Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • http://http://www2.gandul.info/auto/...mania-15058666

    Comment


    • Un total de 2.442 autovehicule Dacia din Romania - modele Logan II, Sandero II, Dokker si Lodgy - sunt rechemate in service deoarece a fost identificata o posibila neconformitate a bieletelor axiale de directie, care s-ar putea manifesta in conditii de utilizare exceptionale, potrivit unui anunt al companiei.
      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

      Comment


      • Dacia Duster, cel mai de succes model Dacia, va avea un nou look. Noul Duster va fi mai lung și va oferi în premieră și opțiunea pentru șapte locuri atît de apreciată la fostul Logan MCV.

        Comment


        • Prima rechemare dupa aia cu rugina la pasajele rotilor spate.
          Incepeam sa cred ca toate masinile lor sunt perfecte.

          Comment


          • deci l-au mai lungit, punct.
            in rest aceeasi treaba.
            altii au cutii automate si nebunii...
            dar noi nu suntem indieni, ca sa meritam.

            Comment


            • Pana la moarte cu astea...
              Gama de motoare nu se va schimba, urmând a fi oferite în continuare 1.5 dCi şi noul 1.2 TCE în combinaţie cu transmisie faţă sau integral.

              Comment


              • ei, hai ca 1.2tce nu e asa antic si de demult, insa daca tot il pun si pe dacie, sa-l updateze la ultima versiune, cea de 130 de cai

                presimt ca 1.5dci va deveni noul 1.4 si 1.6 8v al gamei dacia )

                un motor bun dar care e deja plafonat, nu mai au ce sa-i faca, ce sa mai rafineze, sa mai imbunatateasca la el

                ce ma enerveaza pe mine la dacia e lentoarea cu care se misca, de abia scot si ei un facelift, tre sa astepti de ti se face parul carunt pana fac si ei ceva; cred ca oamenii de acolo.. mai mult stau decat fac ceva tre sa ai rabdare de benedectin, sa astepti asa vreo 15 ani, pana schimba si ei o platforma, introduc un motor nou, etc

                de ex, honda pregateste noua generatie de civic, dupa 16 luni de la facelift; vw scoate acu in martie golf 8 dupa vreo 3 ani de golf 7, etc etc

                motorizari noi vor fi pe duster 2, zicea un jurnalist, printre care 1.6dci si edc

                ce e clar insa e ca in sfarsit, dupa 15 ani de platforma b0, de logan, dacia decide sa schimbe platforma noului duster si sa foloseasca nu stiu ce platforma modulara a aliantei, dimensiunile urmând sa creasca cu 18 cm in lungime
                Last edited by cristi....; 10 February 2016, 17:07.

                Comment


                • Il plafoneaza si mai tare, in sens negativ, scazandu-i puterea odata cu noile norme euro.

                  Eu ma refeream ca gama de motoare ramane la fel de larga pentru urmatorii 10 ani.

                  Comment




                  • daca folosesc platforma lui megane 4 si talisman... pai dusteru ar trebui sa aiba un comportament dinamic si tinuta de top in segmentul low cost/smart buy )

                    nu chiar; odata cu cresterea normelor euro, la disel creste puterea cu 5 cai si cuplu cu vreo 20nm, la benzina aspirata scade 5 cai

                    ex: 1.5dci de 70 de cai euro 4 a devenit 75 de cai euro 5; si cel de 85 de cai a devenit de 90 de cai iar cuplu a crescut de la 200 la 220nm


                    deci cel putin pe parte de disel, cresterea normei euro e de bun augur. totusi, la euro 6 cred ca vor fi nevoiti sa foloseasca si adblue , asta daca nu opereaza niste modificari tehnice majore, gen cum a facut mazda pe diselurile ei care-s foarte curate fara nici un adblue dar cu cel mai mic raport de compresie si alte subtilitati si fineturi tehnice
                    Last edited by cristi....; 10 February 2016, 17:13.

                    Comment


                    • La Duster 1.5 dci are si 110CP pe 4WD, nu doar 90CP.

                      Comment


                      • partea proasta la benzinarele turbo de cilindree mica e ca sunt foarte insetate iar consumul real e departe de cel declarat de constructor

                        stiu ca e si versiunea de 110 cai 1.5dci. cel putin pe kadjar am inteles ca e foarte lenta unitatea asta disel

                        totusi, daca te gandesti ca 1.6tdci de 115 cai a fost pus si pe noul mondeo;1.6disel 115 cai si pe bmw 316d f30...parca nu mai suna chiar asa rau.

                        etajarea cutiei e foarte proasta la duster 1.5dci in schimb; asta plafoneaza motorul si l limiteaza n pct meu de vedere: adica si in varianta 4x2 si in varianta 4x4, 1.5dci 110 cai, la 130 km/h ai 3 mii de ture in tr 6, adica foarte mult,aiurea de mult. eu zic ca in versiunea 4x2 arf trebuit sa aiba 2250, maxim 2500 de ture la 130 in t 6; cuplu era suficient


                        Abonează-te la canalul meu de youtube https://goo.gl/oBHWXCMulțumesc Transilvania Automobile Renault pentru mașină!---Echipament folositCameră video Sony A63...

                        Comment


                        • Dacia nu se afla in vartejul concurentei, in care se afla ceilalti producatori cu staif, d aia nici nu scot modele pe banda rulanta. Dacia vinde prin prisma pretului
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • @mr.K
                            si cu o remapare stage 2 se duce la 130.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Prima rechemare dupa aia cu rugina la pasajele rotilor spate.
                              Incepeam sa cred ca toate masinile lor sunt perfecte.
                              Aberezi ca de obicei. S-a mai discutat pe forum si despre semiconurile de supape de pe 1,2 .
                              Facelifturi nu apar pentru ca masina se vinde, pretul masinii e mic pentru ca se amortizeaza costuri pe 5-6 ani nu pe 3 ani ca la golf pana cand apare modelul nou. Daciile se vand pentru pret, nu pentru design.
                              Nea k, la motoare iar aberezi, a aparut un 1,6 16V nou benzina.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Aberant e sa apara probleme la un motor vechi.
                                Oricum, se feresc bine de presa cand e vorba de asa zise rechemari, o fac discret. Acum le-a scapat.
                                1.6 16V ala nou apare ca urmare a faptului ca si-au dat seama ce pârciuri de motoare au in gama, asa ca revin la cele old school.
                                Im inchipui ca-l pastreaza pentru Renault, nu il monteaza si pe Dacia.
                                Last edited by mr.K; 11 February 2016, 10:13.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google