Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @B997NDL
    Nu-i problema, scoti ratb, scoti taxi iar politia se poate deplasa...calare!
    Pentru arestari se vor folosi acele carute cu custi de fier pe care le stim din filmele cu evul mediu.

    Comment


    • @ mr.K : sa fi primar in bucuresti e un ciolan plin de carne, nu cred ca va risca cineva sa supere bucurestenii care au cam toti un harb sau au pe cineva care are.

      Comment


      • Eu cred ca vor alege o varianta de mijloc, care sa aduca si ceva malai.
        Acum, sa nu fie comparatia prea deplasata, dar in orasele germane nu mai intri cu masina daca n-ai abtibildul bun pe parbriz.

        Comment


        • Si totusi lucrurile sunt bulibasite:
          Eu, de exemplu am platit o data o taxa de poluare la inmatricularea masinii. Unul din indicii de calcul al taxei era vechimea masinii...la mine in speta vechimea fiind zero se considera ca durata de exploatare va fi mai mare si astfel voi polua mai mult timp si taxa...automat mai mare. Deci am cam platit taxa pe toata durata de exploatare a masinii. Si acum...taxa peste taxa?
          Sau: doi insi cu masini sh cam acelasi an, aceiasi cilindree, aceeasi norma euro, etc, aceeasi taxa. Unu si-a recuperat taxa, altul nu. Cine plateste noul tip de taxa?
          Toti, nu? Fain!

          Comment


          • asta se intampla cand ajung tot felul de aurolaci semiincompetenti sa faca legi si regulamente. avem o tara de parasit, tovarasi, voi va faceti griji ce sticker o sa aveti in parbriz?
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Si...ca sa plec...ce sticker trebuie sa mai platesc???
              Haz de necaz. O mica gluma sa mai descretim fruntile.

              Comment


              • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                ...ce sticker trebuie sa mai platesc???
                "stick it up their arse"

                Comment


                • Yeap! Big like!

                  Comment


                  • Legea sănătății a fost modificată astfel încât serviciile medicale să fie plătite (chiar dacă ești asigurat) în situația în care ești responsabil în vreo formă de autoaccidentare.

                    ART. 320 (1) Persoanele care prin faptele lor aduc daune sănătăţii altei persoane, precum şi daune sănătăţii propriei persoane, din culpă, răspund potrivit legii şi au obligaţia să repare prejudiciul cauzat furnizorului de servicii medicale reprezentând cheltuielile efective ocazionate de asistenţa medicală acordată. Sumele reprezentând cheltuielile efective vor fi recuperate de către furnizorii de servicii medicale. Pentru litigiile având ca obiect recuperarea acestor sume, furnizorii de servicii medicale se subrogă în toate drepturile şi obligaţiile procesuale ale caselor de asigurări de sănătate şi dobândesc calitatea procesuală a acestora în toate procesele şi cererile aflate pe rolul instanţelor judecătoreşti, indiferent de faza de judecată.
                    Aveti grija pe unde traversati strada, daca sunteti loviti de vreo masina si e culpa voastra, asigurarea medicala nu va deconta cheltuielile.
                    Iar asta e doar o situatie in care puteti fi buni de plata.

                    Majoritatea accidentelor apar din vina cuiva, deci cineva va fi intotdeauna bun de plata, cu mici exceptii.

                    Contractul de asigurare acopera tocmai evenimente neprevazute, indiferent ca e vorba de asigurare auto, de sanatate, imobiliara, etc.

                    Eu, desi "donez' lunar o sacosa de bani catre sistemul de asigurari de sanatate, nu am vazt si nu am semnat niciun contract de asigurare, nu am niciun control asupra clauzelor, daca sunt sau nu convenabile, stiu doar ca sunt obligatorii.

                    In ce sens mai sunt eu asigurat, daca pot fi bun de plata la cea mai mica greseala ce mi se poate imputa? Poate imi scap un ciocan peste degete, deci eu voi fi de vina si ca urmare bun de plata, daca merg la medic sa-mi panseze dej'tu.
                    Last edited by mr.K; 12 February 2018, 16:32. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Gata, s-a terminat cu bricolatul! Nu mai tai o scandura, nu se mai bati un cui!
                      Si astia cu Hornbach, Praktiker, BricoDepot...sa se duca ma la ei in tara lor, acolo!
                      Ai naibii, cum ii indemnau ei pe bietii romani neinstruiti, necalificati si neautorizati sa isi cumpere scule si sa faca diverse pe langa casa expunandu-se astfel riscului de autoaccidentare din culpa si punand astfel presiune pe sistem!

                      P.s. Nu fac referire la nici o persoana. Comentariul este doar ironic la modul general.
                      Last edited by CeDeBe-L; 12 February 2018, 17:27.

                      Comment


                      • asa o sa-i arda si pe aia cu cancer, ca cica au fumat si au mancat "junk food" cancerigen si si-au facut singuri rau.

                        Comment


                        • Asta a fost scopul initial al legii, de a-i obliga la plata cheltuielilor medicale pe fumatorii inraiti si pe alcoolicii cronici care se imbolnavesc din cauza viciilor, sau pe cei care sunt gasiti vinovati de producerea unor accidente rutiere care le produc lor insisi vatamari corporale. Varianta finala insa, este abuziva in mod grosolan si a fost nevoie de aparitia cazului copilului in coma dat afara din spital la Oradea ca sa iese la iveala acest abuz.
                          Ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca marele Avocat al Poporului pe care-l avem (nu l-am mai avea!) s-a sesizat strict legat de acest abuz asupra copilului in cauza, dar nu vede faptul ca acest text de lege va conduce si la alte abuzuri.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Nu-i mai bine un ghiseu unic, cont unic pe care sa scrie PSD si sa ne bagam toti banii acolo....cum era cu FNI (sa ne traiasca nenea Vantu)...dormiti linistiti. Scuze, acum am vazut ca am postat unde nu trebuie. Aici se discuta despre asigurari de sanatate. Scuze inca odata.
                            Last edited by Oti; 12 February 2018, 19:36.
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • daca puneau in textul legii clauza alcoolului era ok. in formularea actuala, se poate intelege orice si vorba lui K, la ce mai platim asigurare? partea proasta e ca si-n cazul asigurarilor private si aplica aceasta prevedere, daca asiguratorul privat sau clinica respectiva considera ca nu trebuie sa te "rezolve" decat de bani.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Cand barilul era 110$, pretul carburantului era tot 5.3-5.4 lei/litru.
                                Deci aia cu barilul scade, acum e la jumate.
                                Ramane acciza marita, fapt evident dupa cum a evoluat pretul imediat dupa reintroducerea poverii fiscale.

                                Daca maine barilul e gratis, pretul benzinei in Romania va scadea cu maxim 1 leu. [emoji38]
                                Gresit. Daca barilul va fi gratis pretul carburantilor va creste in Romania. Povara aia fiscala cine si de ce a introdus-o? Era o chestie: "aici sunt banii dvs.!" A vazut cineva unde "aici" sunt banii nostri?
                                Am mai zis: scade-creste barilul-euro-dolarul, in România pretul carburantilor creste.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google