Purtati centura de siguranta?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • off topic: daca dadea cu capu de volan erau semne de intrebare, cu genunchii de torpedou e normal :d
    a se citi ca o gluma. daca am sarit calul sa fiu penalizat, suport consecintele dar nu m-am putut abtine.
    e bine ca n-au patit mai nimic, fieru se repara
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

    Comment


    • ) esti iertat
      Last edited by crististreulea; 12 December 2007, 12:42.

      Comment


      • Originally posted by cristi_p
        pai se mai intampla sa ajungi la 50-60km/h si in oras. Chiar si mai mult.
        Oricum,nu se compara cu viteza din afara oraselor unde chiar e necesara purtarea centurii.In oras purtatul centurii nu prea isi are rostul,eu nici nu port centura.E o tampenie sa ma oblige cineva sa port centura,in fond e pielea mea in joc.Daca cel de langa mine vrea s-o poarte,multa fericire!Nu-i nici o problema...
        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

        Comment


        • Originally posted by D-FENS
          E o tampenie sa ma oblige cineva sa port centura,in fond e pielea mea in joc.
          Pai: sa presupunem ca esti implicat intr-un accident, iesi pe geam si lovesti un pieton ) deci nu e numai pielea ta in joc )

          Comment


          • Spune-mi si mie cati soferi ai vazut tu zburand prin parbriz si sa mai si loveasca pietonul,crezi ca esti la cascadorii rasului?Sau poate te referi la geamul de la balcon...
            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

            Comment


            • Este un exercitiu de imaginatie Dar soferi zburand prin parbriz cred ca ai vazut si tu, si daca nu ai vazut, cauta pe rotten.com, si sigur gasesti ceva ;)
              Acu daca nu vrei sa porti centura, e alegerea ta, pe raspunderea ta, ca doar vorba ceea, esti major si vaccinat )
              Last edited by crististreulea; 12 December 2007, 12:42.

              Comment


              • eu folosesc centura si pentru siguranta dar si pentru a nu da motiv agentilor de circulatie sa ma opreasca .daca te-au oprit iti gasesc ei ceva( PANA SI LA SIRETURI SE UITA)
                sigpic

                Comment


                • Intradevar in oras nu prea i-si are rostul ca viteza e mica dar prin sate sau chiar si pe unele artere se merge cu peste 50 de km/h si deja centura cam i-si are rostul. Ori nu puteau sa faca in lege diferenta. De aia e obligatorie in oras cel mult puteau zice ceva de genul "la viteze sub ...km/h centura nu e obligatorie" dar se faceau multe abuzuri.
                  Mult noroc.
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • Inainte se purta centura doar in afara orasului,in oras desi era 60km/h nu se purta centura.Acum,"neshte" baieti destepti(tot in ghilimele) au bagat 50 km/h si centura,o tampenie.Stiti cumva ce se mai aude de 60 km/h in oras?
                    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                    Comment


                    • ar fi bine 60 dar nu prea cred ca o sa schimbe noul cod rutier. am vazut o emisiune la tv si erau foarte hotarati sa ramana tot 50
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by D-FENS
                        Inainte se purta centura doar in afara orasului,in oras desi era 60km/h nu se purta centura.Acum,"neshte" baieti destepti(tot in ghilimele) au bagat 50 km/h si centura,o tampenie.Stiti cumva ce se mai aude de 60 km/h in oras?
                        care baietii destepti nici macar nu o poarta in oras,cat despre limita de 60km/h in oras nu am auzit nimic nou,dar sper sa se aplice cat mai repede ca viteza cu care se circula cam asta e 60-70km/h.

                        Comment


                        • Limita in localitati este 60 km/h, chiar daca indicatorul arata 50 km/h, pentru ca se sanctioneaza doar depasirea cu mai mult de 10km/h a limitei.
                          In plus, daca sunt destepti pot sa puna indicator pana la 80Km/h in localitati - cu avizul politiei. Personal numai in cateva locuri din Constanta am vazut indicator cu 70km/h, in rest politia a considerat ca nu se poate... (nu reusesc sa te ajunga?...)
                          Pe vechiul cod rutier se sanctiona tot de la 61Km/h in sus...
                          sigpic
                          Ambition 1.5 dc

                          Comment


                          • Si gaborii au recunoscut ca nici nu se uita la 55-60km/h!Daca se merge cu 50 in localitate si faci o depasire, sari de 60!Nu?Si daca atunci te toarna?Deci sunt si ei oarecum flexibili!
                            on topic-m-am obisnuit sa port centura.Mi se pare patetic sa imi iau o amenda si oarece puncte pentru asa ceva!
                            Ca ne obliga, nu prea e normal, ca e pielea mea in joc nu a altcuiva!

                            Comment


                            • Centura ori o porti tot timpul, ori n-o porti deloc...Atat pt siguranta cat si pt amenzi.

                              Eu o port tot timpul. Fratelo o poarta destul de des...si cand n-o poarta (prin oras) ia amenda (acu o sapt a ''luat-o'')

                              Comment


                              • Dupa cum observ, tipic romanului, de ce sa facem ca ne impune X. Fratilor, centura este un element de siguranta in primul rand pentru voi, daca voi considerati elementul de siguranta ca ceva optional, scuze... dar n-as vrea sa ma intalnesc cu voi in trafic.
                                In tarile UE este obligatorie, si cred ca aia n-au pus de geaba. In plus se respecta regulile, si sunt valabile pentru toata lumea.
                                Un mare "-" pentru politia romana pentru ca inca au targhet la amenzi.
                                Referitor la viteza in orase sau localitati, in momentul de fatza nu sunt de acord cu marirea la 60 sau 70 km/h DECAT daca se respecta aceasta viteza de catre toata lumea. Aici dau dreptate politiei romane, nu e vina lor ca infrastructura noastra e proasta , e ca si cum ar zice "liber la accidente". Voi cred ca nu ati fost pusi in situatii de a evita un accident, si nu aveti idee ce inseamna un 10 km/h in plus, ei 10 asta conteaza enorm in localitati si orase.
                                Vad in fiecare zi tot felul de soferi gen Schumacher care dau flash-uri, claxoneaza, desi mergi regulamentar si nu ai cum sa-i faci loc. Astfel de soferi sa-si cumpere pista de avion si sa mearga cu cat vor ei, dar nu in oras sau localitati.
                                As fi cel mai fericit si ar deveni o placere si mai mare condusul daca toata lumea ar respecta regulile.
                                Sincer, cred ca la noi s-ar rezolva foarte simplu daca mai ales in intersectii se vor monta camere video si s-ar da amenzi la greu, ca si dincolo (UE) tot la fel i-au civilizat (aplicand legea).
                                Logan Berlina 1.5 DCi 65 CP - Preferance 26 OCT. 2006 sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google