DE CE VAND MEMBRII Ce Au Investit In Masinile Lor? De Ce Mai Nou Vor O Masina Stoc?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Plus ca multi si-au dislocat pietrele de la rinichi cu arcurile si suspensia intarite.
    Pe foarte multi colegi i-am auzit la Poli ca se vaita de zdruncinaturile masinii si de cum se dau cu capul de plafon si in toate directiile cand merg pe drumurile patriei/capitalei pline de "capcane". Eu unul nu am avut de gand sa cobor garda masinii sau sa intaresc arcurile/telescoapele,dar in schimb as vrea un sistem audio/video performant pe masina si niste jante mai frumoase. In asa ceva as baga bani,,dar in rest NU.

    Comment


    • #17
      Adevarul este ca arcuri semi-sport (Eibach in cazul meu) te rup la sale cand mergi in Bucuresti sau pe un drum rupt. Dar la un drum de 350-400 km in afara pe drum bun (E85 de exemplu) te ung pe suflet. IN localitate accidentele se intampla la viteze medii mai mici asa ca eu prefer sa am stabilitate mai buna la drum lung si sa ma rupa la rinichi in oras ca oricum nu merg mult.

      Led-urile in bord: urasc din tot sufletul pe imbecilul ala care a venit cu ideea de a pune ceasurile portocalii/maro. Uras culoarea aia de kkt din tot sufletul. A fost prima schimbare pe care am facut-o la masina.

      Jantele nu m-au atras in mod special dar cand au venit imbecilii cu legea cauciucurilor de iarna (o idee buna altfel) am decis sa imi mai iau un set de jante ca sa frec cauciucurile de 2 ori pe an.

      Insonirizare: a fost una dintre cele 2 modificari intampinate cu entuziasm si de sotie (cealalta au fost arcurile). Diferenta intre inainte si dupa este enorma.

      Sistem audio alternativ: am luat un sistem audio mai performant mai ieftin decat cel oferit de dealer.

      Merita modificarile: unele da, de altele inca nu sunt sigur.
      As mai lua o masina noua si sa o modific, nu stiu. La urmatoarea masina voi plusa cu banii si voi incerca sa iau o parte dintre modificari ca stock.

      Comment


      • #18
        Dupa parerea mea pasiunea ramane vesnic si este precum dependenta.Ii inteleg pe aceia care vreau sa vanda masina, dar nu pot sa-i inteleg pe cei care-si pastreaza masina dar renunta la ce au modificat in timp la ea, in opinia mea acestia sunt persoane care au vrut sa fie la moda, pentru ei nu a fost pasiune, au vrut doar sa fie in trend.
        sigpicFast&Furious
        Team CSR
        Logan Club CLUJ

        Comment


        • #19
          Fiecare dintre noi are un exemplu de masina si un tzel pe care vrea sa-l atinga cu automobilul din dotare ( in cazul meu CAT, MKR , GGD si NAD). Foarte multi nu constientizeaza la ce se inhama cand este vorba de tuning (atat pe partea financiara cat si pe partea de confort,stres,grija etc ). Unii nu pun in balanta faptul ca circula zilnic cu masinile iar riscul de a se defecta masina sau de a fi loviti este maxim. Asta nu inseamna decat iar zile de griji, nervi, munca si bani pentru a reface ce s-a stricat. Parte de tinichigerie incep probleme de: nu iese culoarea la fel, se umfla chitul, sare lacul..draci-laci. Pe parte de jante incep juliturile, anumite taloane de anvelope , pretentioase, etc. Si la un moment dat, ti se ia de tot. Nici nu ai ajuns unde ti-ai propus si ai mai cheltuit si o gramada de bani ( nu mai pun stresul si munca ).
          In plus, cand vorbim despre Dacia Logan, vorbim de f multe minusuri: motor, frane, interior,stabilitate,tabla, istorie. Si oricat ai incerca sa aduci masina la un nivel inalt, un hater in mod sigur te va "lovi" cu celebra : " orice i-ai face..tot Logan ramane" continuand cu : " eu am o pisica din BG si sunt tare". Va zic eu : acest moment nu est confortabil

          Si ca sa raspund titlului acestui thread dau inca o data bis replicii lui Fofonea - este o perioada din viata noastra. La anul poate ne gasim colectionand timbre....cine stie ?
          Cam asta e parerea mea ....
          sigpic

          Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

          Comment


          • #20
            Poate sunt si cei care ajung la concluzia ca cea mai proasta investitie sunt fiarele si descopera ca sunt alte lucruri mai importante de facut in viata , decat a investi intr-un fier , si pun matematic pe foaie niste lucruri (dau exemplu , imi iau jante Ga'OZ pe 17 dau 1000 de euro pe ele , mai dau 1000 de euro pe cauciucuri , si cu 2000 de euro fac un concediu la bulgari/greci/turcaleti sau stiu eu unde de te doare mintea ) .Sunt posesori de masini (dacia logan) , care activeaza si aici pe forum , si au modificari mai "fitza"(nu folie , toba si arcuri) si totusi nu isi fac topic , altii care au descoperit poate ca dacia este o dezamagire (cum am descoperit si eu ) , depinde de la caz la caz , de la persoana la persoana.

            Comment


            • #21
              replica asta ma omoara.... ''Orice i-ai face tot dacie e...'' Bine ca se dau mari cocalarii cu bmw-uri din 90 si pe aia toti ii pupa in ..........
              Nu ma deranjeaza cand zice asta o persoana care are un bmw/audi/mercedes cumparat de nou...Dar cand ii auzi pe unii care nu au nici dacia 1300 iti vine sa ii tragi in teapa)
              MY CLA

              Comment


              • #22
                @nimeni - cand e pasiunea in sange nu te mai gandesti atat de rational. Dai banii si-ti faci placerea.

                Am mai uitat sa precizez o categorie - cei care fac masina ptr altii nu ptr ei....
                Last edited by Thejock3r; 23 December 2012, 22:26.
                sigpic

                Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by FloNZN View Post
                  Nu mai e mult si o sa ramanem doar cativa care o sa mai avem modificari la masini...
                  Masinile se duc, prieteniile raman.


                  Originally posted by Thejock3r View Post
                  Si ca sa raspund titlului acestui thread dau inca o data bis replicii lui Fofonea - este o perioada din viata noastra. La anul poate ne gasim colectionand timbre....cine stie ?
                  Cam asta e parerea mea ....
                  Se pare ca Fast-furios nu a inteles asta, sau v`a intelege la momentul respectiv.

                  Comment


                  • #24
                    Nu neaparat din 90...poa sa fie si din 2005, de acelasi an ca masinile noastre, ca tot nu-s de impresionat, pentru ca ei platesc dupa masinile alea ani de zile, doar ca sa aiba BMW...
                    Iar noi, muncim pentru pasiune...

                    @Fof...asa e!
                    http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                    Comment


                    • #25
                      The jocker inteleg ceea ce spui . Si eu am facut una , alta la masina , si chiar puteam face altceva de banii aia , altii imi spuneau ca mai bine faceam altceva dar uite ca am facut . Totusi mi s-a acrit sincer de cand am vazut ca a inceput sa o ia rugina (la chestia asta tot Dacie ramane ) In rest , noi sa fim sanatosi

                      Comment


                      • #26
                        Mai degrabba ar fi bine sa raspundeti la intrebarea din titlul topicului, ajunge si asta off topic imediat, deja l`au luat la tinta unele persoane.

                        Comment


                        • #27
                          Fof-ule eu stiu foarte bine ce vorbesc,PASIUNEA ESTE VESNICA la mine, eu nu ma dau dupa moda si pot sa-ti mai dau cateva exemple:
                          -Turdenii mei isi aduc aminte si de prima mea masina , o Dacia 1300 care si aia avea "amprenta" mea pe ea.
                          -la muzica iti spun ca de cand am habar de muzica imi place Depeche Mode.
                          -la fotbal tin de cand ma stiu cu Universitatea Craiova, chiar si acum sper ca o sa revina.
                          -la F1 am fost si voi fi vesnic cu FERRARI si cand au fost primii si acum.
                          -la masini iti spun sigur ca ori ce masina o sa am nu o sa o las stok nici o data.
                          Lista mai poate continua..................
                          Deci trage tu concluzia la ce inseamna PASIUNE VESNICA pentru mine.
                          sigpicFast&Furious
                          Team CSR
                          Logan Club CLUJ

                          Comment


                          • #28
                            raspuns corect : ptr ca s-au saturat de "TUNING" vor concedii, vor plimbari, vor casa noua, vor masini noi, vor haine noi, vor distractie mai multa, vor o relatie, vor investitii, vor sa inceapa o afacere, vor sa dea curs altor hobbyuri,vor sa se canalizeze mai mult pe cariera profesionala, nu mai au timpul necesar etc ! E bine fofonea?
                            sigpic

                            Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

                            Comment


                            • #29
                              punct si de la capat
                              Fast, tot nu ai inteles, las`o asa

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Thejock3r View Post
                                raspuns corect : ptr ca s-au saturat de "TUNING" vor concedii, vor plimbari, vor casa noua, vor masini noi, vor haine noi, vor distractie mai multa, vor o relatie, vor investitii, vor sa inceapa o afacere, vor sa dea curs altor hobbyuri,vor sa se canalizeze mai mult pe cariera profesionala, nu mai au timpul necesar etc ! E bine fofonea?
                                Unii le au pe toate, si o cariera, si o relatie si haine noi , distractie multa, investitii, afaceri si nu in ultimul rand tunning. (Nu vorbesc de mine ca nu e cazul)

                                Dupa parerea mea exista o personalitate la fel de diversificata, atat in societate cat si aici pe forum.
                                Unii renunta la tuning din motivele invocate de FOF, altii renunta din motivele invocate de Jocker, unii le au pe toate, altii nu au nimic si au o pasiune aparte pentru tunning, cum este cazul lui Fast !

                                Asta e parerea mea
                                Si niste cuvinte din melodia care o ascult acum
                                "Suparat sunt, Doamne iar
                                Stau in carciuma sa-mi inec amarul
                                Beau si te astept pana la zi."

                                Respect pentru vorba asta !

                                Originally posted by CataFOF View Post
                                Masinile se duc, prieteniile raman.
                                Last edited by bGy; 23 December 2012, 23:31.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google