Survival Car Kit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ca lacrima

    Eu merg off-road cu tractorul si n-am nimic la mine: nici cheie, nici roata de rezerva.
    Doar ceva antigel ca mai pierde pe ici colo.
    In rest, exista telefon.

    Nu vad la ce ar trebui sa cari dupa tine atat de multe lucruri, cand nu ai la ce sa le folosesti. Apa? Conserve? Dar unde mergeti fratilor?

    Cand am fost in expeditie de am ajuns pana la Marea Aral in Rusia, n-am mai avut asa multe bazaconii dupa noi. Si am mers off-road de ne-au sarit capacele.
    Eu cred ca ne place sa ne luam haine groase cand e cald afara ca sa ne laudam ulterior: "Ce preventiv am fost... Sunt mandru!"

    Comment


    • #17
      Na poftim...
      Attached Files

      Comment


      • #18
        eu n-am nimic in Logan in afara de un stingator(expirat),triunghi (cica trebuie doua amu),o cheie in cruce ca cea de fabica e varza si hartie igienica.am scapat de trusa,piese pentru jumătate de masina cum era la vechea dacie.
        Welcome to the Club, We Have Jackets !

        Comment


        • #19
          Si de trusa, de ce-ai scapat?

          Comment


          • #20
            Kojak era vorba de trusa de chei, piese de schimb, nu cea sanitara. A fost eliptic colegul
            Asa aveam si eu pe timpuri, atelierul mobil, piese de care aveai nevoie in drum sa le schimbi.
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • #21
              Dar macar o cheie reglabila, un patent si o surubelnita cu biti nu strica. Sunt utuile cand se sparge un furtun sau ceva. In dacia break, intre rezervor si podeaua portbagajului, era spatiu de aproape o palma, unde am pus o mocheta sa nu zdrangane, aparatoare pentru furtunele si cablurile de la rezervor si scule peste cat sa desfaci tot motorul. La alta masina mai veche aveam mereu furtune cu mine, ca ma lasa tot cate unul. Cheie de roti eu recomand telescopica, deoarece coarbe cum erau la daciile vechi si chei in cruce am rupt destule.cu cea telescopica mai degraba rupi prezoanele. Nu ati avut niciunul dureri de cap, stomac sau diaree in calatoriile cu masina? Sau cineva din masina sa trebuiasca sa opriti des? Sa nu mai vorbim de rau pe drumuri virajate. Cateva medicamente rezolva problema.

              Comment


              • #22
                Originally posted by L3on_rgby View Post
                Nu avut niciunul dureri de cap, stomac sau diaree in calatoriile cu masina? Sau cineva din masina sa trebuiasca sa opriti des? Sa nu mai vorbim de rau pe drumuri virajate. Cateva medicamente rezolva problema.
                Alea se iau in bagaje de fiecare data. fct. de cat de lung e drumu' si de destinatie. NU se tin in masina medicamente permanent, in portbagaj la 40-50gr. vara si -20 iarna. Citeste prospectu' si conditiile de depozitare.

                Comment


                • #23
                  L3on_rgby poti avea foarte bine o cheie in cruce mai solida + o teava care sa intre un capat de la cruce, de 60cm lungime. Si desfaci si mama prezonului de la roata !
                  La logan nu trebe nimic, de cate ori ai ramas cu ala in vreo pana la motor sau furtune, de cand o ai, de cari scule?
                  Intr-adevar unii la dacie 1300 mai luau si motor de rezerva dupa ei si scule, cand plecau in concediu pe distante mai mari
                  ​​​​​​

                  Comment


                  • #24
                    Tata avea ditamai dulăpiorul în portbagajul Daciei 1300 plin întotdeauna cu de toate! Să nu mai vorbesc de camerele de rezervă care erau mereu la loc de cinste!

                    Comment


                    • #25
                      Mai bine sa previi decat sa tratezi. Eu cheia aia o pot folosii si pentru autoaparare daca e nevoie. O singura cheie reglabila ce merge de la 5 pana la vreo 20 si inca 2 d-alea magice cum erau la teleshoping intr-o vreme cu care rasucesti si tevi si un patent nu ocupa loc. Fac drumuri lungi, mai ales noaptea si pe alte meleaguri si nu se stie niciodata. Ce faci daca se blocheaza vara termostatul pe inchis? Nu mai bine ai 2 chei sa-l scoti? Nu mai opreste lumea sa te ajute. Eventual daca vorbesti prin statie cu cineva. Altfel.....

                      La 1300 trebuiau si platini, delcou, curea de ventilator...... Acum sa nu exageram. Chiar piese de schimb e exagerat. Insa niste becuri si sigurante nu strica.
                      Last edited by L3on_rgby; 27 April 2014, 17:39. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #26
                        Lasa autoapararea, ca nu doar nu mergi intr-o tara ca Rusia.
                        De violenta sunt capabile animalele, ca n-au creier suficient.
                        Cine se umfla in pene ca el "bate" "face" "drege", de fapt, se cam face de cacao.
                        A trecut vremea batailor de strada. Acum, se bat doar fraierii.
                        Oamenii destepti, isi vad de treaba lor.

                        Comment


                        • #27
                          Eu in viata mea nu am atacat si nu o sa atac, insa de aparat m-am aparat. Decat sa planga mama, mai bine plange ma-sa.

                          Comment


                          • #28
                            Decat sa intre el la bulau, mai bine tu ))
                            Nu exista situatii in care sa-ti pierzi viata. Ci doar situatii in care 2 oameni se agita mai tare ca un sifon, si in urma careia, se aloca 2-3-5 pumni haotici, iar asta rarisim.
                            Iar apoi se lasa cu declaratii la Politie, ceea ce este genial

                            E ca in filmele cu prosti: 2 oameni au pretentii ca sunt luptatori, insa n-au nicio treaba cu genul asta de sport. Amandoi ajung la politie si primesc amenzi.
                            Halal barbatie! Demna de o maimuta.

                            Comment


                            • #29
                              Pai si? N-aveam atatea cazuri, sau cum?
                              Mai nou, nu pumnu' / brandu' face legea-n trafic, ci pistolu'.
                              In rest, sunt de acord cu tine, Cezar.

                              Comment


                              • #30
                                Adica mai bine stai sa dea in tine? Asta e morcov deja. Nu am spus ca ma apar daca ma injura. Nu demult am patit sa fiu depasit si sa traga masina in fata mea de-a latu. Si sa ma injure cxa mi-am permis sa-l claxonez ca el statea in povesti in drum. Nu aveam cum sa ocolesc. Nu eram in romania. Desi s-a dat jos si a venit langa masina mea sa urle nu m-am dat jos. Era un uscat care daca m-a vazut mai tanar a crezut ca ma bate sau ceva. Daca dadea in mine sau masina sigur ma dadeam jos. Am lucrat si in discoteci si cluburi si am aplanat multe conflicte, insa nu mereu se poate. Uneori degeaba ai mainile goale daca celalalt vine cu bate sau alte chestii. Tot la supravietuire se incadreaza si asta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google