Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai ales cei din alte tari preponderent cei din Turcia.
    Cei din Romania doar unii.
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • Turcafletii sunt batuti in cap .
      B -X X - DDF x 2

      :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

      Comment


      • Da, iar bulgarii sunt un exemplu de urmat in trafic ...Ia incercati sa mergeti voi dupa un tir de austria, ungaria, germania, olanda, suedia...Sa vedeti soferi profesionisti in adevaratul sens al cuvantului.
        pana la urma nu conteaza pe ce masina esti sofer atat timp cat te comporti civilizat.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Da , castravetii pe care daca-i depasesti si intri in fata lor cu semnal dreapta iti dau din faruri sau care iti multumesc semnalizand stanga - dreapta , stanga - dreapta . In privinta soferilor de mai sus Seba , asta inseamna sa vii dintr-o tara unde regulamentul se aplica la sange .
          B -X X - DDF x 2

          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

          Comment


          • Nu neaparat, inseamna sa ai bun simt in trafic. De fapt, semnalizarea stanga-dreapta e ca si cum i-ai multumi unuia de pe trotuar ca te-a lasat sa treci sau ca ti-a deschis usa la magazin, etc. E chestie de bun simt, dar aplicat la circulatia pe drumuri publice. E extraordinar sa ti se semnalizeze cu avaria un blocaj de circulatie, cu semnal dreapta ca e liber sa depasesti, cu stanga "stai in banca ta", stg-drp="multumesc", flash de la cel de pe contrasens cand sunt probleme in directia ta de mers, un flash ca raspuns la multumirile tale...Nu o data am mers sute de km dupa un tir sau tir-ul dupa mine, ca nu stia drumul si cand am ajuns la intersectiile unde ne-am despartit, repspectivul claxona si semnaliza cu farurile si mai si facea cu mana. Dar cum ziceam, erau tiruri de olanda, germania, ungaria...Niciodata de romania sau bulgaria sau turcia. Ba mint, de romania astia de la edy spedition mai salutau cand vedeau masina de cs si ne intalneam prin sb, braila, buzau...Se poate si la noi, dar mai greu
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Chestii misto Seba pe care le practica tiristii . Bulgarii sunt caraghiosi cu modul lor de a saluta . Si romanii se saluta dar in afara tarii si mai ales cei de pe masini mari ( dubite , camioane ) . Putem gandi ' profund ' si sa spunem ca ne lipseste cultura rutiera ? Cred ca da , 50% dintre noi nu stim sa multumim cand ajutati in trafic .
              B -X X - DDF x 2

              :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

              Comment


              • 50%? Asa de putini? Au zic ca vreo 70% nu au bun simt de felul lor, deci de bun simt in trafic nici nu se pune problema...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Cum se saluta bulgarii?
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • Cum se saluta bulgarii?

                    Motor in bara?!

                    Comment


                    • Incorect. Corect e "motorul meu in bara ta" raspunsul: "ba in portbagajul ma-tii"
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Pe mine pe langa soferi ma supara mai tare ai de la comunitara rutiera care ziua cand oamenii de afaceri agentii de vanzari distribuitorii etc au treaba intr-un loc si opresc 5 minute ilegal vin repede si le da amenda iar seara cand iesa jmecherii cu gipane si limuzine un comunitar nu mai vezi sa dea amenzi.

                        Comment


                        • O faza

                          Am vazut in seara asta o faza de m-a apucat rasul in masina...
                          De obicei daca virezi stanga, dar inca mai vin masini pe sensul contrar, te incadrezi cat mai mult spre axul drumului (pentru a permite celorlalti din spate sa treaca prin partea dreapta a masinii)

                          De ce am ras? Era un Matiz,,,facea stanga si s-a protapit de-a curmezisul, incat nu mai puteau trece altii din spate; mi-am zis,,,"Uite ma ce poate face un mic gigant"...
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • Si mai e o categorie -cei care nu stiu sa interpreteze bine prioritatea de dreapta intr-o intersectie cu si fara semne de circulatie, tot dichisul.Nu stiu de ce dar mie mi-a ramas in cap o fraza din regulamentul ala de circulatie : Ambele semne de circulatie " Cedeaza trecerea " si " Stop" semnifica pierderea prioritatii .

                            Comment


                            • Sunt de acord cu multe din cele expuse mai sus, dar cum sa procedez atunci cand o masina mica trage taaaare sa ma depaseasca pana in prima localitate si apoi reduce pana la 50 la ora franand in fata mea,avand in vedere ca eu ma deplasez cam cu 80 km/h....Sau eu las o distanta de siguranta fata de masina din fata pentru a evita o manevra brusca a celui din fata si bineinteles acel spatiu va fi ocupat de o masina din spate eu trebuie sa franez pentru a-mi creea acel spatiu de siguranta si multe alte badaranii...Care nu le observi decat atunci cand te lovesti de ele;de aici apar toate acele marlanii ale soferilor profesionisti.Nu avem decat 9 sau maxim 10 ore pe zi sa ne facem treaba..

                              Comment


                              • In prima parte ai dreptate , daca tu mergi cu 80 ( in afara localiatii ) si el se pune in fata ta cu 50 ( dar mi se se pare absolut normal ca in momentul in care intri in localitate sa reduci la 50; nu peste tot limita este de 60 si limitarea ti se aplica si tie ) . Te deranjeaza ca circula legal ? Dar in a 2 a nu sunt de acord cu tine . Tu poti efectua o depasire fara sa intri in fata celui depasit ( daca ai o sg banda pe sens ) ? Dar cand tu depasesti si cel depasit trebuie sa reduca pentru a-si pastra spatiul ' vital ' nu inseamna acelasi lucru ? Sau tu nu depasesti ? Daca esti cu masinuta , dar daca esti cu un camion , cum lasi sa se inteleaga , pt tine orice masina care se baga in fata ta inseamna o intarziere in efectuarea programului de condus . Dar totusi , cum limita de viteza in afara este in general 90 , tu mergand cu 80 nu vad cum e incurca .
                                Last edited by FLORIN77; 18 November 2008, 08:25.
                                B -X X - DDF x 2

                                :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google