Ati Satisfacut Stagiul Militar?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Pe la inceputul lui 1989,marimile utc-ului din intreprinderea unde lucram ma intrebau insistent de ce nu mai vine ordinul de recrutare...Nu venea, deoarece eram inregistrat la comisariatul de sector cu nume de fata, Adriana...Greseala odata depistata m-am pomenit cu ordinul de recrutare pe 26 mai 1989 la o unitate de securitate din Brasov,o zi ploioasa si trista,incheiata cu un curatat de cartofi colectiv,dupa un dus rece(deparazitare)...Nu vorbiti cu usurinta despre stagiul militar,ATUNCI,IN 1989 nu mergea ca dupa Revolutie,traseul personal in armata RSR se rasfrangea asupra parintilor,rudelor...Cei de o varsta cu mine pot confirma...Ce a insemnat stagiul militar pentru mine?-o lupta cu frica,pana la finele lui `89,instructie diabolica,incercarea spalarii creierului si o disciplina draconica. Am inceput la transmisiuni,apoi militie,dresaj caini servici,antitero,paza obiective si am sfarsit ca furier si loctiitor comandant de garda. Cel mai bine a fost si unde era cel mai greu,in plutonul antitero,cu baieti de la tara,tacuti si constiinciosi,unde se aplica dogma-toti pentru unul,unul pentru toti-instructia zilnica depasea inchipuirea de azi, dar a fost benefica in cazul meu,fiind oricand capabil de efort fizic si mental. Amintiri placute am putine,mai ales ca Revolutia ne-a pus la grea incercare atunci...Dar pot afirma ca efortul acesta nenorocit din viata mi-a aratat ca pot face fata unor sacrificii de neimaginat altfel. Si nu i-mi pare rau.

    Comment


    • #62
      Aiurea..Cam nasol..! Si cand te gandesti ca la finele anului 2000 m-am dus sa ma inrolez de buna voie si nesilit de nimeni si n-au vrut sa ma ia ca cica " nu-s locuri la teristi". Au urmat 3 ani in care nu s-a intamplat nimic si parca apoi s-a bagat legea cu armata ca nu mai e obligatorie . Sa ma consider ghinionist sau norocos??
      sigpic

      Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

      Comment


      • #63
        Am facut armata la IASI langa aeroport, la infanterie, dar m-am fofilat 1 an si 4 luni,avea tata pile si am stat la biroul secretarului de partid.Ce vremuri domle',ce petreceri, nici nu imi venea sa ma duc acasa in permisie,si astea se intamplau in 1987,ce a trecut timpul.
        LOGAN--> <--TOYOTA

        Comment


        • #64
          NU pentru ca nu mai era obligatorie cand am facut eu varsta si bine-mi pare ca a fost asa
          If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

          Comment


          • #65
            Da in 94 la jandarmi
            sigpic Alexandria

            Comment


            • #66
              Ehe...In '93...Ce viata.Clinceni(Ilfov)-Brigada Parasutisti-cool era ca ne si plateau sa sarim cu parasuta...In afara de solda...Cam cat 3 solde de salt

              Comment


              • #67
                APv= Armata pe viata, eu asta am ales si nu imi pare rau.

                Comment


                • #68
                  @ Viorelu stiu voi si scafandrii ce va umpleati de bani :. Si mancarea era buna la voi (norma 5 parca).
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • #69
                    Erau mai norocosi parasutistii...La caracal erau gard in gard cu noi infanteria...Ii vedeam pe campurile alea cu beretele lor rosii

                    Comment


                    • #70
                      Intre sept.1987-ian.1989 am trecut prin ceea ce as numi tampenia necesara.Am invatat sa am grija singur de mine,fara mamica,am trecut prin perioade extrem de grele si cu ocazia aia am cunoscut oameni deosebiti.Cu unii inca sunt prieten.In plus,stiu, la o adica,sa-mi apar tara asta denigrata de toti putoii,in care exist,de inamicii externi.Mi-ar fi placut sa nu simt nevoia asa de des de a o apara si de cei interni!
                      Plus:cine nu a trecut printr-un mars epuizant in care stiai ca daca te prabusesti nu se exista sa nu fii ajutat si de cei care nu te placeau,si nu a trait bucuria ca in momentele cand plangeai in tine de greu sa vezi ca vine un prieten la tine,care te-a simtit,si te ajuta de drag,nu o sa simta niciodata ce-i aia solidaritate,prietenie,si spirit de echipa.
                      Minus:reumatism de pe urma unor dobitoci de "ofiteri",16 luni pierdute,nervi tocati.
                      Si sa nu mai vorbiti de greul armatei cei de dupa 89.Lipseste ceva,foarte greu ,de nedescris:teroarea,frica pentru cei de acasa daca tu faceai ceva aiurea,frica de urmarile din dosar,si inca ceva:foamea,la propriu.La 1,80m,ajunsesem la 48 de kilograme,si primeam pachete de acasa destul de des.Cine il plange pe Ceausescu sau comunism,il rog sa intre in CAP si sa faca armata mea.

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by Cristi_LCD View Post
                        @ Viorelu stiu voi si scafandrii ce va umpleati de bani :. Si mancarea era buna la voi (norma 5 parca).
                        Buna...Ce sa zic...Exceptand mancarea dinaintea salturilor...2 zile numai orez si macaroane...Cica sa nu boram...Eu am sarit mahmur si fara regim...Nu am avut nici pe draq...Era ceva preventiv avand in vedere ca inainte faceam si ceva pregatiri(invartit in roti si salt din simulatoare).
                        In rest toate bune...

                        Comment


                        • #72
                          Se mai face? glumesc, daca trebuia mergeam, dar nu cred ca era incantata prietena ....

                          Comment


                          • #73
                            Cred ca eu sunt cel mai tare, am facut armata ... 19 ani , tatal meu e colonel de geniu. Armata propriu-zisa n-am facut, dar s-a compensat. Oricum, nu-mi pare rau ca n-am facut-o sau ca taica-miu avea serviciul respectiv, am avut multe de invatat de la el.

                            Originally posted by Nikolas_bnm View Post
                            Am facut armata in Tecuci 80 Km de Gl in 1991-92 as mai faceo de 5 ori daca mai e nevoie .Am duso misto tare.
                            I-auzi .... Scuze pentru posturi duble . A dus-o bine ca era tata pe acolo
                            Last edited by darksid3; 6 September 2008, 23:33. Reason: post consecutiv
                            sigpic
                            Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                            Comment


                            • #74
                              La radiolocatie.
                              Frumoasa si interesanta arma.
                              Last edited by IancuMIC; 11 November 2016, 20:33.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #75
                                Salut
                                Am facut 2 ani de scoala militara la Pitesti.
                                Perioada faina, afara de mancarea ce ne-o serveau( era un serviciu externalizat, adica firma), era cam bataie de joc.
                                In rest, instructie in anul intai cat cuprinde, inclusiv marsuri extenuante, trageri, si cam tot ce cuprinde instructia, inclusiv paza faceam.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google