Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ha Ha Ha... m-au distrat personajul cu Hyundai Accord și comentariul de mai jos. Se putea face un serial de comedie la TV.

    F bun articol, un vin d-asta am avut intr-o seara de rev (de la un vecin, din pivnita proprie, dupa spusele lui, bineinteles vinul cel mai curat, fara e-uri, fara dureri a doua zi....bla, bla,...) Am inceput sticla (una!) pe la 10.30, n-am apucat numaratoarea de la ora 12, am parasit planeta pe la aprox. 11.30, am revenit pe 3 ian. lovit de un jumbojet drept in fata. Nu mai tin minte nimic. Nevasta-mea mi-a spus ca m-am ridicat de cateva ori din pat sa ma duc la toaleta, ca aratam f ciudat si ca ma urmarea sa vada daca finalul drumului meu era toaleta....atunci am inteles de ce vecinu mi-a zis ca a doua zi nu ma va durea capul...pentru ca m-am trezit a treia zi....
    Măcar se poate spune că nu au abuzat de sulfiți. La 10 mg sunt la limita de vin "bio" care ar conține doar dioxidul de sulf degajat natural, nimic adăugat. Și altceva dacă este de remarcat la articol este că este făcut cu nasul pe sus. Vinul din prima categorie, dat de băbuță celui cu Honda Accord cred că era chiar consumabil. Sigur, mult sub pretențiile enologilor și ale cititorilor revistei Vinul.

    Dacă și Crama Murfatlar vinde în mall-uri (pe unde își are deschise magazinele) vinuri la 5 lei/l, atunci și acestea sunt bombe?
    Last edited by gecmc94; 14 January 2018, 23:33. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Eu spun doar ca in Romania se produce atata vin ca ar trebui sa dublam/triplam suprafata cultivata cu vie, ca sa justificam tot vinul produs.



      ...atunci am inteles de ce vecinu mi-a zis ca a doua zi nu ma va durea capul...pentru ca m-am trezit a treia zi....
      Tare...
      Last edited by mr.K; 15 January 2018, 16:33.

      Comment


      • mr.K, unii probabil că mai cultivă vița de vie și în balconul apartamentului și nu sunt luați în evidență. De-aia nu iese socoteala...
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • Decat vita de vie mai bine pomi fructiferi, profitul e mai mare, si-l obtii in luna iulie la ciresi, de exemplu, nu toamna, cazul strugurilor sau in anul urmator, cazul vinului.

          Romanii oricum nu se pricep prea bine la struguri sau vin, pentru ei nu are nicio importanta provenienta ca regiune a strugurilor, atat timp cat sunt ieftini.
          Nu poti pune egalitate la calitate intre 1 kg de struguri dintr-o vie din Cotnari cu 1 kg de struguri de prin Vrancea, unde viile au fost cultivate doar pentru productivitate, nicidecum ca ar da vreun vin de calitate.

          Daca solul si microclimatul nu ar conta, atunci toate vinurile din lume ar fi la fel de bune/proaste.
          Last edited by mr.K; 15 January 2018, 19:11.

          Comment


          • de asta imi iau cateva sute de kg de struguri anual si-mi fac vinul meu.
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              Intamplator, ma "invart" prin zona aia... apa, alcool etilic, sirop de glucoz, acid citric, indulcitori si aromatizanti sintetici...
              . Cineva stie si reteta. [emoji16]
              N-ai cum sa ai profit daca vinzi "vin adevarat" cu 20 de lei 5 litri decat daca ai tone, iar culesul se face cu sclavi care au ca recompensa pentru munca depusa 10 ore pe zi atat cat pot sa manance din vie. Un vin adevarat, ca sa-ti aduca profit, trebuie sa fie pe la 120 lei/litru daca n-ai decat 10 ha de vie.

              Comment


              • Un vin adevarat, ca sa-ti aduca profit, trebuie sa fie pe la 120 lei/litru daca n-ai decat 10 ha de vie.
                Fane bea vinuri de 25 euro sticla.

                Un 8-10 lei/litru asigura un profit decent pentru un vin normal.
                Un vin bun va costa mai mult decat atat.

                Comment


                • Eu beau nectar de rodii sau de aronia. Foarte bune și sănătoase. Bulgarii și rușii apreciază aronia. De noi nu prea s-a lipit.

                  Comment


                  • Eu beau zeama de struguri, de malt la 40 de grade sau de hamei.
                    Aronia sa mai astepte, in fiecare an cecetatorii vreunei tari descopera vreun fruct cu cei mai multi antioxidanti din lume.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Fane bea vinuri de 25 euro sticla...
                      nici Dragnea nu bea vinuri de care beau eu.
                      Eu beam vinul facut de bunicul meu. De cand nu mai face bunicul vin din "gradina" lui, nici nu mai beau. Pe la Iasi am auzit ca se bea vin de la Focsani ca e "mai vin" decat la Iasi.

                      Comment


                      • Pe la Iasi am auzit ca se bea vin de la Focsani ca e "mai vin" decat la Iasi.
                        Esti surd, de aia auzi asta.

                        Cand ai podgoria de la Cotnari, de ce ai bea posirca de Vrancea? Sau vreuna sudista, gen zaibar.

                        Comment


                        • Esti surd, de aia auzi...
                          asa se explica...
                          Cand ai podgoria de la Cotnari, de ce ai bea posirca de Vrancea? Sau vreuna sudista, gen zaibar.
                          ...sau Dragasani?... depinde de gust, unora le place vinul de california sau ...
                          Unii habar n-au ce inseamna "zaibar". Hehe!

                          Comment


                          • Drăgășani rulez. Iași-ul tău este bunicel.

                            Comment


                            • Dragasani my ass, marketing si cam atat. Cotnari si Cricova bat la koor orice vin din tara asta.
                              Cricova am pus-o ca e tot cultivata de Romania si ciordita de nea Stalin.

                              Dupa aia vin Jidvei si Murfatlar.
                              Last edited by mr.K; 16 January 2018, 12:39.

                              Comment


                              • Originally posted by Fanez View Post
                                ... iar culesul se face cu sclavi care au ca recompensa pentru munca depusa 10 ore pe zi atat cat pot sa manance din vie.
                                aici era o gluma ceva si n-am prins-o eu ?
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google