Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Evident, mai ales ca este o energie "curata"; emisie zero de substanțe poluante și gaze cu efect de seră. Nu se folosesc combustibili la producerea acesteia.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Mai mult...nu doar ca nu se ard...dar se extrage energie din natura...care intr-o forma sau alta...tot in caldura se converteste

      Comment


      • Se poate vorbi, in acest caz de...energie solara; adica soarele, este in cele din urma responsabil de producerea miscarii maselor de aer.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Eoliana aia nu creste in padure, pentru constructia ei se consuma multe resurse, inclusiv energie.
          N-apucam pe timpul vietii noastre vreo forma eficienta de energie regenerabila.

          Comment


          • Originally posted by Fanez View Post
            Boss, automobilul electric a fost inventat inainte sa se inventeze benzina. Avea autonomie, viteza, costuri de intretinere si fabricare mai mici decat celelalte automobile....
            "Boss", daca "alealalte automobile" mergeau cu benzina, iar buleftricul batea benzinarele inainte ca benzina sa se fi descoperit, cum te-ai gandit tu sa compari ca prformante si costuri o masina vs...nimic? ca daca nu era benzina, nu erau nici masini care sa mearga cu ea. ma gandesc ca nu s-au construit masinile si apoi s-a asteptat descoperirea combustibilului pt ele? la tehnologia de-acum, electricele sunt o pleazna, tu vii si ne explici ca acu 100 de ani erau mai bune decat orice pt ca erau...electrice si cam atat. adevarul e ca atunci gaseai baterii litiu-polimer si supercapacitori la 3 dolari tona, acu' s-au scumpit ale dracu, sa se vanda benzina. ca fapt divers, o masina electrica de acum are sute de kile de acumulatori, benzinarele vremii aveau rezervoare de 10-15l. as indrazni sa pariez ca un daimler-benz din 1920, daca-i puneai 500 de litri de benzol, mergea mai mult decat masina lu' tesla. nu accelera la fel de repede, desigur, dar la autonomie, ii cam arata mucu', cum se zice. in era servomotoarelor, a kers-ului, super-acumulatori, electricele au o problema reala cu stocarea energiei, crezi ca acum un secol era mai bine?
            cat despre lucruri fiabile, ce te afce sa crezi ca acum nu se poate construi o masina gen "cobra"? cati crezi ca s-ar multumi azi cu o masina care sa consume de 200cp dar sa aibe doar 65cp, sa mearga cu maxim 110-120km/h? cu acceleratie devastatoare de 20 de secunde suta...normal ca vrei performante, confort, tre' sa iei din alta parte, nimic nu vine gratis pe lumea asta.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • @Seba, masina electrica a lui Nikola Tesla este un mit, nu are sens sa discutati despre ea.

              Nu exista nicio dovada ca ar fi existat atat masina cat si misteriosul motor AC ce mergea cu "energie cosmica" (asa spune mitul ...), pentru ca nu avea baterii. Iti dai seama doar din asta ca e nu e mai mult decat o stire falsa.

              Oricum, cam in acelasi timp (5 ani diferenta) a aparut motorul cu combustie interna doar ca acesta a avut aplicatii practice imediate.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Originally posted by Seba View Post
                ...daca nu era benzina, nu erau nici masini care sa mearga cu ea. ma gandesc ca nu s-au construit masinile si apoi s-a asteptat descoperirea combustibilului pt ele? la tehnologia de-acum, electricele sunt o pleazna, tu vii si ne explici ca acu 100 de ani erau mai bune decat orice .
                Ia ghici: ce a fost mai intai, automobilul sau benzina?
                Si nu ca "zic eu", am zis altii dupa care eu doar am repetat. Am vazut chiar si un documentar pe tema asta.
                La tehnologia de acum fa o comparatie:
                Becul Shelby de 4 waÅ£i aflat în cazarma pompierilor din localitatea Livermore, din SUA, a fost aprins pentru prima dată în ianuarie 1901 ÅŸi de atunci nu s-a stins niciodată

                Comment


                • Cred ca nici bicicleta nu e un vehicul nepoluant, daca ne gandim ca la constructia ei se arde combustibil; nu mai vorbim ca are cauciucuri
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • @Fanez, nu compara tu prototipurile cu inventiile ce s-au dovedit a fi practice si reproduse la scara mare. Cred ca Seba a subliniat foarte clar asta.

                    Originally posted by Fanez View Post
                    La tehnologia de acum fa o comparatie:
                    http://atlas-geografic.net/becul-care-arde-de-113-ani/
                    Cati lumeni produce becul ala minune? :-)
                    Last edited by Silviu; 11 July 2017, 15:37. Reason: Automerged Doublepost
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Tesla a inventat încă din 1931 automobilul electric, ce mergea cu 150 kmh şi care se alimenta cu…eter!
                      O sursa.
                      Cum ar fi fost daca
                      Automobilul electric real al lui Tesla, ce merge cu “energie liberă”! Fără benzină, motorină sau curent electric!
                      La începutul secolului XX, un vehicul electric stabilea recordul de viteză terestru
                      sursa
                      ...daca nu era benzina, nu erau nici masini care sa mearga cu ea. ma gandesc ca nu s-au construit masinile si apoi s-a asteptat descoperirea combustibilului pt ele?
                      Daca il intrebi pe Google o sa constati ca exact asa a fost. Mai intai au fost motoare pe abur, apoi pe gaz (lichid) abia intr-un tarziu a aparut si benzina.
                      Last edited by Fanez; 11 July 2017, 16:02.

                      Comment


                      • Dar ce surse de incredere ai gasit, cu citari si tot ce trebuie...

                        Imi place partea cu "energie curata generata din undele electromagnetice aflate in cantitati nelimitate".
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Am si eu asemenea energii...tot in cantitati nelimitate...le acumulez peste zi...si de regula dimineata sau seara le dau drumul ...daca mananc ceva mai ciudat...le dau drumul si de doua ori pe zi

                          Comment


                          • Originally posted by Silviu View Post
                            Dar ce surse de incredere ai gasit...
                            Uneori, oamenii nu vor sa auda adevarul deoarece nu vor sa le fie distruse iluziile.
                            zise Friedrich Nietzche.

                            Comment


                            • Fanez ...mare adevar...si eu am inca visul unei societati fara bani, fara coruptie si plina de "free energy"

                              Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

                              Comment


                              • Bolovan, nu te opreste nimeni sa visezi.
                                Societate fara bani au vrut chinezii sa faca dar nu le-a mers pentru ca n-au avut si "free energy".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google