Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Seba View Post
    slugoi sunt si la stat, fane, aia care ar vinde si pe ma-sa numa' sa-l vada sefu' mai bine si sa-i pice si lui ceva.
    sau aia care chiar muncesc si la stat ca la privat ...

    doctrinele astea nu-si mai au locul, politica ar trebui sa fie inlocuita cu economia.
    pai daca noi nu avem oameni politici ci doar, in marea lor majoritate, pacalici politici ce voteaza cum le dicteaza constiinta "colectiva" (de la partid).
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • ca tot e sectiune de offtopic.. vara asta as putea avea ocazia sa plec in anglia sa muncesc timp de 3 luni (mai mult de dragul de a vedea ce inseamna sa muncesti la joburi banale, nu pe 7472616 de lire pe ora si nu in ceva birou pe post de manager) si ma gandeam daca are rost sa caut un clio rs ph2 pana in 1000-1200 de lire si sa il aduc in tara ca poate intr-o zi as putea face un mic transplant in loganul meu si sa transform masina in una de weekend sau sa caut doar motor, cutie si electrica de pe un clio rs si sa platesc pe cineva sa mi le aduca si de restu banilor pana la aia 1000-1200 de lire sa ii bag in frane la logan si macar niste arcuri h&r si amortizoare? ca de facut swapul oricum ala ar fi pe ultimul loc pana reusesc sa imi iau o masina noua.
      si va rog fara faze de genu: cumpara din ro clio rs si vinde loganu, ca n-am chef.
      Semințele acelaș gust are.

      Comment


      • dpdv legal n-o sa faci transplantul de motor din cauza omologarii. restul depinde de tine...tine cont insa ca daca faci transplatul fara omologare, la orice accident, chiar daca u-i din vina ta, esti bun de plata.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • de omologare stiu, nu ma astept sa il omologhez vreodata si tocmai din cauza asta ca in caz de accident sunt bun de plata, prefer sa schimb motorul abia dupa ce am o a doua masina. dar mai mult ma interesa partea financiara si eventual daca procedeul de transplant pentru 2.0 16v de rs e la fel ca si cel de F4R de pe megane cum am mai vazut pe forum.. nu de alta da mie nu mi se pare diferenta intre ele la partea de "montaj" )
          Last edited by grigu32; 5 February 2018, 12:33.
          Semințele acelaș gust are.

          Comment


          • ca idee, 2.0_16v e acelasi motor indiferent de putere, ca si gabarit, prinderi, cu diferente la interne, soft, probabil mici diferente sau nici una la electrica.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • cauti la scrap si pe ebay.uk, eventual licitezi. cum e mai convenabil ? depinde de starea masinii (pentru ca banuiesc ca o iei cat mai intreaga). daca o gasesti rasturnata sau lovita lateral/spate o trimiti acasa (nu o desfaci acolo ca nu ai unde si oricum vei mai avea nevoie de piese), altfel vii cu ea desi risti sa ramai in pana ...
              is socotelile tale .

              ps:oricum is bani aruncati .
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Compania UBER a platit taxe la stat de 3 ori mai mult decat companiile de taximetrie din Bucuresti.
                Nu ziceau taximetristii ca ei plateste taxe, iar UBER nu?
                Evazionisti ca-n Bucuresti, pe nicaierea nu gasesti.
                E prea scurta cursa bo$$, nu merg.

                Comment


                • multumesc de info. pe ebay.uk am vazut de exemplu un clio rs ph2 cu 800 de lire.."which needs some cosmetic work" , cu martor abs aprins si fara MOT.. eu zic ca e..ok sa dau atata..poate mai si negociez ca n-are MOT ca nu stiu ce si nu stiu cum..pe mine ma intereseaza in principiu motor + transmisie nu sa-i mearga ABS si sa aiba MOT )
                  sa aveti o zi buna in continuare
                  Semințele acelaș gust are.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Nu ziceau taximetristii ca ei plateste taxe, iar UBER nu?
                    Evazionisti ca-n Bucuresti, pe nicaierea nu gasesti.
                    E prea scurta cursa bo$$, nu merg.
                    taximetristii pfa platesc taxe, impozite...etc acolo e vorba de companii de taxi care, de lece mai multe ori, apartin sefilor din politie si politicienilor.
                    magaria cea mare a fost cand a aparul Pelicanul care era o companie de IF si care opera ilegal in Bucuresti, fiindca platea impozite aproape de zero, fiind de ilfov.
                    dar in IF aveau dreptul la doar un taxi la 1000 de oameni, conform legii.
                    dar aveau inscrise pe "30 decembrie" vreo mie de taxiuri.
                    facand piraterie si evaziune, si-au permis sa vina cu preturi de dumping, 11,99 lei/km. acum vad ca au scumpit si ei,
                    dar tot ilegale sunt taxiurile cu numere de IF (unde impozitul e mult mai mic, fiindca se tine cont de cererea de pe piata, care e practic 0 in 30 decembrie.
                    evaziunea merge...

                    Comment


                    • am uitat sa editez si sa pun intrebarea asta in alta postare si abia acum mi-am amintit: deci daca nu e nici o diferenta la suporti bla bla la 2.0 16v inseamna ca daca prind pret bun pentru un clio 3 rs (cel de 197) ar trebui sa fie ok nu? sau acolo difera ceva la cutie si nu pot pune motor de clio 3 rs cu cutie de clio 3 rs pe logan si nu merge nici combinatia de motor clio 3 cu cutie clio 2? eventual daca ma ajuta cineva cu un link de pe forum ca nu eu nu gasesc, sa citesc sa vad daca a pus cineva de pe clio 3rs motor + cutie pe logan..tot ce gasesc sunt postari f vechi cu motoare de pe megane coach parca
                      Last edited by grigu32; 6 February 2018, 18:47.
                      Semințele acelaș gust are.

                      Comment


                      • Nu ziceau taximetristii ca ei plateste taxe, iar UBER nu?
                        Evazionisti ca-n Bucuresti, pe nicaierea nu gasesti.
                        E prea scurta cursa bo$$, nu merg.
                        mai mult decat atat, daca iei "taxiul" de la gara dai 20 de lei pentru o cursa de 4,5, maxim 5 lei.
                        Aia cu "e prea scurta cursa", e ceva diplomatic spus. O replica pentru o cursa de 5-6 lei a fost: "pana acolo sa te duc in carca sau cum? Faci 10 minute daca mergi repede." Tariful era standard 1.39 lei pe km. Acum am vazut ca sub 1.75 n-ai sanse sa gasesti.
                        La uber macar esti sigur ca te ia o masina si te duce unde vrei, la "platitorii de taxe" rare sanse.
                        Am solicitat de curiozitate un "uber" pentru 800 de metri. Ce sa vezi, au fost dispuse doua masini la alegere. Ia intreaba un taximetrist daca te duce pana "la prima"!

                        Comment


                        • Superb , absolut superb .

                          SpaceX: Falcon Heavy


                          Tesla Roadster in Spatiu.
                          Last edited by prometheus; 8 February 2018, 11:45.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Asteptam si 1.0sce in spatiu.

                            Peste 70% din masinile din Bucuresti risca sa fie interzise in centrul orasului.
                            Este vorba despre un proiect prin care in centrul Bucurestiului vor mai avea acces doar masinile ce respecta normele de poluare Euro 5 si Euro 6, potrivit Pro TV.

                            Conform datelor oficiale, 82% dintre masinile pe benzina si 74% dintre cele diesel nu vor mai putea sa circule in centrul orasului, in cazul in care Primaria isi va pune planul in aplicare.

                            Zona vizata este delimitata de Piata Victoriei, strada Mihai Eminescu, Strada Traian, Parcul Carol, Izvor si Strada Buzesti
                            Daca e asa, va fi pustiu pe strazi.
                            Last edited by mr.K; 9 February 2018, 13:40. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • nu vor face asta, fiindca le sare lumea in cap si nici n-o mai alege nimeni. si stie asta.
                              scoti masinile E3 si 4, dar lasi toate autobuzele ratb ?! nu cred. si taximetristii vor lua foc. politia are majoritatea dusterulilor cu E4 si multe masini E3 si 4.

                              Comment


                              • Eu cred ca vom plati stikere de acces, la Iasi deja s-a lansat ideea, gen 100-200 lei/trimestu.
                                400-800 lei /an- o punem de inca un RCA.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google