Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cherubino View Post
    Hai sa-i lasam liberi si in sapa de lemn.
    N-ai inteles. E treaba cu #lapuscarie tocmai ca sa credem noi ca daca vreunul e cercetat s-a terminat cu el, doar a fost cercetat=vinovat=condamnat, prin urmare pot sa traiasca fericiti cu tonele de bani de prin paradisuri fiscale. Cand le va veni randul vor zice: mi-am ispasit pedeapsa (alea doua luni de arest la domiciliu) acum pot sa ma intorc la viata mea de huzur. Pentru ei pregatesc astea, nu pentru nu stiu ce pezedist. Ca si cum daca stai o luna la puscarie meriti toate sutele de milioane pe care le-ai furat.

    Comment


    • Ca sa iti duci viata linistit si sarac, trebuie sa platesti. Si nu doar bani. Ci cu libertatea, acolo ii doare pe nababii astia. Nuti era distrusa ca a stata 2 luni prin puscarie. Pinalti a ajuns o umbra a celui care era.
      Nu toti suporta regimul.


      Asa, oricine fura o suma, daca-l prinde, o da inapoi si gata. Doar ca apare problema ca banii nu mai sunt, astia care fura devin si saraci peste noapte, toti au credite, numai rudele lor au bani.


      Sfatul meu pentru oricine e sa gandesca inainte de a da drumul la gura.
      Last edited by mr.K; 18 May 2017, 11:45.

      Comment


      • Originally posted by Fanez View Post
        N-ai inteles. E treaba cu #lapuscarie tocmai ca sa credem noi ca daca vreunul e cercetat s-a terminat cu el, doar a fost cercetat=vinovat=condamnat, prin urmare pot sa traiasca fericiti cu tonele de bani de prin paradisuri fiscale. Cand le va veni randul vor zice: mi-am ispasit pedeapsa (alea doua luni de arest la domiciliu) acum pot sa ma intorc la viata mea de huzur. Pentru ei pregatesc astea, nu pentru nu stiu ce pezedist. Ca si cum daca stai o luna la puscarie meriti toate sutele de milioane pe care le-ai furat.
        Tocmai ca am inteles, dar am "sondat" si eu putin terenul. Raspunsul primit mi-a confirmat ceea ce ai punctat tu in mesajul citat.
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • E greu sa dispara comunismul din Romania, sunt multi care au avut beneficii de pe urma lui: un apartament ieftin, o slujba bunisoara...e normal sa sustina in continuare neocomunistii adunati sub stindardul pezedist.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            E greu sa dispara comunismul din Romania...
            Exact, fiindca comunistii erau cei care-i voiau pe toti la puscarie. Cum astfel de idei prolifereaza din plin in ziua de azi, normal ca nu dispare comunismul.
            In mod paradoxal, nici "tefeleii" neamului nu vor sa dispara comunismul. Ei o "ard" de zor cu "dreapta", cu "capitalism", cu chestii de-astea "trendy-flendy", dar cand se abate napasta asupra lor, tot statul trebuie musai sa-i scoata la liman. Exemplul cel mai evident este (stiu c-o sa fiu injurat pentru ca voi atinge "corzi sensibile", dar trebuie spuse lucrurilor pe nume) cazul "Colectiv". Toatew persoanele care au fost ranite in tragedie au fost tratate pe banii statului, fie ca aveau sau nu asigurare de sanatate. Mie mi se pare, ca si "comunist" ce sunt, ca statul a procedat absolut normal facand acest lucru, dar atunci ce ne facem cu "capitalismul cu orice pret" pe care-l latra toti deontologii patriei, ca in capitalism primesti servicii (inclusiv medicale), doar de cat cotizezi. Bine, aici era vorba de urgente medicale in prima faza, care trebuiau sa fie gratuite, dar recuperarile medicale de dupa "stabilizarea" situatiei, daca am fi fost in SUA, de exemplu, fiecare si le-ar fi platit din asigurarea proprie (cine o avea; cine n-o avea, asta e!- GHINION).
            La noi "comunistii naibii" (JOS PONTA!) au decis sa-i trateze pe toti cu bani de la buget. Hai sa-i acuzam de abus in serviciu si sa-i bagam la puscarie pentru deturnarea fondurilor din sanatate catre cei care n-aveau asigurari medicale.
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • Mie mi se pare, ca si "comunist" ce sunt, ca statul a procedat absolut normal facand acest lucru
              Mie nu.
              Banii cheltuiti trebuie recuperati.
              De la cei fara asigurare. Aia, treaba lor de unde cer bani, de la aia cu clubul, de la ISU, de la Ponta, de la mos Craciun. etc.

              Intr-un spital, avem aceleasi drepturi si eu care dau o carutza de bani la serviciile de sanatate OBLIGATORII, si unul care n-a dat un bani in viata lui dar e coasigurat.

              De obicei, cand platesti mai mult, beneficiezi de mai mult.
              In Romania e anapoda.

              LE: cu milioanele de euro cheltuite cu neasiguratii din Colectiv, se terminau investitiile la centrele de transplant.
              Sa dai 6000 de euro/luna doar pentru cazarea in strainatate a familiilor celor tratati in spitalele din afara mi se pare grandomanie pura. Camere de hotel de 200 euro/noapte cam asa iese calculul.
              Last edited by mr.K; 18 May 2017, 12:59.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Mie nu.
                Banii cheltuiti trebuie recuperati.
                N-ai sa vezi asa ceva.Chiar si un simplu zvon daca se va lansa in spatiul public referitor la recuperarea sumelor, in cateva ore se va umple din nou piata Universitatii de zeci de mii de bipezi cu "capitalismul pur-sange" asupra lor, care vor cere demisia oricarui politician care ar cuteza sa faca un asa "sacrilegiu", propunand o masura 100% capitalista.
                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                Comment


                • as vrea sa vad asta. o parte din romani au demonstrat deja ca n-au principiii, vreau sa-i vad si pe-aialalti, sa stiu daca mai stau in troaca asta de tara...
                  ps: scaderea drastica a amenzilor si a pedepselor complementare pt taierile ilegale de paduri, cum vi se par?
                  ps2: cand anunti ca o sa cumperi 600 de tramvaie si mai dai si-un termen, ori ai deja ceva contacte, cunosti bugetul necesar, etc. daca doar faci gargara, ca apoi sa constati ca n-ai bani, ca vezi Doamne aia nu au 600 de tramvaie pe stoc (asta trebuia sa fi stiut la momentul emiterii promisiunii si a fixarii termenului), asta dupa termenul pe care tu singur ti l-ai trasat, inseamna ca esti doar o toapa incompetenta, dar cu mult tupeu. o simpla cautare pe google iti dadea ca un tramvai costa 1.7 milioane de euro. X600 da mai mult de 1 miliard. hai mai pui un 20% reducere, ca vrei 600 de buc si iesi la 800 de milioane. daca n-ai banii astia pe bugetul de dezvoltare transport, nu mentenanta, costuri de rulaj al parcului actual, strict investitii, inseamna ori ca nu ti-ai facut temele, ori habar n-ai in ce spatiu plutesti, ori iti place sa minti, sa te dai un fel de titanic in chiuveta, cum ar veni. iar aia care cred in tine pana la moarte is mai habarnisti decat e o veverita in tehnologia sudurii cu plasma. cifrele sunt absolut ca exemplu, pretul insa e verificat.
                  Last edited by Seba; 18 May 2017, 13:26.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Originally posted by Seba View Post
                    as vrea sa vad asta. o parte din romani au demonstrat deja ca n-au principiii, vreau sa-i vad si pe-aialalti, sa stiu daca mai stau in troaca asta de tara...
                    oricum nu e de stat aici, chiar daca tara merge in directia buna.
                    nu-ti poti permite sa astepti sa fie aici ca "dincolo". oricum nu va fi niciodata.
                    dar unii suntem prea batrani ca sa mai facem fata acolo.
                    in schimb, oricat m-ar durea sufletul, o sa-l incurajez pe fi-miu sa plece.
                    sper ca dupa licenta si master sa gaseasca vreun contract in tarile care pun baza pe IT.

                    Comment


                    • https://www.4 tuning.ro/alte-stiri-auto/ar-putea-fi-un-nou-record-cati-kilometri-a-parcurs-acest-audi-a5-cu-motor-tfsi-34827.html

                      Astia se lauda cu recorduri de 388k km parcursi de un TFSI...

                      Nu cred ca au auzit de MPI-urile de la Dacia/Renault care sunt indestructibile.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Da-l aduce in Romania, recordul cade, o sa aiba 125.000 km la bord.

                        Tot spunem noi ca trecerea granitei in Romania e un salt inapoi in timp cu decenii. Uite ca se aplica si la kilometrajul masinilor.
                        Last edited by mr.K; 18 May 2017, 14:38.

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          oricum nu e de stat aici, chiar daca tara merge in directia buna.
                          nu-ti poti permite sa astepti sa fie aici ca "dincolo". oricum nu va fi niciodata.
                          Nici dincolo ca aici. In afara de asta e mult mai bine sa fii sclav in alta tara. Stiu pe cineva care lucreaza in Elvetia (in domeniu IT) cel mai prost platiti si cel mai prost si urat tratati sunt romanii. Altcineva in Germania exact aceeasi situatie doar ca nu lucreaza in IT. In ambele tari programul este "zi lumina" ca la comunisti (10-12 ore pe zi 6 zile/saptamana).

                          Comment


                          • Contraexemplu: Danemarca, salar de peste 3000 de euro, 7 ore/zi, pauza de cafea la ora 9, pauza de masa la ora 12, la ora 15-ura si la gara. Pana si transportul in Romania se deconteaza daca vii in concediu (in limita a 5000 de km dus intors), nu se vorbeste cu domnule, sa traiti si alte slugarnicii ca la noi, ci ii spui pe nume patronului milionar, altfel se supara daca il iei cu politeturi inutile.
                            Cand o sa ajungem si noi ca Danemarca? Probabil niciodata, suntem total diferiti ca mentalitate, doar traiul acolo ne-ar face sa ne adaptam la o societatea civilizata.

                            Romania:

                            Sute de ploiesteni au preferat sa renunte la mancarea oferita gratuit de primarie dupa ce au aflat ca trebuie sa munceasca mai multe zile pe saptamana pentru a primi in continuare ajutorul social. Cazul nu e deloc singular, multi asistati plangandu-se ca ii ia cu "frezoane" sau "ametituri" daca muncesc.
                            "E greu, te pune in toate mizeriile ca sa muncesti, mie una nu imi convine", s-a plans Florica Dima (42 de ani), in momentul in care a aflat ca va trebui sa munceasca 5 zile la spatiul verde daca mai vrea ratia de mancare gratuita, informeaza ProTV.
                            "Eu as spune sa nu mai munceasca oamenii. Asta e o mancare care spune ca ii ajuta pe oameni, oameni saraci, amarati, pai sa nu mai munceasca oamenii", a spus sotul.
                            Sa mori tu!
                            Eu as pune sa nu mai dea nimic la pasarile astea, decat ceva plumb cadou.

                            "E foarte greu, se scoala de dimineata, se duce... Pentru portia asta de mancare! Nu e chiar asa de usor", s-a plans si sotia, fara sa precizeze de ce ar trebui sa fie "usor".
                            E greu ca trebuie sa te trezesti dimineata, nah. Ca munca, oricum nu fac mai nimic.
                            Daca s-ar trezi de dimineata, ar mai avea si de tras la munca, cred ca s-ar sinucide.

                            Astia voteaza cu oricine le promite in campanie bani si haleala fara munca.

                            Iar in viata reala. dincolo de lozincile pezede :
                            Curs valutar: Euro trece de 4,57 lei si atinge cel mai mare nivel din ultimii 4 ani si jumatate

                            Eh, asta este adevarata crestere economica. Restul e gargara de politicieni. Cred ca suntem prima tara din lume care anunta in acelasi timp cresteri de 5-6% pe economie dar moneda nationala se scufunda pe zi ce trece.
                            Nimeni din lume nu pune botul la prostiile INS, lumea scapa de leu ca de lepra.

                            Cum sa anunti cresteri economice doar pe baza unor proiectii? Praf in ochi.

                            Plus ca PIB-ul este un indicator foarte vag.
                            Daca vecinul se lauda ca anul asta a cheltuit de 2 ori mai mult decat anul trecut, te grabesti sa-l feliciti? Poate ca i-a cheltuit pe datorie. Poate ca a vandut ceva din casa.

                            Poate a imprumutat 5 miliarde de euro in numai 4 luni.
                            Last edited by mr.K; 18 May 2017, 15:31. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Eu as pune sa nu mai dea nimic la pasarile astea, decat ceva plumb cadou.
                              Corect. Sa munceasca o zi intreaga pentru o farfurie de mancare? Nici la puscarie nu esti obligat sa muncesti pentru 3 mese pe zi, dar pentru o singura masa?
                              Astia voteaza cu oricine le promite in campanie bani si haleala fara munca.
                              Nu vor vota nici cu pnl, nici cu usr.

                              Comment


                              • Un comisar european confirmă că produsele alimentare comercializate de marile branduri în estul Europei au o calitate inferioară


                                ‹›
                                Când aterizezi în Est totul are alt gust. O spune, cu alte cuvinte, un înalt oficial de la Bruxelles, care reaprinde scandalul "alimentelor pentru săraci". Într-un interviu exclusiv acordat Ştirilor TVR, comisarul european pentru Competiție a declarat că este important ca toţi consumatorii să refuze discriminarea marilor companii. E un război în care România a pierdut deja primele bătălii, ocupată fiind cu prea multe hârtii și păreri.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google