Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tu te abtii daca nu e vorba de tine, sau tot securist ai ramas?

    Originally posted by mr.K View Post
    Fane... stii tu...
    Haidi pa!
    Ai reeditat ca la "doamna". Reiterez (cum a zis un coleg de forum care ne facea idioti): Tot securist ai ramas.

    Am vrut sa reeditez dar nu mai pot. Scuze! Rog sa fie stearsa postarea. Multumesc.
    Last edited by Fanez; 11 September 2017, 20:48. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Securistii sunt oameni informati, nu consider asta o insulta.
      Haidi pa!

      Campania promovata de Pepe este o facatura!

      Una dintre cele mai mediatizate campanii derulate vara aceasta de magazinele Profi pare a fi o mare pacaleala.
      "Mi-au spus ca masina a fost castigata din luna iulie si a fost o eroare de sistem cand eu am avut mesajul pe ecranul infochioscului ca am castigat.
      Pai cine dracu mai crede in ziua de azi ca se ofera premii in masini?
      Profi e o pacaleala, Pepe e ...ceva si el pe acolo.

      Mi-aduc aminte de o promitie la Timisoreana, cand se ofereau zeci de Duster.
      Pai valoarea masinilor insemna prea mult pentru o firma, chiar de macheala.

      Oricum cine are de cumparat bere, cumpara, nu dai tot profitul pe o luna de vara pe o campanie cu masini, decat daca le-ai dat deja cadou inainte la neamurile sefilor de la fabrica de bere.

      Concursurile astea au transparenta zero, ar trebui interzise.
      Last edited by mr.K; 12 September 2017, 09:45. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Concursurile astea au transparenta zero, ar trebui interzise.
        Dintre toate zecile de miliarde de astfel de concursuri care s-au derulat in spatiul public din 1990 incoace, la unul singur stiu ca s-a acordat premiul pus la bataie. O firma de cosmetice in regim de vanzare directa a organizat in urma cu vreo 8 ani (cred), pentru consumatorii produselor sale cosmetice, un concurs pe baza de cupoane razuibile al carui mare premiu era un autoturism Opel Corsa. Ei bine, autoturismul a fost castigat de o clienta de-a mea (eu fiind reprezentant de vanzari al acestei firme din anul 2000). Masina mai exista si in prezent in Petrosani, ma mai intersectez din cand in cand cu ea in trafic.
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • Un film eveniment, pentru cinematografia romaneasca?
          „Moromeţii“ continuă după 30 de ani. Filmările pentru „Moromeţii 2“ încep în septembrie, cu o distribuţie de excepţie
          Una dintre cele mai iubite şi cunoscute ecranizări din istoria cinematografiei româneşti, „Moromeţii”, va avea parte de o continuare, la 30 de ani de la lansarea filmului regizat de Stere Gulea. Personajele lui Marin Preda se întorc pe marele ecran s...
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Salut, am si eu o intrebare care poate parea banala. Am citit azi un articol pe Facebook cum ca un sofer a accidentat un pieton care a traversat neregulamentar si cu toate astea s-a deschis dosar penal "în care efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă" ca sa citez exact. Ce este prostia asta, nu era o lege ca daca pietonul traverseaza prin loc nepermis este vina lui si ii plateste si reparatiile masinii? Tot in articol se preciza si ca "Conducătorul auto a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ".

            Comment


            • Nu, nu-i o prostie. Deschiderea unui dosar penal se face pe numele unei persoane. Si se face in special pe cel care a lovit etc. Asta nu inseamna nimic. Si eu daca te reclam ca ai omorat 1 miliard de oameni ce locuiesc pe luna sau ca ai 10 bombe nucleare cu tine in dormitor...si tie-ti deschide dosar penal.
              Asta nu inseamna nimic.
              Asta inseamna ca s-a deschis un dosar de cercetare...legea spune ca trebuie sa-l deschida pe numele celui care a lovit...iar cercetarea o sa stabileasca cine-i autorul...contextul probe. SI daca sunt suficiente probe si indicii clare...se inmaneaza dosarul unui procuror...iar procurorul decide daca incepe urmarirea penala...si pe cine urmareste penal. Dupa urmarirea penala urmeaza trimiterea in judecata.
              Daca vrei...poti sa asociez numele cu un simplu numar de ordine.

              Comment


              • Se cerceteaza penal.
                1. Pietonul poate ca s-a aruncat in fata masinii pentru despagubiri sau alte motive.
                2. Soferul a zis: ce cauti ba in mijlocul drumului? Rang! Ia de aici sa te inveti minte!
                3. Soferul avea boala pe pieton si cum l-a prins, l-a ars.
                Este necesar sa se investigheze-cerceteze si sa se stabileasca un vinovat.
                Daca se constata ca soferul avea posibilitatea sa evite accidentul, e nasol pentru sofer. Pentru pieton e nasol oricum.
                Last edited by Fanez; 12 September 2017, 22:57.

                Comment


                • Corect ce spune Fanez. Au existat cazuri în care s-a lăsat cu condamnare cu suspendare pentru șofer.... culpă comună.

                  Comment


                  • Stiati ca?

                    Comment


                    • Pai atunci care mai este rostu legii asteia, daca desi pietonul nu avea ce sa caute acolo pana la urma poti sa ajungi tot tu ca fiind vinovat.

                      Comment


                      • Originally posted by bolovan View Post
                        Nu, nu-i o prostie. Deschiderea unui dosar penal se face pe numele unei persoane. Si se face in special pe cel care a lovit etc. Asta nu inseamna nimic. Si eu daca te reclam ca ai omorat 1 miliard de oameni ce locuiesc pe luna sau ca ai 10 bombe nucleare cu tine in dormitor...si tie-ti deschide dosar penal.
                        Asta nu inseamna nimic.
                        Asta inseamna ca s-a deschis un dosar de cercetare...legea spune ca trebuie sa-l deschida pe numele celui care a lovit...iar cercetarea o sa stabileasca cine-i autorul...contextul probe. SI daca sunt suficiente probe si indicii clare...se inmaneaza dosarul unui procuror...iar procurorul decide daca incepe urmarirea penala...si pe cine urmareste penal. Dupa urmarirea penala urmeaza trimiterea in judecata.
                        Daca vrei...poti sa asociez numele cu un simplu numar de ordine.
                        In cazurile accidentelor de circulatie (si nu numai)soldate cu victime, se deschide dosar de cercetare cu privire la fapta, fara a fi necesar sa fie cunoscut vinovatul/vinovatii; in REM, cum mai este cunoscuta actiunea. In timpul cercetarii penale, actiunea poate sa fie extinsa si asupra persoanelor.
                        Nu sta nimeni sa stabileasca vinovatul acolo in strada, dupa care sa se deschida dosar pe numele vreunei persoane.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Dezastru in vestul tarii.


                          Forța devastatoare a naturii a făcut ravagii, duminică, în vestul țării unde opt persoane au decedat și alte 137 au fost rănite. Fenomenele extreme s-au înregistrat după câteva zile cu temperaturi neobișnuit de mari pentru această perioadă.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Acusi incep cei de la stiri sa cotcodaceasca despre incalzirea globala.

                            Comment


                            • nu stiu de la ce-i (probabil ca incalzirea are ceva de zis totusi, ca pana acum 10 ani foarte rar vedeai asa ceva), ideea e ca azi-noapte la 2 inca nu era curent la mine in zona...teiul din spatele blocului, vreo 80cm diametru, se inclina la 60 de grade; acoperisuri de bloc mutate doua strazi... a fost destul de nasol in partea de nord a orasului.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Acoperisurile de bloc sunt montate 75% fara autorizatie reun minim de efort entru a respecta vreun standard in constructii, cred ca-si fixate cu cuie de cizmarie, in caz de vant puternic, zboara cateva, oricand, in orice zona a tarii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google