Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie mi se pare că deja se depășește o limită. Dacă parlamentarul crede că este plătit cu 10000 lei pe lună ca să propună zile libere, ar fi bine să plece. Eu zic să renunțăm la 2 ian în schimbul acestei zi de vineri.

    Comment


    • În cazul unei mașini care și-a schimbat proprietarul, noul deținător este cel care trebuie amendat pentru circularea pe drumurile publice fără rovinietă valabilă, nu vechiul deținător. Așa a decis Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ), subliniindu-se că vechiul proprietar trebuie să dovedească faptul că a vândut mașina. Decizia dată de judecători a devenit obligatorie astăzi, pentru toate instanțele din țară, după ce a fost publicată în Monitorul Oficial.
      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

      Comment


      • Noul proprietar fiind ...cine?

        Ca in talon figureaza tot vechiul proprietar.
        Contracte de V-C neinregistrate niciunde se pot produce pe banda rulanta, mergi la fisc si iti radiezi fiscal masina, dar cum masina circula in continuare, amenzile curg.

        Comment


        • Asa-i cand nu citesti tot. Noul proprietar e cel din contractul de vanzare-cumparare, chiar daca pe talon este cel vechi. Asta a decis ICCJ. Decizia e una de referinta in cazul in care contesti o amenda primita pentru o masina vanduta.

          Sent from my Mi A1 using Tapatalk
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Reteaua Telekom a „picat“ pentru majoritatea clientilor. .

            Totul a inceput luni, 5 martie, dupa ora 14:00. Le apare instant mesajul „Neinregistrat in retea”, neputand sa sune, sa primeasca mesaje sau sa acceseze datele mobile.

            Foarte multi dintre utilizatorii retelei mobile de voce a Telekom se plang din cauza unor probleme tehnice. De altfel, si compania a postat pe contul oficial de Facebook ca experimenteaza „disfunctionalitati de natura tehnica”, in ceea ce priveste serviciile de voce si date mobile.

            Hai net liberare!
            Āstia nu sunt in stare nici sa emita facturile la timp pentru abonati. Cat despre a plati facturile cu cardul, trebuie asteptat secolul 22.
            Si, atentie, acum au intrat si in banking business. Ce misto e sa nu ai nici semnal pe telefon, nici acces la proprii tai bani.
            Halal business, halal management!
            Telekom, o firma in mileniul trecut.

            Comment


            • A picat core-ul, se intampla si la case mai mari.

              Comment


              • Iarasi comentam citind doar titlurile stirilor.

                Originally posted by mr.K View Post
                Āstia nu sunt in stare nici sa emita facturile la timp pentru abonati. Cat despre a plati facturile cu cardul, trebuie asteptat secolul 22.
                Eu sunt abonat la ei de peste un an si platesc in fiecare luna cu cardul fara nicio problema din contul Telekom.

                Acum 4-5 luni au avut probleme cu emiterea facturilor din cauza unificarii serviciilor Mobile + Fix. Au anuntat din timp (am primit mesaj) iar la final am primit si o compensatie de la ei pentru deranjul cauzat.

                Sa nu arucam cu noroi cand nu e cazul.

                Originally posted by mr.K
                Ce misto e sa nu ai nici semnal pe telefon, nici acces la proprii tai bani.
                Ieri, intr-adevar, 6 ore a fost picata intreaga infrastructura mobile din cauza unei probleme la serviciile centrale.

                Le-a luat cam prea mult sa rezolve problemele, mai ales ca au inceput sa aiba disfunctionalitati in plina zi (de la ora 13). Asta e de imputat.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • asta patesti cand ai doar echipamente huawei, ieftine si-atat. se'ntampla necazuri si la echipamentele ericsson, nokia, dar mai rar si un simplu reset rezolva 90% din cazuri.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Originally posted by aris86 View Post
                    A picat core-ul, se intampla si la case mai mari.
                    Daca ar fi doar asta problema Telekom.

                    Pe partea de TV au posturi mai putine decat concurenta, la preturi mai mari.
                    Mai putine canale HD, pe platforma Dolce, fata de Digi.
                    Echipamente mai scumpe/cu chiria cea mai mare.

                    Daca nu ar avea Dolce TV, nu stiu ce l-ar atrage pe un client la ei.

                    Eu la casa de la tara de exemplu am si Digi si Dolce, pentru Dolce TV si Digisport. Pachetul la Telekom e sensibil mai scump decat la RDS, cu avantaje mai mici si posturi HD mai putine.

                    In oras, cablu si net am de la RDS-multumit de ei.

                    La telefoane -sa n-aud nici de Telekom nici de RDS, indiferent ca vorbim de fix sau mobil, cand o sa vreau sa ma aud vorbind ca din butoi, o sa ma bag intr-unul.
                    Last edited by mr.K; 6 March 2018, 12:28.

                    Comment


                    • Originally posted by gecmc94 View Post
                      Pe siteul RADET, următoarele zone sunt afectate de două avarii (care afectează 3 blocuri).
                      Sect 4: Str.Cercetatorilor bl. 29
                      (...)
                      Cu o mica intarziere, ce-i drept... cred ca Str. Cercetatorilor este blestemata.

                      Ba se bat locatarii pe spatiile tehnice de la etajele superioare ale blocurilor, spatii luate cu japca si redobandite ulterior in urma unor hotarari judecatoresti, ba nu vor sa intemeieze asociatii de locatari, in schimb vor reabilitare termica pe banii altora, ba fuge administratorul cu banii, ba...

                      ...dar ma opresc aici.

                      Deci toate astea pe str. Cercetatorilor. Uat za fac!
                      Asa ca, la cele de mai sus... crezi ca mai conteaza o defectiune RADET?
                      Sau poate ca au primit ce au meritat, dar hai sa nu fiu rau.

                      Originally posted by IancuMIC View Post
                      Vom avea inca o zi libera; vinerea dinaintea Pastelui.

                      https://stirileprotv.ro/stiri/politi...n-romania.html
                      Da, da, in teorie pare excelent, dar mai rau este ca unii s-au vazut obligati sa recupereze anul trecut cateva zile asa-zis "libere". Sper sa nu fie asa sid e data asta.

                      Originally posted by gecmc94 View Post
                      Mie mi se pare că deja se depășește o limită. Dacă parlamentarul crede că este plătit cu 10000 lei pe lună ca să propună zile libere, ar fi bine să plece. Eu zic să renunțăm la 2 ian în schimbul acestei zi de vineri.
                      Parlamentarii de acum sunt platiti sa faca ce zice Dragnea. Daca "daddy" zice, pai asa se face! Pe de alta parte, sa fii convins ca "ceilalti" deputati voteaza impotriva, dar ce folos...

                      Si apropos de salariu, sa nu uitam de alte beneficii.
                      Ei cu beneficiu', noi cu beneciuciu'! Dar mergem mai departe.
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Daca ar fi doar asta problema Telekom.

                        Pe partea de TV au posturi mai putine decat concurenta, la preturi mai mari.
                        Mai putine canale HD, pe platforma Dolce, fata de Digi.
                        Echipamente mai scumpe/cu chiria cea mai mare.

                        Daca nu ar avea Dolce TV, nu stiu ce l-ar atrage pe un client la ei.

                        Eu la casa de la tara de exemplu am si Digi si Dolce, pentru Dolce TV si Digisport. Pachetul la Telekom e sensibil mai scump decat la RDS, cu avantaje mai mici si posturi HD mai putine.

                        In oras, cablu si net am de la RDS-multumit de ei.

                        La telefoane -sa n-aud nici de Telekom nici de RDS, indiferent ca vorbim de fix sau mobil, cand o sa vreau sa ma aud vorbind ca din butoi, o sa ma bag intr-unul.

                        Daca nu l-ai negociat suficient de bine, platesti mai mult.
                        La tara, pe FO, la tds platesc 19 lei/luna, la telekom pe antena platesc 26 de lei/luna.


                        si inca o veste pe ziua de azi, aviz amatorilor de masini electrice

                        Lovitură pentru mașinile electrice în România: Tarifarea încărcării, mai costisitoare decât un plin de carburant fosil
                        Cele mai multe stații de încărcare pentru automobile electrice din România ofereau energie gratuit, pentru a încuraja adopția mașinilor electrice, dar posesorii acestor automobile au parte de o surpriză: tarifarea încărcării va fi mai costisitoare decât cumpărarea de benzină sau motorină, pentru aceeași distanță de parcurs. Cea mai importantă rețea națională de încărcare începe taxarea în 19 Martie 2018, la circa doi ani distanță de la montarea primelor stații în România.

                        Planul tarifar este redat integral mai jos, iar niște calcule simple arată că încărcarea de la 0 la 100% a unui BMW i3 sau Volkswagen e-Golf la 50 kW (cea mai puternică priză disponibilă în România, care încarcă o astfel de mașină în circa 45 de minute) va costa circa 70 Lei (abonament Start), sumă cu care poate fi parcursă o distanță de 130-230 km (în funcție de condițiile meteo și de configurația traseului).

                        În cazul abonamentului Entry costul pentru o astfel de încărcare va fi de 40 Lei (dar există și un cost fix lunar de 99 Lei, indiferent de numărul de încărcări), iar în cazul abonamentului Fast o încărcare va costa 18 Lei (dar și alți 220 Lei/lună, cost fix, indiferent de numărul de încărcări).
                        Cele mai multe stații de încărcare pentru automobile electrice din România ofereau energie gratuit, pentru a încuraja adopția mașinilor electrice, dar posesorii acestor automobile au parte de o surpriză: tarifarea…
                        Last edited by aris86; 6 March 2018, 13:26.

                        Comment


                        • Si primele droguri ti se ofera gratis, restul sunt pe bani.

                          Telekom nu sta bine nici in Germania.
                          Asta dovedeste ca problema e managementul firmei mama, nu neaparat in Romania.
                          Last edited by mr.K; 6 March 2018, 14:10. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Aris, interesantă știre despre mașinile electrice. Și îmi confirmă părerile pe care le-am mai spus pe aici când se discuta de mașini electrice. Eu nu mă gândesc la ele, ba chiar le sunt ostil din cauza reclamelor înșelătoare. Nu voi avea așa ceva în următorii 20 de ani. Ele sunt mai curate în orașe (poluează doar acolo unde este produsă energia electrică) dar poți obține același lucru cu transport în comun sau mobilitate electrică individuală.

                            Comment


                            • Cine vrea servicii medicale scumpe in spitalele de stat ar putea plati o noua asigurare medicala
                              Nu mai bine oprim risipa de fonduri din spitale si avem bani pentru toate? Sau decontarile fictive de la Casa se sanatate?
                              La noi un var dat pe perete costa cat placarea cu marmura verde.
                              La Malaxa se topeaubanii ca si cum ar fi fost fulgi de nea in soarele din aprilie.
                              Cate sute de exemple gen Secureanu nemediatizate mai sunt?

                              Comment


                              • E 8 Martie, o perioadă grea pentru orice barbat. Trebuie sa abordam acest eveniment cu calm, ratiune şi cu multa diplomatie.
                                Fratia barbatilor va sustine!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google