Portiera Atinsa/zgariata/infundata Din Neatentie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Sa lamurim cateva chestii de interes general.

    Daca te bagi intr-un loc de parcare foarte stramt, unde nu poti deschide usa la primul clic, problema ta. Daca cel langa care ai parcat, a parcat stramb si l-au durut mainile sa mai dea o data in spate ca sa puna masina drept, iar apoi se alege cu lovituri pe usi, problema lui, eu zic ca merita sa pateasca asa.

    Aseara m-am dat jos de 2 ori din masina sa ma asigur ca-s lipit de bordura si ca am lasat loc egal celor din fata / spate sa iasa dimineata, pentru ca erau cam 20 cm pentru fiecare, apoi am pozat frumos ambele capete ale masinii, pentru ca am patit sa-mi fie lovita masina cand a iesit ''vecinu'' si sa declare ca l-am lovit eu la parcare ! Daca masuram ''cohones'', se incadra la denunt calomios si avea de patimit. La fel se incadreaza orice reclamatie care nu poate fi sustinuta cu dovezi clare, palpabile.

    In general nu parchez intre 2 masini nici unde, rule of thumb. Am un specimen cu Audi A3, care parcheaza de-a latul pe 2 locuri. Am rugat frumos, am parcat la 2 palme de ea sa nu poata intra in masina. Bun simt nu are pentru ca face la fel. Drept urmare, ii fotografiez masina de cate ori am ocazia, iar cand oi avea chef, trec pe la Militia parcarilor sa-i depun pozele de buna purtare. Treaba jenanta este ca i-au atras atentia multi vecini vis a vis de stilul de parcare.

    Parcatul in Bucuresti este o mare problema, de cate ori vin prefer sa parchez la distanta de locul unde sunt gazduit peste noapte, doar ca sa nu parchez masina intr-un loc ''nasol''. Nu-mi pica picioarele daca merg 20-50-100 m pana la scara blocului.

    Ideea de baza este ca trebuie sa avem bun simt la parcare, sa ma incapa si altul langa in conditii decente, sa nu lovim cu usa masina de langa, daca deschizi usor si doar atingi nu ramane urma de vopsea, asta pot garanta, iar daca chiar ai belit usa unei masini o data, ghinion, te poti oferi sa repari.

    Cand o lovesti de multe ori la rand, zic ca ai de reconsiderat niste chestii care tin de 7 ani de acasa. Eu personal fie nu mai parcam langa Loganul galben, fie ii faceam reclmamatie al Polis, fie-i dadeam si eu o usa sa nu mai parcheze el langa mine. Cam astea-s optiunile aplicabile in lumea reala. Eu, in 99,99% din cazuri o prefer pe aia cu parcatul in alta parte.

    PS > acum vre-o 8-9 ani, cu jumatate de ora inainte de anul nou, am reusit sa ating coltul parasocului spate al unui vecin. Loc in panta, gheata pe jos, etc. In urmatoarele 5 minute i-am batut la usa sa-mi cer scuze si sa ne auzim apoi pentru reparatul barii respective.

    Tot acum ceva vreme, facusem impreuna cu un prieten niste stickere mai deocheate, pe care le lipeam pe geamurile masinilor parcate in nesimtire si nu pot sa scriu pe forum ce scria pe ele
    Attached Files
    sigpic

    Comment


    • #17
      Totusi, nu inteleg de ce Loganul galben este de vina si nu cealalta masina.
      Cat despre denuntul calomnios, nu-i chiar asa cum crezi.
      3. In situatia de fata, nu poate fi vorba de un denunt calomnios, pentru ca acele poze facute nu atesta nici ora, nici ziua, nici nimic. Deci, le poti face pachet si sa le trimiti in alte instante, in alte tari.
      2. Tot nu este un denunt calomnios pentru ca vinovatia urmeaza a fi stabilita.
      1. Si iar nu este un denunt calomnios pentru ca acela este un accident rutier, si nu un act de vandalism sau distrugere.
      " La fel se incadreaza orice reclamatie care nu poate fi sustinuta cu dovezi clare, palpabile" - este fals. Pot face cate reclamatii imi pofteste inimioara. Plangeri penale asemenea. Problema este cand eu iti fac o plangere penala, insa imi voi zgaria masina si voi zice ca tu ai facut-o. Atunci da, am o problema. Altfel, ma trimite militianul la plimbare mereu

      Comment


      • #18
        Portiera Atinsa/zgariata/infundata Din Neatentie

        Discutia a plecat de la postul acesta.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #19
          La fiecare problema exista si o solutie.

          Pentru a preveni urmele lasate pe laterala vecinilor de loc de parcare in momentul deschiderii portierelor, DE ACUM INAINTE eu folosesc aceste protectii (poza numarul 1)

          S-ar parea ca problema este des intalnita asa ca cei de la Ford monteaza protectii din fabrica (poza numarul 2)

          In rest, drumuri bune si relatii cat mai bune cu vecinii va urez.
          Attached Files
          Logan GPL 1.4

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google