Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cand vezi pe drumuri toate antichitatile vesticilor, incepand cu passat, opel, ford, foarte adecvate firmelor de funeralii, niciodata nu te gandesti ca oamenii aia au ales marca, din dragoste si pretuire pentru bran; aia care aleg functie de asta, ori iau masini noi, ori mai bunicele de 3-4 ani. Vechiturile alea de 20 de ani le iau oamenii ca atat isi permit; o masina de 3 mii de euro, cu peste 300 de mii de km. Or fi mai bune decat o masina noua romaneasca, nu stiu asta, dar pe lume sunt atatea marci de unde poti sa alegi o masina, cu care sa mai poti merge vreo 10 ani.
    Apropo, taxa la un 1,9 tdi, E3, mai vechi se duce usor care mia de euro; foarte accesibil, mai ales ca banii aia, sunt bani dati in vant, in loc sa ei un E5 cu taxa doar 50E.
    Eu inteleg faptul ca se promoveaza masinile vw, dar nu cu orice pret; chiar toate gunoaiele Europei, ajung aici?
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Nu tot ce e vechi e automat gunoi. Ba chiar unele vechituri erau fabricate la standarde mai inalte decat masinile noi ale aceleiasi marci.

      Daca Dacia si implicit Romania ar fi asa importante pentru Renault, ar promova un pilot tanar pe filiera lor in curse. Nicio sansa, de vreme ce piata noastra e moarta.
      Last edited by mr.K; 30 July 2016, 22:23.

      Comment


      • Standardele alea au fost acum 20 de ani; ca despre genul asta de masini vorbesc. Or fi fost bune la vremea lor, dar totusi, in 20 de ani lucrurile evolueaza.
        Ciudat este ca unii promoveaza masinile foarte vechi, doar pentru ca apartin unui brand renumit.
        Da vw, opel, ford; da la o varsta decenta. Pe alea poti conta si pe elementele de securitate.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Originally posted by prometheus View Post
          Sunt convins ca majoritatea nu dau nici un scuipat insa efectele asupra climei au inceput sa se cam vada !!! Daca pana acum au mimat asa zisa grija fata de mediu mai marii constructori auto si nu numai , de acum incolo daca vor continua tot in stilul asta putem sa ne luam adio de la a mai avea o clima cat de cat normala.
          ÃŽncălzirea globala este manipulare in masa, nu exista in realitate. Sunt date măsluite ca sa promoveze produsele eco super scumpe. La scara geologica temperatura este mult mai mica fata de acu 8000 de ani. In Romania, problema problema constituie defrișările masive de pădure care are un impact local semnificativ.

          Comment


          • Sper sa ai dreptate ! mai ales ca am impresia ca lucrezi in domeniu !
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              ...
              Eu inteleg faptul ca se promoveaza masinile vw, dar nu cu orice pret; chiar toate gunoaiele Europei, ajung aici?
              Da. Pentru ca aici le merge. Aici sunt chiar cerute gunoaiele europei. Propaganda a functionat brici. Auzeam ca vw golf consuma foarte putin (golf 2 si 3, ca de pe vremea aia s-a bagat in creierul romanului ca golful e cea mai cea masina si are consum infim) . Stiu 3 posesori de golf(3) care ziceau ca nu consuma mai mult de 10-11 in oras. Ptiu! Si eu ma plangeam ca loganul imi consuma 9,6. Ziceam in mintea mea: ce bun era un golf, consuma putin.. masina germana... Propaganda. De ce sa cumperi Dacia? Romaneasca? bleah! ia nemteasca, scapa-i pe nemti de gunoaie! Dacia se mai cheama si acum ca am fost noi bravi patrioti si nu ne placea sa vina Renault sa faca renault-uri, facem noi Dacia. Ce chestie, Renault face niste renault-uri pe care le numeste Dacia la noi in tara ca asa a vrut poporu' roman. Prin alte tari se numesc tot Renault sau altfel desi este exact "Dacia noastra". Aia nu se prea plang de marcile lor autohtone, numai romanilor le pute ce e romanesc. O fi tot propaganda de vina? As, nu cred, noi suntem patrioti pana in maduva oaselor (si inapoi).

              Daca nu s-ar fi numit Dacia, n-ar fi pastrat numele si s-ar fi numit Renault ce am mai fi zis? Ia uite-i pe astia de la Renault , niste naspete de masini, nu era mai bine sa facem noi Dacia noastra, ca o faceam mai bine decat fac astia renaulturile lor? Daaa, cu siguranta asa am fi zis.

              Uite ca VW a fost interesat ca cumpere fabrica Dacia dar n-a avut loc. Au zis la tv ca li s-au cerut "comisioane nejustificate" ca sa participe la licitatie si s-au retras.
              Last edited by Fanez; 30 July 2016, 23:51. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Dupa ce un om cumpara un lucru mai valoros dar in privinta caruia are anumite indoieli (si-ar fi dorit altceva mai bun dar din diverse motive nu si l-a cumparat), incearca sa se autocovinga ce buna alegere a facut, cazul tau, 1.2 16V.
                Se numeste disonanta postcumparare.
                Last edited by mr.K; 31 July 2016, 12:52.

                Comment


                • In cazul meu, stiam exact ce alegere fac, nu e cazul de nicio autoconvingere, nu e vorba de anumite indoieli. E o alegere mult mai buna decat o "straina sh" de 2-3 litri, 120-200 cp., chiar daca ar fi fost mai ieftina. Este exact ce am nevoie, am facut cea mai buna alegere pentru mine. Nu stiu cum e la altii.

                  via Tapatalk
                  Last edited by Fanez; 31 July 2016, 13:12.

                  Comment


                  • Initial Loganul a fost exact pe trebuia pus in locul dacia; o masina ieftina (5750 E modelul Ambiance), robusta (drumurile si specificul romanilor de a transporta de la porc la soacra si saci cu ciment sau gresie) si usor de intretinut; adica un low cost.
                    In perioada 2004-2007 romanii au atacat portile fabricii de la Mioveni prin dealerii din dotare; cam o luna era termenul de asteptare de la achitarea avansului. BRD-ul acorda credite doar cu buletinul.
                    Cand piata s-a mai destins un pic, cu noi modele ale altor fabricanti, ce au dorit sa stopeze elanul Dacia, concomitent cu iesirea in evidenta a carentelor specifice unei masini de 5000 de euro, unii visatori au inceput o campanie de discreditare a marcii romanesti.
                    In momentul acesta Dacia atat poate sa ofere, pastrand un pret oarecum decent pentru o masina noua. Nu va convine, apasati tasta 2 si veti fi programat la alt producator.
                    Sunt absolut convins ca dacia poate fabrica si modele de Logan de 20 de mii; dar oare sunt romanii dispusi sa plateasca acest pret pentru o...dacia? Va spun eu ca nu. Un segment important va dori o masina noua Logan sub 10 mii, in detrimentul gunoaielor pe care vesticii le dau gratis ca e mai scump sa le tina in proprietate, chiar si parcate.
                    Eu am avut 4 ani Logan ph1, 0 cheltuieli cu reparatiile; acum in toamna fac 8 ani cu ph2; cheltuieli cu reparatii 0. Doar intretinere. Bine dar eu nu fac mofturi si ma declar fara de fite, asa incat nu mi-e rusine cu Loganul.
                    Si daca ar fi fost sa dau chisc, mi-as fi reprosat ca am fost nechibzuit la alegere, crezand ca o masina low cost e totuna cu una din clasa medie ca pret.

                    Si atunci ce rost are toata tevatura asta cu invartitul in jurul cozii si cu aceleasi discutii interminabile?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Am convingerea ca, daca VW ar fi cumparat UAP si ar fi facut o masina gen Logan (low cost, conform cerintelor din Romania etc) discutiile ar fi fost cam la fel. Daca acea Dacie ar fi avut probleme cum gasim la skoda fabia de exemplu, sau altele, discutiile ar fi fost tot in genul; "eh, pai e Dacia... e varza".
                      Inchei prin a ma declara multumit ca am ales Dacia. Probleme si inconveniente gasim la orice masina din lume, chiar si daca sunt subiective.
                      Last edited by Fanez; 31 July 2016, 18:00.

                      Comment


                      • Cum, necum, Dacia si Renault sunt baietii buni, VAG sunt aia rai.

                        Comment


                        • Da, unii ar fi dorit (acum, ca atunci cand Reno a preluat Dacia s-au bucurat ca au salvat industria auto romaneasca, care in cativa ani era praf) ca vw sa fi cumparat dacia si sa fi fabricat un model pentru romani, la 5 000 de euro, dar care sa fi fost asemanator calitativ cu masinile lor de 20 000 de euro.
                          Asta din dragoste, pentru romani.
                          Asta s-a cerut in Romania fratilor si ca au vandut enorm, denota faptul ca n-au lucrat legati la ochi; poate unii dintre noi sa fi fost asa, da' cin' sa recunoasca?

                          Nu va mancati vorbele; reno face cele mai proaste masini iar vw pe cele mai bune. Pana una alta vw a furat, a trisat, a inselat cum doriti, iar asta e recunoscut deja. Dacia inca n-a facut asta, sau daca a facut-o n-au fost descoperiti.
                          A zis cineva ca vw face masini proaste? Nu cred sa fie un post pe forum despre asta, dar despre masinile proaste facute de reno sunt cateva; doua trei acolo, nu multe.
                          Parerea mea e ca in general ce se fabrica azi, sunt masini scumpe, medii ca pret si ieftine; nu exista masini ieftine si bune cum nu exista masini scumpe si proaste.

                          @Fanez.
                          Tu din ce cauza ai ales dacia? Eu am recunoscut ca datorita pretului.
                          Last edited by IancuMIC; 31 July 2016, 21:01.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Toti care au dat mai mult de 5000 de euro pe masina au fost mintiti de Renault.
                            Oricum, atat si face masina, 5 miare.

                            Comment


                            • Pana una alta o masina noua este o masina noua indiferent ce ar spune unul si altul. Acum 2-3 luni cand am hotarat sa-mi iau masina eram hotarat sa iau un ford fiesta din maxim 2010, in nici-un caz harburi de peste 10 ani din afara. Totusi o asemenea masina nu gaseam sub 6000E si avand Km in jur de 100000 asa cum vroiam eu, si atunci singura varianta posibila a fost o masina noua, in aceasta categorie de pret incadrandu-se logan sau suzuki swift, iar cum suzuki nu avea are conditionat automat in acelasi nivel de pret cu loganul alegera a fost simpla. O alta masina care m-a atras putin a fost Ford Fiesta, numai ca si aici varianta pt rabla era cheala cheala, asa ca am ales Logan si pana acum sunt foarte multumit.Apropo de masini straine, am urcat in destule(SH) si pot sa va spun ca nici-una nu baga aer rece atat de repede ca acest logan asa ca nu prea are dc sa-mi para rau cu ce am ales.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google