Antena 3 si Antena 1 evacuate de ANAF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am mai spus-o si ma repet: mi se rupe, stii ca mi se rupe inima de antenele lor... ura si la gara.
    scursuri, jeguri si ultima speta de televiziune. OTV

    Comment


    • Originally posted by t0rquemada View Post
      Situația era clară de la pagina 1 postul #0.

      Înainte să comentați de ce și cum, o privire pe legea audiovizualului nu strică.

      plus


      Fizic nu pot muta emițătorul și chiar dacă o fac, termenul legal de reautorizare, pentru noul sediu de emisie e mai mare, decât perioada pentru care pot rămâne fără licență datorită întreruperii emisiei.

      Adică:
      ART. 57*)
      (1) Licenţa audiovizuală analogică se retrage de Consiliu în următoarele situaţii:
      #M9
      a) titularul nu începe difuzarea serviciului de programe, în condiţiile stabilite prin
      licenţă, în termen de 12 luni de la obţinerea licenţei audiovizuale; Consiliul poate acorda
      două prelungiri succesive de câte 6 luni în situaţii justificate;
      #M11
      b) titularul încetează să difuzeze serviciul de programe pentru care i s-a acordat licenţa
      audiovizuală mai mult de 90 de zile, pentru motive de natură tehnică, şi mai mult de 96 de
      ore, pentru orice alte motive imputabile titularului;
      Asa este. Doar ca aici nu este vorba sa ramana fara licenta, ci doar sa-si mute sediul. E ca si cum ai zice ca ti-a inchis cineva firma pt ca proprietarul unde ai tu inchiriat te-a dat afara... N-are nicio treaba una cu cealalta. Incurcati borcanele.

      Comment


      • Situația expusă de tine nu se întâlnește prea des, de obicei ai sediu social în clădire proprietate și punct de lucru în clădire închiriată.(ai de făcut o groază de hârtii la RegCom, știu pt că tocmai am mutat o firmă.)

        Dacă își mută sediul, trebuie să își mute și echipamentele care deservesc 5 televiziuni nu doar Antena 3 în altă adresă, problema e că durează mai mult de 96 de ore deci, rămân fără licență.

        Licențele pentru radio-emisie/satelit uplink sunt fixe.
        Eu dacă am licență de radioamator, care nu îmi permite lucrul în mobil, nu am voie să emit din alt loc decât cel autorizat.

        Care vrea studiază la ANCOM.
        Last edited by t0rquemada; 23 February 2016, 18:58.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Originally posted by liviunvl View Post
          Pai sa cumpere trustul Intact sediile respective, ca statul le scoate la vanzare, si toata lumea e multumita. Antenele emit in continuare si statul isi recupereaza prejudiciul
          Dar de ce sa le ia trustul? Sa se faca licitatie. Poate vreau eu spatiul ala si n-am avut acces pt ca le-a furat boschetarul celalalt. Antenele sa emita din alta parte! Au fost anuntate de acum 1000 de ani, doar ca i-a durat la vezica.

          Originally posted by Fanez View Post
          Se pare ca nu li se acorda ocazia, nu li se da voie, sa cumpere sau sa inchirieze acele sedii, de aici si scandalul asta.
          Valoarea terenului ICA este (se zice ca) 60 de milioane. Statul deja a luat acel teren, in concluzie statul a recuperat deja cele 60 de milioane!
          Dar de ce sa le inchirieze tot ele? Daca vreau eu sa inchiriez? De ce sa li se dea tot lor? Poate eu dau mai mult si statul recupereaza mai repede.
          Bine spus: se zice ca... Daca a luat, nu inseamna ca a recuperat nimic. Pretul se formeaza intre cerere si oferta. Pana vine ofertantul, nea varanul mai are bani de dat.

          Originally posted by t0rquemada View Post
          ANAF(statul) nu vrea nici bani pe chirie de 1,5ani (de aici evacuarea) nici să-i lase în clădire pentru viitorul proprietar (libere de sarcini e altceva) și probabil nici să-i lase la licitație să-și cumpere sediul.

          Dar în loc să am contribuabil la buget e mai bine să am peste 1000 de salariați ce devin șomeri (pe banii celorlați contribuabili).
          Devin someri? Hai serios... Pt ca se schimba sediul, se dau afara oameni? Ma, dar voi pe lume traiti, serios acum. Orice soi de business isi poate schimba sediul. ProTV-ul a facut-o in cateva saptamani si au emis in continuare. Aia pot si antenele sunt oropsite saracele...
          Emiti ipoteze anapoda: nu vrea bani de chirie - dar cine-i statul sa ne negocieze cu orice pulica? Uite eu am de dat 10 lei la stat. Sa vina sa-mi ia guma de sters, ca face 7 lei si apoi ii dau 3 lei sub forma de apa de gura.

          [QUOTE=liviunvl;1704779]
          Originally posted by t0rquemada View Post
          ANAF(statul) nu vrea nici bani pe chirie de 1,5ani (de aici evacuarea) nici să-i lase în clădire pentru viitorul proprietar (libere de sarcini e altceva) și probabil nici să-i lase la licitație să-și cumpere sediul.

          ANAF nu poate inchiria cladiri, terenuri etc. Ei trebuie sa recupereze suma "x"
          stabilita de instanta, altfel tipa d-na Kovesi ca nu se recupereaza prejudiciile stabilite de DNA. Si la licitatie poate participa oricine daca indeplineste conditiile, se plateste o taxa de participare
          Tadam... Brava tata! Ai creier si-l folosesti.

          @torq: 5 zile lucratoare. https://static.anaf.ro/static/3/Anaf...031_cp_208.pdf
          Si uite ca suntem in 23 februarie si au trecut mai multe zile si nici n-au inceput sa-si mute catrafusele.
          O sa-si mute hoitul in alta parte. Si sa nu uitam ca nu-i prima notificare...
          Sechestrul a fost pus pe 8 august 2014!!!! In ce data suntem acum? Ca-mi scapa.
          Last edited by Cezar; 23 February 2016, 19:00. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Pe cine citezi?
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Originally posted by t0rquemada View Post
              Situația expusă de tine nu se întâlnește prea des, de obicei ai sediu social în clădire proprietate și punct de lucru în clădire închiriată.(ai de făcut o groază de hârtii la RegCom, știu pt că tocmai am mutat o firmă.)

              Dacă își mută sediul, trebuie să își mute și echipamentele care deservesc 5 televiziuni nu doar Antena 3 în altă adresă, problema e că durează mai mult de 96 de ore deci, rămân fără licență.

              Licențele pentru radio-emisie/satelit uplink sunt fixe.
              Eu dacă am licență de radioamator, care nu îmi permite lucrul în mobil, nu am voie să emit din alt loc decât cel autorizat.

              Care vrea studiază la ANCOM.
              Nu este adevarat! Firmele mari au sedii sociale acolo unde lucreaza, nu la mama in apartament...
              Sa-si mute toate echipamentele. Stiau ca se va intampla chestia asta din august 2014. Doar ca au avut noroc cu Ponta & co. Acum nu prea mai merge.
              Nu pune echivalenta intre licenta de radioamator si ce au antenele, ca altfel, de ex, n-are mai putea emite live

              Originally posted by t0rquemada View Post
              Pe cine citezi?
              In postul de la 17:55? Scrie destul de clar pe cine citez si la afirmatii fac referire.
              Last edited by Cezar; 23 February 2016, 19:16. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Live-ul se face transmițând via satelit către sediu și de la sediu uplink la satelit și terestru către cei cu antene pe casă.

                Deci licență pe emitător fix.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Ok. Si ce facem cu perioada august 2014 - prezent?

                  Comment


                  • Păi au întrebat ANAFul prin peste 20 de adrese ce vor să facă și nu au primit niciun răspuns, nici nu, nici da, nici nimic
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Aici http://www.cna.ro/Decizie-Nr-277-din-6-iunie-2013.html nu spune ca ti se anuleaza licenta daca schimbi sediul, ci doar trebuie sa anunti intr-un termen de 30 de zile.

                      Originally posted by t0rquemada View Post
                      Păi au întrebat ANAFul prin peste 20 de adrese ce vor să facă și nu au primit niciun răspuns, nici nu, nici da, nici nimic

                      Ce sa intrebi anaful? Care-i definitia sechestrului? ANaf nu e scoala de drept sa-i invete pe fraierici ce-i ala sechestru.
                      Last edited by Cezar; 23 February 2016, 19:24. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Cine a scris sechestru? ANAF e deja proprietar pe clădirea cu pricina.

                        Am scris o pagină degeaba?

                        Îți retrage licența pentru că nu mai emiți 96h tocmai pentru că schimbi sediul și muți toate echipamentele

                        În plus, pentru licență, noul sediu trebuie să fie fie reautorizat, lucru ce se face doar dacă e perfect funcțional, nu 4 pereți.
                        Last edited by t0rquemada; 23 February 2016, 19:32.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Si ce s-a intamplat din august 2014 pana acum? N-au avut timp? Sau doar au intrebat anaful ce-i ala sechestru?
                          Asta cu chiria e ca si cum eu ti-as fura masina, o utilizez 5 ani, ma prinzi si apoi iti zic: Auzi "boss"? Ma gandeam sa nu-ti dau masina inapoi, si paguba sa ti-o dau in rate, insa din inchirierea masinii tale, tot mie, hotului. Ce zici? Batem palma? Hai nu fi rau si basist...
                          Last edited by Cezar; 23 February 2016, 19:34.

                          Comment


                          • Adică întreb proprietarul ce vrea să facă cu clădirea, nu îmi răspunde, apoi mă evacuează eu având deja drept de preemțiune (prin HJ)... super
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Drept de preemtiune? Tu infractorul? Lol... Pardon, erau firmele lui, deci nu el. A, atunci e ok. Ca noi suntem prosti cu muci in par.
                              Repet: sechestru inseamna ce am pus mai sus. Atat si nimic altceva. http://www.notiunidedrept.ro/sechestru/
                              Adica INDISPONIBILITATEA bunului pana la confiscare ori executare silita.

                              Iar legat de dreptul de preemptiune mai sunt de spus cateva lucruri:
                              1. Daca statul are chef sa inchirieze, atunci intact are preferinta in fata altuia, sa zicem eu, daca oferim acelasi pret pe mp. Daca ofera mai putin, atunci iau eu.
                              2. Daca statul n-are chef sa-l inchirieze si sa-l vanda, pa drept de preemptiune.
                              3. Poate statul vrea sa faca in acele cladiri spatile, scoli sau orfelinate. Iar pa drept de preemptiune.
                              Last edited by Cezar; 23 February 2016, 19:49. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by Cezar View Post
                                Iar legat de dreptul de preemptiune mai sunt de spus cateva lucruri:
                                1. Daca statul are chef sa inchirieze, atunci intact are preferinta in fata altuia, sa zicem eu, daca oferim acelasi pret pe mp. Daca ofera mai putin, atunci iau eu.
                                Și dacă statul vrea să vândă/închirieze oricui dar numai lui Intact nu, cum se numește?

                                Pe logica asta de fier forjat, anaf să recupereze datoriile de la tvr de la realitateatv.
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google