Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pentru uituci si pentru a economisi (lampile spate de pozitie si bordul nu se aprind) s-au inventat.
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • Bun, in concluzie, daca nu aprindem "faza scurta" in afara localitatii circulam ilegal. Daca cineva nu este de acord cu aceasta afirmatie, il rog sa vina cu textul din lege unde scrie cuvantul DRL ca sa stim si noi.

      Comment


      • Doar dacă suntem pe autostradă, drum expres sau drum național-european (dacă nu s-o fi schimbat legislația în ultimele trei luni).
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • Din legatura colegului Costi
          Italy, Hungary and Romania require daytime running lamps outside populated areas, and Bulgaria, Czech Republic, Estonia, Latvia, Lithuania, Montenegro, Poland, Serbia, Slovakia and Slovenia require the use of full or reduced voltage low beam headlights at all times.

          Comment


          • Originally posted by Cherubino View Post
            Doar dacă suntem pe autostradă, drum expres sau drum național-european (dacă nu s-o fi schimbat legislația în ultimele trei luni).
            Ok, asta era clar, s-a mai scris pe aici ar fi culmea sa te opreasca politia pe un drum comunal, dar se poate si asta. Ce mi se pare ciudat este ca atunci cand am ridicat masina, cei de la reprezentanta Dacia mi-au spus ca "acum nu mai trebuie sa aprinzi faza scurta ziua" asta facand referire la faptul ca DRL-urile se aprind automat.

            Comment


            • În opinia mea, nu cred că se poate legifera obligativitatea acestor DRL decât dacă se stipulează clar că autovehiculele care nu au fost echipate din fabrică cu astfel de lumini (cum e și Loganul meu) pot circula fără restricții până la radierea lor în urma casării.
              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

              Comment


              • dar nu e o obligatie sa ai. de exemplu aer conditionat nu e obligatoriu sa ai :P , doar ca ue s-a hotarit sa oblige producatorii sa doteze auto cu drl
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • Dar lumini de intalnire e obligatoriu sa ai, iar cateodata e obligatoriu sa le si aprinzi.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Dar lumini de intalnire e obligatoriu sa ai, iar cateodata e obligatoriu sa le si aprinzi.

                    Originally posted by Cherubino View Post
                    ... autovehiculele care nu au fost echipate din fabric cu astfel de lumini (cum e i Loganul meu) pot circula fr restricii....
                    DRL a fost inventat ca sa ai lumina aprinsa ziua, ca poate uiti sa le aprinzi. In afara de asta ai alt consum (nu ma refer la combustibil) si alta solicitare a sistemului electric. Poti sa stai linitit, tu ai voie sa nu aprinzi luminile ziua asa cum si politistul are voie sa te amendeze daca legea spune sa circuli cu ele aprinse.

                    Comment


                    • Pe Logan DRL este clar mai puternic si totodata mai vizibil decat faza scurta.


                      Sent from mobile
                      Keep walking...

                      Comment


                      • Poti sa stai linitit, tu ai voie sa nu aprinzi luminile ziua asa cum si politistul are voie sa te amendeze daca legea spune sa circuli cu ele aprinse.
                        Poti sa traduci ca sa priceapa toata lumea, nu numai tu?

                        Pe Logan DRL este clar mai puternic si totodata mai vizibil decat faza scurta.
                        Ma indoiesc ca asa pare de la distanta.
                        Oricum, discutia era despre legalitatea DRL.
                        Legea e diferita fata de parerile de pe forum.

                        Comment


                        • Originally posted by Fanez View Post
                          ... Poti sa stai linitit, tu ai voie sa nu aprinzi luminile ziua asa cum si politistul are voie sa te amendeze daca legea spune sa circuli cu ele aprinse.
                          Și tu poți să stai liniștit, că m-ai înțeles greșit. Nu cred că am scris că nu aprind luminile de întâlnire atunci când e cazul. De fapt le aprind de fiecare dată când plec de acasă sau de la serviciu, motivul fiind că traseul meu serviciu-casă are inclusă o porțiune din centura orașului, care e și drum național european. Așa că le aprind și le las aprinse și pe restul traseului. Cred că-i mai bine așa, mașina e mai vizibilă în trafic.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Si de la distanta e mai "vizibila" sareta cu drl. Cel putin in cazu' Logan.


                            Sent from mobile
                            Keep walking...

                            Comment


                            • voi uitati un aspect: dtrl e facut sa te vada altii, faza scurta si lunga e sa vezi tu noaptea. acu vreo 20 de ani au remarcat unii ca daca pe timp de zi se circula cu faza scurta aprinsa, vezi mai bine masina de pe contrasens si nu depasesti ca bivolul, au facut teste si au constatat o scadere a numarului de accidente. apoi s-a introdus obligativitatea fazei scurte ziua. dupa care producatorii au venit cu solutia luminilor de zi (pentru uitucii care nu aprindeau faza scurta sau pentru romanii din Buzau care nici noaptea n-o folosec, pentru ca ei vad si-asa, fac economie de filament). acum ca legile nu s-au aliniat inca la situatia parcurilor de masini, tine de parlamentele tarilor ue cat de repede si daca vor legifera dtrl-ul. ce te faci insa cu aia care zic "se vede tare" si nu aprind faza scurta? vezi cazul majoritatii locuitorilor judetului Buzau oricum o dai, nu e bine. dupa ora 17-18 pana la 8-9 dimineata, sau cand conditiile meteo o impugn (ceata, ploaie, cer innourat, fum, etc) ar trebui sa folosim faza scurta, in rest sa se permita dtrl-ul.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Bravo Catalina!

                                De la ea erau asteptari, de aceea merita mai multe laude un pusti de 19 ani.



                                Înotătorul Robert Glință s-a calificat în semifinalele probei de 100 metri spate, cu un timp la doar 8 sutimi de recordul personal! "Vibe-ul de seară sper să mă ducă în finală"
                                Last edited by mr.K; 8 August 2016, 10:38.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google