dus la primarie ca sa ajute oamenii si orasul.

                            Comment


                            • Originally posted by Fanez View Post
                              Decat sute de milioane la 5 firme mai bine 2-3 milioane la 2 insi (n-o sa fure cat sa bata la ochi deci extrem de putin fata de firmele care nici nu fac nimic).
                              daca tu chiar crezi ce spui, delirezi. cred ca ai o lume paralela sau asa ceva, ca altfel nu-mi explic. se fura dublu fata de inainte, doar ca toti banii ajung in paradisul fiscal Voluntari, ca sa plateasca echipe si arbitrii ca sa ia cupa.
                              doi melteni desavarsiti, Firea si Pandelica.
                              daca jigodia de Nastase mai avea ceva bun gust la cumparaturile cu bani furati,
                              astia cumpara doar mileuri, pesti de sticla si carpete.

                              Comment


                              • Pana si coafeza o platesc din banii primariei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google