Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Naspa e ca, chiar de e ilegal, vad garcealai cu proiectoare aprinse... e drept ele nu deranjeaza... cel putin pe mine nu ma deranjeaza.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Discutiile pe acest subiect se reiau o data pe an, sau chiar la 6 luni. Rezultatul? Il vedeti pe strada...si face ca discutiile sa se reia...iar.

      Comment


      • ilegal e si vorbitul la telefon, iar pe mine ma termina cand ii vad. una dintre principalele cauze ale traficului din ziua de azi. si majoritatea mai merg si pe banda a doua.
        ideea e ca bucurestiul e relativ iluminat. de ce ai nevoie de proiectoare ?
        dar miezul "fashionului" e mersul cu pozitia si proiectoare. am vazut "n" taximetristi, dar si "civili".
        am senzatia ca am pierdut trenul, si n-am plecat din tara cand trebuia.
        si cand ma gandesc ca in 30 de ani vom fi minoritari si "magraonii" majoritari.....

        Comment


        • unele masini au luminile de zi pe proiectoare, deci e discutabil, nu toti sunt tarani si cocalari.
          laureate 1.5l, albastru marin

          Comment


          • te-ai simtit atins ? eu zic ca nu au vreun efect, puse acolo. ai mai vazut asta pe vreo masina (din fabrica) ?! trebuie sa fii la cateva zeci de metri ca sa-ti vad drl-ul. de aia se pun in faruri din fabrica. si eu vorbeam de mersul pe timp de noapte, daca ai fost atent.

            Comment


            • @ten




              cum vedem si la tine in avatar?
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • "Jmecheria" printre fraieri vad ca inca exista.
                Eram azi la ikea sa cumpar prosoape si alte tampenii.
                Am depistat 2 tipologii de casieri si oameni care trebuie sa ajute clientii:
                1. mucosul de 20+ ani, ce n-a terminat mai nimic, vorbeste tare, tine telefonul aproape perpendicular pe ureche, are un terminal ce valoareaza cat 2 salarii, calca apasat, usor cracanat, si se uita mereu daca-l vede cineva cand gesticuleaza.
                Face pe smecherul "BUeiiii, pai nu ti-am zis YO vere ca asa se face treburile astea? Pai crezi ca e sunt fraier? Asculta-ma PA mine ca faci bine daca faci cum zic eu!"
                Desi, el abia de a reusit sa termine 12 clase si face curatenie prin Ikea. Mare "jmecher"

                2. Casierul de 30 + ani, amabil, dragut, simpatic.

                3. Casierul de 40+ ani, acru, amar si neindreptatit.

                Ziua la serviciu agarici, la telefon smecher, in cartier smardoi, in prezent ratat.
                Eu le zic: subspecia "pretenderi".

                Comment


                • Da o molima pana atunci si se duc toți
                  Eu nu înțelegeam de de pun toți led-uri pe proiectoare, m-a gândeam ca vad mai bine. Așa ca am testat personal. Nu vezi nici măcar linia de pe axul drumului, pe ceata pot sa merg cu ochii închisi ca tot aia e. Da se vad "smeq" cum zicea un pocnit. Abia atunci m-am prins care e " moda"
                  Si apropo de mers permanent cu ele aprinse, la logan2 sunt de plastic proiectoarele, inclusiv geamul. La mine s-au topit după 100 - 120 km de mers continuu pe ceata. La astia cum naiba nu iau foc?
                  My Ride sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by ten View Post
                    unele masini au luminile de zi pe proiectoare, deci e discutabil, nu toti sunt tarani si cocalari.
                    Te-am vazut in trafic acum ceva timp si mi-ai rupt retina.
                    Proiectoarele dumitale sunt facute sa suporte faruri cu halogen, nu xenon.
                    Cum si farurile.
                    Data viitoare poate dai de unul de vreunul care sa te puna la punct, te loveste, cere expertiza si iti freaca ridichea de n-o sa mai pui vreodata xenon in proiectoare.

                    Cu toate ca trendul este sa se copieze masinile premium, sa stii ca niciuna n-are xenon in proiectoare.

                    Legat de faruri de zi in proiectoare. Te rog pune un link, sa vad si eu.
                    Eu unul, am pozitiile in proiectoare, insa se utilizeaza alte becuri decat cele destinate "sezonului incetosat".

                    Comment


                    • Originally posted by B997NDL View Post
                      te-ai simtit atins ? eu zic ca nu au vreun efect, puse acolo. ai mai vazut asta pe vreo masina (din fabrica) ?! trebuie sa fii la cateva zeci de metri ca sa-ti vad drl-ul. de aia se pun in faruri din fabrica. si eu vorbeam de mersul pe timp de noapte, daca ai fost atent.
                      da, sunt masini care vin de fabrica cu lumini de zi in proiectoare. Nu mi-am dat seama ca vorbiti pe timp de noapte.

                      Originally posted by Cezar View Post
                      Te-am vazut in trafic acum ceva timp si mi-ai rupt retina.
                      Proiectoarele dumitale sunt facute sa suporte faruri cu halogen, nu xenon.
                      Cum si farurile.
                      Data viitoare poate dai de unul de vreunul care sa te puna la punct, te loveste, cere expertiza si iti freaca ridichea de n-o sa mai pui vreodata xenon in proiectoare.

                      Cu toate ca trendul este sa se copieze masinile premium, sa stii ca niciuna n-are xenon in proiectoare.

                      Legat de faruri de zi in proiectoare. Te rog pune un link, sa vad si eu.
                      Eu unul, am pozitiile in proiectoare, insa se utilizeaza alte becuri decat cele destinate "sezonului incetosat".

                      nu stau sa pun linkuri acum dar cunosc doua marci care vin cu asa ceva pe anumite modele. Skoda si Volvo.
                      Last edited by ten; 2 August 2014, 22:54. Reason: Automerged Doublepost
                      laureate 1.5l, albastru marin

                      Comment


                      • Bine, bine...or fi cativa care au DRL...sau pozitiile in proiectoare.
                        Dar restul...tot MELTENI raman!
                        Si restul...e multi.

                        De cele mai multe ori proiectoarele de ceata, adica exact...alea DE CEATA...aprinse ziua-n soare sunt insotite de: aptipilduri (diverse), folii ilegale, roti de toate neamurile numai legale nu, geamu-jos-maneaua-tare, parcare-a-n-p..ea pe strada si pe 2 locuri la supermarket, parcare pe locurile destinate persoanelor cu handicap...plus, plus, plus.
                        Ajungem la "mandria de a fi roman"...aia fluturata zilele astea pe afise...si se inchide thread-ul!!!
                        Plus "premii". Asa ca eu ma retrag.
                        Si transmit tot respectul meu celor care folosesc nejustificat aceste proiectoare: le aprind si eu pe ale mele, putin, sa vada stimabilul ca am si eu, ca nu am nici becurile arse, dar le sting pentru ca afara e totusi soare.
                        E metoda mea (buna sau rea) prin care le arat "aprecierea".
                        Si uimitor! Cred ca din aproape 100 de personaje la care le-am facut acest semn, cu amabilitate, unul sau doi...AU STINS PROIECTOARELE SI M-AU SALUTAT. Nu ca pe un Garcea, ci ca pe un partener de trafic care le-a atras atentia asupra unei greseli.

                        Comment


                        • Apropo de proiectoare ,la loganul 2 becurile din luminile de zi sunt de wattaj mai mare decat cele din proiectoare
                          sincer m-am intalnit cu alte loganuri 2 si mi se par destul de suparatoare la retina .
                          Last edited by GFN; 2 August 2014, 23:41.
                          Captain of the black pearl

                          Comment


                          • Acum ca sunt la "moda" sa mergi cu proiectoarele aprinse pe zi, noapte, ceata orice vreme, e una, dar cand mai este insotit si de stopul din spate de ceata..., iti rupe retina. In astfel de cazuri, daca nu pot sa depasesc si sa-i fac cateva semnale cu ceata (de atentionare ca o are aprinsa), stau in spatele lui pe faza lunga (pana vine careva din fata, apoi revin).
                            Personal in 2 ani de zile ,cred ca am aprins-o de cateva ori si asta cand erau conditii de vizibilitate redusa.
                            Dar mi-ar place sa lumineze unul din ele in functie de cum virez - am vazut la cateva masini.
                            ex:
                            Logan Laureat 1,2 16V mpi E5N-2012-->2022(112.100km)
                            Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->2012(76.100km)

                            Comment


                            • Nedeleule, ia sa bagi o tzigarE-n balcon si-ntr-o seara de iarna cu ceata de-aia kakacioasa de nu vezi la mai mult de 25m in fata.
                              Ai sa observi ca aia care circula regulamentar cu proEctoarele aprinse p-o vreme ca aia is mai putini decat astia pe care i-ai reperat tu intr-o seara de inceput de august.

                              O natie care pute a jmecherie si lasa dara ca melcu' oriunde merge.

                              Comment


                              • Multi merg ca arata bine sau ca se vede altfel fata masinii si au inceput si ziua sa le foloseasca, altii merg ca sa vada mai bine drumul si gropile in mod special si sa fie vazuti mai bine in trafic si cei care le folosesc regulamentar. Din ce am testat pana acum proiectoarele in afara de a vedea mai bine gropile sau a fi observat mai bine in trafic nu le vad rostul la lumina alba care o au, daca se doreste strapungerea cetii se foloseste lumina galbena si se rezolva cu vasilina pe faruri iar atunci se vede mult mai bine pe ceata ;-)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google