Buget 16,000 EUR- Caut Masina

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca sugestie : Peugeot 508 2.0 diesel hybrid 200CP, automat 4x4, toate dotarile de confort pe care le cauti.

    Comment


    • Mda si mie mi a sarit aceasta masina in ochi dar nu stiu ce sa zic... francezii nu prea exceleaza la fiabilitate dc mai e si hibrida..? Plus ca in Ro cel putin sunt numai samsareli aduse din De.
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • Daca urci intr-unul, o sa-ti placa. Ca fiabiliate, stiu un exemplar care sta bine.

        Comment


        • Din pacate, fiabilitatea unui model, nu intr-un exemplar se reflecta. Masina frantuzeasca plina de gadget uri si hibrida??? Deja combinatia e inflamabila
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Pai de aia am si zis ca stiu doar un exemplar. O fi ala exceptia, sau poate chiar or fi reusit cei de la Peugeot sa fabrice o masina buna, habar n-am.

            Comment


            • Scuze...abia acum am vazut post ul tau
              Nu prea se potrivesc cu ce vreau eu...vw nu au xenon iar Bmw urile au tractiune spate.
              Prin amabilitatea unui prieten am testat un Audi A4 automata din 2010 aproape full option (piele si multe altele dar fara xenon).
              Sincer..cred ca depinde mult si de gusturi dar mie 1 mi-a placut mai mult X1 decat A4. Cutia aia de 8 trepte le cam incurca si masina tinde tot timpul sa ruleze cu 1400 ture- deci daca vrei sa o calci trebuie sa cam astepti (ma mir cum de nu se strica motorul ala tinut tot timpul in 1400 ture si chiar mai putin); suspensia nu mi s-a parut f rafinata iar spatiul interior...nu pot sa zic ca era mai mare fata de X1.
              Am mai mers si intr un A6 tot din 2010 fara piele si mi s-a parut cu totul si cu totul alta masina. Din pacate nu prea permite bugetul A6.
              Ce mi-a zis acest prieten care se ocupa si cu adus masini din Germania: pe langa faptul ca Passat ul e mai coaja fata de Audi , mi-a zis ca mai bine cumpar o masina cu app 130,000 km decat una de 90,000. Pentru ca la cea de 130,000 s-a schimbat distributia si uleiul din cutie- deci o cheltuiala de minim 1,000 EUR.
              Ma gandesc ca e o optiune sa merg in Germania cu el si sa iau un Audi A4 Avant undeva an 2012 (ca sa fie FL) si cu app 130,000 km. Nu m-a dat pe spate masina...dar ma gandesc ca daca as gasi unul de 177 cai ar rezolva indecizia cutiei.
              O alta intrebare: cam cat face o seria 3 XD din 2010 automata motor 184 cai 68,000 km bine intretinuta? Ma duc sa vad unul urmatoarele zile la o cunostinta...dar mi se pare ca cere pe el un pret exorbitant i.e. 18,500 EUR.
              Cica masina e full (vad eu la vizita cat de full e).
              Ideea e ca daca masina e cum zice el i-as face o oferta...dupa parerea mea pretul ar trebui sa se invarta pe la 16,000 EUR dar din pacate piata din RO e destul de saraca in oferte comparabile.
              Cam nasol ca are portbagajul cam mic, dar daca masina e bine intretinuta as trece peste acest aspect mai ales ca iau masina de la o cunostinta.(si cica mai are si garantie extinsa pana in oct 2016).
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • Vezi ca audi a4 ala de 177cp sa nu fie quattro, ca de obicei asa sunt astea de 177cp, ca tare puturoasa e, si consuma sub 8,5l/100km nu ai in nici o situatie. Am mers, foarte slab dpdv al performatelor, dar confortul nota 10, prietenul asta al meu, a dat 18k euro direct din germania 150k km fara piele si in rest cam tot, cutie manuala, dar inainte a avtu un bmw 320d din 2009 luat de el in 2011 si a tinut-o 3 ani. Dupa experienta fiecare cu plusurile si minusurile ei, audi confort, multe optionale, bmw fasneata bine, consum mic 5 5,5l/100km, in schimb foarte inconfortabila.

                Comment


                • Asta cu optionalele mi se pare relativa si chestie de gusturi. In spatele schimbatorului Audi are t spe butoane de te incurci in ele (le a redus la fl) pe cand Bmw are unul si bun. Majoritatea A4din Ge au clima pe o zona, Bmw are pe 2. La Audi ti se aprinde proiectorul in curbe. La suspensii repet...cam tari la Audi nu mi s a parut confortabila (fata de A6 care e altceva).
                  Nu mor dupa A4 e o nasina ok si atat avantajul major fiind portbagajul mai mare si o garda la sol ceva mai mare.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • La treaba cu comparatia intre a4 si a6 e clar. Uite am o cunostinta care are un a6 luat prin 2010 sh la 110k km reali pe bord 70k km, dar are si.a mai luat si un a4 din 2006 anul asta in vara ca ar fi vrut sa vand a6-le pe motiv ca are vreo 340k km acum si am mers cu ambele si intr.adevar a6-le este superb pe ambele avand motor de 3.0tdi quattro. Eu sunt fan inrai audi si mi-a zis, cand o sa vrei sa-ti iei audi, i-ati a6, este mult peste a4, si costa apoape la fel, aceleas costuri de intretinere nu e nici o diferenta, bine nu neeaparat de 3 litru, se poate si 2.0.

                    Trimis de pe al meu SM-G360F folosind Tapatalk
                    Last edited by mariusstf; 4 December 2015, 10:03.

                    Comment


                    • Ca design A4 ii da ceata 3-rului, atat interior cat si exterior.
                      A4 ala era de 140 CP? Atunci, degeaba il compari cu X1 ala de 204CP pe care l-ai condus.
                      E clar ca-ti place mai mult BMW, de ce te mai incurci cautand Audi?
                      Last edited by mr.K; 4 December 2015, 10:07.

                      Comment


                      • cutia tine turatia in 1400 pt ca o fi in modul eco/drive. daca o muti pe S tine turatia mai sus si nu mai are ”simturile” anesteziate.

                        eu in oras as tine cutia-raspunsul motorului in eco/ eco plus/ amortizoare-directie tot pe confort iar in exterior mutat totul pe S

                        mie mi se pare mai frumos audi-ul totusi, in comparatie cu bmw, cel putin dpdv al designului interior-ext. bmw numai de la seria 5 in sus m-as uita. dar no, gusturile nu se discuta, asta e perceptia mea


                        2.0tdi de 140 de cai pe un tiguan 4motion cu dsg 6 nici mie nu mi s-a parut deloc spectaculos dpdv al performantelor rutiere. in depasiri in forta mi se pare chinuita masina, nu prea are zvac asa iar cutia dsg ce sa zic. in oras e ok, la mers molcom schimba bine. ei, cand incepi sa tragi de ea cam smuceste. nu am vazut nici o schimbare ”imperceptibila” de treapta, din contra, primesti feedback foarte clar cand schimba vitezele .
                        Last edited by cristi....; 4 December 2015, 11:37.

                        Comment


                        • Mr K am comparat cu X1 de 140 cai pe care l am condus ( pe cel de 205 cai nu l am condus eu).
                          Era in drive mode unde teoretic tii masina in mod uzual.
                          La design e chestie de gusturi clar. In interior Bmw e mai spartan totusi vorba fratelui meu Bmw are exact cate butoane ii trebuie si asezate exact unde trebuie.
                          XD u si 184 cai sunt un avantaj clar ptr Bmw totusi spatiul interior portbagaj sunt mai mici.
                          Audi nu are dsg, are multitronic
                          Last edited by eugenmanea; 4 December 2015, 14:39.
                          Saab 9-5 Aero

                          Comment


                          • Portocaliul ala in care e iluminat bordul la BMW strica totul. In rest, o plansa de bord simpla nu e un lucru rau.

                            Comment


                            • ti-aduce aminte de logan portocaliul ala sau ce? ambra e cea mai buna culoare pentru a nu strica vederea pe timp de noapte.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google