Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dupa Fane, toti salariatii sunt sclavi.
    Babaiatule, sclavii erau legati de stapan, salariatii pot pleca oricand.
    Slugile nu sunt legate de partid, stau de buna voie, poate le pica ceva, fara munca.

    Comment


    • Originally posted by Seba View Post
      le servesti in sensul ca le mananci. nu le servesti in sensul ca le duci altora sa le serveasca/manance. al dracu' limba romana, in adancuri in fund data. sau infundata?
      pai tocmai asta voia sa sublinieze fane cu ironia aia (care mi s-a parut cam deplasata), ca nu e corect sa spui ca servesti in sensul ca mananci, si are dreptate.
      tocmai ca e o abatere destul de grava de la limba romana.

      Comment


      • E corect oricum.
        SERVÍ vb. I. tr. 1. a îndeplini anumite funcții, însărcinări față de cineva; a sluji. 2. a aduce (bucatele) la masă. ◊ a oferi cumpărătorilor cele cerute. 3. (la unele jocuri sportive sau la cărți) a pune mingea sau cărțile în joc. II. intr. a folosi la..., a avea rolul de... III. refl. a se folosi, a face uz de... ◊ (despre oameni) a lua să mănânce sau să bea. (< fr. servir)
        Bine mah, hai sa spun ca sa priceapa si unii. Pelerinii mananca sarmalele in strada, ori la restaurant, in forma de homar. Niciunul nu plateste, ca doar au venit sa pupe moastele.
        E bine asa?
        Mergeti la Mc, ca nu mai baga antibiotice in pui. Cred ca au gasit altceva, ori baga mortaciunile direct la consum.

        Începând de anul trecut, McDonald's nu mai serveşte pui de găină trataţi cu antibiotice în restaurantele sale din Statele Unite. Planul anunţat de grupul american de restaurante la nivel mondial este însă mai puţin ambiţios decât cel aplicat în SUA, deoarece se referă numai la antibioticele considerate critice de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) pentru sănătatea umană.
        McDonald's nu va mai servi pui de găină expuşi la astfel de antibiotice începând din 2018 în Brazilia, Canada, Japonia şi Coreea de Sud şi de la sfârşitul anului 2019 în Europa, Rusia şi Australia. De la începutul anului 2027 măsura se va aplica şi în China.
        China poate sa mai bage niste carne cu antibiotice, inca fo' 10 ani, oricum chineJii sunt prea multi.
        Last edited by mr.K; 25 August 2017, 11:40.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          E corect oricum.
          nu chiar, atunci spui "serviti-va" sau " se servesc" (folosesti reflexivul) si e valabila la un bufet suedez. stii ca sunt de acord cu tine in multe, dar aici nu ai 100% dreptate.

          Comment


          • Si totusi, esti sau nu de acord cu mine 100%, e destul de clar.
            SERVÍ vb. ....... a lua să mănânce sau să bea. (< fr. servir)
            Servesc niste sarmale= iau (cu mana/furculita, nu le fur! ) niste sarmale sa le mananc


            Plus ca Fane a inteles sensul, dar e obligat sa nu fie de acord cu mine, eu nepupand icoanele cu lideri.

            Comment


            • De ce nu e corect? Aşa cum ne arată şi DEX, verbul a servi, când se referă la mâncare, înseamnă: „a pune, a aduce la masă mâncare, băutură etc.; a prezenta cuiva o mâncare ca să ia din ea, a trata …


              "De ce nu e corect?
              Aşa cum ne arată şi DEX, verbul a servi, când se referă la mâncare, înseamnă: „a pune, a aduce la masă mâncare, băutură etc.; a prezenta cuiva o mâncare ca să ia din ea, a trata pe cineva cu ceva; a da să mănânce”. În schimb, a se servi înseamnă „a lua să mănânce sau să bea”. Din propoziţia de mai sus se înţelege că persoana respectivă poate face pe chelnerul la restaurant, aducând mâncăruri şi băuturi clienţilor. Reporterul însă nu a vrut să spună acest lucru, ci că persoana poate lua masa, poate mânca şi la restaurant. A greşit pentru că nu aştiut diferenţa dintre a servi şi a se servi.

              Ar fi trebuit să spună:
              Odată ajunşi aici, puteţi lua masa chiar şi la restaurant.
              sau
              Odată ajunşi aici, puteţi mânca chiar şi la restaurant."

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Dupa Fane, toti salariatii sunt sclavi.[emoji38]
                Babaiatule, sclavii erau legati de stapan, salariatii pot pleca....
                Da.
                La alti stapani.
                Ok, nu chiar sclav dar sluga sigur.


                Originally posted by mr.K View Post
                ...
                Servesc niste sarmale= iau (cu mana/furculita, nu le fur! [emoji38]) ... ...
                eu nepupand icoanele cu lideri.
                Servesc... ma servesc, iau singur. Mi le aduce gigel la masa, mi le da baba Leana in palma, sunt servit, mi se da, mi se serveste.
                Era vorba de pupat moaste, nu icoane.

                Comment


                • daca e corect la reflexiv, atunci nu mai spunem ca am servit un mic dejun copios, ci ca ne-am servit un mic dejun? adica ni l-am adus singuri si l-am si mancat prin forte proprii; pe mine incepe sa ma depaseasca limba asta, o comoara in-fund-data
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Originally posted by Seba View Post
                    ... ne-am servit un mic dejun? adica ni l-am adus singuri si l-am si mancat...
                    Exact. Daca ni l-a adus cineva, am fost serviti.
                    Sunt ospatari care intreaba: "ce serviti?" Pai babaiatule, tu servesti aici, nu eu. Intrebarea corecta este: "cu ce va servim?"

                    Comment


                    • conform dex, servesti o mancare si cand o mananci, nu ti-o servesti. exemplu: se servi cu doua bomboane. adica olteanu si le-a luat singur. s-a servit cu doua bomboane. in restul tarii si le-a luat singur. in ambele cazuri, bomboanele nu au fost aduse de un aparat de teleportat bomboane din bolul de pe masa in gura sugatorului de zahar ars. in fine, cum vreti voi. io ma retrag din discutie...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Originally posted by Seba View Post
                        daca e corect la reflexiv, atunci nu mai spunem ca am servit un mic dejun copios, ci ca ne-am servit un mic dejun
                        dar e incorect, corect e am mancat un mic dejun sanatos. daca e foarte folosit "am servit", nu inseamna ca e corect.
                        cum nici "inca mai pot" nu e corect, ori "mai pot" ori "inca pot".
                        intreaba un profesor de romana sau intreaba pe un site de specialitate.
                        sunt multe balarii folosite foarte frecvent in limba romana, dar sunt gresite.

                        Refl. inseamna ca se foloseste numai reflexiv cu sensul de "a-ti lua de mancare" nu si " manca"
                        "s-a servit cu doua bomboane", nu stiu cine a dat exemplul ala idiot, dar nu tine de vreun oltenism. ai un platou cu mancare si spui invitatilor sa se serveasca, nu sa serveasca,
                        ca aia inseamna ca ii faci ospatari.
                        Last edited by B997NDL; 25 August 2017, 16:11. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by Seba View Post
                          conform dex, servesti o mancare si cand o mananci, nu ti-o servesti. exemplu: se servi cu doua bomboane. adica... si le-a luat singur. s-a servit cu... si le-a luat singur...
                          Exact ce spuneam mai sus. Cum zice si NDL, nu inseamna ca le-a si mancat. A servi, nu e sinonim cu a manca.

                          Mi-am adus aminte de unu' care s-a dus la M.A.I. sa serveasca o ciorbica.
                          Last edited by Fanez; 25 August 2017, 21:24. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • NDL, nu mai cita din articole scrise in limba moldoveneasca, limba vorbita in Republica Moldova.
                            Fane, ce intelegi din asta: hai la pupat moaste si la halit sarmale gratis, ca-ti servesc eu fo' cateva?
                            Te asigur eu ca nu iti servesc sarmale.
                            Last edited by mr.K; 27 August 2017, 08:16.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              ...ca-ti servesc eu fo' cateva?
                              Te asigur eu ca nu iti servesc sarmale.
                              Am mai vazut eu glume proaste dar asta intrece cu brio foarte multe dintre ele.

                              Comment


                              • E periculos daca ti-ai rupt o alunita? Iata ce trebuie sa faci.

                                Ce ar trebui sa facem daca am rupt o alunita

                                In primul rand, sa nu ne panicam. Orice ar fi alunita care s-a rupt, ea nu se va transforma peste noapte in cancer de piele. Dezinfectati rana cu Betadine, spirt sau clorhexidina (nu apa oxigenata sau rivanol, pentru ca nu sunt eficiente) si aplicati un pansament simplu steril.

                                E prudent sa programati o consultatie la dermatolog pentru eliminarea oricarei suspiciuni ca leziunea rupta era, de fapt, un cancer de piele. Medicul va examina locul sau restul de leziune restant.

                                De cele mai multe ori poate sa spuna ce a fost acolo: o alunita, un papilom, o keratoza seboreica, o alta leziune.
                                Next episode: Pana la urma, e sau nu o problema daca mananci seara tarziu?
                                Last edited by mr.K; 28 August 2017, 09:41.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google