Iarna In Localitatea Voastra

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La Bucuresti se circula ca vara. Bara la bara.

    Credeam ca am gresit postul de radio. La realitatea fm a zis: "autoritatile din Bucuresti chiar si-au facut treaba" (referitor la deszapezire) si ca n-a mai fost o iarna ca asta de 5 ani.
    Last edited by Fanez; 12 January 2017, 20:53. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Meda Georgescu a confirmat la emisiunea lui Ema Zeicescu (Perfect Imperfect) de pe TVR 1 ca exista posibilitatea ca de luni seara sa inceapa ninsorile, iar la Bucuresti ca se va depune un strat de minim 20 cm (vag spun eu, ca a zis ca se poate depune intr-o saptamana sau doua). De asemenea a mai spus ca vor fi posibile ploi pe litoral si in extremitatea de sud-est a tarii.

      Comment


      • si in braila deszapezirea s-a facut mai bine anul asta. atat pe sosele cat si pe trotuare. cu exceptii, bineinteles. pai imi aduc aminte anii trecuti cum strazile erau pline de gloduri de gheata. mergeai pe strazile municipiului dar aveai impresia ca esti pe ulitele lui Cosbuc.
        o combinatie foarte proasta intre zapada si vopseaua folosita la marcarea trecerilor de pietoni. se aluneca foarte periculos atat in calitate de pieton cat si cu masina.
        sigpic

        Comment


        • Eu zic ca acest trotuar si masinile de pe el, ar trebui deszapezite de primarie si apoi sa le trimita nota de plata celor care au masinile aici. O fi corect ce zic?
          Attached Files

          Comment


          • Unde ar trebui sa dea zapada aia? Pe strada?
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • In dreapta (cum privim poza) este "curtea" blocului (spatiu verde) unde este suficient loc pentru depozitarea zapezii respective.
              In afara de asta, am "vazut pe surse" ca s-au carat in afara orasului tone de zapada, iar operatiunea continua.
              P.S. Si in spatele blocului e cam la fel, iar "curtea" e suficient de mare.
              Un vecin mi-a zis despre un coleg de-al lui care, anul trecut, a apelat la... nu mai stiu ce firma, de salubritate parca (am un mare lipsus acum), iar pentru 200 de lei au venit 3-4 oameni cu un Bobcat si au curatat parcarea. Am fi vrut si noi asa dar nu au fost oameni si utilaje disponibile. 200 de lei impartiti la 16-17 masini interesate era fix "o bere".
              Last edited by Fanez; 13 January 2017, 14:12.

              Comment


              • e legal sa parchezi pe trotuar atat cat nu ti se interzice prin semn si lasi loc de trecere pietonilor. masinile alea n-au incalcat nici o lege. tot prin lege esti obligat sa-ti cureti trotuarul in fata locuintei. deci din cel putin doua motive, nu e corecta propunerea ta. corect ar fi sa se afiseze amenda pentru neefectuarea deszapezirii la scara blocului.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • tot prin lege esti obligat sa-ti cureti trotuarul in fata locuintei
                  Pai aia care au parcat acolo unde locuiesc?
                  corect ar fi sa se afiseze amenda pentru neefectuarea deszapezirii la scara blocului.
                  pe care s-o plateasca inclusiv persoanele de peste 75 de ani din bloc. (care constituie majoritatea).
                  Nu poti sa muncesti, nu e problema (nici daca nu vrei nu e problema) dar macar sa vina "primaria" si contra unei taxe sa faca daca nu poti din motive de sanatate sau n-ai timp ca muncesti 10 ore pe zi.
                  Nu mai stiu in ce tara, daca n-aveai gazonul din fata casei tuns, ti se atragea atentia sa-l tunzi, iar daca te durea la cașcheta venea "primaria", il tundea si-ti lasa nota de plata.
                  Eu sunt de acord sa dau 50 de lei in afara de cei 58 de lei/an pt parcare ca sa-mi deszapezeasca masina si parcarea in cazul in care n-am chef de munca sau nu ma lasa șalele. As mai da cativa leuti si pentru deszapezirea trotuarului sa pot iesi linistit cu copilul la plimbare. (apropos de asta, am auzit ca erau unii foarte revoltati ca primaria a deszapezit aleile din parc). Nu ma apuc acum sa strig: "pai ce? Eu pentru ce platesc taxe si impozite?".
                  Amenda sa fie ultima solutie, daca nu accepti nici ajutorul "primariei", nici tu nu faci.

                  Daca as fi "pesedeu" as pune taxa pe deszapezire cum e "taxa pe gunoi". Ca sa ti se ia gunoiul platesti taxa lunara. Ca sa ti se deszapezeasca platesti taxa. Poate sa fie 50 de bani pe luna tot anul sau sub alta forma.
                  Pensionarii scutiti.
                  Amenda nu se duce in bugetul primariei. Taxa respectiva se poate directiona direct in bugetul primariei.

                  In fata blocului am deszapezit eu singur la prima zapada (cat sa se poata intra si iesi din bloc) si alti doi vecini la a doua zapada.
                  Din punctul meu de vedere am facut ce tinea de mine cat am putut (ma mai duc si pe la serviciu). Daca ne amendeaza primaria, o sa fiu nevoit sa dau si eu "cota parte". O fi corect? Muncesti si apoi platesti ca n-au muncit si altii?
                  Last edited by Fanez; 13 January 2017, 15:41. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Amenda nu se duce in bugetul primariei.
                    Ba chiar acolo se duc amenzile platite de persoanele fizice.
                    Daca as fi "pesedeu" as pune taxa pe deszapezire cum e "taxa pe gunoi". Ca sa ti se ia gunoiul platesti taxa lunara. Ca sa ti se deszapezeasca platesti taxa. Poate sa fie 50 de bani pe luna tot anul sau sub alta forma..
                    Mai ales in lunile de vara.

                    Comment


                    • Fane: taxa de deszapezire platesti indirect, prin orice taxa, amenda, impozit platit la primarie sau fisc. atata timp cat firmele de deszapezire au contract cu primariile, din ce bani crezi ca plateste primaria? daca te-ai gandit ca din banii colectati de la populatie, ai dreptate
                      legea te obliga sa deszabezesti. legea iti spune ca proprietarii condomeniilor trebuie sa se puna ei de acord sub ce forma isi impart cheltuielile, munca de intretinere si orice alta obligatie legala. acum tu deszapezesti la bloc si pensionarii stau. peste 20 de ani stai tu si deszapezesc copii si nepotii tai. simplu. nu poti sa ai pretentia ca pensionarul ala de 75 de ani sa dea la lopata. daca din toata scara doar tu esti apt, ghinion. legea te obliga sa convietuiesti in pace si buna intelegere cu vecinii. de aia aveti presedinte de bloc, administrator, adunarea proprietarilor. poti ca asociatie sa contractezi firma de deszapezire, pe lege o doare-n bascheti cum te organizezi ca asociatie, important e ca asociatia sa-si indeplineasca obligatiile. ceea ce e si normal pana la urma.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Ba chiar acolo se duc amenzile platite de persoanele fizice.
                        Asociatia de locatari e "pe persoana fizica"? Nu stiu cum e considerata si d-aia intreb.
                        Mai ales in lunile de vara.[emoji38]
                        Mai bine dai 50 de bani si vara decat sa dai 100 de lei iarna cand intretinerea e tripla.

                        Fane: taxa de deszapezire platesti indirect, prin orice taxa, amenda, impozit... ...cat firmele de deszapezire au contract cu primariile...
                        legea te obliga sa ....
                        Daca platesc taxa de ce mai sunt obligat sa fac o treaba pentru care platesc? Ce zici tu e "taxa de deszapezire" pentru strazi etc, nu pentru trotuarul din fata portii. Eu ma refeream strict la "trotuarul meu", "parcarea mea", "masina mea".

                        .... nu poti sa ai pretentia ca pensionarul ala de 75 de ani sa dea la lopata. daca din toata scara doar tu esti apt, ghinion....poti ca asociatie sa contractezi firma de deszapezire, pe lege o doare-n bascheti cum te organizezi ca asociatie, important e ca asociatia sa-si indeplineasca obligatiile. ceea ce e si normal pana la urma.
                        exact asa ziceam si eu, problema e ca asociatia nu se prea executa dar prin taxa de care ziceam se rezolva cazul.
                        Last edited by Fanez; 13 January 2017, 18:25. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • La mine, azi....cica apare si slibovita in noaptea asta....
                          Attached Files
                          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                          Comment


                          • la jumate sau la shot?

                            Comment


                            • S-ar putea se fie en-gros !
                              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                              Comment


                              • https://vimeo.com/199429915 cam asa e pe la Onesti!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google