Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Apropo de RUTIERA...
    Am vazut ca urmeaza sa imi expire in curand permisul de conducere si as vrea sa stiu daca e vreun coleg care a trecut de curand prin experienta reinnoirii permisului.
    Ce analize se fac , ce acte, cam cati bani? Multumesc anticipat.

    Comment


    • Fisa medicala specifica 125 de lei unde am fost eu, nu mai stiu cat e taxa pentru permis platita pe loc la ghiseu (68 de lei???), CI original si copie si permisul original, cca. 3 ore cu stat la coada pentru depunere acte si asteptat emitere permis. Cerea tip n-a fost necesara.

      Comment


      • Multumesc mult.

        Comment


        • https://www.libertatea.ro/ultima-ora...de-ani-2058165

          Comment


          • Acum o lună am luat mașina la plimbare din București spre Focșani. Să trec și eu Milcovul, "cu grăbire, să-l sec dintr-o sorbire". Bine-nțeles că am trecut prin zona de "piețe viticole" care se întind pe km întregi de o parte și de alta a drumului, înainte de Focșani. Am văzut și popasuri (pensiuni) dedicate acestui scop turistic. Ce să iau și eu din zonă, ca turist? Un bidon de vin. Am oprit în ceva amenajat și am luat. M-am interesat după aceea și am aflat că există vânzători de vinuri contrafăcute, cu arome, chimicale cumpărate la negru, etc, pe care îi mai fugărea poliția. Eu nu am luat de la cineva pe fugă ci dintr-o astfel de piață amenajată pe margine. Dar tot am senzația că am luat ceva suspect. Parcă are și un gust de fragi și este de un roșu întunecat. Parcă are deja un ușor gust de vin fiert cu condimente.

            Comment


            • intrebare e cat ai dat pe litru. apoi ridici pretentii.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Uite prețuri de pe un site de pe lângă Focșani. Parcă sunt la fel ca cele din acele piețe viticole.
                Pe pagina de clienți, omul se laudă că livra vinuri către Carrefour, Cora, Profi. Probabil că oferta nu este actualizată. Eu am luat vin proaspăt, nu din anii trecuți (așa cred dacă am fost în noiembrie). 20 lei bidonul de 5 l.

                Last edited by gecmc94; 14 January 2018, 14:25.

                Comment


                • 20 lei bidonul de 5 l.
                  Sigur e "natural".
                  3 lei/litru e doar costul de productie al vinului, cand il cumperi cu 4 lei/litru, zic sa n-ai pretentii.

                  Comment


                  • La 20 ron sticla de 750 ml e un vin ok?Sau chiar bun?Nu le am cu drinku,intreb si eu..
                    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                    Comment


                    • Niciun vin produs in Romania nu prezinta garantii ca e 100% ok, dar cel de 20 lei/0.75 l are un procent mai mare de zeama de struguri in el decat cel de 4 lei/litru.

                      Majoritatea vinurilor ieftine nici nu-s vinuri, sunt BFL-uri (bauturi fermentate linistit) cu aroma de vin.

                      O stiti pe aia cu cea mai scumpa de apa din tara? Ei bine, e apa din Vrancea.
                      Nu mai spun ca in Vrancea calitatea strugurilor este slaba, incat pana si vinurile naturale sunt de slaba calitate. Mult si prost.
                      Last edited by mr.K; 14 January 2018, 15:43.

                      Comment


                      • Intamplator, ma "invart" prin zona aia destul de des; riscul de a cumpara un vin contrafacut este enorm; adica apa, alcool etilic, sirop de glucoză, acid citric, indulcitori si aromatizanti sintetici. Daca la inceput fasurile constau doar in indoirea vinului, acum au aparut si otravurile.
                        In functie de calitatea drojdiilor si a activatorilor se stabileste si pretul "vinului".
                        Intretinerea unui ha de vie costa; daca nu scoti in jurul a 10 tone de struguri, e foarte greu de inchipuit cu ce bani iti poti reincepe lucrarile in primavara.
                        Asa ca "vinul" ieftin ne costa in viitor prea mult, ca sa fie preferat in dauna unui vin corect.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Jidveiul dădea mustul cu 4.5 lei/l. Dacă ei fac profit din așa ceva, ar putea face și un țăran care vinde la negru, fără bon fiscal, un vin făcut în două luni în noiembrie, fără să fie neapărat otravă. De asta am întrebat cunoscătorii din zonă. N-am vrut vin din soiuri alese, sortate, fără să fie vătămate, etc. Pentru categoria aia te uiți de la 15-20 de lei/l. Eu văd posibil ca dintr-un vin sincer de 4 lei, luat direct din butoi, să ajungă la 10 lei/l în vitrina supermarketului dacă adaugi: un an în plus la vechime, sticlă, etichetă, depozitare+transport, profit magazin.

                          În gospodărie, este dificil să realizezi un must de calitate care să îți asigure obținerea unui vin cu proprietăți organoleptice deosebite. Tocmai de aceea, pentru a obține un vin de o calitate superioară, Cramele Jidvei le propun pasionaților de vinuri făcute în casă să achiziționeze direct de la c
                          Last edited by gecmc94; 14 January 2018, 17:16.

                          Comment


                          • Cine sunt eu sa te contrazic?
                            Hai noroc!

                            Must ieftin se aduce din R. Moldova.
                            Last edited by mr.K; 14 January 2018, 17:22.

                            Comment


                            • Vin bun și ieftin nu exista, datorita costurilor mari de producție. Anul 2017 a fost în an greu pentru agricultura în VN, în aprilie zăpadă, mulți muguri au înghețat, urmata de o perioada lunga de seceta, mai ales luni mai.
                              E aiurea sa compari prețul unui producător local cu unul industrial, deoarece sunt costuri total diferite, unul are subvenție de la stat, celalalt nu are nimic. Se știe treaba, ca vinul la sticla de 0,75 l sub 10-1 2 lei sticla nu prea a văzut struguri.
                              Dacă îți pare rău de 20 lei, nu ai decât sa consumi băutură identic naturala cu vin.

                              Comment


                              • În 2015, aproximativ jumătate (unii zic chiar mai mult) din consumul de vin al României era nefiscalizat și nesupravegheat din punct de vedere sanitar și
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google