Android vs. iOS vs. Windows Phone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by darksid3 View Post
    Suntem in 2014, inseamna diferenta mare si in plus, s3 a mers parfum cu 4.1.2. Ala a fost Androidul potrivit pt platforma hardware. La 4.3 a clacat. Ca sa compari Android fara sa iei in considerare terminalul pe care ruleaza, inseamna lipsa de obiectivism.
    Tare as vrea sa vad cum ruleaza ios si windows, pe cateva sute de platforme diferite, fiecare cu mod-ul diferit si interfete specifice sau jdemii de configuratii hardware. E, atunci discutăm despre sisteme de operare.

    Pe partea de integrare intre OS si terminal e si vina constructorului aparatului, corect, insa este la fel de adevarat ca androidul are cerinte de harware mult mai mari decat IOS si WP pentru a rula fluent.
    Ai nevoie de un telefon care costa cel putin 1500-1600 de lei pentru a putea rula androidul decent sau de peste 2000 de lei pentru a rula bine.
    In acelasi timp un telefon cu WP de 700 de lei e deja middle level si pretul nu urca atat de abrupt dupa aia.
    Pe cei de la Apple nu-i mai pun la socoteala, ca aia traiesc pe alta planeta cu preturile.
    Ce vreau sa spun e ca un android care are un an vechime deja trebuie rootat, modat, hacuit, f...t in dos ca sa se mai miste cat de cat, pe cand un lumia de doi-trei ani vechime merge perfect fara sa-i faci nimic.
    Pe mine asta ma roade.....mi se pare ca pe android esti cumva fortat sa faci pasul spre un alt terminal mult mai curand decat in cazul altor sisteme de operare.
    Nu stiu cat de bine am explicat, sper ca m-am facut inteles

    Comment


    • Si la apple esti fortat

      Comment


      • Ai văzut in ce stil survin update-urile de soft, pe platforma Android? Si ma refer la aplicatii, nu sistemul de operare. Stai sa fie frecventa la fel de mare, pe Windows si mai discutam. Normal ca te duci cu 2-3 ani în urmă, cand abia a aparut Window si erau 7 aplicații toate. Vedem de acum...
        Pe iOs e si mai grav, ca deja se misca mai greu, terminale aparute la cateva luni dupa aparitia ultimului răcnet, chiar daca, INCA, nu s-a facut update de software. ))
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Eu ti-am zis: de cand am facut update la Ipad 4, se misca ca un cur.
          Daca nu-i faceam update era ok.
          Asa, ma obliga sa iau un alt terminal si ma cam enerveaza!

          Comment


          • Eu am iPhone 5 cu ultima versiune de iOS si se misca impecabil, cum naibii 5s se misca prost?! Sincer, nu cred asta.

            Comment


            • Se misca mai lent ca versiunea anterioara.
              O avea al meu ceva...

              Comment


              • Originally posted by PCH View Post
                Eu am iPhone 5 cu ultima versiune de iOS si se misca impecabil, cum naibii 5s se misca prost?! Sincer, nu cred asta.
                Daca pui un 5 cu versiunea anterioara, o sa vezi ca al tau se misca mai lent. Nu discutam de a-ti creste barba alba ateptand, dar suficient cat sa vezi diferenta. In plus, e treaba spusa de publicatiile de profil, internationale
                E valabil la orice afon, nu doar 5 sau 5s
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Producatorii de device-uri au mers calea deschisa de catre producatorii de computere.
                  Cred ca unii mai conservatori ar fi avut acum Win10 pe un 486 de la inceputul anilor '90, daca nu cereau aia de la Microsoft mai multe resurse. Cel mult aveau un monitor LED.

                  Comment


                  • La ce utilizam zilnic, tehnologia este suficient de avansata, d.p.d.v. hardware.
                    Ex: Apple a scos un Imac entry level ce are un procesor dual core I5 de 1.4 ghz. Semn ca nu-i nevoie de prea mult hardware ca sa faci task-uri zilnice.
                    Asa ca, de ce **** ma-sii am nevoie sa schimb hardware-ul dintr-un telefon ce nu-l utilizez mai departe de surf net, mail si ceva documente? Cand deja ofera dual core, unele chiar quad si octo core, 1-2 gb ram si placa video serioasa.
                    Pai ce-i aici frate? o HOTIE!

                    La celalalt 5s al nevestei ce nu are update facut, nu intampin probleme cu lagul
                    Last edited by Cezar; 16 November 2014, 13:29. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Ei au numit hotia, progres.

                      Comment


                      • Adevarul este ca asta-i printre putinele business-uri unde s-a facut cerere! Halucinant este ca au profituri uriase
                        Hai sa vindem boilor device-uri ce nu fac altceva in afara de surf si mail, insa in configuratii diferite:
                        - de la single core 500 mhz la octo core de 1.5 ghz.
                        - de la 512 mb ram la 2 gb ram
                        - camere foto din ce in ce mai performante (Desi, da-l in ma-sa ca tot telefon este. Daca vrei camera cum trebuie, iei un DSLR si gata)
                        Ma uitam la Iphone 6. Pai cum sa dau fratilor aproape 1000 euro pe un rahat de telefon? In cat timp se amortizeaza porcaria aia? TOtusi, 1000 euro pe un telefon? Cand am dat 1500 euro pe un calculator? De pe urma caruia fac profit? Mi se pare o hotie evidenta!

                        Comment


                        • Pai da,daca vrei camera profi, iei dslr,daca lucrezi in domeniu pc,programe etc,iei laptop si asa mai departe.
                          Dar daca exista telefoane care ofera all in one cu performante f bune,majoritatea oamenilor nu au nevoie de mai mult,iar faptul ca tehnologia lor avanseaza extrem de rapid mi se pare un lucru benefic,nicidecum hotie.
                          Daca ti se pare mult pretul lor nu cumperi,ramai cu ce ai sau iei mai ieftin f simplu.
                          Nu toti se uita sa faca profit cand cumpara ceva.Ti se pare scump?! Pai te uiti la crema smartphonurilor si ai vrea sa fie ieftin ?! Haha ar fi si culmea )
                          Last edited by Allyn_y; 16 November 2014, 16:27.

                          Comment


                          • Bre, eu am zis altceva: tehnologia avanseaza asa de tare, incat Imac exista si in varianta dual core I5, 1.4 ghz.

                            Comment


                            • 4 zile de rulat pe noul Android 5.0. Diferente sesizate? In afara de grafica diferita, cateva aplicatii in plus si ceva setari, nimic.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Apple TV: s-a murdarit de maro la cur! Nu mai merge, decat cu interventii (probleme de soft)!
                                Safari de pe IMAC (produs cumparat nou, si scump tare pt ce ofera) - s-a dus dracului Youtube. Pot sa-l vad doar prin chrome. Problema este de foarte mult timp, si pe apple il cam doare-n bascheti.
                                Iphone 5s - ceva mai lent de cand cu noul soft
                                Ipad 4 - cred ca daca-i mai fac un update il pot arunca la cos.
                                Singurul device care merge bine este un macbook air caruia nu i-am facut update!

                                PUIE APPLE!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google