Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Riscul creste in functie de numarul mosnegilor care locuiesc in bloc.

    Comment


    • Păi ce, eu la cei 50 de ani și-o lună ai mei mai sunt tânăr?
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • Eu definesc mosnegii ca fiind cei peste 65 e ani.
        La 50 de ani, mai ai de munca pana la pensie.

        Comment




        • Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            La 50 de ani, mai ai de munca pana la pensie.
            Taci, nu-mi mai aminti asta, ca iar intru in depresie.
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • Unii se pensioneaza si mai devreme (politisti etc).
              Dupa 20 de ani de munca la grupa întâi te poti pensiona si la 50-52 de ani.

              Comment


              • La 45 de ani, mai exact. Eu am 3 ani lucrați în grupa a-II-a și 6 ani în grupa I-a, ceea ce ar însemna o reducere a vârstei de pensionare cu 3 ani și 6 luni. De-aia sper ca peste 12 ani să trag și eu obloanele. Dar cine știe...
                Am foști colegi de muncă din vremea când am lucrat la mină, în subteran, și care, având aceeași vârstă cu mine, sunt pensionari din anul 2012, când au realizat 20 de ani de activitate în grupa I-a. Eu n-am mai rezistat acolo din cauza unei afecțiuni a coloanei vertebrale și am fost nevoit să ies din sistem în urmă cu exact 20 de ani.
                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                Comment


                • Originally posted by Cherubino View Post
                  La 45 de ani, mai exact.
                  Ar fi bine dar nu e chiar asa. Probabil e valabil doar pentru mineri si politisti (stiu politisti pensionati la 42 de ani). Daca ai date precise, te rog sa-mi zici si mie, care lege etc.
                  Eu am 24 de ani de grupa întâi si mai am vreo 12 ani (minim) pana la pensie.

                  Comment


                  • În mineritul subteran se lucrează în condiții speciale (fosta „grupa I de muncă”) și, pentru fiecare an lucrat în aceste condiții, vârsta de pensionare se reduce cu 6 luni. Așa se face că, dacă este îndeplinită condiția de minimum 20 de ani vechime în aceste condiții, se iese la pensie la 45 de ani. Eu am intrat în subteran la începutul anului 1992, la vârsta de 25 de ani, prin urmare dacă aș fi rezistat 20 de ani, m-aș fi pensionat în anul 2012, exact la vârsta de 45 de ani, asemeni foștilor mei colegi.
                    Nu știu în ce lege sunt prevăzute toate astea, presupun că e vorba de 263/2010, cu modificările și completările ulterioare. În orice caz, prevederile astea erau valabile și înainte de legea asta, fiind legiferate la începutul anilor 90. Înainte de 1990 minerii ieșeau la pensie la 50 de ani.
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment


                    • pentru fiecare an lucrat în aceste condiții, vârsta de pensionare se reduce cu 6 luni. Așa se face că, dacă este îndeplinită condiția de minimum 20 de ani vechime în aceste condiții, se iese la pensie la 45 de ani.
                      Zici despre asta http://legeaz.net/monitorul-oficial-...egea-pensiilor

                      Comment


                      • Asta e recentă, din 2016. După cum am precizat mai sus, reducerea de 6 luni la fiecare an operează încă din 1990.
                        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                        Comment


                        • Inseamna ca n-am inteles noi bine. Noi am auzit ca trebuie sa ai 35 de ani de "contributie" minim, ceea ce inseamna sa ai 35 de ani vechime. Prin urmare, eu am 20 de ani grupa1 rezulta ca am vechime 20 de ani plus 6 luni ori 20 egal 12 ani vechime in plus. In total vechimea este 32 de ani dar contributia 20. Cum calculam?
                          La 24 de ani de grupa1 rezulta 36 de ani vechime, contributia e 24 de ani. Unde n-am inteles?
                          In afara de asta 2 oameni aceeasi varsta, aceeasi functie, aceeasi vechime etc, unul pensie 1700 altul 2400.

                          Comment


                          • Habar n-am !
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • Pai de ce nu te interesezi, poate reusesti sa te pensionezi peste vreo 5 ani!?

                              Pensia pentru limită de vârstă se cuvine persoanelor care îndeplinesc, cumulativ, la data pensionării, condiţiile privind vârsta standard de pensionare şi stagiul minim de cotizare sau în specialitate, după caz, prevăzute de prezenta lege, arată Legea 263 din 2010.
                              Uite ce zice aici:
                              Conform art. 52 din Legea nr. 263/2010, vârsta standard de pensionare este 65 de ani, vârstă pe care o împliniți în anul 2039. Stagiul minim necesar pentru stabilirea pensiei pentru limita de vârstă este de 15 ani. Pentru perioada de 18 ani realizată în grupa I de muncă beneficiați, conform art. 55 din Legea nr. 263/2010 de o reducere a vârstei standard cu 9 ani. În consecință, puteți solicita pensie pentru limita de vârstă la împlinirea vârstei de : 65 - 9 = 56 ani, vârstă pe care o împliniți în anul 2030. Pentru a beneficia de această reducere este necesar să realizați stagiul complet de cotizare de 35 ani.
                              Adica, chiar daca beneficiezi de reducerea vechimii, trebuie sa cotizezi oricum 35 de ani. Vrei, nu vrei, 35 de ani de cotizatie, indiferent de vechime. Daca esti condamnat la 35 de ani de contributie, nici nu mai conteaza daca ai 20 de ani de grupa1. Cu ce mai contribuie vechimea? Daca ai 35 de ani in grupa1, la ce te ajuta? Ori e 20 de ani grupa1 (care inseamna 36 de ani vechime) ori e 35 de ani contributie?
                              Cica se dezbate problema cu pensiile (vad si eu pe la diverse televiuini).

                              Am gasit o chestie.

                              Am calculat si mi-a dat asa:
                              reducere cu 15 ani
                              Limita minima a varstei reduse este de 50 ani si nu poate fi cumulata cu alte reduceri.
                              Sa vedem cum se va modifica "legea pensiilor" care este in dezbatere. In ultimii 5 ani s-a modificat de 753246589962532467889 milioane de ori.
                              Last edited by Fanez; 28 July 2017, 22:44. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Pai eu de-asta nici nu ma interesez inca ce si cum, fiindca cine stie de cate catralioane de ori s-o mai modifica pana peste 12 ani? Singurul lucru pe care l-am facut a fost sa-mi iau adeverinte de la angajatorii din minerit la care am prestat, care sa ateste toate veniturile obtinute, ca in cartea de munca nu sunt trecute anumite sporuri care se pot lua in calcul la stabilirea drepturilor de pensie.
                                In legatura cu stagiul minim de cotizare de 35 de ani, eu l-as indeplini peste 5 ani.
                                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google