Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tot de la olimpiada:
    Ungaria are 7 medalii din care 5 de aur
    Romania are 0 medalii, din care 0 de aur.

    Cu presedintele COSR, Petrache, tot inainte. Stiti cred cine e tat'su, cauza principala pentru care a ajuns asta presedinte, desi, ca fost rugbist, rupe pixul dupa dictare, ce sa mai vorbim de strategie si viziune sportiva. Imi aduc perfect aminte de momentul alegerii astuia in fruntea COSR, cand presedintii de federatii au votat politic.
    Nici cu Lipa nu imi e rusine, chiar daca e multipla campioana, nu are capacitatea de a fi ministru.

    Am infrant!
    Last edited by mr.K; 11 August 2016, 12:02.

    Comment


    • In anul "de varf" al olimpismului romanesc 1984, delegatia olimpica a Romaniei s-a intors din Los Angeles cu 53 de medalii. Carcotasii vor spune, probabil, ca a fost o olimpiada "atipica" datorita boicotului din partea URSS si a celorlalte tari "satelite" din blocul comunist, exceptand Romania. Chiar si asa, presupunand ca ar fi fost o olimpiada "normala", la care sa fi participat toate tarile absente, probabil ca Romania tot ar fi luat cel putin 20 de medalii. Asadar, era anul 1984, unul dintre anii celui mai cumplit deceniu al "Epocii de aur". Au trecut mai bine de trei decenii de atunci si tot felul de "neni" si "tanti" de pe la televiziuni incearca sa ne convinga ca Romania a "evoluat" in ultimii 26 de ani, ca, eliberata fiind de sub tirania comunista, tara asta e o adevarata oaza de democratie si ca perspectivele sunt ravisante! La toti "latraii" astia care lauda binefacerile originalei noastre democratii, eu le spun doar atat : 1984-53 versus 2016-0 (cel putin deocamdata). Asta este "evolutia" Romaniei in plan sportiv in 26 de ani de dezordine intentionata denumita pompos "democratie". Si cred ca sportul este o buna oglinda a starii generale a societatii.
      Bineinteles ca acum toata lumea arata cu degetul catre: Petrache, Lipa, cei care au condus inaintea lor COSR si Ministerul, apoi Parlamentul, Guvernul, partidele politice, Presedintia, etc. Nimeni insa nu arata cu degetul catre adevaratul vinovat. Acesta este poporul roman in integralitatea sa. Da, noi toti suntem responsabili pentru halul in care a ajuns tara asta. Toate entitatile alea biologice care in ultimii 26 de ani au condus tara asta la toate nivelurile de decizie au fost si sunt cetateni romani. Nu extraterestri de pe planeta Zog si nici macar bastinasi din Burkina Faso. Nu, ei toti au fost romanasi de-ai nostri, de langa noi, din popor. Cum au ajuns ei acolo? Prin votul poporului, bineinteles. Pai daca au ajuns in demnitati inalte trimisi de noi, cei de jos, care le-am acordat increderea noastra, nu se cheama oare ca ei sunt oglinda acestui popor? Ba da, se cheama, asa ca haideti sa nu ne mai comportam ca si cand poporul "de jos" este un fel de fecioara neprihanita pe care "ei", de acolo de sus, o violeaza salbatic si cu perversiuni. "Noi", astia de jos, nu suntem altceva decat complicii "lor", ai celor de sus. Nu ne-a impiedicat nimeni sa-i dam jos cand am vazut cat sunt de ordinari si in ce hal distrug tara asta. Cu toate astea insa, i-am votat din nou, si din nou, si din nou... pe ei si pe urmasii lor. Iar cand rezultatele in toate domeniile sunt din ce in ce mai catastrofale, "noi" ne prefacem ca n-avem nimic de-a face cu situatia asta.
      Ei bine, oameni buni, se adevereste din nou zicala "ce semeni, aia culegi". Partea cea mai dureroasa insa este aceea ca sansele sa ne revenim vreodata sunt aproape nule. Din pacate, se pare ca poporul asta are inscris in codul sau genetic faptul ca nu stie ce sa faca cu democratia atunci cand o are la dispozitie si ca poate functiona cat de cat normal doar daca o "mana forte" il obliga sa faca lucrurile pe care ar trebui sa le faca.

      PS. N-as vrea ca unii, mai carcotasi, citind randurile de mai sus, sa ma considere vreun "nostalgic retrograd" al vremurilor "de trista amintire". Ca sa clarific lucrurile, amintesc faptul ca, la cei 49 de ani ai mei, am avut o copilarie lipsita de griji si nevoi in anii 70, dar am trait si adolescenta si primii ani ai tineretii mele in cumplitii ani 80, in care am avut momente in care am suferit la propriu de foame, de frig si de multe alte lipsuri. L-am urat atat de mult pe Ceausescu, incat as fi fost in stare, daca l-as fi avut in puterea mea, sa-l ucid aplicand metoda chinezeasca a celor 1000 de taieturi, una dintre cele mai oribile forme de tortura fizica. In 25 decembrie 1989 am plans de bucurie cand cei doi Ceausesti au fost executati, dar asta nu inseamna ca nu sunt profund oripilat de halul in care arata si se comporta societatea noastra actuala in integralitatea sa (incluzand aici si sportul, de la care a plecat divagatia mea).
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • Sportul romanesc e vai steaua lui. Practic nu exista!


        Sent from mobile
        Keep walking...

        Comment


        • Jonnie007 din nefericire are dreptare omul. Sportul reflecta foarte bine starea societatii. Bunicul meu avea o vorba (sa-mi fie iertat de moderatori): curu spalat si calcsiul *****. Cam astia suntem...ne dam mari spalati...dar stam adanc infipti in rahat...si ne mandrim cu asta

          Comment


          • Felicitari fetelor de la spada si dublului masculin de la tenis!
            Avem aur si cel putin argint asigurat la tenis.

            Pe de alta parte, nici asa:
            Sportivii din Coreea de Nord îi cer scuze conducătorului că au luat argint, nu aur, la Olimpiadă. Pe umerii lor presiunea e imensă.

            La Londra, acum 4 ani, lotul nord-coreean s-a întors la Phenian cu 4 medalii de aur, iar sportivii care le-au cucerit au fost onoraţi ca nişte eroi. De data aceasta, Kim le-a setat sportivilor săi drept obiectiv 5 medalii de aur. Până acum însă obiectivul nu se lasă atins.
            Last edited by mr.K; 12 August 2016, 09:08.

            Comment


            • daca nu se duc acasa cu 5 medalii fac foamea ca restul poporului koreenii din nord.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Felicitari fetelor de la spada si dublului masculin de la tenis!
                Avem aur si cel putin argint asigurat la tenis.
                Macar avem doua "pete de culoare" in "oceanul gri-mohorat" al delegatiei noastre la Rio.
                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                Comment


                • Bravo fetelor; urmeaza Norvegia?
                  Kojak, adu' berea aia odata, la naiba.
                  Last edited by IancuMIC; 12 August 2016, 22:07.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Stai asa sa dau afara din frigider lubenita...ca nu mai am loc sa plasez biberoanele (0,33 - 0,40L) de bere la rece.

                    Comment


                    • poi nu "e" reci deja ?
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Poate ne fac o bucurie Mergea si Tecau.

                        Comment


                        • Originally posted by Costi-bc View Post
                          poi nu "e" reci deja ?
                          ...alea reci e consumate deja

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Poate ne fac o bucurie Mergea si Tecau.
                            Ne-au facut. Argint e bine?

                            Comment


                            • Eu zic că e bine și argint.
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • Se putea si mai bine tinand cont ca Nadal mai jucase un meci in aceeasi zi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google