Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cum, n-am fost noi cei mai viteji din europa? n-are cum, in cazul asta, imperile vecine si lipsa imperiului nostru din cartile de istorie ale lumii (bine, mai putin din cartile noastre de istorie) sunt exact parte a acelui complot universal importiva noastra. cred ca astia ori n-au bagat de seama pozitionarea noastra geo-strategica, ori i-a durut in cele trei litere, dar nu pt ca noi si-n 1877 ne bateam cu coasa si cu furca, ci pt ca n-au remarcat potentialul nostru strategic si n-au citit nicaieri despre faptele noastre de vitejie intergalactica...incultii dracului...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • QUOTE=B997NDL;1768946]da, care era de fapt greceasca. n-a fost niciodata a noastra...[/QUOTE]
      "a noastra" adica a cui? Cand a fost greceasca?

      Originally posted by B997NDL View Post
      ...practic n-am invins pe nimeni.
      Pentru ca doar ne-am aparat. N-am fost cotropitori.

      Comment


      • uite aici, mai invata si tu istorie. n-a fost niciodata a romanilor pana in 1878



        Originally posted by Fanez View Post

        Pentru ca doar ne-am aparat. N-am fost cotropitori.
        nici macar nu ne-am aparat, doar ne-am uns cu vaselina pentru o penetrare mai putin dureroasa.
        Last edited by B997NDL; 17 July 2017, 15:27. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by Fanez View Post
          Despre istoria adevarata vorbesc.
          Mi-e un pic teama ca nu...
          Originally posted by Fanez View Post
          Deci i-am batut in 5 ore.
          noi am fost ca si feroe pe vremea cand ii bateam la fotbal cu 7-1. adica ne-au dat un gol, dar la final tot au pierdut. asa si noi, n-am incurcat pe nimeni, doar ne-am umflat ego-ul fara nici o baza. n-am impus nici macar o data conditii de capitulare altora. mereu am stat la masa invinsilor. dar lumea e rea si nu vrea sa inteleaga ca poti castiga un razboi pierzand zeci de batalii si distrugandu-ti resursele. apropo, cine mama dracu i-o fi invatat "tactica" miraculoasa?
          Originally posted by Fanez View Post
          Adica parte din Dacia.
          Discutabil. Legenda spune ca Sf. Andrei a fost cel care a venit aici cu crestinismul. N-am gasit scieri care sa dovedeasca faptul ca-n macar 50 de ani, pana la cucerirea romana, dacii au trecut macar partial la crestinism. Deci ceva nu se leaga...
          Originally posted by Fanez View Post
          Si cum se fac astea? Nu prin biserica crestina? Ca unii interpreteaza altfel, de exemplu ca-i dai mortului, e chestie doar de "educatie".
          Pai si cui ii dai bani in haina mortului, lui Dumnezeu? ca neavand pserviciu de curierat cu lumea cealalta, asta ar fi singura cale? Tocmai ca biserica "crestina" nu prea e crestina. Din cate stiu, biserica ortodoxa romana accepta pomeni, ingropari cu obiecte personale, bani in buzunar la morti pt luntras...catolicii si protestantii, nu. de ce? pt ca ortodocsii, ca sa atraga credinciosi, au acceptat obiceiurile astea, nu ca asta ar fi parte din invataturile crestine. n-am citit in biblie de chestiile astea. oi dac anu-i in cartea de capatai, atunci ce cauta in traditiile bisericesti? ne bazam pe ce, pana la urma? pe paganism, adica... citeste tu cate ceva despre religii aparute cu 10000 de ani inaintea crestinismului, sa vezi acolo obiceiuri ce seamana izbitor cu cele "crestine", ca sa nu zic ca au fost copiate de crestini din paganism. pana si numele sarbatorilor, ale sfintilor, datele, se potrivesc atat de bine ca in afara de invierea lui Iiisus, totul e copy-paste.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            uite aici, mai invata si tu istorie
            nu are voie. e suficient sa stie cu cine sa voteze. mustaciosul ii vrea asa , multi , obedienti ... daca mai viseaza si ozeneuri si "ca e miezu din gogoase" cu atat mai bine.

            Intreaba la partid, ah, scuze, la unitate.
            mai repet o data . nu iau bani de la stat sub nici o forma. doar dau sub forma de impozite si taxe. nici pentru multinationale nu lucrez. avantajul e ca oricand simt ca tara se imputeste(de pesede si coruptie) pot sa plec oriunde in lume (dar e greu sa iau toata familia cu mine).
            Last edited by Costi-bc; 17 July 2017, 15:49. Reason: Automerged Doublepost
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Originally posted by Seba View Post
              Discutabil. Legenda spune ca Sf. Andrei a fost cel care a venit aici cu crestinismul...
              Pai si cui ii dai bani in haina mortului...
              Sf. Andrei "cel dintai chemat". Cine a crestinat popoare? Voiai sa fim crestinati inainte de "inventarea" crestinismului?
              Am zis: "daca a da de pomana este interpretat ..." una e sa dai de pomana si alta sa bagi bani in groapa la propriu.


              Originally posted by Costi-bc View Post
              ...
              mai repet o data . nu iau bani de la stat... nici pentru multinationale nu lucrez...
              Si eu ce am zis?

              Comment


              • prietene, romanii i-au cotropit total pe daci prin 110. adica la 70 de ani dupa moartea lui Christos. Sf. Andrei, asta, a trait vreo 300 de ani si n-am aflat noi, sau trebuia pe la anu' 40 (deci inainte de venirea romanilor cu juma de secol, cel putin) sa fi crestinat deja o parte din daci? Ce zici, nu prea "pusca" cu istoria crestinismului la romani, asa-i?
                Fa o tura prin satele olteniei sa vezi acolo cimitire pe modelul piramidelor, cripte cu masa, scaune, tv, radio. crestinism pur, nicidecum paganism acceptat de ortodoxie...
                Pomana, ca tot ai pomenit de ea, care e faza cu ea? aia oficiala, ortodoxa si aia "babeasca". catolicii de ce n-au "pomeni" in forma ortodoxa romaneasca? au si ei "un fel de", ti-l spun cand imi arati in invataturile bisericii cum ca tre sa bagi radio in groapa sau sa-i lasi bani mortului in haine, sa-i dea luntrasului care-l trece in lumea de dincolo. Numele de Charon iti spune ceva? Homer, Iliada, Odiseea? Cu cateva mii de ani inaintea crestinismului. Cred ca discutia e mult prea ampla ca sa discutam aici cate-un post/zi si s-ar putea sa-i suparam pe cate unii mai "naravasi" cand e vorba de discutii pe tema credintei, mai ales aia "nationala". Care apropo, e catolica, la origini, ca atunci nu erau ortodocsi si catolici, iar ortodocsii au fost aia care s-au rupt de papa. Deci nici popor nativ ortodox nu suntem, la o adica doar neam de bravi eroi ramanem oricum, orice-ar fi
                Last edited by Seba; 18 July 2017, 10:37.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Originally posted by Seba View Post
                  ... ti-l spun cand imi arati in invataturile bisericii cum ca tre sa bagi radio in groapa sau sa-i lasi bani mortului in haine...
                  Cred ca discutia e mult prea ampla...
                  Eu spun una, iar tu o tii cu alta.
                  Asa e, discutia e prea ampla ca s-o purtam aici (sau pacilea ).

                  Comment


                  • cred ca vorbim aceeasi limba, dar nu ne intelegem eu nu spun ca ar scrie undeva ca asa trebuie procedat, zic doar ca se practica (iar multa lumea intelege gresit treaba - asa am dedus ca e si parerea ta) iar biserica accepta tacit aceste obiceiuri. eu ma intreb de ce accepta, sau d ece nu incearca sa le combata? pt ca asa e "de cand lumea", iar la vremea respectiva asta a fost un motiv (priveste-o ca pe o concesie facuta celor neconvertiti) acceptat ca fiind necesar pentru a converti populatia la crestinism. sau catolicii au scos asta din scrieri (desi nu prea aveau de unde s-o scoata, din moment ce nu scrie nici unde de chestiile astea in vechile scrieri folosite ca baza a crestinismului). fiind o chestie impamantenita (chit ca gresit in mintea multora), e greu s-o scoti acum, de acord, dar astia nici macar nu incearca.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Originally posted by Seba View Post
                      ... doar neam de bravi eroi ramanem oricum, orice-ar fi
                      Nici nu încape discuție!!
                      Eu desfid pe oricine are cutezanța de a îndrăzni să aibă curajul de a comite sacrilegiul să nu fie de acord cu fraza de mai sus.
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • Originally posted by Seba View Post
                        cred ca vorbim aceeasi limba, dar nu ne intelegem ...
                        Asa cum am cazut de acord ambiidoi e un subiect care nu se poate dezbate pe un forum auto.


                        Originally posted by Cherubino View Post
                        Nici nu încape discutie!!
                        Total de acord. Cine vede altfel e indoctrinat drastic de comunisti, iar daca nu a trait deloc sau foarte putin pe "vremea aia" e si mai grav.
                        Considerand ca faci parte dintr-un popor de "bleah" si ca stramosii tai au fost niste maimute civilizate de pleava lumii, te ridici cu pretentii ca nu te baga in seama "mai marii" lumii. Daca tu despre tine zici (crezand) ca esti un "bleah", ce pretentii mai ai?
                        Daca tot m-am apucat, sa nu vina careva sa-mi explice mie cum au venit in Dacia profesorii universitari ai Romei sa educe maimutele care aveau un limbaj format din 4 cuvinte. Nici sa nu-mi explice cum de au sarbatorit romanii 123 de zile victoria asupra a 10% din teritoriul unor maimute. Au cucerit juma' de planeta dar nimic n-a fost atat de important incat sa fie sarbatorit 123 de zile si sa mai ridice si un monument (vezi "Columna lui Traian").
                        Legiunile trimise in Dacia, formate numai din mercenari adunati de prin toate colturile lumii au invatat maimutele limba latina. Ce limba vorbeau aia care nici intre ei nu se intelegeau?
                        Pentru cine zice altceva ii zic: "mai taie, da-le dreq!"
                        Last edited by Fanez; 18 July 2017, 20:15.

                        Comment


                        • Ştiri de ultimă oră, disponibile online. Gândul iti ofera ştiri externe si interne în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Degeaba au vanzari mari , sunt masini mediocre(nefiabile) .Cat mai multe masini si cat mai nasoale , ce conteaza satisfactia clientului , important sa se vanda, ca dupa vreo 6 ani incep sa apara probleme , indiferent de rulaj.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Daca apar dupa 6 ani problemele zici ca e o masina nefiabila? Cat ai vrea sa te tina? 20?



                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • Pai stai putin , am pretentia ca la o masina ce are ca pret de lista 15-16.000 de euro sa n-am probleme de nici un fel in limita a 150 k sau daca nu ajung la acest rulaj , timp de 10 ani sa n-am probleme ca din acest motiv cumpar masina noua nu ? sa am aceasta siguranta in exploatare fara costuri neprevazute.

                                Nu sa ma trezesc ca dupa 5-6 ani(si nici 50 k rulati) sa am cam aceleasi costuri de intretinere , cum are altul cu una sh veche de 15 ani !! + probabil milionul de km.
                                Last edited by prometheus; 18 July 2017, 21:42.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google