Survival Car Kit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Survival Car Kit

    Cati dintre noi avem asa ceva in masini? Cred ca pana si cheia de roti si cricul se incadreaza. Eu port cu mine:
    o banda izolatoare,
    2 chei ce merg de la vreo 8 pana la 22 parca,
    o cheie reglabila,
    un patent,
    un briceag,
    o lanterna cu dinam ca celelalte raman fara baterii cand ai nevoie,
    o cheie telescopica de roti langa scaun cu dubla intrebuintare,
    trusa medicala,
    stingator,
    o lopatica mica plianta,
    o trusa cu biti de tot felul,
    cateva tubulare mici, cea de 7 fiind cea mai folosita pentru coliere,
    2 seturi de sigurante,
    Becuri de rezerva,
    Dupa ce schimb bujiile voi pune si bujii de rezerva.
    Un stergator de rezerva si cam atat imi vin in minte. Voi ce purtati cu voi? Cred ca nu isi doreste nimeni sa ramana pe coclauri fara cric si roata de rezerva, cu o cheie de roti ce se rupe sau vreun stergator rupt cand ploua. Sa nu mai vorbim de faruri arse.

  • #2
    - pachetu' legislativ obligatoriu (trusa + 2 triunghiuri + extinctor)
    - vesta antiglont (reflectorizanta)
    - set complet de becuri de rezerva;
    - o brisca* d-aia mare de mocan ...daca face unu' figuri tai slana dupa el (*a se citi cutter);
    - o rola de banda izolatoare neagra;
    - manusi din textil - anti-jegarire bune ptr. remediere pana si alte chestii murdare. (de ex. schimbu' de roti iarna / vara)
    - saci de plastic negri* ptr. cadavre + transat style - body baggs "ielodia unde iejti" (*saci menajeri ptr. gunoi si de carat lucruri murdare sau care curg);
    - cheie de roti cruce;
    - minicompresor roti;
    - cric default dacia (mai am unu' tip crocodil ptr. 1.5t, da' nu-l tin in masina, are cca. 7kile si-mi ia din demaraj )
    - set sigurante fuzibile;
    - super glue - ptr cine trancane prea mult si nu ma lasa sa-mi vad de drum
    - lanterna. (buna de cautat cheile noaptea-n iarba de juma de metru)

    Cam atat...in rest, racleta, lopata, nisip...sunt ptr. sezonu' rece.
    Last edited by Kojak; 25 April 2014, 17:37.

    Comment


    • #3
      La survival kit bagi apa, conserve si alte cele(gen brisca, lanterna, eventual o toporisca), chiar o canistra mica de combustibil, nu chei si alte rahaturi. Daca ramai pe undeva inzapezit sau impotmolit pe munte, sa te vad atunci ce faci cu chei si alte porcarii.
      La mine urmeaza din vara, dupa ce refeac compartimentarea portbagajului sa am un "kit de supravietuire", adica conserve, apa si alte cele pentru aprox. 3-4 zile

      Comment


      • #4
        Apa am mereu. Conserve pun când merg la drumuri lungi doar. Lopatica am pus. Dar ce faci fără chei și șurubelnițe când ai defecțiuni minore care le-ai putea repara? Am uitat sa menționez folia de supraviețuire și niște plasturi și medicamente pentru dureri de cap, stomac și diaree.

        Comment


        • #5
          Prezervative nu?

          Sunt critice, in anumite situatii, nu?
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • #6
            Alea se pot folosii și pe post de recipiente pt apa și am sub capacelul de sub frână de mana unde se pun butoanele pt incwlzirea în scaune

            Comment


            • #7
              Io am zis initial ca-i la mijto titlu' cu survival auto kit
              Si m-am gandit ca initiatoru' se refera la ce caram de obicei in portbagaj si nu lipseste niciodata.
              Ce sula lu' Hector faceti cu 3.4 conserve in portbagaj dupa voi? Faceti offroad prin pustietati cu loganu'? Mai ales VARA! Pe bune acu...
              Iarna sa zicem ca in anumite perioade de viscol si ninsori abundente anuntate cand e MUSAI sa pleci la drum, sunt bune si cateva conserve, paturi, lopeti si o canistra cu benzen.

              Comment


              • #8
                Am vazut ca ai raspuns la mishto, insa nu era la mishto threadul. Poate furam idei unul de la celalalt. Nu ma refer la exagerarile care le poarta americanii cu ei, ci la lucruri esentiale.

                Comment


                • #9
                  Kojak, ai fi surprins sa vezi pe unde merg eu cu loganul si de cate ori am avut scutul indoit.
                  Urmeaza sa-mi schimb toba din cauza ca a frecat scutul pe ea si arata de parca as fi bagat flexul acolo

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by L3on_rgby View Post
                    Am vazut ca ai raspuns la mishto, insa nu era la mishto threadul. Poate furam idei unul de la celalalt. Nu ma refer la exagerarile care le poarta americanii cu ei, ci la lucruri esentiale.
                    Pai cam asa se intampla cand alegem un titlu pompos, nesemnificativ pentru discutiile ce urmeaza a fi purtate.
                    ...
                    Deci despre lucrurile utile si absolut necesare in portbagaj la un moment dat discutam nu, in ideea ca nu pleaca cineva intr-o excursie safari in Kenia, cu... Loganul.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by L3on_rgby View Post
                      Alea se pot folosii și pe post de recipiente pt apa și am sub capacelul de sub frână de mana unde se pun butoanele pt incwlzirea în scaune
                      Nu este cam cald acolo ? Se pot deteriora .
                      LOGAN--> <--TOYOTA

                      Comment


                      • #12
                        E...trebuiesc mentinute caaalde

                        Si acum strict la subiect: tinand cont de plaiurile pe unde rulam, cel mai important este sa ai masina in stare f buna de functionare (sa nu te lase defectiunile in drum), telefon bun, cu ACM bun (si incarcator in torpedou) si carburant full. Roata de rezerva buna, cheie, coarba si...cam atat.
                        Apa...nu mori de sete in Ro, sa fim seriosi
                        De ani buni o saptamana din vacanta o petrec prin tara cam cca 1500-1700km in 5-6 zile, pe unele trasee am nimerit zone de m-am inchinat atunci cand am iesit din ele...
                        Nu mi-am pus problema sa am fel de fel de prostioare. Cele mai importante sunt cele precizate de mine mai sus.
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • #13
                          Eu am in masina :
                          -lopatica plianta
                          -triunghiuri , trusa ,extinctor si vesta
                          -faruri de rezerva (a se intelege becuri)
                          -pompa manuala urmeaza un compresor mititel
                          -niste carpe in caz ca ne murdarim .... mai sunt niste chestii pe acolo dar nu mai imi vin in minte.
                          http://www.loganclub.ro/forum/loganu..._4-t46535.html

                          Comment


                          • #14
                            La mine merită menţionate:
                            - lopăţică pliantă
                            - triunghi, vestă, trusă medicală şi stingător
                            - lichid parbriz
                            - bidon antigel (mi-a rămas de la completare)
                            - soluţie degivrantă geamuri
                            - raclete zăpadă
                            - mănuşi lână
                            - perie (sub scaunul faţă)
                            - cârpe şi lavete microfibră
                            - lanternă cu dinam
                            - ruletă
                            - splitter brichetă Hama
                            - umbrelă
                            - compresor
                            - parasolar parbriz (sistem de prindere cu ventuze)

                            Comment


                            • #15
                              Poate unii nu cunoasteti, insa va indic un topic peste care s-a asternut praful: Ce sa nu lipseasca din Logan ?!

                              Constat ca au inceput sa se amestece borcanele.
                              Daca doriti sa pastram temele distincte fiecarui thread, pentru obiectele strict necesare supravietuirii (oare chiar e nevoie de asa ceva in Ro?, parca plecam in exepeditii in zone izolate pe 100 km2,,,, in fine) acesta prezent.
                              Constat ca nimeni nu a precizat ceva legat de busola (o sa imi spuneti ca aveti gps, insa in orice trusa de acest gen, ea este primul pe lista, nu gps!), chibrituri/bricheta, si alte diverse care chiar au legatura cu supravietuirea

                              Pentru diversele maruntisuri, utile, insa care nu au legatura cu cel de mai sus, urmam calea indicata in link.

                              Din start a plecat eronat topicul, dar hai sa ii pastram miezul din titlu.
                              In caz contrar, tragem obloanele aici.

                              Limpede?
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google